تاریخ درج خبر : 1393/04/07
کد خبر : ۲۹۵۱۸۴
+ تغییر اندازه نوشته -

“بردیانی ها” پای روایت حماسه سازان پد خندق نشستند

سایت استان: مراسم گرامیداشت حماسه “پد خندق” و بیستمین شب خاطره دفاع مقدس از سوی حوزه هنری استان در روستای “بردیان” شهرستان چرام برگزار شد.

این برنامه با حضور رئیس حوزه هنری استان، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان، فرماندار و مسئولین شهرستان چرام و جمعی کثیری از مردم روستای بردیان چرام برگزار شد.

در این مراسم برخی از دلاورمردان دوران دفاع مقدس به ذکر خاطرات خود از عملیات پد خندق پرداختند.

IMG_7393

رئیس حوزه هنری استان در ابتدای این مراسم گفت: درچهارم تیرماه سال 1367، حدود40 روز پس از تحویل پد خندق در جزایر مجنون به تیپ مستقل 48 فتح استان به فرماندهی شهید حاج سیف‌الله حیدرپور و در آخرین روزهای دفاع مقدس، بسیجیان و پاسداران این تیپ در جزیره مجنون با شجاعت و ایثار جلوی پیشروی نیروهای بعثی را گرفتند.

رضا پارسیان نژاد افزود: رزمندگان اسلام در این حماسه 117 شهید تقدیم اسلام و انقلاب کردند که 88 تن آنان از فرزندان این استان بودند.

پارسیان نژاد تصریح کرد: شجاعت و مقاومت تحسین برانگیز رزمندگان استان در پد خندق و جاده خندق باعث شد آیت‌الله رفسنجانی جانشین وقت فرماندهی کل قوا، کتباً از این خودگذشتگی و ایثار فرزندان این استان تقدیر کند.

این مسئول اظهار داشت: متاسفانه آنگونه که باید این حماسه به مردم کشور معرفی نشده و در این زمینه غفلتهایی صورت گرفته است.

وی در ادامه هدف از برگزاری این مراسم را ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت عنوان کرد و اظهار داشت: جامعه ما در وضعیت کنونی که تحت فشار دشمنان قرار دارد، به تبیین و ترویج هرچه بیشتر این فرهنگ نیازمند است.

پارسیان نژاد با بیان اینکه مراسم شب خاطره یکی از برنامه های این حوزه در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، بیان کرد: ایثارگری های بسیجیان در دفاع مقدس باید به نسلهای بعد منتقل شود.

وی همچنین به اقدامات حوزه هنری در خصوص فرهنگ بومی اشاره کرد و گفت: این حوزه با گردآوری دانش نامه فرهنگ و تمدن استان به دنبال ثبت و ضبط فرهنگ بومی است.

پارسیان نژاد تاکید کرد: این کار می تواند بستری برای پژوهش های دیگر در آینده ایجاد کند.

رئیس حوزه هنری استان بیان داشت: تولید آثار شاخص و فاخر از جمله رویکردهای اصلی این حوزه در این راستا است و به دنبال انتشار چندین کتاب دیگر در بخش فرهنگ بومی هستیم.

وی همچنین با اشاره به شعار سال با عنوان اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی گفت: این سال فرصت خوبی برای تعالی فرهنگی و توسعه فعالیت ها در بخش فرهنگ است.

پارسیان نژاد تاکید کرد: باید با تلاشی جهادی ومدیریتی مدبرانه همراه با عزمی مسئولانه و تکلیف مدارانه در این راستا تلاش کرد.

رئیس حوزه هنری استان در پایان بیان داشت: تولید آثار شاخص و فاخر و توجه به مناطق روستایی از جمله رویکردهای اصلی این حوزه در سال جاری است.

وی عنوان کرد: به رغم مظلومیت دستگاههای فرهنگی در بحث اعتبارات، تلاشهای این دستگاهها برای توسعه کمی و کیفی فعالیتهای فرهنگی متوقف نمی شود.

پاسداری از ارزش ها جز با کار فرهنگی میسر نیست

فرماندار چرام نیز در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره رزمندگان هشت سال دفاع مقدس گفت: پد خندق اوج فداکاری و دلاورمردی رزمندگان این استان در دفاع مقدس بود.

ابراهیم فتاح پور بر حفظ ارزشهای دفاع مقدس تاکید کرد و گفت: پاسداری از ارزش ها جز با کار فرهنگی میسر نیست.

وی بیان داشت: معنویت، ایثار و توکل بر خدا، رمز واقعی پایداری و سربلندی رزمندگان در جبهه ها بود.
فتاح پور گفت: دفترچه خاطرات رزمندگان استان پر از رشادتها و فداکاریهایی است که باید برای انتقال به نسلهای آینده ثبت و ضبط شوند.
وی تاکید کرد: بیان خاطرات دفاع مقدس می تواند فرهنگ عظیم دفاع مقدس را در بین نسل جوان گسترش دهد تا همیشه این فرهنگ عاشورایی ساری و جاری باشد.
وی همچنین از برگزاری این برنامه در روستای محروم بردسان تقدیر کرد و اظهار داشت: مردم این روستا همیشه یار و یاور انقلاب بوده اند و دهها شهید را تقدیم جمهوری اسلامی کرده اند.
در ادامه این مراسم سید محمد افشین از جانبازان هشت سال دوران دفاع مقدس و از فرماندهان پد خندق به بیان خاطرات خود از این حماسه پرداخت.
همچنین پیل آرام از دیگر بسیجیان حاضر در عملیات پد خندق برخی از خاطرات خود از آن حماسه را روایت کرد.
در ادامه مراسم خانم شرعی زاده از شاعران مطرح شهرستان چرام به خوانش اشعار خود در این مراسم پرداخت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد