تاریخ درج خبر : 1393/04/17
کد خبر : ۲۹۸۵۵۱
+ تغییر اندازه نوشته -

انتقاد تند فریدون داوری از وضعیت فرهنگی استان

سایت استان: یک فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این استان در زمینه مختلف از جمله میراث فرهنگی، تاریخ، جغرافیا، معماری، نامگذاری کارهای نکرده و انجام نشده زیاد داریم.

فریدون داوری که دوشنبه شب در نشست پژوهشی حوزه هنری استان سخن می گفت، افزود: در استان کهگیلویه و بویراحمد دو سرمایه وجود دارد یکی از یاد رفته ها و دیگری برباد رفته ها هستند.

وی اظهارکرد: بسیاری از فرهنگ، آداب، رسوم، آیین و مناسبتهای اجتماعی خود را به بهانه های مختلف لگدمال کردیم و شاید آخرین آن که تلاشهای رزمندگان استان و تاریخ دفاع مقدس استان که هنوز نوشته نشده است.

DAVARI

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: اگر سود حاصل از نفت تولیدی در این استان دو درصد به ما رسید متأسفانه گنجینه فرهنگ مان را خودمان دفن کردیم و احساس کردیم که فرهنگ را می شود دولتی کرد در حالی که اصلا چنین نیست چراکه ملتها و فرهنگ ها هستند که دولتها را می سازند نه دولت ها که فرهنگ را می سازند و ما جاده و راه را اشتباه رفتیم.

داوری تصریح کرد: از حوزه استانداری و همکارانش در زمینه تغییرات مدیریتی در استان گلایه مند هستم هیچ اتفاق خاصی نیفتاده اگر قرار باشد هرکس سر جای خود بایستد هیچ اتفاقی در این کشور نخواهد افتاد.

وی ادامه داد: ما تازیانه های فرهنگ را در این استان خوردیم، ما محدودیت ها را تحمل کردیم، به جرم اینکه از تشکلها از حضرت امام خمینی(ره) حرف زدیم مورد قهر واقع شدیم اگر قرار باشد همان مدیرانی که بودند در دولت جدید هم باشند انتخاباتی که صورت گرفته برای چه بود تا زمانی که این وضعیت باشد در انتخابات آینده مدعیان مدیریت ارشد استان خواهیم بود و شاید انتخاباتهای شماها را برهم بزنیم. یک عمر رنج کشیدیم بعد از انتخابات و دولت جدید همانی باشد که قبلا بود.

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: آزادگی قلممان را به هیچ گروهی اعم از چپ و راست معامله نخواهیم کرد مگر آنجایی که حقانیت را ببینیم و اگر همه درب ها را به روی ما ببندند احساسمان فرو نخواهد نشست چراکه در رنج گنج بیشتری را کسب خواهیم کرد.

داوری بیان کرد: فکر کردیم افق، افق دیگری است و به بنیان های فرهنگی مان می اندیشیم و اگر نشد که ما کار فرهنگی خود را در دستگاههای فرهنگی انجام دهیم در خانه های خود فعالیت و کار خواهیم کرد.

وی گفت: مگر قرار است بخش عظیمی از اعتبارات فرهنگی در اختیار یک دستگاه باشد بعد با سرمایه های مملکت بازی کنند، مراسم انتخاب کتاب سال استان را برگزار می کنند که اشکالاتی داشت و تعداد کمی در آن مراسم دعوت و شرکت کردند.

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: کسانی که در عرصه فرهنگ استان فعالیت دارند به بهای جانشان آموختند تا صاحب فرهنگ و هنر شدند این افراد غریبانه در گوشه ای بخزند تا یک عده مبتدی و هیچ مدان از فرهنگ که صرفا اگر خیلی هم تلاش کنند خادمان فرهنگ نامشان بگذارند خالقان فرهنگ را در این استان کنار زدند که مطمئن هستم این کارها واکنش دارد و نخستین نکته آن دخالت در انتخابات هاست و اگر آرامش ما بهم بریزد ما هم آرامش دیگران را بهم می زنیم.

داوری افزود: در منصب های فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد از چه کسانی استفاده می شود و چه کسانی را می گمارند. در تولیدات فرهنگی چه کارهایی انجام دادیم چرا برخی از استانهای همجوار ما با کمترین کار بیشترین نفوذ را دارند اما ما بیشترین رنج ها را کشیدیم و باورهایمان را رها نخواهیم کرد.

وی بیان کرد: از مدیریت ارشد استان توقع داریم این مسایل را بررسی کند و اگر نشد رنج های ماندگار را بر گنج های ناپایدار ترجیح می دهیم و اگر قرار باشد قصد و قصه همان موضوعات قبلی باشد شما را به خیر و ماهم به سلامت، دوستتان داریم و ارادتمند شما هستیم اما همگام نخواهیم بود.

IMG_1751

فعال فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: از مسئولان استان توقع دارم به اندازه یک جوی فاضلاب و یک باران تابستانی که هیاهو درست کرد به بخش فرهنگ استان که اساس امور است توجه کنند.

داوری ادامه داد: آسیبهای اجتماعی ما کار را به جایی رسانده که مردم و والدین نگران تردد فرزندان خود در بازار هستند، چه تأثیری در فرهنگ عمومی استان گذاشتیم، فرزندان این مرز و بوم در هشت سال دفاع مقدس رنج ها کشیدند و از آب و خاک و ارزشهای خود دفاع کردند. اگر قرار است فعالان فرهنگی روز شماری کنند هنوز گروه های که قبلا تحکم داشتند هستند و ما مانده ایم دولت جدید می خواهد چکار کند.

این شاعر کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: همه جا ندای موسیقی استان کهگیلویه و بویراحمد بلند است موسیقی این استان چه مشکلی دارد؟ آیا بچه های ما حق خندیدن ندارند؟ آیا احساسات ما نباید بروز پیدا کند؟ آیا اشعار ما و خوانندگان ما نجیب تر و شریف تر از سایر جاها نیست؟ این چه خبرهایی است که جمع می شوند و می گویند این پنجره را ببند، نیم دری را ببند و این درب را ببند تا فلان کس نباشد و روز به روز عرصه دارد تنگ تر می شود.

وی خطاب به مسئولان استان کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این شیوه کار کردن و مدیریت در این استان نیست زمانی در این استان یخبندان فرهنگی بود و هنوز نیز وجود دارد آزادی قلم و آزادی بیان اگر نباشد نمی توان نفس کشید.

یک فعال فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیشتر آداب، رسوم، و آیین استان کهگیلویه و بویراحمد از بین رفته همه دستگاههای فرهنگی در طول30سال گذشته جمع شوند بگویند برای حفظ و نگهداری آنها چکار کردند و چه تأثیری داشتند.

داوری افزود: بخش فرهنگی این استان نیاز به کمک و اعتبارات لازم دارد که اگر کمک شود به فرهنگ 750 هزار نفر جمعیت کمک شده است. طی روزهای اخیر دکتر نیک اقبال دو عمل همزمان را انجام داده که از نادر ترین عمل های جراحی دنیاست و دکتر ملک حسینی پزشک پیوند کلیه خاورمیانه و آسیاست این استان نیروهای انسانی توانمندی دارد که یا باید کاری کنیم که آنها از مرز خارج شوند و یا همچنان آنها را سرکوب کنیم.

وی ادامه داد: در جامعه یک صدایی جلاد می شویم که شدیم چقدر در اقتصاد کشور مشکل ایجاد شد و در حال محاکمه و چقدر میلیارد ها تومان سرمایه کشور از بین رفت.

این فعال فرهنگی عنوان کرد: در استان کهگیلویه و بویراحمد در زمینه مختلف از جمله میراث فرهنگی، تاریخ، جغرافیا، معماری، نامگذاری کارهای نکرده زیاد داریم چراکه کسی به فکر نبود.

داوری اضافه کرد: آب که قطع می شود همه فریادشان بلند می شود اما تعداد زیادی آسیب اجتماعی بوجود آمده و درست شده کسی چیزی نمی گوید در زمینه آسیبهای اجتماعی از جمله وضعیت طلاق و ازدواج، طلاق خاموش، پوشش فرزندان و موسیقی چه شده و چه کسی باید این مشکلات درمان کند دستگاههای فرهنگی مأموریت دارند که این مشکلات را رفع کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نونم گفت:

  جورى میگن مال و اموال انگار داورى میلیاردره
  بابا پول قرصاشم ستاد حمایت از سرطانى ها میده
  حداقل کارای که واسه موسیقى انجام داد بسه واسه حرف همه ى شما که همیشه بد همه رو پیش خودم میگفتین…شما فساد میخواستین که اون مخالف بود

 • خدایار میگه گفت:

  استاد داوری اسطوره فرهنگ استان است که هیچ گاه به فکر مال و منال نبوده و نیست و حاضر است بخاطر فرهنگ استان جانش را بدهد اقای فریدون طاهری کسی تورا نمیشناسه و شاید تو خونه خوتون مطرح باشی چطور زحمات شاعر گرانقدر استانی را نادیده میگیری

 • س-ب گفت:

  به مصداق دلم میسوزد از باغی که میسوزد، ( گذشته ی ساده ): دلم سوخت به حال آن کتابهایی که حاج داوری جلو ارشاد برای ادای دین به فرهنگ و هنر ایران زمین به خاکستر کشاند!!!!
  دلم سوخت به حال شاعران و نویسندگانی که حاج داوری دلشان را سوخت!!!!
  دلم سوخت به حال ……….!!!
  دلم سوخت

 • حميد گفت:

  اقای داوری یک چهره فرهنگی است که هیچ گاه به فکر مال و پست مقام نبوده فقط دلش به حال فرهنگ می سوزد و تاسف مدیران ضعیف فرهنگی استان را می خورد که فرهنگ و کارهای فرهنگی را رها کرده اند و به فکر این هستند که چند روز بیشتر مدیر باشند و فرهنگ را فدای مدیریت بودن کرده اند بر همه ما مردم استان لازم است که همانند داوری نگذاریم فرهنگ استانمان از این بیشتر لطمه نبیند واز نخبگان فرهنگی در مدیریت ادارات فرهنگی استفاده شود و وضع نابسامان فعلی از لحاظ فرهنگی متحول گرددو

 • ستار گفت:

  کسانی که اکنون بر مسند فرهنگ و هنر تکیه زده‌اند شوربختانه کمترین آگاهی و درک را از مبانی فرهنگی و هنری دارند. نه تاریخ گذشته‌ی این مردم را می شناسند و نه با تاریخ و فرهنگ ایران در اعصار گذشته آشنایی دارند. از میان خیل نویسندگان و شاعران ایران شاید چشمشان تنها به جلد دیوان حافظ افتاده باشد و بس . هیچ مقصد و هدفی برای رساندند کاروان فرهنگ و هنر این دیار به سر منزل مقصودی ندارند. روزمرگی و بر باد دادن اعتبارات فرهنگی و هنری تنها هنر این بی هنران است. اداره فرهنگ و ارشاد استان دکان شیادی و رنگرزی برای جعل واقعیات گردیده است . چطور انتظار دارید کسانی که همکنون بر صدر مقتضایات فرهنگی این استان نشسته‌اند مصدر تحول و دگرگونی گردند در حالی که خود هیچ تصور و درک روشنی از کلیات فرهنگ و هنر ندارند و نمی دانند. کسانی که در تمام طول عمرشان صرف نظر از جزوه‌های درسی لای یک کتاب را باز نکرده و در مکتوباتشان غلط‌های شاذ املایی به چشم می خورد که مو را بر اندام خواننده می خشکاند.

 • آگاه از پشت پرده. گفت:

  وای از این همه بی اخلاقی و نامردی !
  دشمن حاجی چقدر بی انصافه ، همه کامنت های آخری که به اسم های جعلی : فریدون طاهری ، عباس رضایی و امیرحسین توهین و افترا و پیشگویی و نیت خوانی کرده اند همه اش کا یه نفره ، به ساعت، متن و ادبیات خوب دقت کنید همه جی معلوم می شه . احتمالا کار یه نفر یا چند نفر فرصت طلب و منفعت اندیش که چشم طمع به بودجه های حمایتی ارشاد دارند ، همون هایی که هرگز سیر نمی شوند و الان هم موقعیت شان تامین است .
  حاج داوری به جز وجاهت فرهنگی و هنری که دارند و مدیریت موفق و آثار فراوان کاری خلق کردند، حالا نیازی به سمت جدید ندارند ،
  استاد داوری مدیر کلی ارشاد استان برایش کوچک است این اسطوره فرهنگی و هرگز از پای ننشسته اموروز در دانشگاه معاون فرهنگی است ، هرجا استاد باشند به تنهایی و با دست خالی کارنامه ای قوی تر از مدیرکلی ارشاد استان دارند.
  تاریخ و آیندگان هرگز استاد داوری را فراموش نخواهد کرد .

 • من گفت:

  فریدون طاهری عزیز راسش بگو و خوت چه دانه که ایطوری طرفداریش ایکنی چون از کلامت پیدایه که خوت هم مثل اوری منافعی داری که تعریف ایکنی و گرنه ای آدم که تو تعریفش ایی این قدر هم گپو نی

 • عباس رضایی گفت:

  نقش خودت کجای این فرهنگ است
  تو اصلا خودت راه خودت را تعیین کن و خودت را از سردرگمی درآر چپ یا راست
  تو چگونه قابلیت داری که می توانی در هر حوزه نظر بدهی
  چه کاری برای فرهنگ انجام داده ای که مفید باشد
  چرا اینقدر به دنبال پست خودت را به….تبدیل کرده ای
  تو چه فعالیتی داشته که اکنون فعال فرهنگی شده ای
  جایگاه خودت را تعریف کنید
  هنرمند کجا و حرص و طمع پست و مقام و پبمانکاری و به دنبال باد این جناح و آن جناح رفتن کجا.
  مگر تو بازنشست نیستی
  چرا فرهنگ افلیچ را به حال خودش وا نمی گذاری
  چرا هر چه به زبانت می آید و نه به ذهنت می گویی
  چرا فکر می کنی هنرمندی
  به …….. بگو همراه با تو دست از سر هنر بردارد
  به فکر توشه برای آخرتت باش حاجی نه به فکر مال اندوزی و پست و مقام
  تو چرا فکر می کنی اسطوره ای در حالی که طوره هم نبوده ای
  به حال خودت گریه کن که با هر بار پیچش سیاسی تو نیز خود را به دست باد سرگردان اآن میسپاری
  حاجی
  …………… جدید چه خبر
  ………؟؟؟
  ……………………
  در دوره معاونت چه معاونتی برای فرهنگ کرپی
  کاش در دوره بیماری ات برای رفتنت دعا می کردم تا نامت به نیکی می ماند به خیال نه که برگردی و جان هنر و فرهنگ را به لبش بیاوری
  ول کن حاجی
  مکن حاجی
  جی

 • فریدون طاهری گفت:

  برادر داوری. حرمت شما و اهالی فرهنگ واجب است اما شما بگونه ای نوشته ای که انگار هیچوقت مسولیت اداری بر فرهنگ نداشته ای. برادرجان تو که خودت سالها بالاترین مقام فرهنگی را در اداره کل و ریاست ارشاد گچساران و معاونت پرورشی اموزش پرورش داشته ای چکار کردی؟
  کمالوندی مانند دو مدیر غیربومی دیگر ارشاد بسیار بهتر از مدیران بومی عمل کرده و کارهای ماندگارش بی نظیر است مانند ساختمان های ارشاد٬ استودیو موسیقی٬ جشنواره های معتبر و برای اولین بار اهمیت دادن به برگزاری کارگاههای هنری و حضور معتبرترین اساتید هنر و فرهنگ در استان.
  بی انصافی نکنیم. در میان هنرمندان هیچکس مثل تو از رانت نهادهای فرهنگی استفاده نکرده است. قراردادهای دهها میلیونی شما برای نگارش کتابهای کم محتوی و معمولی بکه حتی ویرایش و انشا درستی ندارند.
  برادر من. شما که طرفدار دولت جدید نبودی علم دیگری را به سینه می زدی حالا زیر علم دولت قرار گرفتی؟
  شاید برای همین تو را هیچ جریانی قبول نکرد. چون همه فهمیده اند شما مهمیشه مجیزگوی جریان و افراد حاکم هستید.
  با موحد بودید و همزمان با تاجگردون و با موسوی و حسینی و …!
  کمالوندی مدیر خوبی ست. ادم متعهدی هم هست. هنرمند است. قاری ست. مدیر است. هرچند ممکن است نقایصی هم باشد اما هیچ مدیری تا اینقدر فعال و باهوش در ارشاد نبوده.
  شما هم بهتر است وجه فرهنگی و پیشکسوتی خودت را حفظ کنی اینقدر جوش مدیرشدن را نزنی. پیگه از شما گذشته برادر. کمی به فکر آخرت هم باش. نقش پشتیبانی از هنر و فرهنگ را داشته باشی بهتر است مانند حاج عطا طاهری که با منش و رفتار انسانی اس محبوب نسل قبل و جدید است.

 • یاسوجی گفت:

  در هر جشنواره ای که برگزار شد از داوری تقدیر شد و داوری شعر خواند و مداحی کرد. خدا تو روت داوری!
  تو نبودی توی تمام جشنواره ها سخنرانی میکردی و جایزه میگرفتی و تقدیر میشد ازت؟؟؟ حالا چی شد منتقد صریح شدی. حیف شاعر به این خوبی نیس دروغ بگه

 • یاسوجی گفت:

  ا ااا داوری؟ صاحب شدی برادر!!! مگه تو نبودی بقیه شاعرا را از جلسه بیرون میکردی میگفتی جلسه زنانه است؟ ای داد و بیداد دیدی چقد راحت رنگ عوض کرد

 • بویراحمد گفت:

  چه حرفای قشنگ و مفتی!!!! شما خودت باید باسخگو باشی شاعر فرهنگی درباری. حالا چون هیچی گیرت نیومده صدات درومده؟ً! بیخیال آقای داوری، بیخیال.

 • آرام گفت:

  داوری نماد فرهنگ عشایری زیبای کهگیلویه و بویر احمدی است.

 • هنرمند گفت:

  حاج داوری را خیلی اذیت کردند .

 • سلام باید به رسم ورسوم ایلی و حفظ ارزشها پایبند بود

 • بلادشاپور گفت:

  حرف زدن آسون هست کوعمل ؟….داوری فقط وفقط قشنگ حرف میزند درعمل ……………

 • اسكولاري. گفت:

  هیچ اتفاقی نیفته ، اصلا فرهنگ وارشاد بل کل تعطیل .
  بودجه سال هم اینگار ثلث بودجه سال قبل وابیه . هنرمندل هم برن غاز بچرونن.

 • بوذری گفت:

  داداز غم نان وسقف های چوبی
  ای درد همیشه بر دلم می کوبی
  برخیزوبمیر بی کفن بی تابوت
  شاعر توفقط برای مردن خوبی!!!!
  درچهارمحال برای بقافرهنگ وگویششان سالانه پنج جشنواره شعرگویشی برگزار میشه سهمی از داوری وبخش عمده ای از برگزیدگان شعر به شاعران استان ما می رسد اما ماازاین عرضه ها نداریم!آقای آرام راست میگه بایدقهرمانانی چون آریوبرزن ولهراس را رها کنیم ودل به تسووجومونگ بسپارم.
  دردبسیاراست اما آشنا بادردنه
  حرفی ازلبخند روی گونه های زرد نه
  می توان شعری سرود ازروزهای گرم عشق
  می توان اما دراین بیغوله های سرد نه

 • حاتمي. گفت:

  اینقدر به امثال داوری ها ظلم شد اما خدایی هم هست .
  هیچ جا ندیدم و نشنیدم که ارشاد به پیشکسوتان و صاحب نظران فرهنگ تا این حدبی اعتنایی کند .
  نمایندگان و مسولان استان هم خودشان را به خواب زده اند.
  کسی که خوابه می شه بیدارش کرد اما کسی که خودش را به خواب زده هرگز .
  ما هم که امیدی نداریم .

 • هندوانه فروش دهدشتي گفت:

  ارشاد استان فاتحه اش خونده است ، این سه چهار نفری که منافع شان داره تامین می شه و دور بر جناب مدیرکل اند و سیگنال های خاص می فرستند خطای بزرگی مرتکب شده اند بایستی واقعیت ها را پذیرفت . فرهنگی برای استان نمونده . تو کما ست در حال مرگ و نابودی است .
  آخه شتر سواری دولا ولا نداره .

 • م- آرام ياسوج گفت:

  آقای داوری تازه متوجه شدید.خیلی دیر خبردار شدید مااکنون دوران تکاملی (طلوع)را میگذرانیم امروز براحتی عصا از کور میدذدند.ما در جامعه ای زندگی میکنیم که به درستی هر دروغی را راست وهر راستی را دروغ میپنداریم شما از کدام فرهنگ صحبت میکنیید. فرهنگ مارا امروز در سریا لهای کره ای و عربی وترکی وامثالهم پیدا کنید چیزی که مردم ما با آن بیگانه اند امروزه نسل جوان ما هیچ آگاهی از هویت تمدن وتاریخ چندین هزار ساله خو د ندارد.

 • محمدي از لردگان. گفت:

  فرهنگ و ارشاد استان چه جفاهایی در حق استاد داوری کردند .
  حرمت موی سپیدش را حفظ نکرددند تا خانه نشین شد . داوری های زیادی که عمرشان را اعتلای فرهنگ و هنر استان گذاشتند حالا هیچ جایگاهی ندارند، حتی مورد بی مهری و اهانت و تحقیر قرار میگیرند و هرگز در هیچ برنامه ای توسط فرهنگ و ارشاد دعوت نمی شوند می دانم این آتش زیر خاکسر چه تبعات و پیامد هایی خواهد داشت . دودش تو چشم مسولان استان خواهد رفت ، چون پایگاه و جایگاه استاد داوری تا همیشه در دل مردم ماندگار است حتی فراتر از کهگیلویه وبویراحمد.
  بجز هنر که تاج سر افرینش است بنیان هیچ دولتی پایدار نیست.

 • من گفت:

  اگر منظورت کمال وندیی به خاطر توهین به فرهنگ استان و مقدسات مردم ابقا وابی مو و تو هم بشینیم گلوش بچینیم.
  بیو طبیب دردلم دوباره تو گروتمه تون تحمل ایکنم دل و گرو گروتمه
  ضمنا آقایون حوزه هنری بدانند فرهنگ فقط دوتا شاعر و نویسنده نیست هر چند این عزیزان سرور ما هستند.
  دینگل دینگویل هم فرهنگی اند .

پربازديد