تاریخ درج خبر : 1393/04/23
کد خبر : ۳۰۰۱۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

” عرصه قدرت و سرمایه اصلاحات “

سایت استان: سیدعباس سجادی*

چندی است که پروپاگاندایی پرسروصدا سوژه می آفریند و سوژه سفره دار را برعلیه تهاجمات و مخالفان خودساخته اش یاری میرساند تا اگر از دولت تدبیر وامید در ولایت ما کمترسویی از امید، ره درتاریکی نابرخورداری و توسعه نایافتگی اش برده باشد حداقل تدبیری برای خدمت به خواسته های خام فردی فرصت طلبان اندیشیده باشد. این مقال نه عرصه نقد مدیریت استان و نه هم کامی بامدافعان و نه همکاری و هم رایی با منتقدان یا مخالفان برکشیدگان عرصه قدرت استانی است بلکه تلاشی است برای تصویر کردن واقعیت و دوغ از دوشاب جدا کردن رندان بازار مکاره سیاست که خوش پشت پرده اند و سکوت مطلعان و مبرزان را به سخره نشسته اند. بدین سان تذکر چندنکته برای تمییز امور لازم است.

1- اصلاحات یک جنبش اجتماعی است به معنای علمی وجامعه شناختی آن یعنی
الف: اقدام وکوشش جمعی است
ب: دارای هدف یا اهداف مشخص است
ج: دارای راهبرد معین است واجتماعی است یعنی تغییر نگرش و رفتار افراد جامعه را برای رسیدن به آرمان و هدفش پی می گیرد برخلاف جنبشهای سیاسی که صرفا تغییر و تحول در ارکان قدرت را دنبال می کنند جنبش اصلاحی فرایند زندگی فردفرد جامعه و حاملان جنبش است از این رو نمی تواند فقط به نهاد قدرت چشم داشته باشد.

2- قوام و دوام اصلاح طلبی ریشه دواندن در سطوح متفاوت و طبقات مختلف اجتماعی بوده است و راز بالندگیش در یک سده اخیر کشور ما از مشروطیت تاکنون خصوصا در برهه های سخت و سنگین به سختیهایی بوده که همه باورمندانش، ناباورانه به دوش کشیده اند، بنابرین فرد محور نیست، مفتی و آمر نداشته است گرچه تئوریسینها و رهبرانی از جوشش متن به بالا آمده اند ولی اینان فقط نقش “هماهنگ کننده” و “قاعده مندکردن امور” را برعهده داشته اند نه چیزی بیش از آن.

3- جریان اصلاح طلبی استان پس از انتخابات 24خردادماه 92 بنا به فشارهای اجتماعی توده های رای دهنده و فعالان ستادهای تبلیغاتی آقای روحانی تلاش برای دیالوگ با دولت نوآمده را آغاز و پس از جلسات پر دامنه و مشاوره های فراوان چهارتن از شخصیتهای اصلاح طلب بومی را برای تصدی والیگری استان به مراجع ذی ربط و بی ربط ارایه دادند ولی توجه نشد! و بازیگران قدرت که در میدان کشمکش حضور نداشتند جام را باز تصاحب کردند و پاداش قهرمانی را گرفتند. بنابراین مدیریت فعلی نه حاصل اجماع اصلاح طلبان است و نه عیاری برای سنجش توان مدیریت اصلاح طلبی، چه اگر لیست نامزدهای مدیریت استانی اصلاح طلبان بالای اعداد دورقمی هم می رسید گزینه های موجود به آن لیست قد نمی دادند! بنابراین فارغ از مثبت یا منفی بودن کارنامه اجرایی آنان عملکردشان را نمی توان به جریان اصلاح طلبی نسبت داد.

4- سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان به عنوان اصلی ترین و غنی ترین داراییشان در ید شخص یا گروه خاصی نیست و نمی توان آن را به پای مدیریتی ریخت که در تعیین آن نقشی نداشته اند و مدیریت مزبور هیچ تعهد عملی و اخلاقی برای اجرای برنامه های اصلاح طلبی هم ندارد شاهد آنکه پس از انتصاب استاندار طیف بزرگی از اصلاح طلبان استان و شهرستانها حتی حاضر به دیدار ایشان نشدند همانطور که طیف دیدارکنندگان هم تدبیری ندیدند و امیدی نیافتند.

5- متون متملقانه و سخنان غلو آمیز در تعریف و تمجید از عناصر قدرت اجرایی استان گرچه نزد کسانی از منابع مستمر ممرحیات است اما این بار تهاجمات متوهمانه و خودساخته و تلاش برای دفع آن کاملا به کاهدان خورده است زیرا تاکنون مدیریت مستقر با نقد جدی جریانهای سیاسی مواجه نشده است و برخلاف شلیک های پیاپی به یکی از ساکنان بهارستان، آن “بزرگوار” در تعیین و نصب استاندار نقش جدی داشته از این رو حق دارد مطالبات مشروطش را بخواهد و وفای به عهد استاندار برآن توافق اولیه را نهیب بزند! بازی قدرت، استاندار فعلی را در کفه سنگین استانداری قرارداد و آن وکیل محترم از زمره بازیگران بود. اگرچه دخالت قوا در کار همدیگر امری غیرقانونی است ولی آن توافق اولیه در تهران بود که خشت اول را کج گذاشت.

6- کسانی که بنا به احساسات عاطفی یا دلایل کارشناسی یا مدیریتی و…. می خواهند از مدیر صاحب قدرت دفاع نمایند باید با آمار و ارقام سخن بگویند کلمات را گلچین کردن و نثار مراد کردن نه بهره ای برای مردم دارد و نه سودی در انبان استاندار می ریزد اگر کسی مدعی است در زمینه های اقتصادی تغییر و تحولی اندک و یا شگرف رخ داده است بدیهی است با شاخصهای اقتصادی از قبیل جذب و رشد سرمایه گذاری، کاهش بیکاری ،ثبات و امنیت اقتصادی و … باید سخن بگوید همچنین کسانی که در زمینه های فرهنگی و سیاسی در مقام دفاعند باید با آمار سخن بگویند چرا که استاندار محترم و مدیران تحت امر او و صدها کارشناس آماده به خدمت! در هر لحظه به تمام آمارهای قبلی و فعلی دسترسی دارند و انتظار از قدرت مسلط شعار نیست.

این نوشته از جنس طمع به قدرت یا حقد و حسد نرسیدن به قدرت نیست دغدغه فردی ندارد و درصدد کوچک و بزرگ کردن و یا متهم و محکوم کردن افراد نیست، بلکه دفاع ازحیثیت یک جنبش اجتماعی است که سرمایه اش سهام و امید نسلهای امروز و فردا است و اگر نمی توانیم براندوخته اش بیفزاییم به ثمن بخس برکوی طرارانش نگذاریم. جریان رقیب و منتفعان مزور هوشمندانه درصددند ضعفهای مدیریت فعلی را به جریان اصلاحات نسبت دهند تا به یارکشی انتخاباتی بپردازند. گزاره ای که هیچ نسبتی با واقعیت ندارد گرچه اصلاح طلبان در سطح ملی و استانی از برنامه های اعلامی رئیس جمهور حمایت می کنند اما سرانجام در کشمکش مطالبات مردمی و ناکارآمدی مدیران کم توان و ناتوان، ناگزیر آنان در اردوگاه مردمند. باز هم میگویم که هدف، ورود به عرصه نقد قدرتمداران نبوده و نیست که مثنوی هفتاد من کاغذ می شود و بر آن عهدیم که به غزل سکوت را مهمان باشیم اگر رندان بگذارند!

*فعال سیاسی اصلاح طلب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • میر فرغون گفت:

  خب برادر عزیز تو که میدانی از چهار نماینده اصلاح طلبان هیچکدام را تحویل نگرفتند چطور انتظار داری استاندار و مدیرانش و اتاق فکرش و … نشانه ای از اصلاح طلبی داشته باشند؟!
  اصلاح طلبی را اصلاح طلبان مدعی زمان خاتمی به این روز کشاندند. انها که مستانه بر طبل پیروزی زدند و گفتند جناح راست مرد!!! و همین حرف را دوره بعد خطاب به خودشان از رقیب شنیدیم!
  وضع امروز ساختار دولت دقیقا بیانگر شرایط حاکم بر جامعه آشفته و بدون تکلیف و سردرگم ماست. کمی اصلاح طلب٬ مخلوطی از راستی ها٬ عده. ای یک بام و دو هوا٬ تعدادی متملق و بله قربان گوی٬ جمعی متعصب کم فهم و … مردمی نگران و همیشه امیدوار!

 • ناشناس گفت:

  مقاله رااگرخوب نگاه کنی درنقد استاندارنیست بلکه درمورد جایگاه ورابطه ایشان باجریانهای سیاسی است وهمانطور که درنوشته هست کسانی اگرمیخاهند ازاستاندار دفاع نماینذد باید ازشاخص امارسخن بگویند

 • امراله نصرالهی گفت:

  عباس جان سلام
  نشسته ام در انتظار این غبار بی سوار/………………

 • یاسوج گفت:

  محترمانه نوشتی خادمی برو

 • بهاره حسینی گفت:

  ما با دیده دل، دردهایی را دوائیم و دواهایی را گردیم و گردهایی را گیاهیم و گیاهی را طبیعتیم.
  ما با طبیعت خود میخواهیم جامعه را دوا کنیم و دوستی که 11 بند قید نمودند نیز به طبیعت خود.
  ما در کشمکش های خود بودن نیز سردرگمیم، هر ارثیه، صاحبان و مالکان زیادی پیدا خواهد کرد.
  تا تاریخ به دنبال ثبت وقایع هست مالکان واقعی باید لای چرخ دنده ها پودر شوند.
  دست مریزاد.

 • طایفه گفت:

  در پاسخ به برادر ارجمند می توان گفت، دفاع شما از جنس ناجنس طایفه گرایی است.یه کم بوی مشمئز کننده تملق هم چاشنی آن

  • سید محمدجواد ارجمند گفت:

   هرچند من هم طایفه ای ایشان هستم ولی اگر حداقل به اخبار گوش می دادید و یا به آرشیو سایتها مراجعه کنید می بینید چیزی جز واقعیت از عملکرد ایشان ننوشتم . در توانایی های فردی ، وی نیاز به چیزی که شما آن را تملق می دانید ندارد.
   از نشانه های ذهن فرهیخته آن است که در عین مخالفت با عقیده ای ,به آن حترام بگذارد. من در پاسخ به نویسنده با سند و مدرک از استاندار حمایت نمودم هرچند که ایشان نیازی به حمایت من ندارد ولی جامعه حق دارد از اقدامات ارزشمندش مطلع شوند
   .

 • دوست عزیز اقای سجادی (افشون) بسیار جالب ومنطقی و حرف دل همه ما بود http://www.rahimfar.ir

 • سید محمدجواد ارجمند گفت:

  برادر عزیز درست است که شما از زجر کشیدگان جریان اصلاحات هستید ولی نمونه شما کم نیستند . در این مطلب به تعریف اصلاح طلبی پرداخته اید اما بر اساس کدام سند و مدرک دیگران را اصلاح طلب نداسته و سعی می کنید به نوعی به تخریب استاندار محترم استان بپردازید. جهت یادآوری نکاتی واقعی و بدون از احساسات شخصی بیان می گردد و امیدوارم شما نیز در نوع نگرش خود تجدید نظر فرمایید.
  1- عملکرد دوستان شما در معرفی چهار گزینه برای والیگری یک اقدام اصلاح طلبانه نبود بلکه نماد آشکار انحصار طلبی و از آب گل آلود ماهی گرفتن. این چه اصلاح طلبی است که عده ای محدود در استان خود را رهبر اصلاحات می دانند و دیگران را پیرو خود . دوستانی که در تهران لنگر انداخته و دنبال انتخاب استاندار بودند اگر اعتقادی به اصلاحات داشتند باید در استان همایشی تشکیل داده و با مشورت با اصلاح طلبان استان و نمایندگان محترم که بواسطه رای اصلاح طلبان در مجلس حضور دارند بر روی یک یا دو گزینه اجماع می کرده و آنها را به دولت معرفی و با تمام توان از ایشان حمایت می نمودند.
  2- شما گفته اید که استاندار محترم جزء گزینه های دو رقمی هم نبوده اما با تمام احترامی که برای بزرگواران معرفی شده دارم باید بگویم جناب آقای دکتر خادمی نه تنها از آنها کمتر نبوده بلکه در خیلی از پارامترها از گزینه های معرفی شده سرترمی باشند.
  3- حضور و موفقیت و عدم موفقیت استاندار بواسطه شما نبوده که شما نگرانید و خود را تبرئه می کنید.
  4- در دوران اصلاحات و دولتهای نهم و دهم که تحریمی در کار نبوده و ازطرفی با ثروت افسانه ای نفت درآمد زیادی عاید کشور شد مشکل اشتغال ، تورم و مسائل عمرانی استان حل نشد چطور شما انتظار دارید در این مدت کوتاه دولت بتواند مشکلاتی که ناشی از تحریمهای ظالمانه غرب و برخی سوء مدیریتها در دولت قبل ، رکود و … یک شبه حل نماید و از طرفی انتظار دارید که استاندار محترم استان نیز باید در این 9 ماه تمام مشکلات را حل می کرد. آیا اگر یکی از گزینه های شما استاندار می شد الآن استان گلستان بود و هیچ مشکلی وجود نداشت.
  5- مردم محترم استان نیک می دانند که جناب آقای دکتر خادمی انسانی فرهیخته ، باسواد ، با تجربه و آشنا با مسائل سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و عمرانی استان بوده و تاکنون نشان داده که از یک طرف به واسطه داشتن هوش و ذکاوت بالاو از طرفی آراستگی به زیور ادب و اخلاق با سعه صدر دیدگاههای سازنده همه سلایق و جریانهای فکری دلسوز استان را با دید مثبت جهت رشد و شکوفایی استان مد نظر قرار داده و هیچگاه خود رای و مغرور به پست و مقام نشده است.
  6- ایشان از روز اول حضور در استان دغدغه ای جزء اعتلاء استان در همه زمینه ها نداشته و قطعا تا آخرین روزی که در این مقام باشد با انرژی به تلاش خویش ادامه خواهد داد و نامهربانیها و نقدهای غیر منصفانه گامهایش را سست نخواهد کرد.
  7- اگر شما نمی خواهید که بدانید اما مردم می دانند که تلاشهای استاندار محترم جهت تشکیل اتاق فکر با حضور همه صاحب نظران موافق و مخالف اصلاحات ، تشکیل جلسات در تهران با نیروهای بومی و غیر بومی دارای منصب و مقام در وزارتخانه ها ، شرکتها ، بانکها با حضور مجمع نمایندگان استان و مدیران کل استانی ، جذب اعتبارات از صندوق توسعه ملی ، تشویق و اجبار مدیران به منظور جذب منابع از تهران چیزی جزء تلاش برای رونق و شکوفایی استان نیست.
  8- حضور مستمر در روستاها و مناطق محروم و شنیدن و دیدن محرومیتها از نزدیک و بعضا دستور به مدیران همراه جهت رفع مشکلات با توجه به اعتبارات محدود چیزی جزخدمت است.
  9- دعوت از استانداران ادوار گذشته جهت همفکری وارائه راهکار ، برگزاری همایش فرصتهای سرمایه گذاری در زمینه گردشگری استان و تشویق سرمایه گذاران و کارآفرینان جهت حضور در استان ، بازید از شهرکهای صنعتی و صنایع ، پیگیری راه اندازی معادن مهم از جمله فسفات چرام و رفع مشکل کارآفرینان استان جهت دلگرمی آنها به کار چیزی جز تلاش جهت اشتغال زایی و رفع بیکاری در کوتاه مدت و بلند مدت است.
  10- ملاقات حضوری با مردم و دستور جهت رفع مشکلات آنها در صورت عدم منع قانونی، درسالن اجتماعت استانداری و …مردمی بودن ایشان را به اثبات نمی رساند .
  11- در پایان شایسته است منصفانه قضاوت نماییم و بدانیم معظلات سیاسی ما ریشه فرهنگی داشته و مشکل امروز نیست ، لذا شایسته است از سرمایه های انسانی استان حمایت نموده و منافع استان را بر منافع شخصی و گروهی ترجیح دهیم و بدانیم امثال آقای دکتر خادمی و حاج حسینی برای استان دلسوزترند تا یک غیر بومی .

 • سید مجید پرهیز گفت:

  بر آن عهدیم که به غزل سکوت را مهمان باشیم اگر رندان بگذارند!
  عباس جان! قلمت پرنغز و روان و گویای حقیقیتی همیشه زنده است که در سکوت ما مرده است!
  چرا سکوت؟ امثال جنابعالی سرمایه های این نهضت و انقلابید، بامید روزی که همه تحمل همدیگر را داشته باشیم.
  چه بخواهیم و چه نخواهیم حرکت امروز به نام اصلاحات نوشته خواهدشد، پس باید به فکر اصلاح این اصلاحات باشیم.

 • دارا گفت:

  درود ،نقد پر مایه ای است گر کنشگران و کارگزاران گفتمان تدبیر در آن تدبر نمایند.

 • هم استاني گفت:

  با سلام و درود بر جناب افشون/ سجادی: درست است که در جریان انتخابات ریاست جمهوری مردم نه بزرگی به جریانات افراطی اصول گرایی دادند ولی این دوستان هنوز با چشمان کاملا بسته تا شب بیدارند و واقیت جامعه را درک نکرده اند جناب بهارستان نشین دلواپس که مد نظر شماست به دنبال حل مساعل قومی قبیله ای در روز اول به تایید جناب استاندار پرداختند که ایشان نیز به بهترین شکل ممکن خواستهای نا مشروع ایشان از مدیرکل های احمدی نژادی تا فرمانداران منطقه ایشان را تسلیم رای اشان در مقابل اراده ملت نمود و انتظاری خارج از این هم نبود ولی جناب استاندار از خواب قفلت بیدار شو که اولین هدف اینان در پس اشتباهات تیم تحت حمایت شما ، خود شما هستید.

 • فرهاد گفت:

  سخت نوشتی ککا ولى خوب نوشتی

 • سرافراز گفت:

  سلام بر دوست آزاده و درد و رنج کشیده آقای سجادی/افشون. بله اصلاحات فردمحور نیست و در استان ما ریش سفیدان اصلاحات احترام دیکران را متوهمانه حمل بر رهبری خود مى کنند. استاندار هم آدم نجیب و بى حاشیه أی است اما اصلاح طلب نیست. ما هم از ایشون توقعی نداریم.

پربازديد