تاریخ درج خبر : 1393/04/18
کد خبر : ۲۹۸۷۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

آنچه درباره دیابت و روزه داری باید بدانید/ روزه داری برای بیماران دیابتی چاق مفید است

سایت استان: کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهمئی با بیان اینکه دیابت از جمله بیماری‌هایی است که خود بیمار مهم‌ترین نقش را در کنترل آن دارد، گفت: به این منظور بیماران دیابتی که تمایل به روزه داری دارند باید به‌طور کامل نسبت به خطرات مرتبط با آن آگاهی داشته و برای اینکه بتوانند روزه ایمن تری بگیرند به‌طور دقیق آموزش دیده و دستورات کادر درمانی را رعایت کنند.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان؛ الهه کیفر افزود: دیابت از جمله بیماری‌هایی است که بسته به میزان شدت و نوع آن، توصیه‌های متفاوتی برای روزه داری خواهد داشت به طوری که روزه داری برای سلامتی برخی از افراد دیابتی مفید و برای بعضی دیگر مضر است.

وی با بیان اینکه به طور کلی دیابت به دونوع تقسیم می شود، تصریح کرد: در نوع اول دیابت، که بیماران تحت درمان با انسولین قرار دارند، روزه داری غیرممکن است، زیرا این افراد به دلیل نیاز به تزریق انسولین در فواصل مختلف شبانه روز ممکن است با کاهش قند خون مواجه شوند.

کیفر با بیان اینکه قطع انسولین به دلیل نخوردن غذا اشتباه است، هشدار داد: بدن ما حتی در شرایطی که غذا نیز مصرف نشود، به مقدار انسولین نیازمند است.

روزه داری برای بیماران دیابتی چاق مفید است

کارشناس تغذیه شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهمئی، اظهار داشت: بیمارانی که دارای اضافه وزن بالا دارند(نمایه توده بدنی بالاتر از ۲۸ دارند)، با دریافت منظم دارو(به صورت ۲ بار در شبانه روز) و کنرل قند خون خود، روزه داری نه تنها مضر نیست بلکه مفید است.

وی هشدار داد: اگر فرد دچار تعریق، عرق سرد و تپش قلب شود، این نشانه افت قند خون بوده، که در این صورت باید روزه‌ باز شود.

وی با بیان اینکه بیماران دیابتی حتما قبل از روزه داری با پزشک خود مشورت نمایند، توصیه کرد: افرادی که در طول روز ۲ بار یا بیشتر افزایش قندخون یاکاهش آن دچار می‌شوند با پزشک خود در خصوص روزه داری مشورت نمایند.

کیفر یادآور شد: در بیماران دیابتی، یکسری عوارض از جمله عوارض عصبی، چشمی، قلبی و کلیوی وجود دارد که در صورت مشاهده ی هر کدام از این عوارض در این بیماران توصیه می شود که روزه نگیرند.

وی در پایان مصرف مواد فیبردار مانند سبزیجات و میوه ها را برای افراد دیابتی بسیار مفید دانست و آنها را از خوردن نمک، چربی های حیوانی و مواد شیرین منع کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد