تاریخ درج خبر : 1393/03/18
کد خبر : ۲۹۲۵۹۳
+ تغییر اندازه نوشته -

بیمارستان های استان به شدت فرسوده هستند/ طرح تحول نظام سلامت بخش درمان را متحول می کند/ اولین کسی بودم که بعد از انقلاب در کنکور پزشکی قبول شدم

سایت استان: دکتر صدراله محرابی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان در گفت وگو اختصاصی  با سایت استان گفت: علیرغم حجم زیاد کارهای فرهنگی، پژوهشی و اجرایی توانستم در دانشگاه علوم پزشکی به سایر دوستان و همکاران بقبولانم که می شود هم یک متخصص بالینی بود و هم در سایر عرصه ها حضور فعال داشت.

m-(36)

وی با بیان اینکه از بدو ورود به دانشگاه علوم پزشکی به دنبال کارهای پژوهشی بودم، خاطرنشان کرد: در کنار همه دغدغه های فرهنگی در حوزه نظام پزشکی و مجمع خیرین سلامت، جشنواره ها، همایش ها و همچنین مسئولیت های اجرایی، می توان برای ارتقاء سلامت مردم تلاش کرد.

محرابی یادآور شد: از سال 1370 و بدو ورودم به دنیای پزشکی با انجمن های اسلامی همکاری و هماهنگی داشتم ولی سعی می کردم از لحاظ سیاسی وابستگی خاصی نداشته باشم چون ذاتا شخصی معتدل و قانونمدار هستم و با گروه یا شخصی که از آزادی به خصوص و حرمت انسانی دفاع کند حمایت و همکاری می کنم.

وی تصریح کرد: پیشنهادهای کاری زیادی برای کار و زندگی خارج از استان داشتم اما به دلیل تعهدی که به مردم استان داشته و دارم، ماندن را ترجیح دادم و طی این مدت کارهای نوینی در حوزه اورولوژی و اندوسکوپیک انجام دادم.

این پژوهشگر حوزه دانشگاه با بیان اینکه در سال 1392 توانستیم لیزر سنگ شکن و لیزر پروستات را در شهر یاسوج راه اندازی کنیم، ادامه داد: با تمام محدودیت هایی که هست سعی کردیم با تلاش مضاعف از پیشروان در این زمینه باشیم.

وی ادامه داد: بسیاری از همکاران تصورشان بر این است که چون حجم کاری و مشغله های درمان زیادی دارم به این مسائل نمی توانیم بپردازیم اما باید بگویم اولین دانشیار استان در علوم پزشکی و استاد تمام در دانشگاه یاسوج هستم و در حالی که برای نایل شدن به درجه دانشیاری یک حداقل امتیازات آموزشی و اجرایی نیاز است که شاید جمع کردن همه این امتیازات سخت باشد، اما با برنامه ریزی توانستم وارد این حوزه شوم.

دکتر محرابی اذعان داشت: از دیدگاه بنده اولین مسئولیت عضو هیئت علمی آموزش است و در ادامه کارهای پژوهشی برای ارتقاء کار مهم است تا بتوان جوابگوی حجم زیاد مطابات علمی دانشجو و بیماران بود.

وی با اشاره به بررسی اخبار و رویدادهای روزانه کشوری و استانی گفت: اغلب اخبار استانی را از سایت استان و سایت مردم سالاری و اگر وقت باشد اخبار کشوری را هم در سطح سایت های جهانی پیگیری می کنم. اگرچه تناقض خبری بسیار زیاد است اما سعی می کنم هرخبر را از چندین مجرا پیگیری کنم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برای مرد اول بودن در هر رشته چه ابزارهایی نیاز است، گفت: همیشه تلاش می کنم در هر حوزه ای که وارد می شوم نفر اول باشم، به طوری که من اولین پزشکی سی سخت بودم که بعد از انقلاب در کنکور پذیرفته شدم و این موضوع یک جو عمومی برای تحول ایجاد کرد تا جایی که امروز می بینیم خانواده های زیادی در سی سخت هستند که چندین پزشک به جامعه معرفی کرده اند.

در این راه برادر بزرگم فوق تخصص جراحی سینه هستند و بعد از من فارغ التحصیل شدند، از طرفی روحیه درس خواندن و استفاده از حداقل امکانات در ما تقویت شده بود و باعث شد تا امروز که به عنوان معاونت دانشگاه علوم پزشکی موظف به 2 ساعت کار آموزشی هستم و بقیه وقت را در ستاد بگذرانم، اما این روحیه آموزش و پژوهش اینقدر در من قوی هست که همیشه در وهله اول به عنوان هیئت علمی به سراغ دانشجو می روم و از کار و وقت خودم می زنم، از کار در کلینیک و اتاق عمل می زنم تا به دانشجو رسیدگی کنم چون معتقدم نمی توان و نباید چیزی را از دانشجوی طالب علم دریغ کرد.

دکتر محرابی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه وضعیت بهداشت و درمان را در استان چگونه می بینید، ابراز داشت: امسال با طرح تحول نظام سلامت هم وزارت بهداشت و هم دولت یازدهم تحول بنیادینی در بخش درمان و سلامت ایجاد خواهد کرد تا پرداخت ها از جیب مردم کمتر باشد و کلیه خدمات تا حد امکان در بیمارستان های دولتی ارائه شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کمبود پزشک در نقاط محروم گفت: بیش از 20 نقطه در سطح استان داشتیم که پزشک عمومی نداشتند و مشکلات بهداشت ودرمان در این نقاط زیاد بود. درحالی که عده زیادی از پزشکان بومی و حتی غیربومی دوست دارند در نقاط محروم خدمت کنند اما نمی توانستیم آنها را جایی بفرستیم که برق آن مناطق به زور تامین می شود. درحالیکه بسیاری از این پزشکان عمری عادت کرده اند کتاب های خود را از طریق اینترنت دریافت کنند و به امکانات اولیه برای این کار نیاز دارند. اگر این زیرساخت ها فراهم باشد بخش بهداشت و درمان رشد قابل توجهی خواهد داشت چون از طرفی نیروی متخصص به اندزه کافی در سطح استان داریم و از طرف دیگر اعتبارات امسال وزارت بهداشت به اندازه ایست که می تواند جوابگوی کمبود تجهیزات در سطح بیمارستان ها باشد.

دکتر محرابی با اشاره به وضعیت بیمارستان های استان نیز خاطرنشان کرد: بیمارستان های استان به شدت فرسوده هستند. بخش خصوصی چندین سال است سرمایه گزاری در این بخش را شروع کرده ولی با وجود عدم همکاری بانک ها هنوز نتایج مورد نیاز به دست نیامده است و همچنین عملیات بیمارستان 200 تخت خوابی آموزشی و درمانی مرکز استان به کندی پیش می رود.

وی ضمن اشاره به بحث امنیت شغلی در استان تاکید کرد: جامعه ما باید به این موضوع واقف باشد که برای کار کردن در استان علاوه بر شرایط کاری به امنیت نیاز داریم زیرا امنیت شغلی پزشکان و پرستاران در سطح استان در بعضی نقاط بسیار پایین است.

دکتر محرابی در ادامه این مصاحبه به سوالات خبرنگار سایت استان نیز پاسخ داد که در ادامه می آید:

* چه بیماری هایی در سطح استان بیشتر شایع هستند؟

بیماریهای دستگاه های ادراری که سردسته آنها عفونت های دستگاه ادراری، بیماریهای پروستات و سنگ های دستگاههای ادراری است، از شایع ترین بیماری های کلیه و مجاری در تمام دنیا هستند که متوسط شیوع آن در سطح جهان 5-3 درصد و در استان ما 8-7 درصد است. البته مسائل مختلفی از جمله آب و هوا، تغذیه، ژنتیک و تحرک در این امر می توانند دخیل باشد. این آمار رو به افزایش در سطح دنیا به دلیل تغییر سبک زندگی و روی آوردن به غذاهای فست فودی و چربی های بالا و همچنین کم تحرکی مردم است. کمربندی تحت عنوان سنگ سازی در دنیای پزشکی داریم که ایران نیز روی این کمربند واقع شده و چهارفصله بودن آب و هوای کهگیلویه و بویراحمد نیز باعث رشد این میزان شده است چون در فصل گرما تعریق بالاست و فصل سرما نیز به دلیل آب و هوای سرد مصرف مایعات کمتر می شود و همه این عوامل باعث رشد این آمار در سطح استان شده است.

* چه توصیه ای به سایر همکاران دارید؟

** با توجه به اینکه علم پزشکی در حال پیشرفت است خودمان را با علم روز تطبیق دهیم و از امکانات مدرن برای تشخیص استفاده کنیم. برای بیمار وقت بگذاریم و از تجویز داروهای گران قیمت تا حد امکان پرهیز کنیم. همچنین خدمات تصویربرداری با توجه به هزینه های بالا و اغلب تشعشعاتی که دارند نباید بیش از اندازه تجویز شوند. عقیده دارم که کار به صورت تیمی بهتر جواب می دهد و نباید از بیمار چیزی را دریغ کرد.

* آیا شخصا دارو مصرف می کنید؟

** با توجه به حجم زیاد کاری که اغلب باعث به هم خوردن تنظیم غذایی و اختلالات معده می شود و همچنین به دلیل خستگی و کار زیاد گاهی آرام بخش مصرف می کنم. با این حال اگر امروز قادرم ساعات زیادی را در اتاق عمل سپری کنم به دلیل فعالیت های کشاورزی حتی در دوران دانشجویی است که امروز توان کار کردن در ساعات بالا را به من می دهد.

* چه کسانی برای شما الگو بودند؟

** همه ما الگوهای اخلاقی داریم که طبیعتا از آنجایی که من فردی مقید هستم، رفتار و کردار ائمه را در زندگی سرمشق می گیرم، قطعا معلم اول آقای محمدخانی که هم اکنون نیز در قید حیات هستندو 4 سال پیش به دیدارشان رفتم و برادر بزرگ ترم که به راستی و درستی اش ایمان دارم و همین طور خانواده را در زندگی به عنوان الگو یاد می کنم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد