تاریخ درج خبر : 1393/04/10
کد خبر : ۲۹۶۳۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

بانک ملی بیش از 7 برابر ظرفیت وام داده است/ 55 میلیارد تومان وام بانکی در دست چند کارخانه دار

سایت استان: رییس اداره امور شعب بانک ملی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بدهکاران بانکی و مطالبات معوقه بانکی در استان زیاد بوده تا جایی که استاندارد جهانی معوقات بانکی 4 درصد می باشد ولی در استان 25 درصد مطالبات معوقه بانکی در استان رسیده ایم.

محمد رشید جبا  با بیان اینکه بخش اعظمی از این آمار مربوط به دانه درشت های بدهکاران بانکی در استان است افزود: در این آمار مردم بی بضاعت کمترین نقش را دارند و عمده این بدهکاری ها مربوط به چند کارخانه دار استان می باشد که بیش از 60 درصد منابع بانک ملی استان را در اختیار دارند.

w (21)

وی با بیان اینکه این چند کارخانه دار در سال های گذشته مبلغ 55 میلیارد تومان از منابع بانکی استان را در اختیار دارند ابراز داشت: این افراد از پرداخت این مبلغ به بهانه های مختلف امتناع کرده که با درنظر گرفتن میزان این مبلغ درصورت پرداخت می توان به 3 هزار نفر از جوانان استان و انواع تسهیلات از جمله وام ازدواج پرداخت شود.

رییس اداره امور شعب بانک ملی استان کهگیلویه و بویراحمد با هشدار به بدهکاران دانه درشت بانکی در استان گفت: بانک ملی استان به شدت پیگیر پرونده این بدهکاران بانکی می باشد.

وی با بیان اینکه تمامی احکام قانونی درخصوص این بدهکاران صادر شده افزود: مصوباتی قانونی درخصوص مطالبات بانکی طی روزهای اخیر صادر شده که درصورت عدم وصل این مطالبات با بدهکاران دانه درشت بانکی استان به شدت و طبق قانون برخورد خواهد شد.

این مدیر بانکی در استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه قیمت تمام شده وام های اخذ شده از سوی این کارخانه داران 100 درصد می باشد اظهار داشت: این سود برای بانک ملی تنها 15 می باشد که سود این مبالغ برای کارخانه داران 85درصد بیشتر از بانک بوده است.

وی با بیان اینکه تورم فقیر را فقیرتر و پولدار را پولدارتر می کند ابراز داشت: با توجه به شرایط کنونی تورم در کشور اگر شخص بدهکار باشد سود می برد که این کارخانه داران نیز با همین روش بخش اعظمی از سرمایه های بانکی استان را در اختیار داشته و به نوعی این مبلغ را به بانک ملی استان بدهکار هستند و برنمی گردانند.

رییس اداره امور شعب بانک ملی استان کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه اطمینان مردم از بانک ملی در سال های اخیر به هیچ عنوان کاهش نیافته ابراز داشت: با توجه به ترس مردم برای سپرده گذاری در برخی بانک های خصوصی و همچنین رعایت قوانین بانکی توسط بانک ملی برای انضباط مالی و فعالیت در چارچوب قوانین و مقررات وضع شده توسط بانک ملی، زمینه سپرده گذاری مطمئن و کارآمد در این بانک برای مردم مسجل شده است.

جبا با بیان اینکه اگر تاکنون برخی بانک های محلی در انجام امور مردم فعال نبوده اند اما بانک ملی با تمام وجود این وظیفه را به خوبی انجام داده اظهار داشت: از جمله این امور می توان به اعطای وام های خود اشتغالی زودبازده، وام های مسکن روستایی، وام های کمیته امداد امام خمینی (ره) و وام های خرید کالا و خودرو و قرض الحسنه ضروری اشاره کرد.

مدیرعامل بانک ملی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این بانک ها با اولویت سودآوری از انجام برخی امور بانکی مربوط به مردم که برایشان سودی ندارد امتناع می کنند.

وی با تاکید بر نظارت تسهیلات ارائه شده به متقاضیان از سوی مسئولان مرتبط اذعان داشت: از یک سو عدم نظارت دستگاهای ذیربط بر مصرف پول و از سوی دیگر عدم مطالعه وام گیرندگان از بازار کار و توجیهات اقتصادی باعث بروز مشکلات برای برخی وام گیرندگان می شود.

جبا با اشاره روند رو به رشد استقبال مردمی از سیستم های نوین بانکی در استان اظهار داشت: استفاده از سیستم بانکداری الکترونیکی از روش های مناسب و به صرفه در وقت و انرژی بوده که در این سیستم بیشتر امور بانکی از جمله پرداخت اقساط، انواع انتقال، افتتاح حساب، پرداخت قبوض و دیگر امور بانکی صورت می گیرد.

این مدیر بانکی با اشاره به استفاده بیش از پیش مردم از خودپردازها گفت: استفاده مردم از خودپردازها تا حد زیادی کار بانک ها را درخصوص انتقال وجوه راحت کرده و از سوی دیگر باعث کاهش برخی مشکلات از جمله بهداشتی در انتقال پول ها شده است.

وی با بیان اینکه بانک ملی استان 40 درصد از مانده تسهیلات بانکی استان را در اختیار دارد افزود: بانک ملی استان تاکنون بیش از 7 برابر ظرفیت خود به متقاضیان در استان وام داده که بیشتر این متقاضیان افراد آسیب پذیر با وام های زیر 20 میلیون تومان با نرخ 15 درصد بوده است.

جبا عمده این وام ها را در بخش های مسکن روستایی، بنیاد شهید و کمیته امداد عنوان کرد و گفت: پرداخت وام ازدواج از دیگر وام های پرداختی بانک ملی استان بوده که با توجه به ارائه این تسهیلات از سوی بانک ملی هیچ رقیب بانکی در این زمینه نداریم.

رییس اداره امور شعب بانک ملی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اظهار نظرهای برخی مسئولان استانی درخصوص اعتبارات بانکی کمیته امداد استان گفت: بیش از 80 درصد تسهیلات کمیته امداد استان را بانک ملی پرداخت می کند که اگر بانک ملی استان پرداخت تسهیلات به اقشار آسیب پذیر را متوقف کند سیستم های بانکی و نهادهای مربوطه هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

منبع:بشارنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  بابت پایگاه خودپردازبانک ملی دهدشت دستان دردنکنه ولی این گردن کلفتان خودشان می رندزندان تاازستاددیه پول گیرشان بیاد

 • علی گفت:

  امروز جوانان جویای کار یه وام ساده گیرشون نمیاد اونوقت یه عده رانت خوار بزرگ وام های خود را پرداخت نمی کنند. مسولین کجایید

 • هم ولایتی گفت:

  ضمن تشکر از جناب حاج جبا به خاطر نظارت دقیقشون بر سرمایه دولتی , ولی توقع مردم مخصوصا قشر زیر متوسط ومخصوصا شاغلین که امکان پرداخت اقساط وامها را دارند این است که شما که همه پله های ترقی را درهمین منطقه محروم سپری نموده اید اینکه تا می تونی فکر کنی که چگونه دست مردم را بگیری وبالا کشی که بعداز بازنشتگیتان فکر وخیالتان راحت باشدکه حداقل شما به تنهایی چند پله سطح زندگی مردم را ارتقاء داده اید. باتشکر مجدد ازایشان

 • بارون گفت:

  شماها فقط زورتان به وام گیرنده های یک میلیونی تا دومیلیونی میرسد وضمانت معلمهای بیچاره .راستی اقای جبا ،چرا وامهایی که 2سال پیش تحت عنوان خشکسالی به کشاورزان باسود 4درصد دادند حالا باسود 23درصد می گیرند .یارانه هایی که به این وامها داده شد کجا رفت چرا اینها را پی گیری نمی کنید

 • رضا گفت:

  مدیریت محترم سایت عکسهای بخش اشخاص بصورت 2 قسمت جدا و بهم ریخته مشاهده میشود..عجیبه چرا رسیدگی نمیشود….

 • مستضعف گفت:

  جبا خوب شروع کرده و قضیه بدهکاران بانکی را به شدت داره پیگیری میکنه. میدونم ترس نداره چون وابسته به هیچ گروه سیاسی نیست. اما آقای جبا شما هم تا جایی توان دارید باید خود استاندار و بقیه نیروها اعم از اطلاعات و بازرسی و دیوان محاسبات هم به قضیه ورود پیدا کنند تا فشارها تقسیم بشه. و الا مطمئنم آقای مدیربانک ملی هم مثل اسلافش در این بانک که با یک تلفن بیخیال می شدن تسلیم فشارها خواهد شد.
  شیر مادر حلالت جبا

 • پیلی گفت:

  دمت گرم جبا
  خوب افتی من لاشون. بسا همه حق مو و بقیه مردمه من حلقومشو کشی ودر
  البته امیدوارم مثل بقیه تسلیم فشارها نشوی

 • علی گفت:

  واقعا که……….

پربازديد