تاریخ درج خبر : 1393/04/17
کد خبر : ۲۹۸۵۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

گردآوری 15 هزار ضرب‌المثل لری کهگیلویه و بویراحمد توسط پژوهشگر هم استانی

سایت استان: رئیس حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تدوین، چاپ و انتشار 15 هزار ضرب‌المثل لری و محلی این استان کاری بزرگ در عرصه فرهنگ و تمدن استان به شمار می‌رود.

رضا پارسیان‌نژاد شامگاه دوشنبه در جمع فعالان تهیه و تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: افرادی که در این جمع حضور دارند سرمایه‌های فرهنگی استان به شمار می‌روند که به هیچ وجه با زبان نمی‌توان زحمات آنها را برای فرهنگ و هنر استان بیان کرد.

IMG_1758

رئیس حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: این‌ها کسانی هستند که با دست خالی و بدون امکانات دغدغه فرهنگ و هنر استان را دارند.

پارسیان‌نژاد با بیان این که از هنرمندان خود و آثار آن‌ها به خوبی تجلیل نمی‌شود، تصریح کرد: در همین چند وقت اخیر در افغانستان یکی از هنرمندان، ضرب‌المثل‌های افغانی را در کتابی به چاپ رسانده بود که در رسانه‌های داخلی و خارجی چه سر و صدایی به پا کردند اما ما کمتر به زحمات و خدمات هنرمندان توانمند خود اشاره می‌کنیم.

رئیس حوزه هنری استان کهگیلویه و بویراحمد به کار بزرگی که در خصوص دانشنامه فرهنگ و تمدن استان صورت گرفته اشاره کرد و گفت: کتاب‌هایی در این خصوص چاپ و منتشر شد که در آینده هم کتاب‌های دیگری در موضوعات مختلف برای ارائه به مردم استان خواهیم داشت.

این مسئول فرهنگی گفت: برای نمونه کاری بزرگ توسط پژوهشگر بزرگ هم استانی فرج‌الله افرازی صورت گرفته و 15 هزار ضرب‌المثل لری گردآوری شده که تاکنون سه جلد از این ضرب‌المثل‌ها به چاپ رسیده و بقیه نیز در نوبت چاپ و انتشار قرار دارند.

پارسیان‌نژاد با بیان اینکه در تدوین دانشنامه استان تلفیقی از علم و تجربه را داریم که در کنار هم خالق کارهای بزرگی شده‌اند با نام بردن از افرادی که در این راه زحمات بسیاری را متقبل شده‌اند، افزود: با این بضاعت کم در مقابل هنرمندان خود شرمنده هستیم.

رئیس حوزه هنری استان با تقاضا از مسئولان استانی برای ارائه کمک‌های مادی و معنوی به هنرمندان برای خلق آثار هنری، تصریح کرد: در گذشته اگر چاپ و انتشار یک کتاب 1.5 میلیون تومان هزینه داشت اکنون همان کتاب برای انتشار به 7.5 میلیون تومان هزینه نیاز دارد.

وی اعتبارات در حوزه فرهنگ را انقباضی دانست و گفت: از دستگاه‌های دولتی و آن‌هایی که توانایی دارند می‌خواهیم که وارد میدان عمل شوند و دست هنرمندان و مؤلفان استان را بگیرند و تنها نام مؤلفان را بر روی کتاب‌ها بنویسند و از این لحاظ در حوزه هنری توقعی نداریم که نام حوزه بر روی کتاب‌ها باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد