تاریخ درج خبر : -622/09/10
کد خبر : ۲۹۲۰۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

رسانه های کهگیلویه و بویراحمد در تنگنا

سایت استان
شهرام خادم: رسانه های کهگیلویه و بویراحمد در تنگنا
از آغاز به فعالیت دولت روحانی تاکنون نشریات چاپی و رسانه های الکترونیک زیادی به محاق توقیف رفته اند که در بسیاری از موارد وزیر فرهنگ و ارشاد از بی اطلاعی و بی اختیاری وزارت متبوعش در این اقدامات خبر داده است.
اینکه چه نهادهایی در توقیف پی در پی رسانه های چاپی و الکترونیک دست بالا را داشته و وزیر فرهنگ و مشاوران اش نقش ناظر را به عهده داشته اند یا نه؛ از بحث این مقال خارج است. اما لازم به توضیح است که یک سال پیش در بحبوحه انتخابات 24 خرداد، رییس جمهور روحانی، وعده های مفصلی جهت بهبود آزادی های رسانه ای داد و پس از آن برای تحقق این قول و وعده ها می توانست از اختیارات اش در قالب ریاست جمهوری استفاده کند.
کاهش 9 درصدی بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد در سال 93 نشانه ای تاریک از سیاست های فرهنگی دولت یازدهم است و حامل پیامی است که محتوای آن عدم حمایت جدی عرصه فرهنگ و رسانه است.
شایان توجه است که اهالی روزنامه ها و سایت ها شاید مظلوم ترین قشر تحت تکفل این وزارت باشند. نداشتن ضمانت شغلی جدی ترین معضل اهالی مطبوعات است چه؛ با یک توبیخ و توقیف از صدر تا ذیل آن ها از کار بیکار شده اند و قادر به تامین همان حداقل های پیشین برای امرار معاش را ندارند.
در بهترین شرایط حقوق و مزایای اهالی مطبوعات حتی از یک کارگر ساختمانی هم کمتر است که آن مبلغ ناچیز هم پس از کش و قوس فراوان و عدم پرداخت به موقع (ویا هیچ موقع) مطالبات این رسانه ها توسط ادارات دولتی ارزش واقعی خود را از دست می دهد.
نداشتن مامنی امن و فضای کار برای خبرنگاران و… از دیگر مصائب این شغل مهم است. اهالی رسانه عمده تجهیزات و امکانات مورد نیاز برای کار را خود تهیه کرده و معمولا در خانه های شخصی شان(اجاره ای) به فعالیت و آگاهی بخشی ادامه می دهند.
نداشتن بیمه شغلی و بیمه بازنشستگی از دیگر مشکلات جدی کار خبرنگاری است که هنوز علی رغم همه وعده ها و شعار ها قدم موثری در جهت بیمه شغلی شان برداشته نشده است. در استان کهگیلویه وبویراحمد اما؛ شرایط به مراتب دشوارتر از سایر استان های فعال در عرصه مطبوعات است.
همه موارد فوق به تنهایی گوشه ای از مشکلات خبرنگاران است. ضعف شدید مدیریتی در برخی دستگاه های دولتی بویژه در دولتین محمود احمدی نژاد باعث شد تا آن چندرغاز مطالبات اهالی مطبوعات نیز به بدهی های ابدی ادارات به این قشر محروم تبدیل شود.
صرف نظر از عدم ارتباط فرهنگی موثر و متقابل از طرف مدیران دولت پیشین با اهالی فرهنگ و هادیان روشنگری جامعه که منجر به تاریک نمایی آمار ها و عدم پاسخگویی به مردم از طرف مسولین شد؛ دستاویزی برای صاحبان امر پدید آورد تا نه تنها بودجه لازم برای کارهای خبری را به بخش های دیگر اختصاص دهند که حقوق معوقه و مطالبات پرداخت نشده نشریات چاپی را نیز پشت گوش اندازند.
بودجه ناچیز ارشاد استان در سال 93 نیز گویای بی میلی و بی توجهی به جایگاه رفیع و خطیر فرهنگ و رسانه در استان است که از آن نیز، کم ارزش ترین مبالغ برای نشریات و گسترش آن ها و پایداری شان در نظر گرفته شده است.
این در حالی است که لزوم تجهیز و حمایت مالی و ارتقا سطح کیفی رسانه ها و مطبوعات از سیاست های فرهنگی نظام، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1380 می باشد که عدم توجه به این مصوبات متوجه مسئولین و مدیران نهاد های اداری و دولتی کشور است.
گرچه کاستی ها و معایب در این حوزه آنچنان دردناک است که نیازمند پرداختن به این مقوله در یادداشت های مفصل تر در آینده است، امید است که رسانه های جمعی به رسالت خود و حقوق از دست رفته شان تاکید موکد ورزند و حجم بیشتری از آثار و فعالیت شان را به خود اختصاص دهند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد