تاریخ درج خبر : 1393/04/15
کد خبر : ۲۹۸۱۰۷
+ تغییر اندازه نوشته -

ایران – آرژانتین؛ رستگاری در ساعات آخر بهار

سایت استان: محمد زرین

(توضیح: مطلب زیر چند ساعت پس از دیدار تاریخی ایران و آرژانتین نوشته شد، لکن به عللی که باید از سردبیر محترم پرسید اکنون منتشر می شود.الان که جام رو به پایان است و قطعاً پس از جام، ما می مانیم و تجربه ناب این بازیها و البته آغاز تاریخی شدن این حضور! امیدوارم بنده را به خاطر مداخله در کار ورزشی نویسان و تاخیر در نشر این یادداشت عفو نمایید)

پیش از هر سخن با مخاطبان آشنا عرض  میشود که بنده ورزشی نویس نیستم. اما آن نود دقیقه حماسه و جد و جهد یوزپلنگان تیزپا و مردان مرد، آن قدر این ملت را به وجد آورد که بنده جای خود دارم، حتی نایب رئیس مجلس(حجت الاسلام ابوترابی) هم از تریبون مجلس استفاده کرد و گفت: تیم ملی ما در واقع نباخت بلکه از داور یک گل دریافت کرد.

این شد که بر آن شدم چند برداشت شخصی را بنگارم.

1) تقریباً هفت دهه از آن روزی گذشت که چرچیل بعد از جنگ گفت: زمان آن است که فوتبال را عرصه ای برای نبرد کشورها قرار دهیم تا شاید عطش استیلا بر یکدیگر فروکش کند.

2) از لحظه تعیین گروههای جام جهانی در چند ماه پیش تمامی فوتبالدوستان و بلکه وطن دوستان ایران، آرام و قرار نداشتند تا دریابند که چگونه تیم ملی کشورشان در برابر یکی از مدعیان قهرمانی جام بیستم ظاهر خواهد شد. یا دقیق تر بگویم در برابر پدیده فوق العاده فوتبال جهان  ” لیونل مسی “.

اما میلیاردها چشم که بعضاً پلک نمی زدند شاهد بودند که دلاورمردان ایران در کمال بهت و حیرت نشان دادند که ” هنر نزد ایرانیان است و بس”  این مصرع را هم که سالها پیش در مجله شهروند امروز به بحث گذاشته بودند و حاصل نظر چند کارشناس آن شد که اینجا مقصود از هنر، جنگیدن است. و چه ” جنگیدنی “

n00343175-b

3) بارها شنیده ایم ایران در برابر تیم های خوب، خوب بازی می کند و در برابر تیم های بد هم بد. دیدیم که شد. یک روز برابر ” لبنان” و ” ترینیداد ” مساله داریم، یک روز در برابر نیجریه و آرژانتین سربلندیم.

4) از قدیم گفته اند ” دو ” مادر همه ورزشهاست. انگار حلقه گمشده این همه سال همین دو حرف بود ” دو ” . امیدها آن زمان افزایش یافت که آمارها می گفت معدل دوندگی ایران در برابر نیجریه نزدیک ده کیلومتر و خود نیجریه که به قدرت بدنی معروف است نزدیک به هشت کیلومتر. باید درود فرستاد بر مربیان بدن ساز تیم.

5) گفته شد با این نمایش قدرت ایران برای آسیا خط و نشان کشید. حرف بجایی است. جبر جغرافیا را بنگرید که ما از دست هم قاره ای های خود خصوصاً تیم های عربی چه خون به دل داریم. همه این غصه را در خاطر داریم که هر گاه در مسابقه ای به هر علت وقت برای ما طلا بود، اعراب خود را نقش بر زمین می کردند. این تصویر فراموش نشدنی را که قطعاً در ذهن داریم که در یک مسابقه همزمان چهار بازیکن احتمالاً اماراتی بر چمن ورزشگاه افتاده بودند. یعنی پس از برگشت از برزیل، حدود شش ماه دیگر باید با چنان رقبایی به میدان برویم. به یک مقایسه کوچک دقت کنیم: ایران در برابر آرژانتین پرستاره این گونه است. عربستان در جام 2006 با دریافت هشت گل از آلمان وجهه آسیا را تا آنجا خدشه دار کرد که بحث کاهش سهمیه آسیا مطرح شد. آنگاه فرداری بازیهای آسیایی باز این دو هم قاره ای باید در یک میدان حاضر شوند. اما این بحث تنها رقابت ” پارسیان در برابر تازیان ” نیست. انصاف بدهیم ایران در این دوره حتی نسبت به کره و ژاپن هم بهتر ظاهر شد.

6) ” یارب این نادوران را بر خر خودشان نشان”. فوتبال، والیبال، کشتی و … در همه این رشته ها ملت ایران از دست ناداوری ناداوران خون دلها خورده اند. گفته می شود از همان لحظه انتخاب این داور همه با نگرانی اعتراض خود را بیان کردند که البته به جایی نرسید. چه خوب گفت عادل فردوسی پور “داور قشنگ روی اعصابمون بود” . نوبر داوران جام نصیبمان شد. رکورد برخورد توپ با داور را شاید خودش ثبت کرده باشد. هرچه بود شرنگ قضاوت ناصوابش به کام ملتی ریخته شد که در رنکینگ جهانی ” شادمانگی ” جایگاه شایسته ای ندارد و به دنبال دریچه ای است تا غریو شادی سر دهد که ” رقصی چنین میانه میدانم آرزوست “

7) فوتبال تشنه ی تکنولوژی، فیفا سرسختی و مقاومت.

امسال برای اولین بار از تکنولوژی ” عبور توپ از خط دروازه ” استفاده شد. نه اینکه این تکنولوژی امسال ابداع شده باشد. پشت در فیفا منتظر اذن ورود بوده است. بهر حال گذشته ها گذشته است و چه بسیار گلهایی که به ناحق ثبت شد و بالعکس. اما این کافی نیست. تکلیف امثال خطا بر روی ” اشکان ” چه می شود؟ چند دهه دیگر باید بگذرد تا فیفای سرسخت اجازه استفاده از یک تکنولوژی دیگر را صادر کند؟

8) فیفا آتش بیار معرکه ی شایعات

در میان همه ی سازمانهای بین المللی ورزشی یا سیاسی فیفا دست کم تا کنون چندان خوشنام نبوده است. همه ی ما بارها شایعاتی را با موضوعات مختلف علیه فیفا شنیده ایم. بحث تبانی ها، سوءاستفاده های مالی، رشوه خواری و … که آخرین آنها موضوع انتخاب ” قطر ” برای میزبانی جام جهانی 2022 بوده است. تا اینکه چند روز پیش آقای رئیس (سپ بلاتر) این گونه توجیه کرد: هر کس ممکن است اشتباه کند این هم اشتباه ما بود!

اما یک شایعه که شاید کمتر شنیده شده این است که ” بعضی اوقات در یک جام یا تورنمنت از بالا اراده ای می شود خلاف خواست عمومی! که با کمی صغری و کبری می توان براین ادعا صحه گذاشت. مثال بارزش قضاوتهای یک جانبه داوران در جام 2002 کره و ژاپن بود که در مورد کره آنقدر یک سویه داوری شد که تا چند روز خریداران اروپایی محصولات کشور کره جنوبی را تحریم کردند.(ظاهراً اراده بر باقی ماندن کره میزبان در جام جهانی تا حد امکان بوده است)

اگر در دیدار ایران و آرژانتین هم اراده بر همکاری با آرژانتین صاحب نام بوده باشد نتیجه این می شود که ما قربانی چنین خواستی شدیم. آرژانتین هم که در این باب سابقه اش بر همه روشن است. آنجا که ” دست خدا ” گل مارادونا را در دروازه انگلیس فرود آورد (بازی معروف آرژانتین با انگلیس که مارادونا توپ را با دست وارد دروازه کرد، چون انگلیس در جنگ با آرژانتین بر سر جزایر فالکلند بود، بعدها مارادونا برای این گل از اصطلاح دست خدا استفاده کرد)

8) کی روش بزرگ در مقام کوروش کبیر

اگر امروز رشید مردان تیم ملی فوتبال ایران، این تبارداران کوروش از این میادین سربلند بیرون می آیند نمی توان چنان توفیقی را بدون کی روش تصور کرد. شاید آن روز که حرف از دلار و دستمزد بود با خود می گفتیم خوب مگر قرار است چه بکند این مرد که این همه دستمزد می خواهد؟ اما امروز درمی یابیم که بر عکس خیلی جاها که واقعاً پول های کلانی دور ریخته می شود ایجا درست هزینه شد. این مرد بزرگ چند روز قبل از مسابقات در گفتگوی خود با مجله ورزشی ” پوبلیکو ” چاپ پرتغال در پاسخ به این سوال که ” ظاهراً شما در ایران به یک قهرمان تبدیل شده اید ” گفت: باید بگویم که ایران سخت ترین شغل دوران فوتبال من بود. باید هرچه داشتم در اینجا ارائه می دادم. حضور در جام جهانی را به کسی کادو نمی دهند. آوردن بازیکنانی غیرحرفه ای به سطح بسیار حرفه ای با توئقعات فوتبال مدرن به خوبی این را ثابت می ند. خیلی مشکل بود.یک چالش بزرگ برای من بود. در بیش از 3 سال 50 بازی داشتیم. 6 تا را باختیم و در رنکینگ آسیا اول شدیم اما این جایگاه در جدول حقیقت ورزشی ما را نشان نمی دهد. چرا که ایران خیلی با ژاپن و کره جنوبی فاصله دارد.(نقل به مضمون)

الان همه قبول داریم که کی روش لاف نمی زد. حالاست که می بینیم چقدر تفاوت هست میان ” چند نفر ” که با هم بازی می کنند با ” تیم ” .

اندیشه های بزرگ این مربی صادق و صاحب کلاس جهانی خیلی چیزها را به ما آموخت و اثبات کرد. یکی هم ” خلا ” و همزمان ” اهمیت ” نیروهای متخصص خارجی (سابقاً نام مستشار بکار می رفت!) به همین سادگی! هر جا دریافتیم نیروی متخصص واقعی دم دست نداریم، هیچ ایرادی ندارد از همسایه عاریت بگیریم. این یک اصل است و بدون آن پیشرفت محال.

هر چند اولویت می تواند به نیروهایی خارج با ملیتی ایرانی داده شود که بحمدالله فراوان هم هستند. آن طرف هم باید دقت شود. امثال ” محمد بنا ” و ” حسین شمس ” راباید جواهر نشان کرد تا بمانند و کار کنند. چرا که ” مربی ” مظهر خرد جمعی است و احترام به او احترام به خرد است.

9) نام ” یوزپلنگ” توان بخش بود. واقعاً باید دنبال اثبات این ادعا هم رفت. چه میزان یک نام می تواند اثر تلقینی با عملی داشته باشد؟ هر چه بود این تیم سریع ترین تیم تاریخ فوتبال ایران بوده است.

10) ستاره ای از سیاره دیگر! مستطیل سبز نزدیک به 150 سال ستاره های بی شماری به خود دیده است. اما این یکی واقعاً انگار از ” سیاره ای ” دیگر است. داستان خلقت و کودکی خاصش با آن وضع جسمانی و حال حاضرش از شگفتی های اوست. ” مسی ” واقعاً ” طلاست ” . پزشکان سوئیسی گفته بودند این نابغه اگر از مغزش برای کار دیگری هم استفاده می کرد باز وضع همین بود.  اما خبرگزاری AP به درستی نوشته فقط یک نفر خوب می داند چگونه باید مسی را مهار کرد و او ” کارلوس کی روش ” است. دیدیم که این حرف هم درست بود و 91 دقیقه این مریخی را خوب مهار کردیم تا اینکه در اثر لحظه ای غفلت کاخ رویاهای ملت را زد و فرو ریخت. داستان ستاره هایی که در باشگاههای خود هر کاری می کنند اما به تیم ملی که می رسند هیچ کاری نمی توانند بکنند. ( مانند دروگبا، رونی و … ) یک سوی ماجراست و سوی دیگر ماجرا هم ” لیو ” که حرف مربی خود را  خوب به کرسی نشاند که گفت ” هر چند ما خوب بازی نکردیم، اما با وجود مسی هر چیزی ممکن است ”

آری ما به آرژانتین نباختیم بلکه به داور و مسی باختیم….

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • محمد حسین پوربلکو گفت:

  دیده ای ده بر چشمانمان وقت سخن پرانی امده چون تیم میزبان ازسی دوتیم به مقام چهارم امده اگر صبحت به تیم ماست اسیارا چون ÷لنگ تیز پرواز امده اگر علق ملی داری سروده متن ملی بفرمان کن. 93/04/26

 • سعیدبخشوده گفت:

  با تشکر از جناب زرین بخاطر این نوشته زیبا

 • خلیلی گفت:

  سلام خان
  ما نوکرتیم ، از اون نوکرهاش،
  مقاله ات جالب بود ، با توجه به اینکه جنابعالی دکتری گردشگری هم داری ، یه سری به آرژانتین هم بزن و از فرهنگ و مکانهای دیدنی آنجا برایمان بنویس.
  قربانت .

 • بابا گفت:

  هرچی می کشیم از خودمان می کشیم و ربطی به کسان دیگر ندارد.

 • mjgoodlooking گفت:

  خان بسیار عالی بود
  و بهترین جاش اونجاس ک هرچی میکشیم از عربا میکشیم و باز باید ببینیمشون

 • علی گفت:

  زیبا بود آقای زرین میشه از خاطرات گذشته شهرتان بار دیگر در بنویسید منتظر یم

پربازديد