تاریخ درج خبر : 1391/03/09
کد خبر : ۲۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

رییس سازمان هواشناسی کشور :مهارکردن پدیده گرد و غبار نیازمند اراده فراملی و منطقه‌ای است

با حضور مهندس اکبر نیکزاد استاندار کهگیلویه و بوراحمد، مهندس بهرام صناعی معاون وزیر راه و شهرسازی و رییس سازمان هواشناسی و جمعی از مسئولان استانی، مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان در یاسوج افتتاح شد.

بهرام صناعی یکشنبه هشتم خرداد ماه در آیین افتتاح مرکز تحقیقات کاربردی هواشناسی این استان با بیان اینکه، توسعه کشاورزی این استان گامی مهم و بلند در پیشبرد و تحقق فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش تولید ملی است، گفت: پیش‌بینی هواشناسی برای برنامه‌ریزی‌های مختلف و کنترل حوادث در همه بخش‌ها از جمله کشاورزی بسیار اهمیت دارد و لذا به همین منظور اقدام به تقویت ایستگاه‌ها و سایت‌های هواشناسی می‌شود.

وی افزود: این مرکز پس از شش سال با تلاش فراوان و با اعتباری افزون بر 9 میلیارد ریال به مساحت یک‌هزار و 560 مترمربع زیربنا و 4 هزار مترمربع محوطه افتتاح شد.

رییس سازمان هواشناسی کشور در خصوص پدیده ریزگردها نیز اظهار کرد: سر منشاء90 درصد پدیده گرد و غبار در خارج از کشور است و شش کانون اصلی خارج از مرزهای ایران شامل چهار کانون از عراق، سوریه و عربستان که بیشترین درصد بروز این پدیده را به خود اختصاص می‌دهند.

صناعی با بیان اینکه در 10سال اخیر قدرت نفوذ و تاثیرگذاری این پدیده 30درصد بیشتر از گذشته شده است، ابراز کرد: برای مهارکردن بروز این پدیده نیازمند یک عزم راسخ و اراده فراملی و منطقه‌ای است.

وی بیان کرد:با تخصیص اعتبارات بیشتر و هماهنگی و رایزنی‌های منطقه‌ای با کشورهایی که به طور مستقیم با این پدیده مواجه هستند در اندیشه راه حل اصولی برای رفع این بحران در سطح منطقه هستیم.

رییس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به اینکه، گرد و غبار حداقل 12استان کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و علاوه بر مشکلات در حوزه کشاورزی و سلامت، باعث تاخیر برخی از پروازها می‌شود، عنوان کرد: 150 میلیارد ریال برای پیشگیری و کاهش این معضل اختصاص یافته است.

صناعی ادامه داد: برای حل این معضل تمامی فرودگاه‌هایی را که در معرض ورود این ریزگردها هستند به سیستم‌ها و سامانه سنجش دید خودکار مجهز خواهد شد و فرودگاه هفت استان با هزینه 140 میلیارد ریال به سامانه مجهز شده‌اند و هفت فرودگاه دیگر نیز در دست اقدام است.

وی با بیان اینکه، کل اعتبارات سالانه هواشناسی کشور حدود 350 میلیارد ریال است، افزود: پنج هزار ایستگاه هواشناسی در کشور فعال است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: چهار فصل و کوهستانی بودن ‌دلیل دو چندان شدن توسعه هواشناسی در کهگیلویه و بویراحمد است .

اکبر نیکزاد افزود: استفاده‌هایی که از داده‌ها و اطلاعات مربوط به هواشناسی می‌شود، روز به ‌روز اهمیت آن را برای مردم و مسئولان ضروری‌تر می‌کند.

وی به نقش هواشناسی در توسعه بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: اطلاعات هواشناسی نقش بسزایی در جلوگیری از خسارت‌های کشاورزی بخصوص گرمازدگی، سرمازدگی، طغیان رودخانه‌ها، سیل، تگرگ و جلوگیری از خشک‌‌سالی دارد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد به عشایری و کوهستانی بودن برخی از مناطق این استان اشاره کرد و اظهار کرد:‌ نقش این نهاد در استان برای جلوگیری از بسیاری خسارات ناشی از سیل تعیین ‌کننده است.

نیکزاد در خصوص اهمیت کار هواشناسی در بخش‌های مختلف از جمله راهداری در بسیاری از فصول سال اشاره و بیان کرد:‌متاسفانه درباره جایگاه این دستگاه در کل کشور تاکنون اطلاع‌رسانی درستی نشده که لازم است نسبت به این موضوع حساسیت بیشتری داشته باشیم.

گفتنی است که در سفر رئیس سازمان هواشناسی کشور به یاسوج سالن اجتماعات ساختمان جدید مرکز کاربردی تحقیقات هواشناسی به نام “شهید ترحمی” با حضور پدر این شهید والامقام پرده برداری شد.

.

.

.

منبع: ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد