تاریخ درج خبر : 1393/04/18
کد خبر : ۲۹۸۷۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

اخوت اسلامی؛ معجزه ای پایان ناپذیر

سایت استان: یدالله مرادی

برقراری نظام اخوت اسلامی

آنگاه که پیامبر اسلام (ص) تصمیم به هجرت از مکه به مدینه گرفتند شهر یثرب (مدینه) اختلافات ریشه داری را تجربه میکرد. دو تیره اوس و خزرج به جان هم می ریختند و کشت و کشتار و ویرانیهای بسیار به بار می آوردند در کنار آنها قبیله های یهودی بنی قیتفاع ، بنی قریظه ، بنی ثعلبه و بنی نضیر حضور داشتند که عمومأ ثروت و تجارت و اقتصاد آن شهر را در دست داشتند و همین ها به تعبیر رسولی محلاتی یک عامل موثری برای ایجاد اختلاف و دامن زدن به آتش تفرقه بودند : “زیرا سود و بهره و آسایش آنها در اینکار بود “(1) و در اینجا بود که با ورود پیامبر اسلام (ص) به مدینه تدبیری اساسی اندیشید و آن پایان دادن به اختلافات به کمک وحی الهی بود با عقد قراردادها و طرحهایی وحدت آفرین تا بتوانند از همین مردم مختلف العقیده و ناتوان امت واحد و ملتی نیرومند تشکیل دهند.

پیمان برادری و اخوت راهکار و راهبردی تأثیرگذار و حیاتی بود که نه تنها انصار و مهاجر را بهم گره زد که حتی اوس و خزرج در جبهه انصار متحد شدند تا به گرمی پذیرای مهاجرینی باشند که احساس غربت و بی کسی میکردند.

آن روز پیامبر اسلام (ص) ساختار یک بنیاد حقوقی ، سیاسی و اجتماعی را تأمین کرد تا همه افراد ، گروهها و طبقات را با پیوندی معنوی و شیرازه ای روحی به یکدیگر مرتبط سازد به تعبیر مرحوم دکتر علی شریعتی ” شیوه نبوغ آمیز و درست محمد آن است که حتی انقلابی ترین رسوم و نهادهای اجتماعی را بر سنن ریشه دار و کهن جامعه خویش بنیاد می نهد “. (2) پیامبر اسلام دستور برقراری پیمان اخوت را صادر و خود عامل و شرکت کننده بود و علی (ع) را بعنوان برادر خویش برگزید و در مراسم ایستاد تا نظاره گر برادر شدن یک یک از مهاجر و انصار باشد و بدین طریق گسترش و ترویج آیین جدید را رونق داد و مدینه را تبدیل به یک پایگاه سیاسی و نظامی و مذهبی استواری در جزیره العرب نمود و الگویی برای همه شهرها و سرزمین ها تا با پیمانی اعتقادی بجای پیمان قبایلی طرحی نو در اندازند ، زیرا هدف بزرگ بود و باید با معتقدین راسخ قدم حرکت میکرد.

در این پیمان اعتقادی مسلمانان را برادر خواند تا خصومت ها و کینه های برافروزنده آتش نبردهای خونین به صلح و صفا و اتحاد تبدیل شود بطوریکه : “یکی از جهات پیروزیها و پیشرفت های سریع مسلمانان در سالهای اندک همین پیمان بود”(3)

گمشده امروز جامعه اسلامی

به بیان ژرف آیت الله سبحانی در کتاب فروغ ابدیت برادری در پرتو ایمان بزرگترین تبلور عینی باور اعتقادی و دینی بود که توانست پرده های خیانت و نفاق یهود مدینه و دشمنان دیگر اسلامی را برملا سازد. و حیات شیرین و درخشان برادری حاکم شده را به استقرار نظام اسلامی تبدیل نماید. این همان گمشده ای است که آنروز جمعیتی کوچک در پناه پیمان برادری بر پهنه جغرافیایی بزرگی حاکم شدند و امروز با جمعیتی بیش از 5/1 میلیارد نفر در برابر کشوری خود ساخته و جعلی به نام اسرائیل با 5 میلیون نفر عاجز از مقاومت و مبارزه ؟!

امروزه :

– در عربستان و کنار قبر پیامبر اسلام (ص) و خانه خدا آهنگ تلخ جدائی و تفرقه نواخته میشود

– در بحرین شیعیان کشتار میشوند تا استعمارگران نفس راحت بکشند

– در نیجریه بوکو حرام اسلامی توحش و ضد خرد و قرآن دختران را به اسارت می برد

– در افغانستان القاعده جایزه برای بریدن سر شیعه تعیین می نماید

– در سوریه مسلمانان را چون گوسفند سر می برند

– در عراق جنایت و غارت و چپاول با نام دولت و خلافت اسلامی عرضه میشود

– در میانمار حمام خون علیه مسلمانان ایجاد میشود

– در کربلا به نام شیعه و مرجعیت ندای ضد حسینی صرخی و شیرازیها آزار دهنده میشود

و در مصر ، لبنان ، سودان ، تونس و…. فقر و اختلاف و درگیریهای مذهبی و اقدامات وحشیانه ضد مبانی اعتقادات اسلامی برپایی جشن و سرور دشمنان اسلام و بشریت را سبب شده اند.

آه و آخ و واویلا از اینهمه جدایی و اعمال روشهای ضد برادری که مدعیان رسالت پیامبری دنبال میکنند، آتش بر خرمن اسلام زده اند و بر آن پرچم لا اله الا الله داعشی نصب میکنند ؟!

وقت آنست که بازگشتی حقیقی به خویشتن اسلام خویش کنیم و تمسک به روش اساسی و تاثیرگذار پیامبرمان بنمائیم. دستهای شیعه و سنی در هم گره بخورد و بنیان مرصوص بنا نهیم تا از نفوذ و رسوخ نفاق و دشمنی های کینه ورز تاریخی و کهن اسلام جلوگیری کنیم وگرنه باید مدام شاهد سوختن اجساد فرزندانمان در آتش درگیریهای درون جامعه اسلامی باشیم که این فاجعه درخت ریشه دار کهن اسلام را می سوزاند.

دین داران واقعی و پیروان راستین پیامبر اسلام بدانند آنگاه که روحیه برادری و اخوت اسلامی از میان رفت و جامعه اسلامی به ناتوانی گرائید ، پیکر سالم اسلامی چنان بیماری برداشت که درگذر تاریخ به ضعف کنونی مسلمین انجامید و لذا در عین قدرت و حاکمیت امت اسلامی ، حال آن سیادت و عزت دیرین شکل بردگی و بندگی استعمارگران و یهودیان عنود گرفته و هرروز مصیبتی دیگر…..؟!

باید:

روز پیوند و عقد اخوت صدر اسلام را احیا و به عنوان یک نسخه شفابخش بکار گیریم که امروز بیش از هر زمان دیگری چه در داخل و چه در جهان اسلام بدان محتاجیم و نیازمند چرا که اخوت و وحدت اسلامی معجزه ای پایان ناپذیر است :

واعتصمو بحبل الله جمیعأ و لا تفرقوا(4).

پاورقی:

1-سید هاشم رسولی محلاتی – زندگانی حضرت محمد خاتم النبین (ص) – چاپ تابش زمستان 64 – صفحه 30

2-دکتر علی شریعتی – محمد از ولادت تا وفات –صفحه 105

3-هاشم معروف الحسنی – زندگینامه امیرالمومنین ترجمه شیخ اسلامی – موسسه اهل بیت – 1361 – صفحه 67

4-قرآن کریم – سوره مبارکه بقره( آیه الکرسی)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد