تاریخ درج خبر : 1393/04/08
کد خبر : ۲۹۵۶۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تخت جمشید کهگیلویه و بویراحمد در معرض نابودی

سایت استان: در ﺣﺪﻓﺎﺻﻞ ﻣﯿﺎن ﻛﻮه ھﺎی ﺷهرﺳﺘﺎن ﺑهمئی در اﺳﺘﺎن کهگیلوﻳﻪ و ﺑﻮﻳﺮ اﺣﻤﺪ، ﺗﻨﮕﻪ‌ای ﺑﻪ ﻧﺎم «ﺳﻮﻟک» ﻳﺎ ﺳﺮوک وﺟﻮد دارد ﻛﻪ در ﻓﺎرس ﻧﺎﻣﻪ ﻧﺎﺻﺮی ﺑﻪ ﻣﻌﻨﻲ ﮔﺮدﻧﻪ ﺳﺮوھﺎی ﻛﻮﭼﻚ از آن ﻧﺎم ﺑﺮده ﺷﺪه اﺳﺖ و ﺑﻪ ﺗﻨﮓ ﺗﺎرﻳﺨﻲ ﺳﻮﻟک ﻣﻌﺮوف اﺳﺖ.
148217_657592130953470_871929876_n
در این تنگه بر روی چهار سنگ جدا شده از کوه نقوش و کتیبه‌هایی از دوره الیمایی (اشکانی) حجاری شده است که می‌ﺗﻮان آنها را ﺑﻪ ﻟﺤﺎظ زﻳﺒﺎﻳﻲ ﺑﺎ ﻧﻘﻮش ﺑﺮﺟﺴﺘﻪ ﺗﺨﺖ ﺟﻤﺸﯿﺪ ﻣﻘﺎﻳﺴﻪ ﻛﺮد.
در این نقش برجسته‌ها که بر روی ۴ قطعه سنگ جداگانه حجاری شده، ۳۳ نقش انسان، ۴ نقش اسب، ۲ نقش حیوان درنده، ۲ نقش حیوانی شبیه بزغاله و۳ نقش عقاب به چشم می‌آید. مسیری که با عبور از آن می‌توان به محل نقش برجسته‌های تنگ سروک راه یافت، جاده باستانی سنگ فرش شده‌ای است که محققین این محل را به محراب خدایان کهن و عبادتگاه شکوه‌مند اقوام ایلامی می‌دانند.
حال، قدیمی ترین کتیبه تاریخی کهگیلویه و بویراحمد به دلیل قرار داشتن در محوطه روباز و زیر بارش برف و باران در معرض نابودی قرار دارد. رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان بهمئی پیش تر گفته بود: ساخت موزه در این شهرستان برای نگهداری از آثار تاریخی در دستور کار قرار دارد اما این طرح با مشکل کمبود اعتبار روبرو است.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد