تاریخ درج خبر : 1393/04/21
کد خبر : ۲۹۹۵۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

17 مردادی متفاوت

سایت استان: کمتر از یک‌ماه مانده به 17 مرداد روز خبرنگار، روزی که تنها در تقویم ها رنگ و نامی دارد، مانده است. 0xd1514f5bb3801332_0

اگرچه این قشر همه مناسبات را به یاد داشته و به هر یک معنا و مفهومی می‌بخشند. قشری که با مشکلات عدیده‌ای از جمله عدم امنیت شغلی، عدم بیمه از طرف مدیران مسئول و ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، نداشتن دفتر و مکانی مناسب برای فعالیتهای خبرنگاری، نبود تجهیزات خبرنگاری، محروم بودن خبرنگاران از پرداخت عیدی و مناسبتهای مختلف دیگر به دلیل عدم استخدام و زیرپوشش نبودن خبرنگاران در ارگانی خاص، بی‌توجهی مسئولان در تجلیل از خبرنگاران برتر و فعال و … دست و پنجه نرم کرده و دلخوش به وعده‌های بی‌سرانجام مسئولین است.  اما در استان کهگیلویه و بویراحمد که بعد از سالها کشمکش میان خبرنگاران و مسئولینی که برای بها ندادن به جایگاه خبرنگاری اصراری بر راه‌اندازی خانه مطبوعات نداشتند، این خانه راه‌اندازی شد. خانه‌ای که با همکاری مسئولین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پایه‌ریزی شده و محلی برای فعالیت آن در نظر گرفته شد، با این حال فعالیت این خانه در برگزاری چند دوره آموزشی خلاصه شد.
مدیر کنونی خانه مطبوعات استان در همان روزهای ابتدایی تصدی خود خبر از اختصاص وام 20 میلیونی به 100 نفر از خبرنگارن و تعیین تکلیف بیمه آنها داد. جمشید ضرابی در جلسه کارگروه مطبوعات و رسانه ها که با حضور معاون سیاسی و امنیتی استانداری، مدیریت بانک قوامین و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، از اختصاص وام 10 تا 20 میلیون تومانی از سوی مدیریت بانک قوامین به خبرنگاران خبر داد. وی پیش از این نیز خبر از بیمه کردن تمامی خبرنگاران فعال در نشریات استانی داده بود اما خبرنگاران با مراجعه به هریک از این دو نهاد با در بسته مواجه شدند. سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه هیچ گونه توافقی مبنی بر بیمه کردن خبرنگاران استان با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته است، می‌گوید: تاکنون هیچ توافقی با هیچ یک از مسئولین خانه مطبوعات در این راستا صورت نگرفته و قادر به بیمه کردن این قشر نیست.
این در حالی بود که در همین نشست و بنا به گفته مدیر خانه مطبوعات، بانک قوامین شرایط ویژه‌ای را برای اعطای وام به خبرنگاران در نظر گرفته است، به طوریکه ظرف مدت 15 روز این تسهیلات به 100 نفر از آنها تعلق خواهد گرفت اما در مراجعه به این بانک شرایطی عنوان شد که پیش از این مردم عادی نیز از دریافت آن امتناع می‌کردند.
اگرچه وعده 15 روزه داده شد اما حداقل 2 ماه می‌بایست مبلغ زیادی به صورت سپرده در این بانک سرمایه‌گذاری می‌شد، همچنین طی اقساط کوتاه، سود 28 درصدی، شرط وثیقه و فیش حقوقی از دیگر شرایط اعطای این تسهیلات ویژه! عنوان شد.
این در حالی‌ است که خبرنگاران استان نیروی استخدامی هیچ نهاد یا ارگان دولتی نیستند و فیش حقوقی ندارد. این قشر به دلیل نداشتن منبع درآمد ثابت، قادر به بازپرداخت سودهای این چنینی نبوده و اگر مبلغی برای سرمایه گذاری چند ماهه داشتند اصلا به سراغ وامهای به اصطلاح ویژه نمی‌رفتند.
در همین جلسه مدیرکل آموزش و پرورش استان نیز از استفاده امکانات ورزشی به صورت رایگان، استخر با تخفیف ویژه و استفاده از سلف فرهنگیان با تخفیف برای خبرنگاران خبر داد که تاکنون هیچ کدام محقق نشده و در انتظار لیست خبرنگاران از سوی خانه مطبوعات است.
با همه این اوصاف جای سئوال باقی است؛ آیا خبرنگارن بعد از سالها عدم حمایت نهادهای مربوطه منتظر همین وعده‌های توخالی بودند که اقدام به راه‌اندازی خانه مطبوعات کردند؟
آیا زمان آن نرسیده است که خانه مطبوعات کهگیلویه و بویراحمد بعد از چند سال راه‌اندازی گزارشی از عملکرد خود ارائه دهد؟
آیا به جز برگزاری چند کارگاه خبرنویسی که اغلب این دوره‌ها را گذرانده بودند، هیچ عملکرد دیگری جز تمدید پرحاشیه کارتهای خبرنگاری داشته اند؟
وقت آن رسیده است تا مدیران گذشته و امروز خانه مطبوعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جوابگوی این قشر بوده و بگویند چه اقداماتی داشته و چه کسانی را راضی نگه داشته‌اند. از امروز تا 17 مرداد همزمان با روز خبرنگار هر روز گوشه‌ای از مشکلات جامعه خبری در استان را از زبان خبرنگاران درج می‌کنیم به امید آنکه در سال 93 در راستای رسیدن به خواسته های به حق خود 17 مردادی متفاوت داشته باشیم.

پریسا خزائیان (کاظمی)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شهرام خادم گفت:

    درود بر شما؛گفتنی ها گفته شد؛امیدوارم متصدیان امر ذره ای پاسخگو شوند

پربازديد