تاریخ درج خبر : 1393/04/11
کد خبر : ۲۹۶۲۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

هفت گنبد شهر دهدشت نیازمند ساماندهی هستند

سایت استان: فرماندار شهرستان کهگیلویه با اشاره به وجود هفت امامزاده در شهر دهدشت، گفت: ساماندهی و معرفی این امامزادگان در توسعه گردشگری مذهبی در این شهرستان مؤثر است.

ابراهیم جعفری با بیان اینکه شهرستان کهگیلویه در حوزه های کشاورزی و گردشگری بسیارمستعد است، افزود: توجه به این حوزه ها در پیشرفت این شهرستان بسیار تأثیرگذار است.

81108396-5602418

وی با اشاره به اینکه حوزه گردشگری این شهرستان نیازمند ساماندهی و نظارت جدی است، بر لزوم ارتقاء نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان به اداره ای مستقل تاکید کرد.

جعفری با بیان اینکه شهرستان کهگیلویه ظرفیت عظیمی در بخش میراث فرهنگی و گردشگری دارد، اظهار داشت: در صورت برنامه ریزی و مدیریت صحیح، جذب توریست و توسعه گردشگری می تواند به یکی از منابع اصلی درآمد مردم در این شهرستان تبدیل شود.

وی با اشاره به بافت قدیم شهر دهدشت، از این بافت به عنوان یکی از کهن ترین آثار تاریخی استان کهگیلویه و بویراحمد نام برد و تصریح کرد: استفاده از قدرت نفوذناپذیر رسانه ها در معرفی این آثار تاریخی کهن می تواند عاملی در جهت توسعه گردشگری باشد.

فرماندار شهرستان کهگیلویه همچنین نقش و جایگاه بخش کشاورزی در توسعه پایدار این شهرستان را مهم ارزیابی کرد و گفت: کمک به حل مشکلات کشاورزان می تواند در شکوفایی هر چه بیشتر این بخش مؤثر باشد.

جعفری با اشاره به توانمندی های این شهرستان در بخش کشاورزی، یادآور شد: در سال جاری حدود 13 هزار تن گندم از کشاروزان خریداری شد که این آمار نشان دهنده پتانسیل بالای این شهرستان در بخش کشاورزی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • آرام گفت:

  آرام می‌گه:
  دیدگاه شما در انتظار بررسی است.

  ۱۳۹۳/۰۷/۱۹ در ۱۲:۳۸

  در رابطه با بافت تاریخی و ارزشمند دهدشت قابل ذکر است که به اطلاع دوستداران برسانم که:
  ۱- متاسفانه از زمان قبل از انقلاب مکاتبات زیادی با سازمان های مربوطه از جمله “وزارت فرهنگ و هنر” وقت برای حفاظت و نگهداری شد و بعلت عدم شناخت بافت تاریخی دهدشت، عدم مطالعات، عدم متولی حفظ آثار باستانی هیچگونه اقدام عملی برای حفاظت و حفظ این بافت عظیم و بزرگ و سرشار از تمدن و فرهنگ ناب ایرانی به عمل نیامد.
  ۲- راز ماندگاری این بافت تاریخی به علت داشتن کاربری و استفاده ساکنین اولیه دهدشتی ها، و سپس تاس احمدی ها و … به عنوان مسکن بود که تا سالهای ۱۳۷۵ و بخشهای تک بنا از آن هنوز مورد استفاده قرار می گیرد و بافت اولیه تاریخی را دارد وحفظ شده است.
  ۳- بعد از انقلاب هم تا سالهای ۱۳۶۷-۱۳۶۸ متولی وجود نداشت و به خصوص در سالهای ۱۳۵۶-۱۳۶۷ در نبود سازمان متولی و عده ای سود جو دستخوش تخریب و نابودی عمدی قرار گرفت و عملاً به منظور نیل به رسیدن به گنج و یا به منظور نیل به سود حاصل از فروش مصالح گچ ( گویش محلی به نام گچینه) موجود در دیوارهای بناها به عنوان مصالحی برای پوشش طاق ضربی در شهر جدید دهدشت با تخریب بافت تاریخی صورت گرفت.

  ۴- اینکه تکلیف بافت تاریخی دهدشت چه خواهد شد هنوز در پرده ابهام است. به امید روزی که بتوانیم از این بافت بزرگ، ارزشمند و تاریخی نهایت استفاده علمی، فرهنگی و اقتصادی را در راستای حل مشکلات متعدد مردم دلیر و خونگرم و با صفای این سامان نماییم. که:
  ۵- متاسفانه هم خودمان خیلی کوتاهی و هم متولیان عرصه میراث فرهنگی کردیم و کردند.

 • بلادشاپور گفت:

  جعفری فقط بلده خوب حرف بزنه اگه میدونی هفت گنبد فراموش شدس یه فکری به حال مسئول میراث فرهنگی کن اگه زورت میرسه

 • بهلول گفت:

  این روزها ، گزدشگری و میزاث فرهنگی شده اند خاکریز و سنگری برای ماندگاری مدیران . چون هر که از راه میرسه دم از گردشگری و میزاث فرهنگی میزنه . آقای جعفری مگر چندسال گذشته فرماندار کهگیلویه نبودی ؟ حضرت عباسی چندبار از این هفت گنبد بازدید داشته ای ؟ خداوکیلی تاکنون چندبار از بافت تاریخی دهدشت بازدید کرده ای ؟

 • سید عبدالعظیم تقوی گفت:

  جناب مهندس برو طرح اشتغال بده اولویت اصلی این منطقه نجات جوانان بیکار وخانواده ها میباشد

پربازديد