تاریخ درج خبر : 1393/04/05
کد خبر : ۲۹۴۷۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

گفتگو با خواننده ” دهدشت سرور کل ایران “

سایت استان: رپرها وقتی وارد موسیقی کشور شدند برای مردمی که با صدای دلنشین شجریان وشهرام ناظری توام با نوای ناز سازهای ایرانی خو گرفته بودند جذابیتی نداشت.اما پرداختن به موضوعات روزمره ودلمشغولی های نسل جوان توانست اندک اندک برای خود جایگاهی وطرفداری پیداکند.آنها وقتی مجوزنتوانستند بگیرند به خواننده های زیرزمینی لقب گرفتند .

اما برخی از آنها نه تنها هنجارشکنی درشعر نکردند بلکه با برشمردن مختصات منطقه ای توانستند به چهره ای مقبول در این مدل موسیقی در یک منطقه سنتی تبدیل گردند.

اینها را گفتیم تا بسراغ یک “رپر” پرطرفدار و مردم پسند دهدشتی برویم که با خواندن ترانه “دهدشت سرور کل ایران ” یا DT1برسرزبان ها افتاد.او حالا مانند بسیاری از هنرمندان برای امرار معاش در عسلویه مشغول بکاراست وخودش را اینگونه معرفی میکند:

1403630530_img2133357729_1

محمد حسین افشون پور فرزند محمد زمان فرزند پنجم خانواده متولد بهبهان ساکن دهدشت.
افشین پورعاشق فالوده وبستنی هستم حتی در فصل سرد زمستان عاشق ماکارونی و نوشابه شاتوت هستم
این روزها که تیپ های نسل فعلی کلا با نسل های قدیم فرق میکنه ،نظر افشین پور را پرسیدم و گفت :از تیپ های جلف خوشم نمی اید و ترجیح می دهم ساده باشم

آقای محمدحسین ازکی کمک گرفتی واین شعر ترانه دهدشت سرور کل ایران را از کجا آوردی ؟

– من تا به حال از هیچ کس کمک نگرفته ام چه در زمینه مالی چه موسیقی و حتی شعر = ترانه هام از خودم هستند

چه شد که این آهنگ را خوندی ؟اصلا از کجا وکی بسراغ موسیقی رفتی ؟

– اولین بار در اهواز و نزد اقای میلاد ملک زاده ترانه خوندم و اون موقع من هیچ تجربه ای در زمینه موسیقی و ترانه و صدا نداشتم و طبیعی بود که ترانه های اول من اماتور باشند ولی امسال به صورت حرفه ای شروع کردم و تا چند ماه دیگر یه البوم حرفه ای به نام I love you ارائه می دهم

وقتی همین ترانه “دهدشت یه کشوره پایتختش ایرانه “را خوندی واکنش ها به ترانه چی بود ؟

-اولین بار که ترانه خوندم وحشتناک استقبال شد چون تا اون موقع توی شهرستان وشاید استان کمی با اون سبک و با لهجه لری ترانه نخونده بود و چون در مورد شهرم خونده بودم ، همین عامل باعث شد که بیش از حد انتظار از ترانه دهدشت 1 (Dt 1 ) استقبال بشه .

شما درشعرتون علاوه برمعرفی دهدشت یه جورایی برا بقیه خط ونشون میکشی بچه های برخی محله های دهدشت راخطرناک وخشن معرفی میکنی فکر نمیکنی این چهره دهدشت را نامناسب وترسناک جلوه بده ؟

– من شهر رو معرفی نکردم بلکه شهر رو توصیف کردم ، بدون اغراق و هیچ گونه حرف اضافه و طعنه و توهین. این در اون زمان ( یعنی سه سال قبل ) در یک مقطع کمی نا ارام به نظر می رسید ، هیچ ربطی به من نداشت و این درگیری ها در همه جای دنیا و تمامی شهرهای دیگر ایران رخ می دهد یعنی ایا در مورد شهر های دیگر هم ترانه خونده شده که همواره دچار درگیری و زد وبند هستند ،نه … این درگیری ها طبیعی است ، چه من ترانه بخوانم چه نخوانم به هر حال این درگیری ها رخ می دهد.

برخی میگن میخواستی خودتو معروف کنی ؟معمولا بعد از اینکه یه اثر هنرمندی توجامعه منتشر میشه واکنش ها خوب باشه دوباره جاهای دیگه دعوتش میکنن مثلا برنامه های جشن یا عروسی شما چطور جایی دعوت شدید یا رفتید به همچین جاهایی ؟

-هدف من معروفیت و کسب شهرت نبوده و نیست و خوانندگی برای من یک شغل محسوب نمی شود و فقط یک علاقه شخصی است . و تا به حال در هیچ جشن عروسی و برنامه های تلویزیونی و رادیویی و جنگ شادی و برنامه های تلویزیونی و رادیویی و جنگ شادی و برنامه هایی از این قبیل شرکت نکرده و نخواهم کرد .

بعد از خوندن این ترانه باتوجه به اینکه یه کار بدون مجوزبود آیا مقامی یا مرجعی شما را احظار نمودند ؟

-نه ، به هیچ وجه

سبک یا معناگرایی در ترانه دوم شما کمی متفاوت است آیا این ترانه را برای بدست آوردن دل مسئولان برای کسب مجوز انجام دادید؟

-ترانه دوم که در مورد شهرم ، سرودم به خاطر ترس از کسی نبوده … نه از اداره ارشاد و نه سازمان جوانان و حتی نه شهردار وفرماندار و هیچ مقام انتظامی و قضایی … من به خاطر حرف و حدیث های زیادی که در موردم به وجود آمده بود ترانه دهدشت دو (DT2 ) رو خوندم و از این به بعد هم سعی می کنم که هر سال یا حداکثر هر دو سال یکبار ، یک ترانه در مورد دهدشت ارائه بدهم

شما در خوندن سبک خاصی را مدنظردارید یا کپی از خوندن خواننده خاصی چه مجاز یاغیزمجاز را مدنظر دارید ؟ اساسا به خواننده شدن فکر میکنید؟

-من سبک خاصی ندارم و به هر سبکی می خونم بجز سنتی … و از ابتدا که شروع به خوندن کردم شاید هیچ وقت به خواننده شدن فکر نمی کردم و فقط به خاطر اسرار دوستانم بود که با شرکت در یکی از برنامه های تست صدا در تهران برای اولین بار خوندم و بعد از اون مسابقه بود که من ترانه (DT1 ) رو خوندم و بعدش هم دیگه قصد خوندن نداشتم تا امسال و به اصرار دوست عزیز و اهنگ سازمم : محمد یزدان نیا . امسال دوازدهم فروردین اهنگ DT2 رو تقدیم به مردم شهر کردم که خوشبختانه مورد استقبال قرار گرفت

آقای افشون من رضا صادقی را برا نوع انتخاب شعراش ومحسن چاووشی را برای نوع صداش دوست دارم شما کدام خوانندهای امروزی ومجاز کشور را می پسندید؟

-من علاقه شدیدی به پویا بیاتی و امید علوی و علیرضا روزگار دارم .

وقتی یه خواننده آهنگی میده ومورد اقبال عمومی قرار میگیره فورا کلیپ بعدی را برای برخی شبکه های اون ور مرز فارسی زبان میفرستند شما چی تابحال بسرت زده چنین کاری کنی ؟

-نه اصلا.من تا به حال به خارج از کشور سفر نکرده ام و هیچ وقت هم به این مسئله فکر نکرده ام

یه ذره از این مدل سوال فاصله بگیریم بگوببینم مجردهستی یامتاهل ؟ اگه بخواهی زن بگیری از کدوم محله زن میگیری (خنده) که بچه محلاش تهدیدت نکنن ؟ کسی شده بخواهداز هنرت حمایت کنه؟

-من مجرد هستم و هنوز گزینه مورد نظر رو پیدا نکرده ام و در حال حاضر به ازدواج نتوانستم فکر کنم .درضمن متاسفانه تا به حال کسی حامی من نشده ولی امیدوارم به زودی این اتفاق رخ بده چون قرار بعد از ساخت آلبوم برای تست و بستن قرارداد به تهران برم و اگر همه چی درست پیش بره من حمایت مالی می شوم .

شنیدم به پیداکردن حامی مالی امیدوارهستی ؟

– تا به حال کسی حامی من نشده ولی امیدوارم به زودی این اتفاق رخ بده چون قرار بعد از ساخت آلبوم برای تست و بستن قرارداد به تهران برم و اگر همه چی درست پیش بره من حمایت مالی می شوم.

این آقای محمدحسین افشون چقدر محبوبه وچقدر ازاین بابت احساس رضایت دارید ؟

-در بین دوستان و فامیل وحشتناک محبوب هستم و از این بابت خوشحالم

بهترین مشوقان خود را چه کسایی میدونید ؟لطفا خلاصه بفرمائید ؟

-خانواده و دوستانم مشوق اصلی من بوده اند

بعداز این آهنگ به چه نامی صدات میزنند ونگاه آشنایان نسبت به توچگونه بود ؟

-تو فامیل خیلی محبوب هستم و همه از لقب های مختلفی در موردم استفده می کنند ، لقب های چون (خواننده دهدشت – آبرو طیفه – دی جی )

شده تا حالا کسی بهت پیشنهادبده یه گروه موسیقی تشکیل بدید واین راه را ادامه بدید ؟

-زیاد با من تماس می گیرند و تبریک می گویند و اظهار خوشحالی می کنند و خیلی ها از من راه و چاه می خواهند و پیشنهاد می دهند که با هم همکاری کنیم .

اقای افشون شما بعنوان یک جوان دهدشتی بهرحال اثرتون برای بخشی از شهروندان وحتی هم استانی ها زیبا ومردم پسند بود ،چه انتظاری ازمسئولان متولیان امورفرهنگی دارید ؟

-انتظارم از مسئولین اینه : که یک بخشی رو درسازمان جوانان به استعدادیابی اختصاص بدهند و زمینه را برای علاقمندان فراهم سازند چون شهر ما استعدادهای زیادی داره که هنوز راه و چاه رو بلد نیستن

شما متولد بهبهان دراستان خوزستان هستید اگه بخواهید عشق وعلاقه تون را به دهدشت در یک جمله بگید چی هست اون جمله ؟

-من عاشق شهرم هستم – عاشق دوستانم و خانواده ام هستم و شهرم رو با هیچ جای دنیا عوض نمی کنم حتی زادگاهم خوزستان .

آرزوهای فرهنگی محمدحسین افشون درچی خلاصه میشه ؟به این فکر میکنی یه روز تودهدشت کنسرت برگزارکنی؟

-خیلی دوست دارم بعد از آلبوم ، مجوز کنسرت بگیرم و هرچند وقت یکبار ، توی شهرم کنسرت اجراکنم .

حرف آخر “رپردهدشتی “را بشنویم ؟

-از همه دوستانم و کسانی که منو تو این راه تشویق کردن بسیار سپاسگزارم و همچنین از خونوادم که خیلی منو تشویق کردند و یه تشکر وی‍ژه از استاد محمد یزدان نیا ،دوست و آهنگ زنم که در همین دهدشت فعالیت می کنند وبا کمترین امکانات ، کارهایی با کیفیت بسیار بالا ارائه می دهد . و آهنگ DT2 یکی از شاهکارهای بیاد موندنی من و آقای یزدان نیا می باشد .

راستی یادمون رفت بپرسیم اون پرواز 0744 کی به زمین مینشینه ؟

بهله !کد 744 منظورم : مسافرین 744 همان مردم محترم هستند ( دهدشت )

*گفتگو از محسن تباری

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • تا بوده دوست نداشتن لر به جایی برسه هرکی گفت بد خوندی غلط زیادی کرده تو عشق هرچی لر اصیلیی ففدای خدت و صدات بشن هرکی از صدات ببد میگه

 • deleted گفت:

  سلام حال کردم با اهنگت خاک تو سر هرکی بگه بد میخونی

 • بلادشاپور گفت:

  ما مردم دیار اریوبرزن بهت افتخار میکنیم محمدحسین عزیز

 • جمشیداهواز گفت:

  سلام براقای افشون پورواقعا تو اهواز محبوب هستی اقای افشون پور

 • به نظر من جای پیشرفت زیاد داره/ فقط کافیه حمایت و ساپورت مالی بشه اون وقت می تونه در حد یه خواننده رپر بین المللی رقابت بکنه/ شاید الان به خاطر بی تجربه ای و نداشتن حامی و راهنما تو شعرش حرفای نامناسب اورده ولی می تونه جبران کنه …برای این همشهری عزیزم ارزوی موفقعیت میکنم….

 • جهان بین گفت:

  باید قبول کرد دی تی۱ اتفاق خوب و غافلگیرکننده ای بود برای دهدشت؛من بشخصه بجز شاهین نجفی رپر دیگه ای گوش نمیدم ولی باشنیدن دی تی وان مثل بسیاری از هم استانیا ذوق کردم؛ سپاس از مجیدپرهیز بابت حس قشنگ ومسئولانه شان؛ برقرارباشید

 • یاسوجی گفت:

  ترانه هاش معنی ومفهوم نداره داره فرهنگ لاابالی گری وبی بند بارری رو ترویج می کنه . واقعاً مزخرف خوانده

 • هم استانی گفت:

  آفرین برافشون واین احساس پاکش درود بردهدشت وسلام برمردم خونگرم وبامرامش

 • * گفت:

  dt1 خیلی خوب بود، 2 را نشنیدم، امیدوارم روزبروز کارات بهتر بشه، توصیف همراه با نقد یعنی یه کار فرهنگی خوب

 • ناشناس گفت:

  هر کسی از فرهنگ خود میگوید.

 • سید مجید پرهیز گفت:

  افشون جان،
  افسون شو که دیوانگی ات دیوانه ام کرد. یادم باد سال 59 تا 69 برای تیاتر کار کردن در دهدشت باید کمیته می رفتیم، بازداشت می شدیم، هو که طبیعی بود، یاغی از خود و خانواده می شدیم.
  صدایت و اینک کلامت و نگاهت مرا به آن دوران هل داد.
  با این کامنت ها نه غره شو و نه مایوس. هنر خلاقیت است و همه نبودن و برای همه بودن که تو همه را داری.
  کارت را حرفه ای ادامه بده و من هم به سهم خودم اگه خدا کمک کنه چند ماهی دیگر همراهت خواهم بود.
  صدایت را هر لحظه حس میکنم، در اوج و نه زیر زمین.

 • جوان گفت:

  – من شهر رو معرفی نکردم بلکه شهر رو توصیف کردم ، بدون اغراق و هیچ گونه حرف اضافه و طعنه و توهین. این در اون زمان ( یعنی سه سال قبل ) در یک مقطع کمی نا ارام به نظر می رسید ، هیچ ربطی به من نداشت و این درگیری ها در همه جای دنیا و تمامی شهرهای دیگر ایران رخ می دهد یعنی ایا در مورد شهر های دیگر هم ترانه خونده شده که همواره دچار درگیری و زد وبند هستند ،نه … این درگیری ها طبیعی است ، چه من ترانه بخوانم چه نخوانم به هر حال این درگیری ها رخ می دهد……
  -من مجرد هستم و هنوز گزینه مورد نظر رو پیدا نکرده ام و در حال حاضر به ازدواج نتوانستم فکر کنم .درضمن متاسفانه تا به حال کسی حامی من نشده ولی امیدوارم به زودی این اتفاق رخ بده چون قرار بعد از ساخت آلبوم برای تست و بستن قرارداد به تهران برم و اگر همه چی درست پیش بره من حمایت مالی می شوم .///

  حرفهای پر از تناقض

 • جوان گفت:

  چرت و پرت سروده و خوانده ، متأسفم برای نوجوانان وجوانانی که بخواهند امثال اینچنین افرادی را الگوی خود قراردهند.
  تأسف دارد……
  تأسف دارد…..
  تأسف دارد…..

 • اکوانیان گفت:

  صداش خوب و گیراست و معلومه استعداد ترانه سرایی برای آهنگاشو داره…ولی هنوز اول راهه و باید خیلی تلاش کنه.براش آرزوی موفقیت دارم بعنوان یک همشهری.

 • abe گفت:

  واقعن خیلی مزخرفه..هم خودشو هم مردم دهدشتو آبرو شونه برده.

 • رضا گفت:

  خجالت کشیدم وقتی ترانشو شنیدم, به این میگن رپر به یاس هم میگن رپر
  یعنی آدم قحطه برا مصاحبه ؟

 • سادات امازاده علی گفت:

  آفرین به این همه تعصب دهدشتی

 • آرمین گفت:

  برو بابا………………رپر هه هه هه هه هه هه

 • فرود عزیزی طاس احمدی گفت:

  موفق باشی و پیروز

 • از دهدشت گفت:

  محمد حسین دوست داریم…..

پربازديد