تاریخ درج خبر : 1393/05/13
کد خبر : ۲۹۳۹۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

مسکن مهر منحرف شد / کشور ظرفیت 150 میلیون جمعیت را دارد

سایت استان: کرامت نرگس نژاد مدیرعامل گروه سرمایه‌گذاری عمران و ساختمان معین معتقد است، مسکن مهر می‌توانست به عنوان سمبل نقاط شهری جدید و مدرن بدون از هزینه اضافی با مطالعات کامل و گسترده الگوهای جدید شهرسازی را در حجم عظیمی ترویج دهد. وی می‌گوید: بی‌شک اگر با کار کارشناسی مکان‌یابی دقیق‌تری صورت می‌گرفت، می‌توانست از قوی‌ترین کارهای شهری بعد از انقلاب باشد اما متأسفانه در ادامه کار به خاطر حجم زیاد و غیرواقعی به انحراف رفته و فضاهای کیفی آن حذف شد. مشروح گفت‌و‌گوی سایت استان با آقای نرگس‌نژاد در پی می‌آید:

متأسفانه امروزه سیمای شهری ما در بسیاری مناطق دچار چالش است

با توجه به سابقه مدیریتی شما در مناطق مختلف، اصول شهرسازی در استان چه تفاوتها و شباهت‌هایی از نظر ساختار و معماری با دیگر نقاط کشور دارد؟

با توجه به اقلیم‌هایی خاص و سطح درآمد مردم و شهرداریها در نقاط مختلف کشور، شرایط متفاوتی را از نظر طراحی و اصول شهرسازی داریم. اگر بخواهیم این ساختار یکپارچه و اصولی پیش رفته و با ساختار معماری ایرانی همخوانی داشته باشد، باید با ایجاد درآمد پایدار، برنامه‌ریزی کارشناسان و همچنین کمکهای دولتی در راستای عدالت اجتماعی، به یکدست‌سازی محیط و طراحی‌های شهری کمک کنیم. متأسفانه امروزه سیما و منظر شهری در بسیاری مناطق دچار چالش است و مهمترین عامل آن عدم برنامه‌ریزی مدون شهری است که جا دارد در استان با کار کارشناسی این خلا را برطرف سازیم.

برنامه‌های موجود در اغلب اوقات کلی و آرمانی بسته می‌شوند درصورتی‌که باید عمل‌گرایانه باشد. در نهایت می‌بینیم که کمتر از 10 درصد از اهداف هر طرح محقق می‌شود، به شخصه عامل عمده نقص این طرحها را عدم توجه به درآمد شهرداریها به عنوان مجری پروژه‌ها می‌دانم.

مهمترین مشکل شهرهای استان را چه چیزی می‌بنید؟

یکی از مشکلاتی که هم در مرکز استان وهم در سایر شهرها وجود دارد همین بحث کلی بودن برنامه‌ریزی‌ها است. مبحث آشفتگی سیما و منظر شهری در مناطق مختلف استان را می‌توانیم با کمک مجموعه عوامل تصمیم گیرنده از جمله شورا، شهرداری و استانداری و همچنین مطالعات کارشناسی شده رفع کرد و به ساخت و سازها جهت داد. شهرهای ما در استان نوپا هستند و به‌رغم اینکه قدمت تاریخی کهنی دارند، مرکز سکونت فعلی مردم نوپا بوده و همین عامل در عین حال فرصتی است تا با مطالعات کامل بتوانیم در توسعه شهرهایمان و مخصوصا نمای شهری که با مردم در ارتباط است، تغییراتی اعمال کنیم.

مسکن مهر تصمیم شجاعانه‌ای بود که درست هدایت نشد

نرگس نژاد (6)

آیا در مسکن مهر مشکل طراحی و ساختار شهری رفع شد؟

مسکن مهر یک ضرورت بود اما به انحراف رفت. این طرح پاسخ به نیاز انباشت شده‌ای بود که می‌بایست دولتها برای تعادل بازار به آن جواب می‌دادند. اگرچه در مقاطعی به خوبی و با مطالعه شروع شد ولی به تدریج دچار شتابزدگی شد. بحران آماری که تنها برای بزرگ جلوه دادن رویدادها و برنامه‌ها ایجاد شد این طرح را هم به حاشیه برد و آسیبهای جبران‌ناپذیری وارد کرد. به شخصه معتقدم مسکن مهر می‌توانست به عنوان سنبل نقاط شهری جدید و مدرن بدون از هزینه اضافی با مطالعات کامل و گسترده الگوهای جدید شهرسازی را در حجم عظیمی ترویج دهد. بی‌شک اگر با کار کارشناسی مکان‌یابی دقیق‌تری صورت می‌گرفت، می‌توانست از قوی‌ترین کارهای شهری بعد از انقلاب باشد اما متأسفانه در ادامه کار به خاطر حجم زیاد و غیرواقعی به انحراف رفته و فضاهای کیفی آن حذف شد. اگرچه کارهای انجام شده نیز غیرقابل چشم پوشی بوده و جای قدردانی دارد اما از آنجا که به دنبال مسکن ارزان قیمت بودیم بعضی از آیتم‌ها را حذف کردیم و همین امر روی کیفیت کار تأثیر گذاشت.

سیاستهای در بخش مسکن کدام دولت را بیشتر می‌پسندید؟

در هر دوره برنامه‌هایی داشتیم که هر کدام مشکلات خاص خود را داشت. از آنجا که شرایط زمانی هم متفاوت بود بعضی از سیاستها به اقتضای زمان معنی پیدا می‌کنند. در دولت اصلاحات جمعیتی که نیاز به مسکن داشتند خیلی کمتر از جمعیت 8 ساله دولت احمدی‌نژاد بود چون انباشت تقاضا به دلیل هرم جمعیتی کشور رشد کرد.

در دوره اصلاحات بحث اجاره به شرط تملیک مطرح شد و قریب به 100 تا 120 هزار واحد مسکن در سطح کشور طراحی شد درحالی‌که از لحاظ کیفی به دلیل حجم پایین‌تر نسبت به مسکن مهر، بی‌نقص بودند. این طرح شروع انسجام تشکلهای حرفه‌ای مثل نظام مهندسی و انبوه‌سازان بود و در ادامه این موفقیت مسکن مهر به درستی انتخاب شد اما نه با این حجم و کیفیت تولید. معتقدم باید با حجم کمتر، مطالعه بیشتر و امکان سنجی تغییری شکل می‌گرفت. مسکن مهر تصمیم شجاعانه‌ای بود که درست هدایت نشد و به سرانجام نرسید. در زمان اصلاحات هم تصمیمات خوبی در تقویت تشکل حرفه‌ای در بخش ساختمان صورت گرفت و این سازمان امروزی ماحصل آن تفکرات و سیاستها بود. ساخت 100 هزار واحد در آن زمان شروع خوبی بود که مسکن مهر می‌توانست ادامه و مکمل آن باشد اما در ادامه به بیراهه رفت.

آیا آمادگی کشور 150 میلیونی را داریم؟

هیچ مشکلی در این باره وجود ندارد. فقط برنامه‌ریزی دقیق و کارشناسی می‌طلبد تا در بخش مسکن بتوانیم جوابگوی خواسته‌های مردم باشیم.

در جایگاه مدیریت کنونی چه خدماتی به استان ارائه می‌دهید؟

در حال حاضر هیچ ارتباط کاری با استان ندارم ولی اگر شرایط مهیا شود آمادگی همکاری در حوزه‌های مختلف را مخصوصا در بخش مسکن برای امور فرهنگی، ورزشی، درمانی و …. داشته و با کمال میل تمایل به سرمایه‌گذاری در استان داریم.

با تغییرات دولت در سطح وسیع مخالفم

انتصابات استانی دولت تدبیر و امید را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

برای کسی که خارج از گود بوده اظهارنظر سخت است ولی توصیه‌ای کلی در بحث مدیریت ساختاری و نیروی انسانی دارم. منابع انسانی از گرانبهاترین سرمایه‌های هر کشور و استان بوده و با این منابع باید مطالعه شده برخورد شود. به شخصه با تغییرات دولت در سطح وسیع مخالفم اگرچه حق هر دولت است که نیروها را چینش کند اما این تغییرات نباید به شکلی باشد که کل ساختار مدیریتی را بهم بریزد. ما یک مسیر ارتقاء شغلی مدون و علمی نداریم و مدیران ما با آزمون و خطا به این جایگاه می‌رسند، تجربه‌هایی که طی ادوار مختلف همراه با هزینه‌های هنگفت بدست می‌آید نباید به این راحتی کنار گذاشته شوند.

جناحهای سیاسی طی هر دوره مطالبات و انتظاراتی دارند که تا حدی معقول است و باید در بخشی از جایگاههای سیاسی تغییراتی داشته باشیم اما در جایگاههای علمی و تخصصی این تغییرات باید محدود باشد. تغییرات گسترده آسیب‌زا است. البته این دیدگاه به معنی عدم گردش نخبگان نیست بلکه در ساختارهای تخصصی و علمی باید فضا را بدون از جریانات سیاسی طوری فراهم کنیم که افراد با شایسته سالاری رشد کنند.

نقش نمایندگان در تغییرات مدیریت تاچه اندازه باشد؟

نرگس نژاد (4)

در هر دوره تغییرات لازم بوده و ضرورت امر این است که مدیران در انتخاب نیروهای خود آزاد باشند و از مشورتهای نمایندگان نیز تا حدی که به انتخاب افراد اصلح کمک کرده، استفاده کنند.

مدیران کشوری چه کمکی می‌توانند در این حوزه داشته باشند؟

مدیران ملی در حوزه‌های کاری و مناصب مختلف می‌توانند کار کنند اما اینکه چه کمکی باشد؟ نیازمند برنامه است. تشخیص نیاز به کمک گرفتن از مدیران ملی باید در سطح استان مطرح شود و در قالب برنامه‌ای تدوین شده و ارائه شود سپس از مدیران ملی انتظار درخواست کمک در این حوزه را داشت.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • طهماسب دستوریان گفت:

  با سلام .ای کاش در این ساخت وساز مسکن مهر اسمی از بانک مسکن هم برده می شد سازمانی که بیس کار بود ولی با تمام تلاشی که انجام داد در خور شان از آن تشکر نشد.البته بانک مسکن همیشه جز خانه دار شدن مردم به چیز دیگری نمی اندیشد.

 • محمد گفت:

  بعضی همین جوری ………… حرف میزنند اقا جان ما با استفاده بیش از حد منابع زیر زمینی اب پاسخگوی 75 میلیون نیستیم انوقت همین جوری برای …… میفرمایید کشور ظرفیت 150 میلیون را دارد

  • حسین گفت:

   محمد عزیز ایشون فرمودند با برنامه ریزی دقیق و کار کارشناسی در بخش مسکن میتونیم هیچ مشکلی نداشته باشیم و پاسخگوی مردم باشیم…نگفتن به همین راحتی تواناییشو داریم…

 • lll گفت:

  مهندس نرگس نژاد از مدیران تکنوکرات و بسیار خلاق حوزه مسکن در کشور هستند و امیدواریم در استان کهگیلویه هم سرمایه گذاری بکنند…

 • محسن گفت:

  آقای مهندس نرگس نژاد همچنانکه در ارایه ایده ها و طرحهای نو به نکویی می درخشند در بیان مطالب و چینش واژگان به لحاظ آراستگی کلام و هم به لحاظ محتوا و رسایی موضوع نیز به خوبی جلوه گری می کنند. جملات: « مسکن مهر تصمیم شجاعانه‌ای بود که درست هدایت نشد» و «مسکن مهر یک ضرورت بود اما به انحراف رفت» موید این مدعاست. عبارات در عین کوتاهی ، گویا و البته حاوی پیامی چند است.

 • جوادیان گفت:

  حرفای آقای مهندش نرگس نژاد درست بودند ولی کشور ما متاسفانه از ظرفیتهای موجود در نفت و گاز و معادن بدرستی استفاده نمیکند وگرنه با این درامدهای نفت و گاز میشود کشور 300 میلیونی هم اداره کرد..

 • مممممممممممم گفت:

  درود بر مهندس نرگس نژاد عزیز و دوست داشتنی..

 • ناشناس گفت:

  هر خانوار دو تا سه جوون تحصیل کرده بیکار داره و دارن دچار افسردگی و اعتیاد میشن ، اونوقت کشور ظرفیت 150 میلیون نفر داره!!!

  کمی وجدان داشته باشید

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

 • کامران گفت:

  با سلام و احترام به مهندس نرگس نژاد که یکی مدیران بسیار خوب کشور در حوزه مسکن و عمران هستند…

پربازديد