تاریخ درج خبر : 1393/04/11
کد خبر : ۲۹۶۶۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

قدر بزرگان استان‌مان را نمی‌دانیم

سایت استان: عظیم بنام

سالهاست در ذهن کوچک این حقیر، سؤالهایی است که امیدوارم نهادهای متولی برای این سؤال و سؤالات دیگری که در ذهن بخش عظیمی از جامعه‌ی فرهیخته‌ی استان‌مان هست، پاسخ قانع کننده‌ای داشته باشند و البته آن را به افکار عمومی ارائه دهند.

سؤال این است که چرا رسانه ها و جراید ملی در سطح کشور با آن همه حجم سنگین برنامه ها و گستردگی حوزه کاری خود در نیمه اول مرداد هر سال، بخشی از وقت خود را به یاد مرحوم حسین پناهی عزیز، اختصاص می دهند اما در استان خودش هیچ یادی از او نمی شود یا دست‌کم آن طور که باید و شاید یادی از او نیست؟ چه چیز در فرهنگ ما بالاتر از ادب و اخلاق و احترام به بزرگان است؟

مگر جز این است که اندیشه، جملات، اشعار و آثار حسین پناهی سرشار از ادب و احترام به بزرگانی چون مادر است که کانون همه بزرگی ها و عطوفت ها است؟ تا جایی که می گوید «به بهشت نمیروم اگر مادرم آنجا نباشد»؛ جای چه ایراد است اگر جوانان و نوجوانان ما بدانند اخلاق و احترام به دیگران مهم است و چه عیب دارد بدانند بزرگان ما نیز مدیون مادران زحمتکش هستند؟

اگرچیزهایی هست که ما باید بدانیم و نمی‌دانیم پس حق با آنهاست؛ اما اگرچیزی نیست پس چرا باید چنین سرمایه های انسانی با تصمیمات و سلایق شخصی و نیز ممیزی‌های نا‌به‌جای ما منزوی شده و پیام آنها از طریق رسانه ای که نام مقدس «ملّی» بر آن است و از سوی دیگر با هزینه های همین مردم اداره می شود، به مخاطبان رسانده نشود؟

جایگاه رفیع و اجتماعی صدا وسیما و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بر کسی پوشیده نیست و اظهار نظر در این زمینه باید علمی و کارشناسی باشد ولی به نظر می رسد که جای بزرگان و اندیشه‌های آنان در شبکه «دنا»ی ما خالی است و اگر امکان مشاوره و یا اظهارنظری باشد، بدون شک باید پیشنهاد داد که برنامه ای تحت عنوان «یاد بزرگان» تهیه شود تا هم یادی از بزرگان کرده باشیم و هم این پیام را به بزرگان ازدست رفته و بزرگان زنده برسانیم که بعد از آمدن شتر مرگ جلوی خانه شان، می شود آثارشان نیز جاودانه باقی بماند و نسل بشری بعد از ما نیز از این آثار بهره مند شوند.

با چنین رویکردی است که سرمایه هایی چون حسین پناهی در حوزه های مختلف از جمله حوزه ادبی، هنری، فلسفی و مذهبی با انگیزه و پشتکار به خدمت به خلق می پردازند.

اکنون و با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، تغییرات مدیریتی در برخی سطوح و باز شدن فضای فرهنگی و گفتمانی، بیش از هر زمان دیگری این انتظار از مسئولان می رود که به مسائل اخلاقی، فرهنگی و ارج نهادن به مفاخر و مشاهیر و چهره های ماندگار بیشتر توجه شود.

و آخر سخن اینکه اگر استان کهگیلویه و بویراحمد محروم است باید اندیشه کنیم که که یکی از دلایل اصلی این محرومیت، خود ما هستیم.

*سرمقاله ابتکار جنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • MHJ گفت:

  سلام؛
  ارزش یکدیگر بویژه بزرگان خویش را بدانیم که نیروی امروز ما برگرفته از نیروی ست که پیشتر آنها به ما بخشیده اند .
  *******
  انان که با افکاری پاک و فطرتی زیبا در قلب دیگران جای دارند را هرگز هراسی از فراموشی نیست چرا که جاودانند (کوروش کبیر)
  *****
  دوره ی ارزانیست …….
  ……………
  و چه تخفیف بزرگی خورده است ، قیمت هر انسان !!!
  به امید جاودانه شدن

 • شمس تبریزی ج گفت:

  چه زیبا گفت حکیم ارد بزرگ .
  بارش باران از پستان گیتی ، فرزندان را در دل خاک جانی می دهد و زندگی را هویدا می کند و چه نیک مردان و زنانی که می بارند برای شکوفا شدن بستر آیندگان .
  تو از آن نیک مردانی که می باری برای شکوفا شدن بستر آیندگان. احسن بر این فکر و ایده
  ادامه بده ما هسیم به حمایت از تو….mhj

 • دهدشتی گفت:

  از انتقاد شما تشکر میکنیم امیدوام توجه کنند

 • ناشناس گفت:

  البته جناب بنام ما حرف شما را قبول داریم وفرزندان استان را در هر منصبی هستند باید تکریم کنیم ولی اینو بدونی بد نیست که بعضی از افرادی که به ناحق بزرگ شده اند ودر استان خودمان مدیر شده اند نه تنها بزرگ نیستند بلکه اطلاق نام بزرگی بر انها جفا به بزرگان استان می باشد، در یکی از ادارات (……)استان که مدیرش از قضا بازمانده دولت قبل می باشد فقط کافیه که یک کارمند چپ نگاش کنه یا اینکه یک انتقاد دلسوزانه داشته باشه این مدیر محترم بلایی به سرش میاره که نگو یا مزایا وحقوقشو کم می کنه یا پست سازمانیشو ازش می گیره یا پرونده سازی دروغین و پاپوش براش درست می کنه و قس علی هذا/خلاصه بزرگی به داشتن منصب مدیرکلی یا عناوین سیاسی نیست

 • بهروان شمس گفت:

  سلام . جناب آقای بنام والله مسولین استانی اگر به اندازه جنابعالی در فکر بزرگان و اندیشمندان این استان بودند شبها راحت می خوابیدند که اینطور نیست. احسن براین ایده و فکر البته بنده چون کاملا شمارا می شناسم میدانم که شما از روی نیک اندیشی به این موضوعات می پردازید .

 • دانش اموز گفت:

  باسلام بر استاد عزیزم
  این مقاله شما من را یاد کلاسهای درس شما انداخت
  هیچگاه حرفها وتوصیه های شما از یاد ما نخواهد رفت

 • الهی گفت:

  جناب آقای بنام سلام. گشتیم نبود ، نگرد نیست.
  کو گوش شنوا که بخواند و عمل کند.مسئولین ما بروند ببینند که مفاخر استان ما را در سایر استان ها با چه ابهتی یاد می کنند.ولی خودمان چی؟؟؟؟

  • ناشناس گفت:

   با درود برشما
   همینکه بزرگانی مانند شما موافق باشند کافیست

 • کارمند اموزش وپرورش گفت:

  با سلام بر جناب بنام
  انصافا لذت بردم از این مطلب پر از مفهوم.قبلا هم مقاله های بسیار تامل برانگیزی از شما خواندم. امیدوارم مسولین به این حرف شما توجه بکنند

 • غلامرضاپناه معاون اموراقتصادی سازمان اقتصادی کوثر گفت:

  باسلام محضر بنام عزیز
  نامت بزرگ است وعظیم وشهرت نامی لاجرم باید که به فکر بزرگان نامی باشید . دورد بر شما وافکار بلند تان موضوع مهمی را طرح کردید که جای بررسی وتامل دارد خداوند به جناب عالی عزت عنایت فرمایید.

پربازديد