تاریخ درج خبر : 1393/04/18
کد خبر : ۲۹۸۸۲۲
+ تغییر اندازه نوشته -

چهره‌ای زشت از حرفه‌ای زیبا در یاسوج

سایت استان: به دلیل قدمت کمی که یاسوج دارد تاکنون از نظر وجهه شهری آن‌گونه که باید منظره‌‌های زیبای دست ساخته بشری برخلاف همه زیبایی‌های طبیعت در آن دیده نمی‌شود.

13930417000767_PhotoL
کسی نیست که از غریبه و آشنا، بومی و غیر بومی و رهگذر از چهره شهر یاسوج راضی به نظر برسد چرا که از بدو تأسیس آن به عنوان مرکز استان با ساخت و سازهای غیراصولی شکل و شمایل خوبی به خود نگرفته است. مشکلات یکی و دو تا نیست که بخواهیم آن‌ها را برشماریم اما معتقدیم تا رسیدن شهر یاسوج به معنای واقعی کلمه به یک مرکز استان در خور شأن، راهی طولانی در پیش است. مراکز استان‌های کوچک همچون چهارمحال و ایلام را که می‌نگریم به هیچ وجه از نظر شهریت قابل مقایسه با یاسوج نیستند تا چه رسد به استان‌های درجه دو و سه؛ همه می‌دانیم و دیده‌ایم که یاسوج از نظر سر و شکل کلی به هیچ وجه در حد و اندازه مراکز استان‌های درجه سه کشور هم نیست.
اما در مقابل از نظر زیبایی طبیعی شاید این مرکز استان در میان پنج مرکز زیبای طبیعی کشور قرار داشته باشد که نام پایتخت طبیعت را هم به خود اختصاص داده است. خیابان‌های غیراستاندارد، میدان‌های غیرمعمولی، همسایگی صنوف ناهمخوان، تقاطع‌های ناهمگون، جمعه بازار عجیب و غریب و دست‌فروشان آزاد و رها از قید هر گونه قانون و مقررات و دست آخر دکه‌های روزنامه‌فروشی رنگ و وارنگ و رنگ پریده از نشانه‌های عدم توسعه‌یافتگی شهری یاسوج است.
دکه‌های روزنامه‌فروشی شهر در شلوغ‌ترین و اصلی‌ترین معابر شهر یاسوج به شکل نازیبا قرار گرفته‌اند؛ آنها با رنگ‌های پریده جلوه‌ای نازیبا در شهر یاسوج دارند. با این حال چند روزی هست که شهرداری یاسوج با مدیریت علمی محمدعلی جاوید تحصیلکرده امور شهری اقدامات خوبی را در شهر یاسوج آغاز کرده که از جمله آن‌ها می‌توان به ساماندهی پیاده‌روهای شهر یاسوج اشاره کرد. نهضت پیاده‌روسازی همانند نهضت آسفالت اکنون در شهر یاسوج در جریان است با این تفاوت که ساماندهی پیاده‌روها کاملاً مشخص است اما در چند وقت اخیر هر چه سعی کردیم نهضت آسفالت را در خیابان‌ها مشاهده کنیم کسی را در حال آسفالت خیابان‌ها ندیدیم شاید در مناطقی دور از چشم ما خبرنگاران مشغول به کار باشند که اگر چنین است برای مجموعه شهرداری آرزوی موفقیت داریم. دکه‌های روزنامه‌فروشی همزمان با ساماندهی پیاده‌روها به محلی روبه‌روی سینمای قدیم انتقال یافته است و به صاحبان ‌آن‌ها قول داده‌اند که پس از ساماندهی دوباره به جای نخست خود باز خواهند گشت.
اما سخنمان با شهردار این است که اگر می‌خواهد با همان وضعیت نازیبای سابق دکه‌ها را به جای اول خود برگرداند همان بهتر که این کار را انجام ندهد چرا که دکه‌های کنونی به همه چیز و برای همه کار شباهت دارد مگر روزنامه‌فروشی. برخی از دکه‌داران در همین خصوص به خبرنگار فارس در یاسوج گفتند: چند سال پیش برای بهسازی و متحدالشکل کردن دکه‌های روزنامه‌فروشی مبالغی از 1.5 تا سه میلیون تومان از آن‌ها گرفته‌اند اما کاری انجام نداده‌اند.
صاحبان دکه‌های روزنامه‌فروشی که برای بازگشت به محل سابق خود بی‌تابی می‌کنند از لزوم کمک شهرداری و سایر متولیان فرهنگی برای ساماندهی وضعیت دکه‌های خود استمداد می‌طلبند. اما پیشنهاد به شهرداری یاسوج این است که به دلیل لطافت کار مطبوعاتی و برای جلوگیری از بروز بی‌نظمی و نازیبایی دوباره در شهر فکری به حال دکه‌ها کرده و اجازه ندهند دوباره دکه‌های رنگ پریده در اصلی‌ترین معابر شهر یاسوج سر در بیاورند بلکه مطبوعاتی‌ها را کمک کنند تا دکه‌هایی زیبا و متناسب با مبلمان شهری در معابر اصلی شهر یاسوج تعبیه کنند.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حرف ناب گفت:

  سلام همکار محترم خبری
  گلدون وبلاگی شماره 5 در بر گیرنده مجموعه ای از بهترین مطالب وبلاگ نویسان هم استانی در این هفته نیز منتشر شد
  لینک گلدون جهت انتشار در سایت شما:
  http://harfenab.ir/index.php/pishnahad2/4257-5.html

 • ناشناس گفت:

  وقتی وارد شهرهای استان میشویم گویی درآن بمب منفجرشده همه جا قناس و کج وکوله است شصت درصد علتش هم بدلیل بی سلیقگی خود مردم است

 • ايزديار گفت:

  حرف وپیشنهاددرستی است.

پربازديد