تاریخ درج خبر : 1393/04/21
کد خبر : ۲۹۹۵۵۶
+ تغییر اندازه نوشته -

یاسوج شهری تشنه در میان دو رودخانه

سایت استان: این روزها شهر یاسوج در دامنه های دنا و در بین دو رود خروشان “بشار” و “مهریان” تشنه مانده است و روزی نیست که شهروندان این شهر طعم قطعی آب را نچشند.
893068

با آغاز تابستان و گرم شدن هوا، منابع آبی شهرها نیز رو به کاهش می روند و تا تابستان تمام شود و اولین باران پاییزی بر خاک تشنه کهگیلویه و بویراحمد ببارد، مسئولین در خوف بحران آب در شهرهای استان شب و روز ندارند.

این روزها تنش آب در پنج شهر استان مردم و مسئولین را نگران تر از همیشه کرده و آنها آرزو می کنند این تابستان تا داغی بر دلها و عطشی بر لبها نگذاشته زودتر سایه گرمش را از سر کهگیلویه و بویراحمد بردارد.

یاسوج نیز برخلاف تصورها یکی از پنج شهر کهگیلویه و بویراحمد است که با تنش آبی مواجه بوده و در آستانه بحران است. با این حال باور این موضوع برای شهروندان این شهر سخت است اما قطعی روزانه آب در برخی مناطق شهر چیز دیگری می گوید.

از بحران شش برف زمستانی تا بحران کم آبی

در حالی شهروندان این شهر باکمبود آب مواجه اند که زمستان گذشته بارش شش برف زمستانی، چندین روز این شهر را فلج کرد و هنوز از هر نقطه از شهر تکه های سفید برف بر پهنای کوههای دنا پیداست.

همچنین رود زلال بشار از دل این شهر می گذرد و چهار رود کوچک مهریان، سراب تاوه، آبشار و سریز هم در اطرافش خودنمایی می کنند و علاوه براین پای هر بلوطی در کوههای اطراف این شهر چشمه ای گوارا می جوشد که هر شهری آرزوی داشتن آن را دارد.

آسمان هم همیشه این دیار را از برکت خود بی نصیب نگذاشته و شهر یاسوج با ارتفاع بیش از 1800 متر از سطح دریا و با میانگین بلند مدت بارش 830 میلیمتر، یکی از پر بارش ترین شهرهای کشور است و تنها طی سال زراعی جاری بیش از 768میلیمتر باران در این شهر بارید.

همین هفته گذشته بود که بارش سیل آسای باران تابستانی موجب آبگرفتگی معابر این شهر شد و به دهها هکتار از اراضی اطراف این شهر خسارت زد و همه را غافلگیر کرد.

منابع آبی جوابگوی رشد جمعیت نیست/ یاسوج در آستانه بحران آبی

اما تابستان نشان داد که امکان کم آبی در یاسوج هم وجود دارد آن هم در سالهایی که رشد سرطان گونه مهاجرت کمر شهر را شکسته و منابع آبی یاسوج دیگر جوابگوی رشد جمعیت آن نیست.

شهری که در دهه چهل تنها 10هزار نفر جمعیت و یک خیابان اصلی داشت اکنون جمعیتش به 120هزار نفر و وسعتش به 18 کیلومتر رسیده و در غفلت مسئولان هر روز بر آن افزوده می شود.

حالا همه این عوامل وضعیت آبی شهر یاسوج را دچار تنش کرده است و به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب شهری استان، تنش به وضعیتی گفته می شود که میزان تولید و مصرف آب برابر باشد و اگر میزان مصرف بیشتر از تولید شود، دچار بحران آبی خواهیم شد.

علی لدنی نژاد به خبرنگار مهر می گوید: شهر یاسوج بی آب است و در مرحله ورود به بحران آبی هستیم.

وی بیان می کند: آب مورد نیاز شهر یاسوج و برخی شهرهای دیگر از منابع زیر زمینی تامین می شود و این در حالی است که سطح آبهای زیر زمینی در حال کاهش است.

لدنی نژاد می افزاید: هم اکنون 90درصد آب شرب یاسوج از منابع زیرزمینی و چاهها تامین می شود.

وی به دو رودخانه پر آب در کنار شهر یاسوج اشاره می کند و می گوید: به دلیل نبود تصفیه خانه حتی یک لیوان نمی توانیم از این منابع برداشت کنیم.

لدنی نژاد تصریح می کند: در سالهای اخیر به دلیل کمبود اعتبار، در حوزه زیرساختهای آبرسانی از جمله حفر و تجهیز چاهها، احداث خطوط انتقال، مخازن، اصلاح شبکه های آب شهری و استانداردسازی شبکه ها متناسب با افزایش جمعیت شهرها پروژه های لازم اجرا نشدند و اکنون با کمبودهای زیادی دست به گریبان هستیم.

سرانه مصرف آب دو برابر میانگین جهانی

این مسئول توپ را به زمین مشترکین نیز می اندازد و می گوید: سرانه مصرف آب در این شهر دو برابر میانگین جهانی و کشوری است به طوری که سرانه مصرف آب در یک شبانه روز در دنیا100 تا 110 لیتر، در کشور 160 تا 180 و در کهگیلویه و بویراحمد بالاتر از 220 لیتر در شبانه روز است.

مدیرعامل آبفای شهری انشعابات غیرمجاز را یکی دیگر از علل هدرروی آب در استان می داند و تصریح می کند: تنها به اندازه 40 درصد مشترکین این شرکت، انشعابات غیر مجاز و شیر پشت کنتور در یاسوج وجود دارد.

به گزارش خبرنگار مهر،.حالا مهمترین دغدغه مسئولین تامین و مدیریت آب پنج شهری است که در آستانه بحران هستند و براین اساس از هر ابزاری استفاده می کنند تا ازاین بحران به سلامت عبور کنند.

تنش آبی ادارات یاسوج را به جان هم انداخت

شاید به همین دلیل بود که مسئولین آبفا تصمیم گرفتند چاه دیگری را در کنار دیگر چاههای آب در منطقه “چم گنجشکی” در حاشیه رود بشار حفر کنند تا در این روزهای بی پولی که احداث سد تنگ سرخ زمین گیر شده با مسکنی موقتی درد بی آبی را درمان کنند.

اما این آغاز قصه ای بود که بیش از 10 سال است ادامه دارد و موجب اختلاف و گاهی تنش بین چند دستگاه اجرایی شده است.

بیش از یک دهه است که اختلاف بر سر مالکیت منطقه “چم گنجشکی” در شرق شهر یاسوج و در کنار رود بشار بین آبفای شهری و دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد و جلسات و صورت جلسات پنج استاندار سابق نیز نتوانست آتش این اختلاف را خاموش کند تا هفته گذشته این اختلاف باز هم شعله ور شده و البته دود آن به چشم شهروندان یاسوجی رود.

اقدام آبفای شهری برای حفر چاه در این منطقه و ممانعت دانشگاه علوم پزشکی که خود را مالک این منطقه می داند کار را به جایی رساند که خود می رفت تا تبدیل به بحرانی دیگر شود.

با این حال پرونده این اختلاف این بار بر روی میز استاندار دولت یازدهم قرار گرفت و او با تشکیل نشستی اضطراری این مسئله را تا حدودی حل کرد اما تا خاموش کردن کامل آتش این اختلاف دهساله راه درازی مانده و نیازمند اقداماتی اساسی و البته قضایی است.

شرایط اضطراری است

مدیرعامل آبفای شهری در این خصوص می گوید: با توجه به مشکلات کمبود آب و کمبود اعتبار نیازمند احداث چاه در محدوده “چم گنجشکی” هستیم.

وی می افزاید: شرایط اضطراری است و برخی از نقاط شهر یاسوج با مشکل کمبود آب مواجه هستند و امکان ایجاد چاه در هیچ نقطه ای غیر از این منطقه وجود ندارد.

وی عنوان می کند: چاههای این منطقه تحت تاثیر جریان رودخانه بشار هستند و از این رودخانه تغذیه می شوند و براین اساس تنها منبع آبی در دسترس برای کاهش مشکلات کم آبی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج هم این منطقه را متعلق به دانشگاه می داند و می گوید: منطقه “چم گنجشکی” از سوی منابع طبیعی به این دانشگاه واگذار شده است.

دکتر رضا چمن می افزاید: این منطقه به لحاظ تامین آب آسیب پذیر است و باید به دنبال یک سایت مطمئن تر بود.

وی بر کمک به توسعه دانشگاه تاکید می کند و ادامه می دهد: دانشگاه نیاز به گسترش دارد و این در حالی است که این دانشگاه کمترین اراضی را بین دانشگاههای استان دارد.

چمن بر رفع مشکلات کم آبی شهر یاسوج نیز تاکید می کند و می گوید: باید به دنیال حل دائمی مشکل آب شهر یاسوج بود و کارهای موقتی فایده ندارد.

اما مدیرعامل آبفای شهری استان بابیان اینکه سد تنگ سرخ برای افقی 20 ساله قرار است آب یاسوج و روستاهای اطراف را تامین کند، می گوید: با این حال احداث این سد، تصفیه خانه آن و خطوط انتقال بیش از 10 سال طول می کشد و تا آن موقع نیازمند تامین آب از منابعی دیگر هستیم.

وی بیان می کند: به دلیل شرایط پدافندی آب شهر یاسوج را نمی توان تنها منوط به یک منبع کرد و باید منابع مطمئن و پایدار دیگری نیز وجود داشته باشد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • م گفت:

  این مشکل ضغف مدیریت قبلی شرکت ابفای یاسوج را می رساند.

 • دکتر س گفت:

  منابع آب زیر زمینی مزیتی که دارند تمیز بودن و عاری بودنشان از آلودگی است. در مقابل آب های روان به جهت آلودگی های محیطی نسبت به منابع زیر زمینی حساسیت های بیشتری برای مصرف دارند اما سختی کمتری دارند. حال اگه آب زیر زمینی آلوده باشه هیچ وقت گزینه مناسبی برای بهره برداری نیست. ضمن اینکه این آب ها سختی بالاتری دارند. برای حفر چاه هم به گمان من خیلی از مناطق یاسوج قابلیت حفر حتی چاه های آرتیزنی را دارند. متاسفانه دوستان و مدیریت محترم آبفا با مسائل برخورد علمی ندارند. مثل نظریه ای که چند وقته اخیر در مورد نصب تانکر ذخیره آب داشتند!!!

 • یاسین گفت:

  نگران نباشید برادران و خواهران عزیز. انشالله پول ک گیر اومد خودم یه تصویه خونه کنار رود بشار راه اندازی میکنم. باحق

 • م.محمدی گفت:

  باسلام سردبیر محترم
  از مطالعه مطالب شما نتیجه میگیریم که شما یک طرفه به نفع علوم پزشکی قضاوت مینمائید وچنان مطالب را در فگر مردم القاع میکنید و اب وتاب میدهید که مقصر اب وفاضلاب است .اخه عزیزان شما قضاوت کنید کم بود اب شرب مردم مهم تراست یا اینکه اقایان دانشکاه علوم پزشکی محل احداث چاه اب را برای محل تفریحی وایجاد الاچیق ومحل ورزش تصاحب کنند محلی که 3تا خط انتقال اب اصلی شهر یاسوج از ان عبور کرده نزدیک 10 حلقه چاه دران وجود دارد را جهت میدان فوتبال تسطیح واماده کرده اند انوقت دلشان به حال اب یاسوج میسوزد زبالهای میکروبی بیمارستان را در طبیعت اطراف بیمارستان وچم امیر کشی نه چم بنکشتی رها میکنند انوقت دلشان برای مردم میسوزد زمین منابع طبیعی که طبق مدارک موجود بهترین و تنها ترین وکم فاصله ترین وپر اب ترین نقطه جهت چاه اب شرب شناخته شده وتحویل ابفای استان شده را برای تفریح طراحی میکنند که از لحاظ بهداشتی جهت اب شرب هیچگونه تاسیساتی از جمله بیمارستانی دران منطقه نباید باشد حالا برای رفاه حال کارکنانشان حاضرند مردم در بحران اب قراربگیرند عزیزان شما قضاوت کنید وقتی کارکنان محترم اب وفاضلاب استان ،شرکت اب منطقه ای ،منابع طبیعی جهت رفاه حال مردم تلاش میکنند تا اب تامین شود چرا عدای بخاطر ندانم کاری زحماتشان را زیر سئوال میبرند باید از استاندار محترم ومعاونت محترم عمرانی بخاطر درایت در تشخیص مصلحت ضرورت تامین اب شرب مردم یاسوج تشکر وقدردانی شود چرا که دور از حاشیه های قبیله ای ومنطقای استان تصمیم میگیرندوشما دوست عزیز اقای چمن زمینهای بالای تپه پشت دانشکاه را که وسعت زیادی دارد را اول تمام کنید بعد دنبال جای تفریحی برای کارکنانتان پیدا کنید ( امید وارم کارکنان محترم این سایت محترم انتقاد پذیر باشند ومطالب ذکر شده را حذف نکنند چرا که من بعنوان یک شهروند در این مورد تحقیق نموده ام وبه نتیجه رسیدم )

 • ناشناس گفت:

  بگوییم عجایب هفتگانه بشود هشتگانه،تمام دنیا دانشگاه علوم پزشکی به ادراه آب کمک میکندتاآب سالم تامین شود؟ عجب انتظاراتی اتفاقا علوم پزشکی بیشتر نگران تامین آب سالم برای مردم است وبهمین دلیل درطول همه این کشمکشها توصیه کرده تا اداره آب راه حل مناسبی برای مشکل آب مردم داشته باشدنه اینکه باحمله به امکانات و زمینها یک راه حل موقت رادنبال کند

 • ناشناس گفت:

  اگر ابفا برنامه داشت از بارندگیهای زیاد فصل زمستان استفاده میکرد چه ربطی به زمینهای اطراف بیمارستان و دانشگاه دارد

 • ناشناس گفت:

  قبلا در آنجا چاه زده شده نتیجه اش چه شد که دوباره فیلتان یاد هندوستان کرده این شهرزمین دیگری برای چاه زنی ندارد حتماباید زمینهای دانشگاه و حق دانشجویان وپرسنل علوم پزشکی را فدای بی برنامگی کنید

 • ایثارگر گفت:

  باتشکر از احساس مسوولیت جناب آقای مهندس لدنی نژاد مدیرکل آبفای شهری وتاسف ازبرخورد جناب آقای دکتر چمن ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان که حاضر نیست دست دردست مدیرکل محترم آبفای شهری کمک به حل بحران وتنش آبی استان بکند

  • یاسوجی گفت:

   جناب ایثارگر کدام احساس مسولیت ! وقتی این مدیران آب استان توان تامین آب برای شهر یاسوج با اینهمه منابع فراوان آب اطراف شهر را ندارند دیگه جای دفاعی از عملکردشان نیست. باید واقعیت ها را پذیرفت و با مردم صادق بود.

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

  • رضا -یاسوج گفت:

   ضعف مدیریت آبفای شهری در تامین آب سالم برای مردم شهر یاسوج اظهر من الشمس است و بقیه بحث ها همه فرع است. برای مردم اصلا قابل قبول نیست که در این شهر پر باران این آقایون اینهمه عاجزنالی بکنند از تنش آبی!؟

پربازديد