تاریخ درج خبر : 1393/04/03
کد خبر : ۲۹۴۰۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

ما از دوران احمدی‌نژاد عبور کرده‌ایم/ عزل نوذری اولین نتیجه خانه‌نشینی احمدی‌نژاد بود / تاجگردون اصلاح‌طلب نیست / زارع گفتمان ندارد

سایت استان: سید‌یوسف مرادی متولد 1356 است. مشاور قوام نوذری در امور ایثارگران در استانداری استان و مؤسس سازمان مشاوران جوان در استان بوده است که آن را فراگیر ترین شبکه جوانان در کهگیلویه و بویراحمد می‌دانند. در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته از جلیلی حمایت کرد و مسئولیت ستاد وی در استان البته تا چند روز قبل از اعلام نتایج تأیید صلاحیت کاندیدا‌ها را بر عهده داشت. در طول مصاحبه سید‌مسعود حسینی را حاج مسعود خطاب کرده و انتقادهای صریحی را نثار وی‌ می‌کند. در سالروز سوم تیر 84 و پیروزی احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری گفتگویی را با این فعال ستاد انتخاباتی احمدی‌نژاد در دو دوره انتخابات ریاست جمهوری نهم و دهم ترتیب ‌داده‌ایم که در پی می‌آید:

به نظر شما چرا احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 پیروز شد؟

درمورد دلیل رای‌آوری آقای احمدی‌نژاد در سال 84 صحبتهای زیادی شده است که نیازی به بیان دوباره آنها نیست. اما یکی از مهمترین دلایل آن تفرقه در درون خود اصلاح‌طلبان بود که دچار غرور شده بودند و خیال می‌کردند که دیگر شکست نمی‌خورند و به همین دلیل طی سالهای آخر از بدنه مردم فاصله گرفتند. البته احمدی‌نژاد نیز خود خصوصیات ویژه‌ای داشت و یک نوع جدیدی از خدمت‌رسانی و ارتباط با مردم را در شهرداری تهران ایجاد کرده بود.

هدایت‌خواه در دور اول انتخابات 84 به احمدی‌نژاد رای نداد

03

در سال 84 ستاد انتخاباتی آقای احمدی‌نژاد در استان چگونه شکل گرفت و چه کسانی در آن فعال بودند؟

ستاد آقای احمدی‌نژاد در استان در دور اول به دلیل ناشناخته بودن احمدی‌نژاد فعالیت خاصی نداشت اما انتخابات به دور دوم که رفت فعال شد. البته آقای دهرابپور مسؤلیت ستاد را داشتند.

آیا آقای هدایت‌خواه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری سال 84 از احمدی‌نژاد حمایت کرد؟

بعید می‌دانم در دور اول انتخابات سال 84 آقای هدایت‌خواه از احمدی‌نژاد حمایت کرده باشد. آقای سید‌قدرت حسینی نماینده گچساران و باشت در دوره هفتم مجلس در مصاحبه با رسانه‌ها گفته بود “که من و آقای هدایت‌خواه در دور اول انتخابات ریاست جمهوری 84 با آقای احمدی‌نژاد نبودیم ولی در دور دوم در برابر آقای هاشمی از وی حمایت کردیم”.

حاج مسعود، استاد از دست دادن فرصتها بود

بعد از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد اولین استاندار بومی استان آقای مسعود حسینی منصوب شد، عملکرد وی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

حاج مسعود، استاد از دست دادن فرصتها بود. در بهترین دوران تاریخ خدمت‌رسانی دولتها به مناطق محروم، حاج مسعود حسینی استاندار استان شد. وی نیروی احمدی‌نژاد نبود بلکه نیروی پورمحمدی وزیر کشور وقت بود. البته خود آقای پورمحمدی وزیری بود که به احمدی‌نژاد تحمیل شد. جریان راست سنتی در طی چند دهه گذشته هیچ وقت دولت را به دست نگرفته بود. در استان ما جریان راست سنتی با سوار شدن بر موج احمدی‌نژاد دولت را در داخل استان به دست گرفت. همان شبکه راست سنتی معروف در استان سرکار آمد. البته در آن دوران تفاوتهای جریان راست سنتی با جریان احمدی‌نژاد مشخص نشده بود. خصلتهای این جریان با تفکرات احمدی‌نژاد بسیار متفاوت بود و هر چه دولت نهم عملگرا بود، جریان راست سنتی محتاط و محافظه‌‌کارانه عمل می‌کرد. نتیجه کارهای دولت حاج مسعود و دوستان در استان، خود را در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داد که مهمترین دست‌آورد آن شکست هدایت‌خواه در این دوره از انتخابات بود.

جریان اصولگرایی در استان ناقص‌الخلقه به دنیا آمده است

دوره هشتم مجلس شورای اسلامی بین سالهای 86 تا 90 بود که در همین دوره نیز دو استاندار دیگر استان یعنی آقایان نوذری و نیکزاد نیز بودند، آیا این دو نیز در شکست آقای هدایت‌خواه در انتخابات تأثیر داشتند؟

بحث نیکزاد، نوذری و یا حاج مسعود حسینی نیست بلکه بحث یک تفکر است. جریان اصولگرایی در استان کهگیلویه و بویراحمد ناقص‌الخلقه به دنیا آمده است. فرزند بی‌صاحبی بود که هر کسی ادعای برادر بزرگتر آن را داشت. از یک طرف آقای دهرابپور و از طرف دیگر آقای بزرگواری و سید قدرت حسینی و نیز آقای حاج مسعود حسینی قرار داشت. هر کسی جریان اصولگرایی در استان را متعلق به خود و خود را پدرخوانده آن می‌دانست در حالی که این فرزند، ناقص‌الخلقه بود. یعنی شباهت چندانی به اصولگرایی واقعی نداشت.

پس چه کسانی در استان از جریان اصولگرایی مصداق گفتمان سوم تیر و احمدی‌نژاد بودند؟

خیلی ها در این مسیر زحمت کشیدند. واقعا استاندارانی که در این دوران آمدند برای استان زحمت کشیدند. نمی‌شود به راحتی نام برد اما شاید قوام نوذری و تا حدی آقای صابری را می‌توان مصداق آن دانست. البته خود آقای هدایت خواه.

نیکزاد یک سوء تفاهم بود

02

آقای نیکزاد چطور؟

آقای نیکزاد یک سوء تفاهم بود که متأسفانه حاصل اشتباهات احمدی‌نژاد بود.

کدام اشتباه؟

11 روزه خانه‌نشینی احمدی‌نژاد که اولین نتیجه آن عزل آقای نوذری از استانداری کهگیلویه و بویراحمد بود.

در زمینه عزل آقای نوذری بیشتر توضیح دهید؟

در واقع احمدی‌نژاد با نمایندگان استان در مجلس هشتم یعنی آقایان هدایت‌خواه، حسینی و بزرگواری معامله کرد. در دیداری که بعد از خانه نشینی‌اش به مجلس رفت کسی به پیشوازش نرفت جز نمایندگان استان. همانجا از احمدی‌نژاد خواستند و وی هم پذیرفت. قبلا هر چه تلاش کرده بودند، موفق نشده بودند.

چرا احمدی‌نژاد در این زمینه معامله کرد؟

دوران احمدی‌نژاد را می‌توان به دو دوره تقسیم کرد یکی قبل از سال 89 و یکی هم بعد از آن. تا قبل از سال 89 احمدی‌نژاد عملکرد خوبی داشت و بین مردم نیز از محبوبیت خوبی برخوردار بود. بعد از سال 89 احمدی‌نژاد وارد حاشیه شد البته برخی ها هم در این زمینه تلاش کردند.

احمدی‌نژاد از اصول خود کوتاه آمد

پس به نظر شما احمدی‌نژاد انقلابی زیر بار معامله می رفت؟

احمدی‌نژاد انقلابی بود ولی بعد از سال 89 از اصول خود کوتاه آمد.

چطور شد که احمدی‌نژاد کوتاه آمد؟

یکی از خصوصیات فردی احمدی‌نژاد لجبازی بود که اصولاً این ویژگی چه مثبت و چه منفی، مؤلفه خوبی نیست. وی روی برخی از افراد به شدت اصرار داشت که این باعث انحراف می‌شود. حرفها و اعمال احمدی‌نژاد اصول اصلی انقلاب اسلامی بود که بعد از سال 89 اصول اصلی او اشخاص شدند.

دقیقاً چه اشخاصی مد نظر شما هستند؟

مثلاً افرادی چون اسفندیار رحیم‌مشایی، مرتضوی، جوانفکر و برخی از افراد دیگر.

اصلاح‌طلبان در برخورد با احمدی‌نژاد نجیب بودند

05

شما نقش اصولگرایان به خصوص راست سنتی در تخریب احمدی‌نژاد را برشمردید ولی به اصلاح‌طلبان اشاره‌ای نکردید؟ آنها در برخورد با رئیس دولت نهم و دهم چگونه بودند؟

اصلاح‌طلبان در برخورد با احمدی‌نژاد نجیب بودند و در نسبت با اصولگرایان کاری با وی نداشتند.

آیا احمدی‌نژاد در مقابل نظام نیز ایستاد؟

احمدی‌نژاد خودش عملاً قصد و نیت این کار را نداشت اما نتیجه کارش به نظام ضربه می‌زد. مثلاً نمایش فیلم برادر آقای لاریجانی در مجلس، عزل وزیر اطلاعات و اصرار بر انتصاب رحیم‌مشایی در سال 88 از جمله این موارد بود. حمایت علنی از رحیم‌مشایی در انتخابات ریاست جمهوری در سال 92 نیز از این دست بود. فرض کنید آقای مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 تأیید صلاحیت می‌شد و رأی می‌آورد. آیا با توجه به رفتارهای احمدی‌نژاد به عنوان مجری انتخابات آن انتخابات دچار مشکل نمی‌شد؟

قائل به موجودیتی به نام گفتمان سوم تیر نیستم

به طور مشخص نظرتان درمورد گفتمان سوم تیر چیست؟ آیا این گفتمان هنوز وجود دارد؟

من قائل به موجودیتی به نام گفتمان سوم تیر نیستم. احمدی‌نژاد با شعارهای اصیل انقلاب اسلامی رای آورد. اما اگر بخواهیم موجودیتی به نام گفتمان سوم تیر را بپذیریم امروز از درون این گفتمان چند شاخه پا گرفته که یکی از آنها جبهه پایداری است. بخشی از آن نیز جزء جریان خاصی نیستند و اینکه گفته می‌شود، گفتمان سوم تیر یعنی احمدی‌نژاد، حرف درستی نیست.

وقتی می‌گوییم اصلاح‌طلبان و کارگزاران وجه آن در جامعه مشخص است پس شما بگویید دقیقاً گفتمان سوم تیر چه کسانی هستند؟

عرض کردم بنده قائل به گفتمانی به نام سوم تیر نیستم. امروزه جریانی به نام اصولگرایی وجود دارد که شامل طیف‌های مختلفی از جبهه‌های سیاسی است که از حزب مؤتلفه شروع و تا جبهه پایداری و جریان احمدی‌نژاد ادامه دارد.

احمدی‌نژاد عنوان می‌کرد که هیچ وقت اصولگرا نبوده است؟

احمدی‌نژاد همچنین دیدگاهی نداشت و بحث چیز دیگری است. مشکل اساسی جریان اصولگرا این است که دو جریان مهم در درون تاریخ انقلاب با هم مخلوط شده‌اند که شامل جریان انقلاب اسلامی و جریانهای دولت‌ساز است. این اتفاق در دهه 60 برای جریان اصلاح‌طلبان افتاد که آن دوران معروف به چپی‌ها بودند. داستان این بود که جریان چپ با جریان انقلاب اسلامی یکی شد. جریان انقلاب اسلامی خود را زیر سایه رهبری تعریف می‌کرد و چون در دهه 60 اصلاح‌‌طلبان به حضرت امام (ره) نزدیک بودند و در نتیجه به جریان انقلاب اسلامی نیز نزدیک شدند اما بعد از رحلت امام (ره) و رهبری مقام معظم رهبری جریان راست به رهبری نزدیک و با جریان انقلاب اسلامی که در کنار رهبری تعریف می‌شد، نزدیک شد. چه چپی‌ها (اصلاح‌طلبان) در دهه 60 و چه راست (اصولگرایان) بعد از دهه 70 هر دو جریان بر موج انقلاب اسلامی سوار شده بودند. به دلیل به‌هم خوردن مرزها بین جریانهای انقلاب اسلامی و راست سنتی در جبهه اصولگرایان این عدم شناخت به وجود آمده است. جریان چپ و راست که موسوم به اصلاح‌طلب و اصولگرا بوده حاصل دولتها هستند. اما جریان انقلاب اسلامی فراتر از دولتها و حاصل انقلاب اسلامی است. گفته می‌شود شهید رجایی دو کابینه داشت. کابینه اول دولت بود و کابینه دوم دستگاههایی بودند که بعد از انقلاب اسلامی شکل گرفتند. این دستگاهها 18 نهاد بودند که از جمله آنها جهاد سازندگی، جهاد دانشگاهی، بسیج مستضعفین، سپاه پاسداران، کمیته امداد و … است.

دولت نهم واقعاً انقلابی بود

01

با توجه به این صحبتهای شما، دولت احمدی‌نژاد حاصل جریان انقلابی بود یا سیاسی؟‌

واقعاً دوره اول دولت آقای احمدی‌نژاد یعنی دولت نهم، انقلابی بود.

شاخص انقلابی بودن چیست که شما دوره اول دولت احمدی‌نژاد را انقلابی می‌دانید؟

شاخص انقلابی بودن نه دولت است و نه رئیس جمهور، بلکه رهبری است. حمایتهای رهبری از دولت احمدی‌نژاد شاخص ما است که در پی تلاشهایی که مجموعه دولت داشتند بود. اینکه رهبری درمورد دولت نهم می فرمایند “محبوب‌ترین دولت بعد از مشروطه است و همچنین عنوان می کنند نظرات بنده به این دولت نزدیک‌تر است”، نشان می‌دهد دولت نهم با شاخصهای انقلابی مطابقت دارد. اما متأسفانه در دور دوم دولت آقای احمدی‌نژاد اتفاقاتی پیش آمد که به آن اشاره شد و خیلی از فعالان سیاسی در به وجود آمدن آن اتفاقات مقصراند.

آیا عامل اصلی این اتفاقات یا به قول شما انحراف، خود آقای احمدی‌نژاد بود؟

احمدی نژاد مؤثر بود اما برخی‌ها هم بدشان نمی‌آمد دولت احمدی‌نژاد زمین بخورد.

بالاتر از فتنه باید برای فتنه 88 نامگذاری شود

دولت دوم آقای احمدی‌نژاد برآمده از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 88 بود که موجب شکل‌گیری اعتراض‌هایی در کشور شد. نظر شما در این مورد چیست؟ آیا شما نیز این حوادث را فتنه می‌دانید؟

حوادث انتخابات 88 هر چه هست فتنه برای آن کم است و بالاتر از فتنه باید برای آن نامگذاری شود.

چه تحلیلی از این حوادث دارید؟

یکی از نقاط قوت جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی بحث مردم‌سالاری آن است. تنها شیوه‌ و مکانیزمی که می‌تواند آن را ناکارآمد نشان دهد ایجاد تشکیک در آن است و اگر برای یکبار آن را بشکنیم در این صورت هیچ وقت این مکانیزم به دوران اعتبار برنمی‌گردد. این شیوه‌ای است که در برخی از کشورهای جهان در طی یک دهه اخیر انجام شده است و حوادث بعد از آن نیز نشان می‌دهد که حتی تمامیت ارضی یک کشور نیز به خطر می‌افتد مثل اوکراین. ایجاد شک در نظام مردم‌سالاری یک کشور از حمله خارجی نیز خطرناک‌تر است چون حمله خارجی موجب اتحاد یک کشور می‌شود در حالی که ایجاد تشکیک در نظام یک کشور موجب شکاف اجتماعی می‌شود مانند کشور مصر. به نظر من غرب برای اجرای تحریم‌های به کار گرفته شده علیه کشورمان به خصوص بعد از سال 88 که بسیار بی‌سابقه بودند، نیاز به اقناع افکار عمومی جهان داشت. یکی از مهمترین ابزارها برای اقناع افکار مردم دنیا برای تحریم کشورمان این بود که بگویند حکومت آن مردمی نیست و فتنه 88 زمینه آن را برای غرب ایجاد کرد.

به نظر شما چرا حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رای آورد و رئیس جمهور شد؟

آقای روحانی واقعاً در تبلیغات انتخاباتی خوب عمل کرد. البته تنها کاندیدایی که در استانها، ستادهای مردمی مشخصی نداشت، آقای روحانی بود و حتی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز اینچنین بود. اگر چه بعدها ستاد آقای روحانی صاحبانی پیدا کرد ولی فعالیت بارزی نداشت. تفرقه به وجود آمده بین اصولگرایان هم در این زمینه مؤثر بود. عاملش هم کارهای آقای احمدی‌نژاد و برخی جریانهای مؤثر بود.

ما از دوران احمدی‌نژاد عبور کرده‌ایم

آیا اگر احمدی نژاد مجددا در انتخابات شرکت کند، اصولگرایان از وی حمایت می‌کنند؟

این را باید از خود اصولگرایان پرسید. اما خود من بر این اعتقادم که ما از دوران احمدی‌نژاد عبور کرده‌ایم و دیگر نباید و لازم نیست دوباره آن راه را برویم. دولتهای احمدی‌نژاد مسیرس را درست یا اشتباه رفته است باید دنبال ادامه دادن کارهای خوب و پرهیز از بدی‌های آن بود.

شما در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری از چه کسی حمایت کردید؟

آقای جلیلی

چرا؟

مربوط به گذشته است و در حوصله این بحث نیست.

شما مسئولیت ستاد آقای جلیلی در استان را برعهده داشتید چرا چند روز قبل از برگزاری انتخابات از این مسئولیت کنار رفتید و چه کسی جایگزین شما شد؟

عرض کردم نه من حوصله دارم به آن بپردازم نه خوانندگان شما.

اصولگرایان استان در زمینه تخریب استاندار ناشیانه عمل کردند

برخورد اصولگرایان با استاندارانشان در کهگیلویه و بویراحمد را در نسبت با برخورد اصلاح‌طلبان با استاندار دوران اصلاحات چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ببینید یکی مثل آقای دوستی خیلی زیرک بود و در زمان وی کارهایی انجام می‌شد اما نه به اندازه‌ای که درمورد آن گفته می‌شود. جریان اصلاحات خیلی باهوش‌تر از جریان اصولگرا است. جریان اصلاحات می‌داند که نباید استاندار خودش را تضعیف کند چون بعدها در کارنامه‌ آنها ثبت می‌شود. مثلاً شما ببینید آقای رضا توفیقی از آقای خادمی حمایت می‌کند در حالی که ارتباط زیادی هم با یکدیگر ندارند. دلیل این است که آقای رضا توفیقی خیلی آدم باهوشی است چون در آینده باید پاسخگوی کارنامه خادمی باشد اما اصولگرایان در این زمینه خیلی ناشیانه عمل کرده‌اند. هیچ‌کس به اندازه خود اصولگرایان، استانداران دوره اصولگرایان را تخریب نکرد، چه حاج مسعود حسینی و چه قوام نوذری.

چرا اعمال اصول گرایان را ناشیانه می‌دانید؟

چون در برخورد با استانداران اصولگرا خوب عمل نکردند و خود آنها عامل تخریب بودند. خدمات سید مسعود حسینی قابل قیاس با دوستی نبود و حتی اگر حسینی خدمت نمی‌کرد، جریان دور اول دولت احمدی‌نژاد زمینه آن را فراهم کرده بود در عین حال اصولگرایان استان خودشان دست به تخریب استاندار می‌زدند. همین اتفاق در دوره استانداری آقای نوذری افتاد. هیچگاه اصلا‌طلبان استان نوذری را تخریب نکردند ولی در عوض اصولگرایان استان هر روز با وی ماجرایی داشتند.

بنده به نوذری علیه اصولگرایان و هدایت‌خواه خط‌ نمی‌دادم

خود شما در زمان استانداری آقای نوذری مسئولیت داشتید و مشاور وی در امور جوانان و ایثارگران بودید. شاید اینگونه تحلیل شما به دلیل مسئولیت داشتن در زمان آقای نوذری بود؟ البته صحبتهایی نیز مبنی بر خط‌دهی شما و برخی از مشاوران به استاندار وقت علیه اصولگرایان و نمایندگان استان در مجلس بود،‌ چنین مطالبی را تأیید می‌کنید؟

بنده در زمان آقای نوذری مسئولیت داشتم ولی چنین نقشی نداشتم. خود آقای نوذری خصوصیات رفتاری خاصی داشت. وی استاندار امانت‌داری بود و خود آقای احمدی‌نژاد بخشنامه کرده بودند که استانداران با نمایندگان مجلس چگونه رفتار کنند و آقای نوذری نیز بر اساس آن اقدام می‌کرد. البته وی روحیات خاصی داشت و برخی از رفتارها و اقدامات وی ربطی به مشاوران و یا فرد خاصی نداشت.

آیا این درست است که شما به قول هواداران و مدیران آقای هدایت‌خواه در زمان آقای نوذری، طراح اصلی جریان ضد اصولگرایی بودید؟

نه اصلاً اینطور نیست.

شما به شخصه در انتخابات دور هشتم به عنوان رقیب آقای هدایت‌خواه وارد عمل شدید و در بسیاری از موارد انتقادات صریحی را نسبت به وی و مدیران منتصب به او داشته‌اید. به قول برخی از فعالان سیاسی اصولگرا و طرفدار آقای هدایت‌خواه برخی از مشاوران و به خصوص شما مستعد و طراح اصلی حملات استانداری زمان آقای نوذری نسبت به وی بودید؟

بنده ترسی ندارم از اینکه بگویم با کسی مخالفم. نسبت به برخی از افراد انتقادهایی نیز دارم ولی واقعاً تأثیری در این زمینه نداشتم. آقای نوذری نیز خود اینگونه نبود و یک شخصیت خاصی داشت. اینطور نبود که از کسی خط بگیرد، خود اخبار را جمع می‌کرد و بنده نیز وارد فضاهای تخریبی نمی‌شدم و اگر از شخص و یا جریانی انتقاد داشتم آن را مستقیم می‌گفتم چه در رسانه‌ها و چه در سخنرانی‌هایم. ترسی نداشتم از اینکه بروم و پشت پرده کسی را تخریب کنم و اینکار را هم نکردم.

هدایت‌خواه چوب مدیران دولت اول احمدی‌نژاد در استان را خورد

04

چرا هدایت‌خواه در انتخابات مجلس نهم پیروز نشد؟

چون چوب مدیران دولت اول احمدی‌نژاد در استان را خورد. وی نماینده موفقی در سطح ملی بود و در داخل استان نیز خیلی زحمت کشید و یک نماینده استثائی بود اما اشتباهات برخی از مدیران به پای هدایت‌خواه نوشته می‌شد.

عملکرد آقای زارع را در طول این مدت چگونه ارزیابی می‌کنید؟

همه چیز آقای زراع خوب است ولی گفتمان و اصول مشخصی ندارد و همین، همه این چیزهای خوب او را خراب می‌کند.

نقش آقای تاجگردون در معادلات سیاسی استان و به خصوص انتخاب استاندار را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

معتقدم آقای تاجگردون اصلاح‌طلب نیست. اینکه وی اطلاح‌طلب نیست به این معنی نبوده که اصولگرا است. تاجگردون ذاتاً یک مدیر عملگرا و تکنوکرات از نسل تکنوکراتهای سازندگی است که فقط مدیر است و نه اصلاح‌طلب است و نه اصولگرا. آقای تاجگردون مدیری حرفه‌ای در همه زمینه‌ها است. آدمی که به اندازه باهنر برای نائب رئیسی مجلس بین اصولگراها رای می‌آورد و به نفع وی کنار می‌رود و در عین حال رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌شود آن هم بین اصولگرایان و باز نیز به عنوان یک اصلاح‌طلب شاخص شناخته می‌شود. آقای تاجگردون در ارتباط برقرار کردن خیلی تبحر دارد. وی برند اصلاح‌طلبی را از بهرام تاجگردون به ارث برده و گرنه ذاتاً اصلاح‌طلب نیست.

چند اسم و کلمه می‌گویم؛ اولین چیزی که به ذهنتان می‌رسد را برای مخاطبان بگویید؟

قوام نوذری: خادم

هدایت‌خواه: انقلابی

تاجگردون: تکنوکرات

سید‌مسعود حسینی: جناح‌راست

احمدی‌نژاد: معلم لجباز

سوم‌ تیر: روز خوب

24 خرداد: امید

روحانی: مرد سالهای سخت

سایت استان: مبارزه

چرا مبارزه؟

من از روزهای اولیه تشکیل این سایت با آن آشنایی داشتم. اگر چه با برخی از دوستان فعال در آن اختلاف دیدگاه و سلیقه داریم اما این سایت برادر بزرگتر همه سایتهای خبری استان است. در دورانی به این سایت ظلم شد.

 

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زنده باد احمدی نژاد گفت:

  به کوری بعضی ها دولت بعدی احمدی نژاده

 • ابراهیم گفت:

  سلام دکتر جان گذشته از این بحث های سیاسی دلم برای کلاسهای درست تنگ شده استاد یادش بخیر هرجا هستی موفق باشی یار انقلاب

 • من گفت:

  در مورد زارع حق مطلبو خوب ادار کردی واقعا همه چیز در این یه جمله است گفتمان نداره در ضمن اگه عاشق جلیلی بودی
  تنها به همین دلیل بود یعنی گفتمان انقلاب

 • پادیاب گفت:

  جناب یوسف خان حالا اینا رو گفتی که بین اصلاح طلبان هم جا باز کنی .آره!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • یک k' گفت:

  چقد نظظر گذاشتن!احسنت به مردم استان

 • بی طرف گفت:

  سلام یوسف جان
  با این که خیلی بهت ارادت دارم ولی در رابطه با دهراب پور با بی تفاوتی گذشتی!برادر جان همه ی این اقایان اعم از حسینی . هدایتخواه و حتی بزرگواری از نردبان دهراب پور بالا رفتن و به این جاها رسیدن .زارع که جای خود دارد اگه دهراب پور نبود حتی ……….!!!!

 • يار انقلابي گفت:

  مطلب خوبی بود یوسف جان !
  یه چند نفر حسود بی مصرف دوست ندارند تو و امثال تو سربه تن تون باشه . مردونه وایسید و کوتاه نیاد ، از انتقادها و حرف های بیخودشان هم دلخور نشو اصلا تا بترکه چشم حسود ، مثله همون دوستت که یه چندوقت هایی بهش حمله می کردند قوی باش ، محکم با اراده مثله کوه .
  این ادم های کوته بین فقط می خوان شماها نباشید ، از اینده و محبوبیت تان بین مردم می ترسند هی بیخود شلوغش می کنند .
  فقط یه سفارش : تو هیچ جریان و تشکیلات سیاسی نرید چون ازتون استفاده می کنند و شماها هم اهل سیاسی کاری نیستید این جناح ها همه اش دنبال قدرت اند .
  دست حق یارتان .

 • دانشگاهی بیکار گفت:

  تحلیلتان خوب بوددر جمع دوستان به اصطلاح اصولگراکمتر دیدم که آدمهای اهل فکر وتحلیل باشند.خوشم اومد.در موردتاجگردون عالی تحلیل فرمودی.جدی کج ا میتونم ببینمتون تابیشتر گفتگو کنیم.البته ناراحت نشین من اصلاح طلب واقعی هم انگشت شمار سراغ دارم.

 • لنده گفت:

  اقای مرادی کاش از مظلومیت های آقای محمدرحیم دهراب پور بیشتر میگفتی؟؟

 • سیف‌الله گفت:

  جناب آقای سید‌یوسف مرادی عزیز
  مصاحبه شما را چندین بار خواندم. درک و بینش سیاسی شما قابل تحسین است اما در جای جای مصاحبه فراز و نشیب‌هایی دارید که قابل بحث و جدل است. این راز و نشیب‌ها اولا نشان از نکته سنجی شما دارد ولی بعد آندیگر آن محتاط بودن و یا یا به نوعی محافظه‌کاری است. اینکه به نقد جریانی پرداخته و خود را یک انقلابی می‌دانید درست است اما اگر کسی شما را بشناسد به راحتی می‌تواند بفهمد که چه آدم زیرک و باهوشی هستید. وقتی در لابلای صحبتهای خود اولین مدیریت بومی استان را می‌کوبید ولی باز می‌گویید اصولگرایان استان در تخریب استاندار ناشیانه عمل می‌کند اگر چه نقد است ولی از آن برداشت تخریب می‌شود. وقتی دم از انقلابی بودن احمدی‌نژاد می‌زنید در جای دیگر وی را ناانقلابی می‌خوانید که از اصول خود عدول کرده است. از جلیلی حمایت کرده‌اید در انتخابات قبل ولی دلایل آن را نمی‌گویید شاید ترس و واهمه‌ای از چیزی دارید. کمتر فعال سیاسی در استان است که نداند شما چه بلایی سر آقای هداست‌خواه و جریان منتصب به وی آوردید. علم کردن فردی به نام ارجمندی در مقابل وی در انتخابات مجلس هشتم و آن داستانهای معروف و شنیدنی که یادتان هست. نوذری که جای خود دارد و داستان‌پردازی‌های حضرتعالی نزد وی و هجمه بردن قوام‌گونه نوذری به مدیران هدایت‌خواهی نیز در کارنامه شما ثبت است. و …

  • سید یوسف مرادی گفت:

   سلام و ممنون
   استفاده کردم از مباحث شما
   البته …

 • ناشناس گفت:

  این یوسف مرادی کارش جز حرف پیک و قلنبه چیزی نیست و در دانشگاه هم که بود یا نمی یومد……

 • نادم علی گفت:

  تو کی هستی گه مخالف باشی یا نباشی

 • حرف ناب گفت:

  با افتخار در قسمت لینک دوستان سایت ما لینک شدید.
  منتظر تبادل لینک و اطلاعات با شما هستیم.

 • شهرام گفت:

  من شمار رو نمشناسم ، شما اگه اصولگرایید که خود در بحث تخریب استانداران اصولگرای استان در همین مصاحبه اقدام به تخریب آنها کردید . معلوم نیست اصولگرا هستی یا اصلاح طلب ، ولی برداشتم اینه گه اصلاح طلب باشی و اشتباهاً توی دولت احمدی نژاد پست بهت دادند . نظر خودتون چیه ؟

 • حرف ناب گفت:

  سلام همکار محترم خبری
  سایت خبری حرف ناب متشکل از عده ای جوان فارغ التحصیل و خودجوش پس از بررسی سایتهای محلی اولویت کاری خویش را فعالیت در عرصه ی وبلاگ نویسی قرار داد و هم اکنون بعنوان مهمترین پاتوق وبلاگی استان بشمار می آید لذا هرماه در یک یا چند نوبت اقدام به انتشار گلچینی از بهترین مطالب وبلاگ نویسی استان می نماید بنابراین تقاضا مندیم در انتشار این بسته به نقل از این سایت ما را در انجام این مهم یاری رسانید.
  آدرس لینک گلدون وبلاگی این ماه جهت بازدید و درج در سایت شما
  http://www.harfenab.ir/post/340
  پیروز باشید

 • واقع نگر گفت:

  شفاف ترین ادم توی این استان غلام رضا تاج گردون است. او تبحر دارد در تحمیل اعتقاداتش. میدونه در هر دوره ای خودشو نمیسوزونه و همه فکر میکنن او تفکر مشخص نداره. او بیوسته رو به جلوست. چیزی که بقیه ندارند.

 • محسن گفت:

  مرادی عزیز
  خیلی مانده تا حرفهایت برای این جماعات قابل درک بشه
  صحبت هایت مثل همیشه برای من کلاس درس بود

 • . گفت:

  درمورد آقای غلامرضا تاجگردون که یک مدیر خوب است.واصلاحاتی نیست.واین عنوان وکالت از طرف مردم را بدرستی از بهرام تاجگردون به ارٍث برده شکی نیست وایشان از این بابت همواره مدیون بهرام تاجگردون است . وآقای مرادی که ایشان را مقایسه با مهندس باهنر کرده هم درست است چون ایشان مانند باهنر لابی گر است.وفرصت طلب چون اکنون سی وسه سال است باهنر هر دولتی که روی کار آمده دستش در دستش است.

 • ازادی بیان گفت:

  سایت استان برادر بزرگ سایت هااا این آقا کیه و چه سابقه ای داره که اینطور براش آگهی زدی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نکنه از این مصاحبه های پولیه یا هم رفاقتی تا ما هم بیایم حرف بزنیم

 • ارمین گفت:

  دروصف احمدی نزاد”ای بازهمافرشکاری #باز ا تومگروفانداری #برگرد که بی تونیست دیگر#ان عزت وان بزرگواری#بلبل به چمن نشسته خسته #درحال خمودی و خماری #یارانه وطرح مسکن مهر #ماندست به تو زیادگاری

 • افسوس گفت:

  حیف شد برادر مرادی حیف شد که تو اصول گرایی
  گاهی وقتها از خطکشی های سیاسی تعجب می کنم
  هیچ چیز تو به این اصول گرا های عتیقه نمی یاد
  کم هدایت خواه و اطرافیانش تخریبت کردند
  حالا هی تعریفش بده
  ببین هدایت خواه از چه کسانی حمایت می کند
  مطلب خوب و بدرد بخوری بود
  تاجگردون را خوب گفتی
  نیکزاد رو هم خوب اومدی واقعا سوء تفاهم بود

 • همکلاسی گفت:

  زارع رو خوب اومدی برادر یوسف .

 • میر گفت:

  یکی از مصاحبه های خوب (مصاحبه حرفه ای)که از سایت استان انجام شده.امیدوارم ساز و کاری مهیا شود که افراد علاقمند به حوزه سیاست قوی و ورزیده در مسائل روز بار بیایند.و حداقل تاریخ معاصر استان و کشور و البته جهان را به خوبی مطالعه و در کافه های مجازی این روزها به تحلیل بنشینند.
  افرادی که توفیق و بخت نماینده سیاسی استان را داشته اند خوب است که منصفانه دیدگاههای سیاسی و فنی و عمرانی آنها نقد شود.بزرگواری ، سید باقر موسوی، موحد، تاجگردون (هردو)، هدایت خواه،زارع، حسینی ، منطقیان ، لاهوتی، محمودیان

 • ناشناس گفت:

  اصلا شما چه پایگاهی بین سیاسیون ومردم استان دارید که اینطور اظهار نظر می کنی/هدایتخواه چوب حمایت از شما وامثال شما را خورد/

 • دهدشت 12 گفت:

  سلام آقای مرادی — حقیقت تلخ است –اما قابل توجیه هم نیست — دوران احمدی نژاد متعلق به جریان اصول گرایی از نوک هرم تا ….است و متاسفانه جواب نداد و کشور را از لحاظ اعتقادی سیاسی مذهبی سیاستخارجی اقتصادو …. به بیراهه برد و انشا الله دیگه به گذشته تلخ بر نخواهیم گشت .. مردم به تفکرات افرادی که شما ها از آن حمایت می کردید قاطعانه نه نه نه گفتند . و امیدواریم که به امید خداوند این دولت و دولتهای برگته از این دو لت در آینده کشور را در مسیر پیشرفت قرار دهد …

 • اکبر گفت:

  اولا هم استانی شما نیستم
  ثانیا آقای مرادی بهتر است،یک دوره روخوانی روزنامه های اصلاح طلب در تخریب دکتر احمدی نژاد داشته باشند.
  ثالثا دوران احمدی نژاد ،دوران یک شخص نیست که تمام شود و بگذرد،دوران به متن آمدن ارزشها و آرمانهای اصیل انقلاب است که زمانمند نیستند که با آمدن این و آن از بین برود.

 • هاجر گفت:

  کاری ندارم یوسف جان .
  مهندس نوذری اطلاع دقیق از نزدیکان و شبکه ارتباطی یاران هدایت خواه نداشت ولی شما به واسطه آقای مطلبی معاون مهندس نوذری خیلی در عزل نیرو های دکتر هدایت خواه موثر و سهیم بودید ، بعداز یک سری فعل و انفعالات به هر دلیلی که کار نداریم به اقای هدایت خواه نزدیک شدید .
  تو یکی از جلسات با اقای نیکزاد خودم شاهد بودم که چقدر از مهندس نیکزاد استاندار وقت تعریف و تمجید کردید که بقیه دوستان سرزنش کردند ،
  با این همه خیلی برایم عزیزی و بانمک و دغدغه هایت را می ستایم چون بخشی از واقعیات را بیان داشتی . صادقانه می گویم همیشه به تو ظلم شد حتی از طرف خود همفکرهای سیاسی و اصولگرایان ولی اطمینان دارم که روزی به تمام شایستگی هایت می رسی .

 • حمید گفت:

  سید مسعود فرصت خراب کن. حرف قابل قبولیه.در مورد زارع با حرفت خیلی حال کردم . ادم خوبی ولی بدون گفتمان.

 • ناشناس گفت:

  کار زود هنگام برای انتخابات خوب نیست
  برداشت من این است شابد اشتباه باشد.
  خداییش زارع را خوب گفتی

 • حسینی گفت:

  آقای مرادی
  همانطور که گفته اید احمدی نژاد تمام شده
  اما اصول گرایان هم تما شده اند

 • یاسوج گفت:

  یعنی چی ؟که چی بشه؟

پربازديد