تاریخ درج خبر : 1393/04/17
کد خبر : ۲۹۸۶۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

افت محسوس سطح آب در دشت کلاچو دهدشت

رییس اداره آب کهگیلویه با اشاره به برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی و خشکسالی های پی درپی گفت: سطح آب سفره های زیر زمینی در دشت های این شهرستان بویژهˈ دشت کلاچوˈ 9 متر افت کرده است.

علی آران وسعت دشت کلاچوی این شهرستان را سه هزار هکتار اعلام کرد و افزود: این دشت حاصلخیز با سیر قهقرایی منابع آب مواجه شده است.

aran

وی با بیان اینکه بیشتر سطح 50 هزار هکتار زمینهای کشاورزی این شهرستان از دشت های به هم پیوسته تشکیل شده است،بیان کرد : از 845 چاه عمیق و نیمه عمیق در دشت ها ی این شهرستان روزانه آب زیادی استحصال می شود.

وی میزان آبدهی این چاهها سه هزارو 818 لیتر بر ثانیه اعلام کرد وگفت: اداره منابع آب با نصب کنتورهای هوشمند نسبت به کنترل وحفظ آبهای زیرزمینی اقدامات خوبی در این راستا انجام داده است.

آران با بیان نصب 197 کنتور هوشمند بر روی چاههای کشاورزی تصریح کرد: نصب این کنتورها مطابق با مصوبه دولت در جهت حفاظت از منابع آب زیرزمینی اجرا شده است.

وی ابراز داشت: سطح منابع آب شهرستان کهگیلویه 950 کیلومتر مربع است که به صورت بهینه از این آبها برای توسعه کشاورزی استفاده نمی شود.

آران سطح زیر کشت محصولات باغی و زراعی این شهرستان بیش از 50 هزار هکتار است که از این مقدار تنها پنج هزار هکتار آبی و سایر اراضی دیم هستند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد