تاریخ درج خبر : 1392/03/23
کد خبر : ۲۹۲۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

ائتلاف اصول گرایان ممکن نیست حتی اگر اتفاق بیافتد!

سایت استان: سید جلال محقق

بعد از کنارگیری عارف، ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری شکل گرفت. اصلاح طلبان به شدت امیدوار به ادامه رقابت شدند هرچند فرصت بسیار کمی برای تبلیغات دارند.اگر چه همه این فرصت به اختیار خودش اتفاق نیافتاد و ناخواسته به این وضعیت درآمد اما این حالت بهترین حالت متصور برای ادامه حیات اصلاح طلبان در منظومه سیاسی کشور است، پیامد این ائتلاف، در جناح اصولگرا جنب و جوش زیاد برای ائتلاف و اتحاد بیشتر بود.

201
در وضعیت موجود از میان 6 کاندیدای به جا مانده 4 نفر از آنها در میان اصول گرایان قابل تقسیم بندی اند. بر همین اساس گزینه های ائتلاف بر روی میز بزرگان اصول گرا گسترده است. گزینه های اصول گرا در شرائط فعلی قالیباف ولایتی جلیلی و رضائی است در مورد محسن رضائی باید گفت که رضائی مصمم به ادامه رقابت تا روز آخر است وی نه تمایل به اصول گرا دانستن خود دارد و نه اصول گرایان تمایلی به رضائی دارند. اما در مورد بقیه باید گفت گزینه های باقی مانده به هیچ عنوان با هم نمی توانند کنار بیایند چرا که این سه نفر،(نه در ریاست طلبی صرف، بلکه) اساسا در گفتمان و نگاه به قدرت، سیاست و دیپلماسی دچار اختلافات شدید هستند به شکلی که کاملا بعید به نظر می رسد که هر یک از این سه گزینه که نمایده سه گفتمان هستند به نفع هیچ یک از دو گزینه دیگر کنار برود در مناظرات برگزار شده این مسئله به وضوح مشخص شد.
رقابت اصلاح طلبان با اصول گرایان، دارای سابقه تاریخی بسیاری طولانی است و نفی طرف مقابل و مواضع سیاسی آنها تبدیل به یک “لج سیاسی” شده است بیشتر از اینکه این دو جناح مواضع سیاسی یک دیگر را نقد کنند خاطرات و عقده های تاریخی خود را میگشایند. به شکلی که در این 32 سال پس از انقلاب، دیدگاه سیاسی اول انقلاب چپ و راست به کلی برعکس شده است. در مناظره اخیر مشخص شد که اصول گرایان سنتییعنی خط فکری موتلفه و اشخاصی مانند آیت الله مهدوی کنی لاریجانی عسکراولادی و.. که نماینده آنها ولایتی است و اساسا نام اصول گرائی بر آنها گذاشته شده، در مشی سیاسی خود بیش از این که به جلیلی و قالیباف نزدیک باشند چقدر به روحانی و عارف نزدیک است هرچند در مصادیق، اختلافاتی با این دو دارند اما اختلاف آنها با خط فکری جلیلی و قالیباف بنیادی تر از آن است که به این راحتی حل شود. نقل قولی از آیت الله مهدوی کنی در رابطه با جلیلی این فرضیه را باورپذیرتر میکند. اختلافاتی از این دست مانع کنار کشیدن ولایتی به نفع هر یک از دو کاندید اصول گرای دیگر میشود. کنار کشیدن ولایتی به معنی انصراف او و خط فکری متمایل به او از تمامی انتقادات به دولت فعلی است. این یعنی یک انتحار سیاسی یعنی تقبل تمام مشکلات دولت فعلی و تعمیم آنها به تمام اصول گرایان. کاملا واضح و مبرهن است که این دلایل، دلیل بر کنار نکشیدن جلیلی و قالیباف به نفع ولایتی نیز هستند.
گزینه نهائی ائتلاف کنار کشیدن هر یک از قالیباف یا جلیلی به نفع دیگری است این اتفاق هم به غایت محال و ناممکن به نظر میرسد. با اندک نگاهی به وضعیت کاندیدا ها تا الان میتوان این را قبول کرد که ابتدا باید جلیلی را قانع کرد تا از صحنه رقابت کنار بکشد چرا که وضعیت قالیباف در نظرسنجی ها بسیار بهتر بوده است. اگر فرض را بر قبول انصراف جلیلی بگزاریم که همین هم بسیار بعید مینماید، خود قالیباف از این ائتلاف استقبال نمی کند. چرا که با پیوستن هواداران و بزرگان تندرو طیف جلیلی به اردوگاه قالیباف بسیاری از رای دهندگان قالیباف از او روی برمیگردانند و به اردوگاه اصلاح طلبان می روند. ناگفته پیداست که در صورت کنار کشیدن قالیباف قطعا بسیاری از رای دهندگان به او به جلیلی رای نخواهند داد.
این مطالب صرفا از منطق معادلات سیاسی استنباط میشود و با آنالیز این مسائل در چند روز و چند ماه گذشته استنتاج شده است اما تاریخ سیاسی کشور ما سرشار از عجائب و غرائبی است که ذهن هر بیننده ای را متعجب میکند درست است که منطقا بعید به نظر میرسد ائتلافی در میان اصول گرایان رخ دهد اما شاید با میانجیگری ریش سفیدان اصول گرا یکی از این کاندیداها کنار بروند. ولی مطلبی که حائز اهمیت است این است که این دوره از انتخابات نشان داد که اصول گرایان از درون دچار تشتط اساسی و مبنائی در دیدگاههای سیاسی هستند که به مرور زمان این شکاف عمیق و عمیق تر می شود در صورت کوتاه آمدن هر یک از این خط فکرها از مواضع خود، باید آماده منزوی شدن و از دست دادن جایگاه اجتماعی خود باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد