تاریخ درج خبر : 1393/04/03
کد خبر : ۲۹۳۸۸۰
+ تغییر اندازه نوشته -

اگر مصرف کنترل نشود آب را جیره بندی می کنیم

سایت استان: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: اگر مصرف آب توسط مردم کنترل نشود احتمال جیره بندی آب در شش شهر کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

علی لدنی نژاد در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران افزود: در صورتی که 6 شهر یاسوج، دهدشت، مادوان، لیکک، سوق و چیتاب در مصرف آب صرفه جویی نکنند احتمال جیره بندی آب در این شهرها وجود دارد که تلاش ما این است به آن مرحله نرسیم.

IMG_1302

وی اظهار کرد: این 6 شهر استان کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون با تنش آبی مواجه هستند و در صورتی که مردم این شهرها در مصرف آب صرفه جو یی نکنند وضعیت آنها بحرانی خواهد شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: رودخانه بشار و مادوان در حاشیه شهر یاسوج و مادوان وجود دارند اما به دلیل نداشتن تصویه خانه آب در حال حاضر نمی توانیم از آب این دو رودخانه برای شرب مردم این دو شهر استفاده کنیم.

لدنی نژاد تصریح کرد: 90درصد آب مصرفی شهر یاسوج از طریق منابع زیرزمینی و چاه تامین می شود.در بلند مدت با افت فشار آب چاه های استان مواجه خواهیم شد.

وی ادامه داد: آب به کالای استراتژیک و حساس تبدیل شده است و در سالهای آینده با افزایش جمعیت و مصرف وضعیت آب مشکل ساز خواهد شد.

برخی شهر های استان فاقد زیر ساخت های آب هستند

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: در چهار پنج سال گذشته به دلیل محدودیت های اعتباری در زمینه ایجاد زیر ساخت های آب از جمله حفر چاه، ساخت مخزن ذخیره آب، احداث تصویه خانه، اصلاح شبکه های آب شهری و استاندارد سازی شبکه آب شهری در برخی از شهر های استان اقدام نشده است.

لدنی نژاد با اشاره به این که سه شهر چیتاب،مادوان و پاتاوه به دلیل نداشتن مخازن ذخیره آب هم اکنون با مشکلات جدی مواجهند، بیان کرد: در گذشته این سه شهر تحت پوشش آب فاضلاب روستایی بودند و مخازن متناسب با افزایش جمعیت آنها احداث نشده است که باید برای آنها مخزن ذخیره آب احداث شود.

استفاده 40درصد مشترکان برخی از شهرهای استان از انشعاب غیر مجاز

وی با بیان این مطلب که انشعابات غیر مجاز در دو شهر یاسوج و مادوان مساله ساز است، اظهار کرد: در برخی از شهر های استان کهگیلویه و بویراحمد تا40درصد مشترکان آنها از انشعابات غیر مجاز و شیر پشت کنتور استفاده می کنند که باید در این زمینه چاره ای اندیشه شود چراکه اشعابات غیر مجاز در مصرف بی رویه آب و کم آبی تاثیر گذار خواهد بود.

IMG_1298

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: شت و شوی حیاط خانه، خیابان، کوچه، خودرو، قالی و آبیاری باغات و باغچه ها در کم آب تاثیر گذار است بنابراین از مردم استان تقاضای همکاری برای صرفه جویی در مصرف آب دارم.

با وضعیت موجود مصرف منتظر بحران آب در کهگیلویه و بویراحمد باشیم

لدنی نژاد بیان کرد: حتما با وضعیت موجود مصرف آب در استان کهگیلویه و بویراحمد با مشکل مواجه خواهیم شد و در صورتی که این مصرف ادامه یابد باید منتظر بحران آب در این استان باشیم.

وی با بیان اینکه مردم و الگوی مصرف آنها و زیر ساخت های آب شهری در مصرف صحیح آب نقش دارند، افزود: الگو مصرف مردم صحیح نیست و نیاز به اصلاح دارد و استاندارد سازی زیر ساخت های آب که در چند سال اخیر انجام نشده باید انجام شود که در زمینه استاندارد سازی و زوم بندی فشار آب باید اقدامات اساسی صورت گبرد که نیاز به اعتبارات لازم دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد گفت: آب به حساب نیامده این استان 30 درصد است که بخشی از آن به فرسودگی، شکستگی، آب در مخازن، انشعابات غیر مجاز و آب پشت کنتور برمی گردد.

لدنی نژاد تصریح کرد: برای جلوگیری از به وجود آمدن بحران آب در استان کهگیلویه و بویراحمد بخصوص 6 شه این استان ستاد بحران استان تشکیل جلسه داد.

مصرف آب برای هر نفر در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از 220لیتر است

وی بیان کرد: میزان مصرف آب برای هر نفر در شبانه روز در سطح دنیا 100 تا 110 لیتر، در کشور 160 تا180 لیتر ودر استان کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از 220 لیتر است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری کهگیلویه و بویراحمد از احیاء پلیس آب در شهر یاسوج خبر داد و عنوان کرد: هدف از احیاء پلیس آب بررسی، گشت زنی و برخورد با متخلفان آب شهری است.

لدنی نژاد اضافه کرد: میزان مطالبات این شرکت از ادارات و دستگاه های دولتی استان حدود دو میلیاردو200میلیون تومان است.

به گزارش ایسنا، میزان بارش کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل 18درصد و میزان بارش در استان کهگیلویه و بویراحمد 20درصد کاهش دارد که چیزی حدود 120 میلیمتر در این استان کاهش بارندگی داشته ایم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • درک نمیکنم چرا مسئولین همیشه میخوان که مردم کمک کنند.
  بابا این همه بارش ما توی استان داشتیم مفت و الکی داره میره خوزستان.این همه برف بی سابقه زمستون قبل داشتیم.
  خوب برای اینکه این مشکلات پیش نیاد بعد از 35 سال هنوز نباید به فکر یه تصفیه خانه توی این استان باشید.
  دیگه این که تکنولوژی پیچیده ای نداره که نتونیم توی این استان یه تصفیه خونه داشته باشیم
  آب تصفیه شده خدادادی رو از چاه میکشید بیرون و میریزین توی لوله میدید دست ملت با یه هزینه گزاف کلی هم طلبکارید.
  پس این همه مالیات و حق آب و آبونمان و فاضلاب و …. رو که میگیرید کجا میره؟یه درصدی رو بزارید همین تصفیه خانه رو راه بندازید که نخواد این همه آه و ناله راه بندازین

پربازديد