تاریخ درج خبر : 1393/04/18
کد خبر : ۲۹۸۷۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

دکتر چمن: بالغ بر یک هزار زایمان طبیعی در استان انجام شد/ کاهش محسوس دریافت‌های زیرمیزی

سایت استان: دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد از کاهش محسوس دریافت‌های زیرمیزی توسط برخی پزشکان همزمان با اجرای طرح تحول سلامت خبر داد و افزود: از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت تاکنون بالغ بر یک هزار زایمان طبیعی در استان ثبت شده است.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر رضا چمن که در شورای سلامت و امنیت غذایی استان سخن می گفت؛ با تشریح فعالیت های صورت گرفته در اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت افزود:این طرح در استان ما هم زمان با کشور از روز 15 اردیبهشت ماه آغاز شده و تاکنون نیز بدون هیچ‌گونه خللی اجرای طرح با شتاب و با رضایت مردم ادامه دارد.

وی گفت: تاکنون و در این مدت تعداد 12 هزار و 200 نفر از خدمات بستری بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی استفاده کرده‌اند.

دکتر چمن همچنین تصریح کرد: بیمارانی که در گذشته باید 45 درصد هزینه‌های درمانی خود را پرداخت می‌کردند اگر میانگین شهر‌های بزرگ و زیر 25 هزار نفر و روستاها را در نظر بگیریم اکنون تنها هفت درصد از هزینه‌های درمانی خود را می‌پردازند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد تلاش در طرح تحول سلامت را از نوع جهادی دانست و گفت: اگر تلاش جهادی همکاران ما نبود با این زیرساخت‌ها تاکنون با مشکلات زیادی روبرو بودیم که با این روحیه تا امروز مشکل چندانی نداشته‌ایم.

این مسئول به اعتبارات 10 میلیارد تومانی که تاکنون از سوی وزارت بهداشت در اختیار دانشگاه علوم پزشکی استان قرار گرفته اشاره کرد و گفت: اعتبارات بعدی را در فاز دوم دریافت خواهیم کرد.

چمن از تعداد هزار و 250 زایمان طبیعی بدون هزینه در استان از ابتدای اجرای طرح تاکنون خبر داد و گفت: در گذشته از مهم‌ترین چالش‌هایی که در بخش درمانی داشتیم اخذ وجوه غیر قانونی بود که بعضاً از بیماران با نام زیرمیزی دریافت می‌شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد از کاهش محسوس این تخلف همزمان با اجرای طرح تحول سلامت خبر داد و گفت: این تعداد با اجرای طرح تاکنون انگشت شمار گزارش شده است.

چمن یکی از راه‌های موفقیت در طرح تحول نظام سلامت را بهبود نظام پرداخت عنوان کرد و گفت: برای این کار باید پرداخت‌ها به متخصصین و پزشکان را بهبود بخشیم که ما در دانشگاه علوم پزشکی توانستیم مطالبات دو ماهه اخیر را پرداخت کنیم و همچنین 25 درصد به دستمزد پزشکان و متخصصین ما افزوده شد.

این مسئول یادی از معوقات سنگین سال‌های 90، 91 و 92 دانشگاه کرد و گفت: 70 درصد از معوقات آن سال‌ها را پرداخت کردیم که در نوع خود کار بزرگی بود.

وی در ادامه یادآور شد: کار احداث 70 خانه بهداشت در سراسر استان با کمک کمیته امداد و استانداری در نقاط مختلف استان آغدر دستور کار قرار گرفته که هم اکنون مناقصه برگزار و امید داریم با ساخت این مراکز تا اواسط سال آینده در استان خانه بهداشت استیجاری در استان نداشته باشیم.

رفع مشکل کمبود پزشک در روستاها

وی همچنین از رفع مشکل کمبود پزشک در مراکز بهداشتی خبرداد و گفت: به علت پایین بودن سرانه، استقبال پزشکان از مراکز بهداشتی روستایی بسیار پایین بود اما با افزایش سرانه هم اکنون مشکل کمبود پزشک در این مراکز برطرف شده است.

وی ابراز داشت: بخشی از تعرفه پزشکان خصوصی که در کلنیک های دولتی مشغول به خدمت شوند در طرح تحول نظام سلامت از طریق درامد حاصل از هدفمندی یارانه ها جبران و پرداخت خواهد شد

دکتر چمن تجهیز بیمارستان ها و تامین پزشک متخصص با بهبود شرایط پرداخت در کهگیلویه و بویراحمد را از دیگر برنامه های دانشگاه علوم پزشکی استان برای خدمات رسانی مطلوب به مردم دانست و افزود:تا زمان بهره برداری از مراکز بهداشتی و درمانی جدید این روند ادامه دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه طرح تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت به زودی در روستاها، حاشیه شهرها و شهرهای زیر 20 هزار نفر آغاز می شود، بیان کرد: در اجرای این طرح علاوه بر تقویت تجهیزات پزشکی و درمانی نیروی انسانی نیز مراکز درمانی تامین خواهد شد.
وی به چگونگی اجرای سند ملی امنیت غذایی کشور در کهگیلویه و بویراحمد نیز اشاره کرد و افزود: مطالعه کشوری در سال 89 در زمینه روند دستور تغذیه کودکان و اثر آن بر لاغری و کوتاه قدی را نشان می دهد.
وی بیان کرد: این شاخص در سال 74 در کودکان زیر پنج سال حدود 20 درصد است که در سال 89 به 6.8 درصد کاهش یافته ولی سوء تغذیه در سه استان محروم کشور شامل سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان به ترتیب 12،21 و 11 بوده که این استان ها به عنوان استان های ناامن غذایی معرفی شده اند.
چمن اظهار کرد: در راستای اجرای سند ملی امنیت غذایی کشور دستگاه های اجرایی مربوطه باید بر اساس تفاهم نامه تاپایان سال 94 با نهادینه کردن همکاری های بین بخشی و مشارکت مردم در حوزه تغذیه و امنیت غذایی ضمن بهبود دسترسی فیزیکی و اقتصادی عادلانه به غذا، نشانگرهای محیطی و رفتاری را درحد پیش بینی سند ملی بهبود دهند.

ساماندهی صنوف آلاینده و انتقال آنان به مکان مشخص در شهر یاسوج از دیگر موضوعات مورد بحث در این نشست بود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    علوم پزشکی یک سروگردن بهترازهمه کارمیکنه فقط دراین بین استاندار باسوادمان بود که نتایج طرح تحول سلامت و تاثیرش برسلامت ورضایت مردم را اخیرا اشاره نمود بقیه فقط دنبال بهانه تراشی از پرسنل بهداشت و درمان هستند

  • رضا گفت:

    خدا قوت مدیر ارزشمند پرتلاش و شجاع علوم پزشکی . شما و همکارانتان عملکرد رضایتبخشی از دولت تدبیر و امید ارایه دادید.

  • مهدی گفت:

    مثل همیشه موفق باشید طرح تحول سلامت در بیمارستانها که خیلی عالی اجراشدما مردم راضی هستیم خداازتان راضی باشد

پربازديد