تاریخ درج خبر : 1393/04/25
کد خبر : ۳۰۰۴۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

عشایر ییلاقی کوه سیاه کهگیلویه/ تصاویر

سایت استان: طبیعت روح‌نواز کوه سیاه به همراه تصویرهای رنگارنگ از چادرهای عشایر، نوای زنگوله‌های گوسفندان در عصر یک روز تابستانی به انسان آرامش می‌بخشد.

زندگی عشایر یک دنیای هیجان‌انگیز و در عین حال پرمشقت است؛ از آن زندگی‌هایی که وقتی می‌بینیم به حالشان غبطه می‌خوریم و با این حال شاید یک روز هم نتوانیم با شرایط و نوع زندگی آن‌ها سر کنیم.

DSC03239

هرچند به دور از هیاهوی شهر هستند اما زندگی بی‌دغدغه عشایر همیشه با آسودگی همراه نیست و آنان همیشه باید آماده مواجهه با هر حادثه‌ای باشند.

این روزها مهمان ناخوانده ریزگردها در بلندای کوه سیاه هم دست‌بردار نیست و بخش وسیعی از منطقه را فرا گرفته به طوری که باعث کاهش شدید دید می‌شود.

هر چند مظاهر تکنولوژی از سنتی بودن زندگی عشایر کاسته است اما هنوز آثاری از سنت‌ها و ارزش‌های اصیل در رسومات عشایر کوه سیاه به چشم می‌خورد.

بهبود نسبی سطح بهداشت با احداث سرویس‌های بهداشتی و منبع ذخیره آب در این منطقه عشایر نشین به خوبی محسوس بود و مردم قانع عشایر شکرگزار نعمت‌های الهی و قدردان خدمات امور عشایر شهرستان کهگیلویه بودند.

منطقه ییلاقی کوه سیاه محل اتراق عشایر شهرستان‌های لنده و بهمئی 200 خانوار با جمعیتی بالغ بر هزار نفر از ایل‌های طیبی و بهمئی را به خود پذیرفته است.

طول مسیر این منطقه از مورک تا دول ارژن به طول 50 کیلومتر است و به همت امور عشایر کهگیلویه خدمات خوبی در ایجاد راه ارتباطی صورت گرفته است.

تانکرهای سیار به صورت مرتب کار آبرسانی به عشایر را انجام می‌دهند و به گفته مردم این منطقه امور عشایر کهگیلویه تاکنون در زمینه خدمات‌رسانی کوتاهی نکرده است.

سید عمران تقوی درباره خدمات‌رسانی به منطقه ییلاقی کوه سیاه گفت: در سال‌های دور سه پمپاژ از موگرمون تا کوه سیاه کار آبرسانی انجام می‌داد اما پس از خاتمه فعالیت شرکت برق در این منطقه، خطوط انتقال آب غیر فعال شد.

رئیس امور عشایر کهگیلویه هزینه خرید لوله، پمپاژ و راه‌اندازی مجدد این خط انتقال آب را بالغ بر 10 میلیارد ریال برآورد کرد.

تقوی با بیان اینکه بیش از 5600 خانوار عشایری در کهگیلویه وجود دارد، افزود: 1690 خانوار عشایری کهگیلویه در مناطق ییلاقی اتراق می‌کنند.

به گفته تقوی بیش از 700 خانوار در مناطق ییلاقی شهرستان چرام و 452 خانوار در مناطق ییلاقی شهرستان لنده وجود دارند.

این مسئول تأمین آب شرب و دام در منطقه ییلاقی کوه سیاه را از طریق سه تانکر دانست و گفت: از ابتدای اتراق عشایر در کوه سیاه تاکنون 3300 متر مکعب از طریق تانکرهای سیار آبرسانی شده است.

رئیس امور عشایر کهگیلویه طول جاده‌های ارتباطی فرعی و اصلی مناطق عشایری در سه شهرستان کهگیلویه، چرام و لنده را 500 کیلومتر عنوان و تصریح کرد: 50 کیلومتر جاده مسیر آبرسانی در منطقه دلی‌خیارکار تا کوه سیاه احداث شده است.

به گفته تقوی امور عشایر کهگیلویه فراتر از اعتبارات تخصیص داده شده به مردم عشایر ییلاقی امکانات رفاهی فراهم و خدمات‌دهی می‌‌کند.

تقوی با اشاره به پوشش مرتعی کوه سیاه، حفظ رویش گیاهان را ضروری خواند و افزود: به همین خاطر با اتمام مدت زمان آبرسانی حضور عشایر در کوه سایه را محدود می‌کنیم.

این مسئول زمان کوچ عشایر کوه سیاه براساس هماهنگی‌های صورت گرفته را حداکثر تا هشتم مرداد دانست و با اشاره به درخواست عشایر مبنی بر افزایش مدت آبرسانی و ماندن در این منطقه ییلاقی تصریح کرد: در صورت موافقیت اداره کل عشایر کهگیلویه و بویراحمد و تأمین اعتبار مورد نیاز مدت حضور عشایر این منطقه و آبرسانی تا 25 مرداد تمدید خواهد شد.

عکسها:محسن تباری

منبع گزارش:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هاشم گفت:

  به نظر من جمله ایشان کاملا درست و بدون نقض هست همه می دانند در زندگی عشایری صداهای ازار دهنده ای مانند کارخانه و ماشین و موتور و … وجود نداره و از این بابت یک زندگی راحت و بدون دغدغه دارند.اما بعضی حادثه ها این آسایش و راحتی را از بین می برند مثل کمبود آب و وجود گردوغبار و همینطور بیماریها و در این صورت آنها همیشه درگیر حل این مشکلات هستند و باعث بهم خوردن ارامش آنها می گردد

 • هم استانی گفت:

  جناب معراجی سلام، جمله شما مشکلی ندارد ولی جمله آمده در مطلب چرا، لطفا به عبارات کوتاه زیر توجه بفرمایید:
  «زندگی بی‌دغدغه عشایر»، دراینجا نگارنده محترم زندگی عشایری را به گونه ای مطلق و فارغ از هر مشکلی مطرح کرده اند اما در عبارت بعد یعنی عبارت: «همیشه با آسودگی همراه نیست» استثنائاتی را بر این زندگی مترتب ساخته است. سپس راقم عزیز در سکانس پایانی جمله و طی عبارت:«آنان همیشه باید آماده مواجهه با هر حادثه‌ای باشند» این شیوه زیست و معیشت را مدام پنجه در پنجه مشکلات و شدائد و صعوبتها توصیف می کند.
  حال به نظر جناب معراجی عبارت سوم در تناقض با عبارت اول نیست؟

 • وای گفت:

  آخ بمیرم سی دول کاش یه لیوان دوغ ازش میخوردم

 • هم استانی گفت:

  معلوم نیست مطلب گزارش است یا خبر!!!؟؟ جملات هم که بعضا بی سر و ته و متناقض و بی ارتباط!؟ به این جملات دقت کنید:

  « هرچند به دور از هیاهوی شهر هستند اما زندگی بی‌دغدغه عشایر همیشه با آسودگی همراه نیست و آنان همیشه باید آماده مواجهه با هر حادثه‌ای باشند.»
  «منطقه ییلاقی کوه سیاه محل اتراق عشایر شهرستان‌های لنده و بهمئی ۲۰۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر هزار نفر از ایل‌های طیبی و بهمئی را به خود پذیرفته است.»
  «رسومات عشایر کوه سیاه ……..»
  «تقوی با بیان اینکه بیش از ۵۶۰۰ خانوار عشایری در کهگیلویه وجود دارد، افزود: ۱۶۹۰ خانوار عشایری کهگیلویه در مناطق ییلاقی اتراق می‌کنند.»
  نگارشی چنین، حکایت از نا اهل بودن نگارنده محترم دارد واین البته برای یک نشریه ناپسند بلکه مذموم میباشد.

  • معراجی گفت:

   نوشته هر چند مردم عشایر از هیاهوی شهر به دور هستن اما در عین حال سختی هایی هم دارن و همیشه بی دغدغه و آسوده خاطر نیستن(خیلی هم واضح گفته شما انگار یه کم ………. داره)

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   در پایین مطلب نام منبع خبر ذکر شده است.
   موفق باشید

پربازديد