تاریخ درج خبر : 1392/03/24
کد خبر : ۲۹۴۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

راه آیت الله

سایت استان: فرهنگ دوست 

ابعاد علمی و شخصیتی فقیه مجاهد مرحوم آیت الله العظمی ملک حسینی رحمت الله علیه، نفوذ کلام و تاثیرگذاری رای ونظر آن فقید فرزانه در سطوح مختلف جوامع شهری، روستایی و عشایر در گستره جغرافیایی جنوب کشور و محافل و مجالس سیاسی مرکز قابل چشم پوشی نیست.

نقشی به بدیل او در تاریخ ملتهب منطقه در دهه چهل و پیوند نهضت عشایر مرکزی با قیام خرداد42 و نقش منحصر به فرد او در خیزش انقلابی مردم فارس پس از حادثه مسجد حبیب و رهبری تظاهرات مردمی در استان کهگیلویه و بویراحمد در سال 57 و ایجاد اعتدال و آرامش برای مردم ، گوشه هایی از نفوذ شخصیتی و جایگاه اجتماعی ایشان بوده است.

شان و منزلت علمی او در حوزه علمیه قم، شجاعت در بیان حقایق و استقلال رای و نظر و تسلط بر علوم مختلف حوزوی زبانزد خاص و عام بوده است.

تاسیس و توسعه مدارس علمیه در شیراز و کهگیلویه و بویراحمد و نقش این حوزه ها در نشر و تبلیغ معارف و مذهب اهل البیت با وجود همه مشکلات ومصائب عدیده ای که از طرف دوستان ناآگاه و مغرض و دشمنان در این راه محتمل گردید از آثار ماندگار و جاودانی است که ذکر نام هریک از این حوزه ها تداعی کننده یاد و نام آیت اتلله ملک حسینی است.

ابلاغ نمایندگی حضرت امام(ره) از فرانسه به ایشان هم از امور استثنایی در نوع خودش می باشد.

پس از پیروزی انقلاب و استقرار جمهوری اسلامی، دفتر ایشان محل رجوع همه کسانی بود که برای احقاق حق حضرت آیت الله را تنها مرجع و مأمن و سنگ صبور خود می یافتند. وسعت دید و اعتماد به نفس و عزت و کرامت والای انسانی ایشان باعث گردیده بود هرکس با هر طرز فکری برای درد دل و رفع مشکل به سراغ او بیاید.

دفتر حضرت آیت الله اقیانوس آرامش بود و رود های خروشان وقتی به این اقیانوس می رسیدند آرامش پیدا می کردند.

جناحها و گروههای فکری و سیاسی در دفتر ایشان در فضایی بسیار ساده و صمیمی در کنار هم می نشستند و در این محیط ساده ولی مهم و مقدس از خدم و حشم و افرادی که بعضا و در موارد مشابه در سطح کشور مبدأ سوء استفاده های خرد و کلان مادی و معنوی بوده اند، اثر و خبری نبود.

حضرت آیت الله آبروی خود را گرو می گذاشت تا مشکل جزئی یک بنده خدای درمانده ای را حل کند و به این کار افتخار می کرد.

اهل کینه و انتقام نبود و اگرچه در برابر کتمان حق و گفتار باطل به شدت موضع می گرفت ولی در ارتباط با حقوق شخصی کینه کسی را به دل نمی گرفت.

شناخت کامل از تاریخ منطقه و اقوام و احاطه کامل بر خصوصیات اخلاقی مردم و اهمیت به ارزش های ملی و تاریخی منطقه از امتیازات برجسته ایشان بود.

امروز دوستداران مرحوم آیت الله در گستره تحت تاثیر او خوشحالند که اعلمیت، شجاعت، محبت و ابهت آن عزیز سفر کرده را در چهره و وجود فرزند صالح وخلف ایشان یعنی حضرت آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی به عینه می بینند و امید دارند که چراغ هدایت و رسالت تاریخی خاندان ملک حسینی در نشر حقایق اسلام و مذهب اهل بیت و خدمت به مردم و اعتلای نام استان هرروز بیشتر از دیروز بدرخشد.

اگرچه شأن علمی و درجه کمالات سید جوان به حدی است که بزرگان دین نسبت به حضور ایشان در حوزه مقدس علمیه قم به عنوان یک سرمایه علمی تاکید داشتند، ولی دست تقدیر سرنوشت پدر را برای پسر رقم زد و در همان شرایط سنی پدر حسب تکلیف برای تداوم راه او در خدمت به حوزه های علمیه و مردم قدر شناس استان از قم به شیراز و یاسوج هجرت می نمایند.

نمایندگی مقام معظم رهبری و اقبال عمومی و همه جانبه مردم استان در قبول نامزدی ایشان برای مجلس خبرگان رهبری مسیر پرمسئولیت و بسیار سنگینی را فرا راه ایشان قرار داده است.

قطعاً حضرت آیت الله سید شرف الدین با عنایت به درجه علمی مورد تایید علمای اعلام حوزه در خصوص رتق و فتق امور حوزه ها و ایجاد تغییر و تحول لازم و به روز نمودن سطوح آموزشی مشکلی نخواهد داشت.

آنچه که ممکن است باعث ایجاد و چوب لای چرخ این رسالت تاریخی شود، کار شکنی مغرضینی است که به خصوص در استان فارس تاب و تحمل جایگاه رفیع حضرت آیت الله ملک حسینی رحمه الله علیه را در طول عمر با برکت ایشان نداشته و تاثیر گذاری قوی او را در حوزه های مختلف سیاسی و علمی و اجتماعی آن دیار برنمی تافتند.

شاید امروز احساس کنند با خلا ایجاد شده بتوان مشکلاتی را فرا راه مجتهد جوان و آگاه و خلف صالح آن مرحوم فراهم آورند.

البته امیدواریم با وجود علمای آگاه و خداباور در استان فارس ادامه فعالت علمی حوزه های تحت مدیریت حضرت آیت الله فقید ملک حسینی در مسیر خدمت به حضرت ولی عصر (عج) هموارتر گردد.

موضوع دیگر نقش تاریخی بیت آیت الله ملک حسینی در حل مشکلات اجتماعی و قومی مردم در چارچوب فرهنگ ایلی و عشیره ای بوده است.

اگر چه استان ما از نظر فرهنگی امروزه در مرحله گذار از فرهنگ ایلی و عشیره ای به فرهنگ مدرن شهری است ولی همه دست اندر کاران امور فرهنگی و اجتماعی و حوزه های علمیه باید تلاش کنند که هنجارهای زیبای فرهنگ ایلی که اغلب منبعث از شرع مقدس بوده و به صورت عرفی نهادینه شده اند در زرق و برق فرهنگ شهری گم نشود.

سنتهای اصیل در سوگ و سور را پاس بداریم. ریش سفیدان قوم را حرمت نگه داریم تا از بزرگی و آبروی خود برای حل معضلات اجتماعی مایه بگذارند.

حرمت بیت ملک حسینی حرمت به دین و پاسداشت همه ارزشهای ایلی و قومی است. امروز همه دلسوزان منطقه از تحصیل کردگان و قلم به دستان تا معمرین با تجربه و دنیادیده وظیفه دارندکه سید جوان را در آغاز رسالت عظیمی که بر عهده گرفته بدون هیچگونه طمع و توقعی یاری نمایند.

نام کهگیلویه و بویراحمد با نام ملک حسینی عجین گردید و اعتلای نام ملک حسینی در کشور باعث اعتلای نام کهگیلویه و بویراحمد و قوم لر بوده و خواهد بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد