تاریخ درج خبر : 1393/04/07
کد خبر : ۲۹۵۲۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

حس خود‌نظام‌پنداری مسئولان در برخورد با سوژه‌های خبری/ توقیف ابتکار اشتباه بود/ ما حتی از بستن 9 دی هم نگران می‌شویم

سایت استان: سرپرست مجموعه رسانه‌های ابتکار در استان گفت: وعده‌های داده شده به خبرنگاران در خصوص مسایل شغلی و معیشتی در دولتهای مختلف در حد شعار باقی مانده و هیچ گاه عملی نشده است.

وعده‌ها به خبرنگاران در حد شعار باقی مانده است

IMG_0268

حسن وکیلی در گفتگویی اختصاصی با سایت استان، افزود: وقتی حرف از خبرنگاران می‌شود همه مدیران در اهمیت کار خبرنگاران و انعکاس اخبار سخنرانی‌های جذاب می‌کنند اما موقع عمل به وعده‌ها همه عقب می‌نشینند.

وی خبرنگاران را دیده‌بانان جامعه عنوان کرد و افزود: برخی از مدیران خبرنگاران را مزاحم می‌دانند و می‌خواهند خبرهای سفارشی و تعریف و تمجید از آنها منتشر شود و این یک آفت است.

وکیلی به مسکن و بیمه خبرنگاران اشاره کرد و بیان داشت: سالهاست حرف از بیمه خبرنگاران در رسانه‌های مختلف می شود اما تا کنون این امر محقق نشده است.

این فعال رسانه‌ای شروع انتشار روزنامه در استان را یک نیاز عنوان کرد و افزود: در دوره‌ای که تصمیم گرفته شد ویژه نامه روزنامه ابتکار منتشر شود، به جز سایت استان، همه خبرها از تریبون‌های رسمی و دولتی و خبرگزاریها بیرون می‌آمد و به گونه‌ای بود که حرف دل مردم و مشکلات آنها بازتابی نداشت.

وی خاطرنشان کرد: هشت سال پیش اگر خبری در استان اتفاق می‌افتاد مانند آن شب‌نامه سخیفی که درباره مرحوم آیت الله ملک‌حسینی پخش شد، تنها از طریق سایت استان که آن هم طیف مخاطبان خاص و محدود به مدیران و کارمندان داشت که بیشتر دسترسی به اینترنت داشتند، می‌توانستیم به اطلاع رسانی و بازتاب افکار و عکس‌العمل نسبت به جامعه بپردازیم و به همین دلیل نیاز به رسانه چاپی و عمومی‌تر احساس می‌شد و به فکر انتشار ویژه‌نامه ابتکار افتادیم. دفتر روزنامه ابتکار در آن دوران مکانی برای شنیدن و انعکاس سخنان متفاوتی از مشکلات مردم بود که تا آن زمان کمتر شنیده شده بود.

نقد نهی از منکر است

وکیلی از برخوردهای ملموس و ناملموس دوران روزنامه‌نگاری گفت و ادامه داد: به صورت مشخص سه بار احضاریه دادگاه برای ما آمد که هر سه بار تبرئه شدیم اما نوع برخوردها در کارهایی اقتصادی که انجام می‌دادم شدید بود و تلفن‌ها و تهدیدها هم که همیشه وجود داشت. این فعال رسانه‌ای نقد را نهی از منکر دانسته و اذعان داشت: نقد در ذات خود سازندگی به دنبال دارد و طبق تعاریف دینی نیز نهی از منکر است و دسته‌بندی‌های نقد به سازنده و تخریبی را قبول ندارم.

وی در بخش دیگری از این گفت‌و‌گو با اشاره به موانع کار خبری در سالیان اخیر گفت:در دوره‌ای کار خبری را شروع کردیم که خروجی اخبار و اطلاعات از سوی مدیران و مسئولین وقت مهندسی شده بود و انعکاس هرگونه اخبار به غیر از آنچه خواست آنها بود را خلاف مصالح نظام می دانستند، البته نه به سبب حاکمیت بلکه سیاست آقایان در اداره استان اینطور بود.

«آتش را خاموش کنید، دوربین ها را نشکنید»

IMG_0252

وکیلی در این زمینه بیان داشت: به صورت مشخص طی آتش سوزی جنگل روستایی زیبا و بی‌بدیل در یاسوج، مردم به صورت خودجوش به منطقه رفته و با گزارش این خبر نگرانی خود را اعلام کردند. طی اعزام خبرنگاران به منطقه، به شخصه در قالب کسی که مسئولیت دارد خبر را انعکاس دادیم ولی دیدیم متأسفانه، حماقت آقایان به نحوی است که می‌خواستند خودمان را مقصر جلوه دهند. این موضوع به درگیری خبرنگار و مسئولی که باید آتش را خاموش می‌کرد منجر شد و دو تن از خبرنگاران را بدون حکم قضایی بازداشت کردند.

وی در همین رابطه تصریح کرد: صبح روز بعد تیتری زدیم تحت عنوان “آتش را خاموش کنید، دوربین ها را نشکنید”. رئیس جمهور وقت نمایندگانی در پی انتشار این خبر فرستادند شامل مشاور مطبوعاتی و مشاور وزیر کشاورزی و از جانب دستگاهی که با خبرنگاران برخورد کرده بود، عذرخواهی کردند.

حس خود‌نظام‌پنداری مسئولان در برخورد با سوژه‌های خبری

وکیلی به بیان خاطره‌ای دیگر از فعالیتهای روزنامه‌نگاری خود پرداخت و گفت: ماجرای دیگری که طی آن در چاهی واقع در علی آباد یاسوج، 5 نفر در عمق 20 متری در عرض یک ساعت کشته شدند، سوژه خبری مهمی می توانست باشد. عده‌ای در این شرایط که شاید هنوز هم تعدادشان کم نیست، خود را نظام می‌پنداشتند و وقتی در قالب مأموریت و رسالت خبری خود مسائل را گوشزد می‌کنیم، هرگونه انتقادی را وتو کرده و با حس خودنظام‌پنداری برخورد می‌کنند.

وی اضافه کرد: در این ماجرا نیز که در 3 کیلومتری استانداری استان رخ داد و 5 نفر مظلومانه از بین رفتند، برای تهیه گزارش رفتیم ولی اجازه حضور ندادند. کسی را واسطه کردیم و در این بین پیرزنی که فهمیدیم مادر شهید بادفر بوده و فرزند نان‌آور خانواده را در این حادثه از دست داده است، با ما به گفت و گو نشست.

این فعال رسانه‌ای یادآور شد: روز بعد در پی درج این خبر نیز در حالی پریشان به دفتر ما آمدند و ایمان دارم دعاهای خیر این پیرزن تا روز محشر بدرقه مجموعه‌ای که از این رویداد گزارش تهیه و صدایشان را به گوش مسئولین رساندند، خواهد بود.

رسانه‌های مستقل بسیار اندک هستند

IMG_0271

وکیلی در پاسخ به این سئوال که کارکردهای واقعی رسانه‌ها در عصر جدید را چطور می‌بینید؟ گفت: به طور کلی رسانه‌ها چند دسته‌اند، گروهی که رسانه‌های دولتی بوده و الزاما باید تمجیدگو و در چهارچوب سیاستهای تأمینی دولتهای وقت عمل کنند، این گروه هیچ وقت نتوانسته‌اند واقعیت های جامعه را به صورت کارکرد واقعی نمایش دهند.

وی افزود: گروهی دیگر که عمده رسانه‌های موجود را تشکیل می‌دهند به جهت تأمین هزینه‌ها هم وابستگی حزبی و جناحی دارند، اینها هم به جهت آنکه باید منافع حزب و جریان خود را تدوین و گسترش دهند نتوانسته‌اند کارکرد واقعی و مفیدی نمایش دهند.

وکیلی اذعان داشت: گروه دیگر اندک رسانه‌هایی هستند که به طور مستقل با مشکلات عدیده‌ای چه به جهت منابع مالی و چه مسائل خاص و خطوط قرمز انعکاس مطالب عمل می‌کنند. این گروه در راستای کارکرد واقعی رسانه قدم‌هایی برداشته اما ناتقص بوده و شاید دلیل عدم استقبال بر اساس استاندارد پذیرفته شده جهانی همین فضایی است که برای کارکرد‌های واقعی رسانه وجود ندارد.

توقیف روزنامه ابتکار اشتباه بود

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه توقیف ها را چطور ارزیابی می کنید؟ افزود:برخورد با فضای رسانه و محدود کردن رسانه‌ها برای همه نگران کننده است و ما به علت اینکه در عرصه رسانه هستیم، نگرانی بیشتری نسبت به عموم داریم.

این فعال رسانه‌ای با اشاره به اینکه ما حتی از بستن نشریه 9 دی و سایت دانا هم نگران می‌شویم، اظهار داشت: زیرا معتقدم ساکت کردن هر صدایی برای قشر رسانه نگران کننده است. وی گفت: در یک جامعه اگر قرار باشد اعتماد مردم به عملکرد حاکمان در سطوح مختلف تقویت و حفظ شود، اصلی تحت عنون عدالت در برخورد وجود دارد، توقیف ها و برخوردهای این چنینی ضربه اول را به اعتماد مردم می زند و بی شک گزینشی عمل کردن مورد قبول و پذیرش کسی نیست حتی اگر این برخورد ها با مخالفین فکری ما باشد.

IMG_0273

وکیلی در پاسخ به این سئوال که واکنش شما به توقیف ابتکار چه بود؟ بیان داشت: توقیف ابتکار یک اشتباه بود، ما ضرری نکردیم ولی اگر قرار بر ضرر باشد برای اطلاع‌رسانی و انجام رسالت خبری آماده ضررهای بیشتری هستیم.

وی گفت: رسانه‌ها افرادی آواره‌اندکه برای سایر بی‌سرپناه‌ها تلاش می‌کنند، قشری که برای همه حرف می‌زنند ولی نمی‌توانند مدافع خودشان باشد .

وکیلی در پاسخ به این پرسش که آیا ورود به عرصه رسانه سکوی پرتابی برای فعالیتهای اقتصادی شما شد؟ اظهار داشت:نه تنها سکوی پرتابی نشد بلکه از زمانی که می‌توانستم در زمینه اقتصادی فعالیت کنم، می‌زدم تا برای کاری که بخاطر دلمان انجام می‌دادیم، وقت و هزینه صرف کنم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • خانم صدوقلی گفت:

  بارک الله به خودت و حرفهایی که زدی.واقعا” به دل می نشینن.

 • امیر گفت:

  در پاسخ احمد رضا پس شما هم بیا خبر نگار بشو ببین چه خبره

 • احمدرضا گفت:

  قطعا حضور آقای وکیلی در عرصه رسانه کمک شایانی به فعالیتهای ….. ایشان کرده است

 • المیرا حسینی گفت:

  رسانه مستقل !!!! مگه روزنامه تا به جایی وصل نباشه میتونه کار کنه

 • من گفت:

  برای ماه فرقی نمی کنه ما یک بار مصاحبه دادیم آنچه را دوست داشتند تیتر کردند تا نظر خودشان را که در محاکمه ای که به اسم مصاحبه بود تلقین نمایند پس ضرورتی ندارد دفاع کنیم چون کار خودشان هم همین است که خود را عقل کل میدانند و دنبال القا نظرات خو به جامعه هستند

 • اشنا گفت:

  بله خودش هست ولی نه خودسواستفاده گر اونه خواسته مثل جدیدالاانقلابیون گذشته خودرانردبان شهرت کند

 • saeid گفت:

  خیلی مونده تا فرهنگ رسانه برای ما جا بیفته و از پتانسیلش برای مسائل مختلف استفاده کنیم

 • اسرا گفت:

  سلام این حسن وکیلی همون حسن پایی که جامانده نیست آخر ما کرمیکردیم ریش بلند مثل خالق اثر روضه خون حماسه سراست حماسه سراهست اما بهش نمیاد روضه بلد باشه اگه اون باشه موفق باشید

 • روزبه گفت:

  آقای وکیلی وقتی هیچ تلاشی از سوی خود اهالی رسانه برای ساماندهی روزنامه نگارها و ….نمیشه نباید از آقایون انتظار همکاری داشت

پربازديد