تاریخ درج خبر : 1393/04/03
کد خبر : ۲۹۴۰۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

زیبایی های یاسوج اسیر بی مسولیتی ها

سایت استان: شهرام خادم

یاسوج شهری با جاذبه های توریستی و گردشگری زیبا و فراوان در جنوب غربی کشوردر استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است. شهری که به خاطر ویژگی های منحصر به فرد جغرافیایی اش و وجود چشمه ها، جویبارها و رودخانه های بسیار، چهره زیبایی به این خطه از کشور بخشیده است. بارش فراوان باران و برف در پاییز، زمستان و اوایل بهار در یاسوج منجر به رونق بخش های کشاورزی و باغداری و سرسبزی بیشتر آن شده است. اما آنچه چالش برانگیز است بارور نشدن ظرفیت های گردشگری فراوانی است که می تواند سبب توسعه استان و اشتغال طیف گسترده ای از جوانان بیکار در این عرصه باشد. آنچه رویکرد این گزارش در رابطه با تخریب چهره طبیعی شهر یاسوج و طبیعت اطراف آن و پیامدهای منفی حاصله می باشد، بررسی بعد زیست محیطی فضای شهریِ یاسوج را نشانه رفته است تا گوشه ای از نابسامانی ها و خرابی های به بار آمده را به نمایش دهد و از آن بصورت تعمیمی به کل بتوان نتیجه گرفت. مطمعنا دلایل زیادی را می توان به عدم باروری و توسعه ظرفیت گردشگری بویراحمد عنوان کرد که در یادداشت های دیگری به آنها پرداخته خواهد شد. در تصاویری که از شهر یاسوج اعم از معابر اصلی مرکز شهر، پیاده روها و پارک ها تهیه شده است ؛ می توان از کوتاهی و قصور مشخص شهرداری به عنوان رکن محوری در ساماندهی، پاکسازی و ایجاد نظم شهری یاد کرد.

در این تصویر از مرکزی ترین نقطه شهر یاسوج، علاوه بر زشتی سیمای شهر، انسداد عرض زیادی از پیاده رو توسط دست فروشان غیرقانونی و ایجاد زباله در جدول کناری بخوبی واضح است؛ برخورد با این افراد و ساماندهی این وضعیت مربوط به شهرداری است.
DSC03929
در تصاویر زیر تمیز نکردن جداول شهری باعث ایجاد بوی تعفن شده و سلامت شهروندان نیز در خطر است.
DSC03941
DSC04003
در تصاویر زیر عدم تعبیه سطل زباله به تعداد مناسب در پارک ساحلی(از نقاط تفریحی مهم شهر یاسوج) و پارک های داخل شهر موجب انباشت زباله شده است.
DSC04007
DSC03999
در تصاویر زیر عدم پاکسازی معابر شهری منجر به کثیفی معابر و ایجاد تصویری نامناسب شده است.
DSC03990
DSC03938
تصاویر زیادی قابل برداشت است که همگی از کوتاهی دستگاه های ذیربط از جمله شهرداری در انجام وظایف خود در قبال شهروندان حکایت می کند، کمااینکه وجود چنین مشکلات پیش پاافتاده و قابل حلی برای شهرداری ها نشان از عدم درک صحیح و مسولانه از مدیریت و کارکرد شهرداری توسط بانیان امر و مدیران این مجموعه است. لذا باید به جای پی گیری مصرانه مناسبات سیاسی و جدل های اتمام ناپذیر با شورای شهر هردو نهاد به فکر آسایش مردم و توسعه شهر یاسوج باشند.

تصاویر تکمیلی در پی آمده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کارشناس گفت:

  وظایف شهروند درقبال شهرخود:

  ا- آشنائی با حق و حقوق خویش در جامعه شهری.
  2- آشنائی با وظایف و تکالیف مدیریت شهری و توانائیها و محدودیتهای مدیریت شهری در اداره شهر و هماهنگ ساختن سطح توقعات خویش با این وظایف و امکانات.
  3- پس از آشنائی با دو مقوله فوق هر شهروند باید برای احقاق حق خویش و بالطبع بهبود وضعیت جامعه شهری خود اقدام نموده و مدیریت شهری را وادار به انجام وظیفه و اعاده حق شهروندی خویش نماید.
  4- سعی و تلاش برای مشارکت در اداره شهر.
  5- افزایش حس تعلق خاطر خود به محله و شهر محل سکونت خویش.
  6- تشویق و ترغیب همشهریان خود به مشارکت در امور شهر.
  با لحاظ وظایف کلی فوق الذکر ، وظایف شهروندان در قبال محله و شهر محل سکونت خویش را میتوان بصورت جزئی تر بیان نمود. عمده این وظایف که بشرح ذیل بدانها اشاره گردیده است ، وظایفی هستند که از مواد مصرح در قانون شهرداریها (فصل مربوط به وظایف شهرداری) مستفاد گردیده است :
  1- تلاش در حفظ نظافت و سلامت معابر و مجاری آبهای سطح شهر.
  2- پرهیز از اشغال پیاده روها و معابر و ایجاد سد معبر.
  3- خودداری از تخلیه نخاله ساختمانی و زباله ها در اماکن غیر مجاز.
  4- تشریک مساعی با مدیریت شهری در حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه.
  5- مشارکت در جلوگیری از رواج پدیده مذموم تکدی گری در سطح شهر.
  6- مشارکت و همکاری با مدیریت شهری در ایجاد و گسترش مراکز فرهنگی و ارتقاء سطح فرهنگ عمومی جامعه.
  7- تلاش برای رفع خطر از بناها و دیوارهای خصوصی شکسته و خطرناک واقع در معابر و اماکن عمومی.
  8- پرهیز از گذاشتن هر نوع اشیاء در بالکن و ایئانهای مشرف و مجاور به معابر عمومی.
  9- خودداری از نصب دودکشهای ساختمانها که به نوعی باعث زحمت و خسارت ساکنین شهر می گردد.
  10- پرهیز ازایجاد و تأسیس کلیه اماکنی که به نحوی ازانحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین و یا مخالف اصول بهداشت عمومی شهر می باشد.
  11- همکاری با مدیریت شهری درنگهداری و مراقبت و یاری رسانی به اطفال بی بضاعت و سر راهی.
  12- خودداری از نصب تابلوهای آگهی ها در محلهای غیرمجاز و بطور کلی پرهیز از هر گونه اقدامی که باعث کاهش نظافت و زیبائی شهر و نیز آسیب رسانی به منظر شهری میگردد.
  13- عدم توقع از مدیریت شهری برای خدمات رسانی در اماکن خارج از محدوده مصوب و قانونی شهر و جلوگیری از ایجاد چنین توقعی بین ساکنین این گونه محلات و سایر همشهریان.
  14- کوشش در عمل و رعایت مقررات مصوبی که به منظور انتظام بخشی به زندگی شهری وضع شده است و جلوگیری از قانون شکنی همشهریان و آگاهی بخشی به آنان برای رعایت مقررات شهری.

  وظایف شهرداری:

  1-ایجاد خیابانها، کوچه ها، میادین، باغهای عمومی، مجاری آب و توسعه معابر در حدود قوانین موضوعه .
  2- تنظیف، نگهداری و تسطیح معابر، انهار عمومی، مجاری آبها و فاضلاب ها و تنقیه قنوات مربوط به شهر و تأمین آب و روشنائی به وسائل ممکنه .
  3- تبصره یک : سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میدانها، پارکها و باغهای عمومی برای کسب یا سکنی و یاهر عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد نمودن معابر و اماکن مذکور بوسیله مأمورین خود رأسآ اقدام کند .
  4- تبصره چهار : شهرداری مکلف است محلهای مخصوصی برای تخلیه زباله و نخاله و فضولات ساختمانی و مواد رسوبی فاضلابها و نظایر آنها تعیین و ضمن انتشار آگهی به اطلاع عموم برساند .
  5- محلهای تخلیه زباله بایدخارج از محدوده شهر تعیین شود.رانندگان وسائل نقلیه حامل زباله مکلفند آنها رافقط در محلهای تعیین شده ازطرف شهرداری خالی نمایند .
  6- مراقبت درامور بهداشت ساکنین شهر و تشریک مساعی با مؤسسات وزارت بهداری برای جلوگیری ازامراض مسری .
  7- جلوگیری از گدائی و واداشتن گدایان به کار و توسعه آموزش عمومی و غیره .
  8- اجرای تبصره یک ماده 8 قانون تعلیمات اجباری و تأسیس مؤسسات فرهنگی وبهداشتی وتعاونی مانند بنگاه حمایت مادران، نوانخانه، پرورشگاه، درمانگاه، بیمارستان، شیرخوارگاه، تیمارستان، کتابخانه، کلاسهای مبارزه با بیسوادی، کودکستان، باغ کودکان و امثال آن در حدود اعتبارات مصوب و همچنین کمک به این قبیل مؤسسات و مساعدت مالی به انجمن تربیت بدنی و پیشاهنگی و کمک به انجمن های خانه و مدرسه و اردوی کار .
  9-شهرداری دراین قبیل موارد و نیزدرموردموزه ها وخانه های فرهنگی و زندان با تصویب انجمن شهر از اراضی و ابنیه متعلق به خود با حفظ مالکیت به رایگان و یا با شرایط معین به منظور ساختمان و استفاده به اختیار مؤسسات مربوط خواهد گذاشت .
  10- حفظ و اداره کردن دارائی منقول و غیر منقول شهرداری و اقامه دعوی براشخاص ودفاع ازدعاوی اشخاص علیه شهرداری
  11- ایجاد غسالخانه و گورستان و تهیه وسائل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آنها .
  12- اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطر سیل و حریق و همچنین رفع خطر از بناها و دیوارها ی شکسته و خطرناک واقع در معابر عمومی وکوچه ها واماکن عمومی ودالانهای عمومی و خصوصی و پر کردن و پوشاندن چاهها و چاله های واقع درمعابر وجلوگیری ازگذاشتن هرنوع اشیاء دربالکنها وایوانهای مشرف و مجاور با معابر عمومی و دودکشهای ساختمانها که باعث زحمت و خسارت ساکنین شرها باشد .
  13- جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و اعلام اینگونه بیماریها به وزارت بهداری و دامپزشکی و شهرداریهای مجاور هنگام بروز آنها و دور نگه داشتن بیماران مبتلا به امراض ساریه و معالجه و دفع حیواناتی که مبتلا به امراض ساریه بوده و یا در شهر بلاصاحب و مضر هستند .
  14-پیشنهاد اصلاح نقشه شهر درصورت لزوم و تعیین قیمت عادلانه اراضی و ابنیه متعلق به اشخاص که مورد احتیاج شهر باشد برطبق قانون توسعه معابر و تأمین محل پرداخت آن وایجاد و توسعه معابر، خیابانها، میدانها و باغهای عمومی وتهیه اراضی مورد احتیاج برای لوله کشی و فاضلاب اعم از داخل یا خارج شهر وهمچنین تهیه اراضی لازم برای ساختمان مخزن و نصب دستگاه تصفیه و آبگیری و متعلقات آنها بر طبق قانون توسعه معابر .
  15- تهیه و تعیین میدانهای عمومی برای خرید و فروش ارزان و توقف وسائط نقلیه وغیره .
  16-جلوگیری از ایجاد و تأمین کلیه اماکنی که به نحوی از انحاء موجب بروز مزاحمت برای ساکنین یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست شهرداری مکلف است از تأسیس کارخانه ها ، کارگاهها ، گاراژهای عمومی و تعمیرگاهها و دکانها و همچنین مراکزی که مواد محترقه میسازند و اصطبل چارپایان ، مراکز دامداری و بطور کلی تمام مشاغل و کسبهایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کنند یا تولید دود و عفونت و یا تجمع حشرات و جانوران نمایند جلوگیری کند و در تخریب کوره های آجر، گچ، آهکپزی و خزینه گرمابه های عمومی که مخالف بهداشت است اقدام نماید و با نظارت و مراقبت در وضع دودکشهای اماکن و کارخانه هاو وسائط نقلیه که کار کردن آنها دود ایجاد میکند از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری نماید و هرگاه تأسیسات مذکور قبل از تصویب قانون بوجود آمده باشد آنها را تعطیل کند و اگر لازم شود آنها را به خارج از شهر انتقال دهد.
  17-احداث بناها و ساختمانهای مورد نیاز محل از قبیل رختشویخانه ، مستراح ، حمام عمومی ، کشتارگاه، میادین و باغ کودکان و ورزشگاه مطابق اصول صحی و فنی و اتخاذ تدابیر لازم برای ساختمان خانه های ارزان قیمت برای اشخاص بی بضاعت ساکن شهر.
  18- تشریک مساعی با فرهنگ در حفظ ابنیه و آثار باستانی شهر و ساختمانهای عمومی و مساجدو غیره .
  19- اهتمام در مراعات شرایط بهداشت در کارخانه ها و مراقبت در پاکیزگی گرمابه ها و نگاهداری اطفال بی بضاعت و سر راهی .
  20- ساختن خیابانها و آسفالت کردن سواره روها و پیاده روهای معابر و کوچه های عمومی و انهار و جویهای طرفین از سنگ آسفالت و امثال آن به هزینه شهرداری محل .
  21- وضع مقررات خاص برای نامگذاری معابر و نصب لوحه نام آنهاوشماره گذاری اماکن و نصب تابلوی الصاق اعلانات و برداشتن و محو کردن آگهی ها ازمحلهای غیرمجاز و هر گونه اقداماتی که در حفظ و نظارت و زیبائی شهر مؤثر باشند.

  آیا شهروند و شهرداری در مقابل هم حق و حقوق وظایف خود را درمقابل همدیگر رعایت می کنند ؟؟؟!!!.

  • شهرام خادم گفت:

   سلام و ممنون از حسن توجهتان؛اما همانطوری که فرمودین شهرداری وظایفی در قبال مردم داره؛و با یک منطق ساده اگر ببینیم اولویت رعایت قانون و فرهنگ سازی با دستگاه های دولتیه؛به هیچ عنوان قابل توجیه نیست قصور شهرداری از وظایف قانونیش

پربازديد