تاریخ درج خبر : 1393/04/25
کد خبر : ۳۰۰۶۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

اعضای کنونی برای منافع خود خانه مطبوعات را اشغال کرده‌اند

سایت استان: پریسا خزائیان (کاظمی) متولد 1/11/1366 دانشجوی کارشناسی‌ارشد حقوق بین‌الملل و خبرنگار سایت استان است. وی از سال 1387 با شروع فعالیت در روزنامه ابتکار پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه وی با سایت استان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار دی پی می‌آید:

خزائیان

اولین فعالیت حرفه ای تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

سال 1387 روزنامه ابتکار ویژه استان کهگیلویه و بویراحمد به عنوان دبیرسرویس خبر.

چه شخص یا عاملی مشوق شما بری ورود به این عرصه بود؟

از طریق مدیرمسئول ویژه‌نامه استانی آقای وکیلی که اعلام نیاز به یک نویسنده از طریق اداره ارشاد کرده بودند، دعوت به کار شدم. دوران پیش‌دانشگاهی بوده و اگرچه هنوز وارد دانشگاه نشده بودم ولی پدرم مشوق اصلی این کار بود که شرایط تحصیلم در یاسوج و فعالیت مطبوعاتی‌ام را فراهم کرد.

سابقه کار خبری در چه رسانه هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکرکنید.

از روزنامه ابتکار شروع کردم (1387 تا 1389)، بعد از آن خبرگزاری فارس (1389 تا 1390)، هفته‌نامه‌های مشتری، ندای ایل (1391) و آوای گرمسیر (1392 تا 1393) که تازه مجوز گرفته بودند را فعال کردم و هم اکنون در سایت استان کهگیلویه و بویراحمد(1393) بدون وقفه در حال فعالیت هستم.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید و بانی این دوره ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

دوره خبرنگاری پیشرفته که بانی و برگزار کننده آن خبرگزاری فارس در تهران بود (سال 1388). همچنین چندین دوره خبرنویسی، عکاسی و روزنامه‌نگاری از اداره کل فرهنگ و ارشاد استان(1392) و همچنین یک دوره حقوق در رسانه از سوی سرای روزنامه نگاران.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

به واسطه شغلم روزانه اخبار را از سایتهای مختلف داخلی و خارجی دنبال می‌کنم، تقریبا بیشتر سایتها و نمایندگی خبرگزاریهای داخل استان و برخی سایتهای کشوری.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

زمان زیادی برای مطالعه روزنامه ندارم و بیشتر از طریق آنلاین اخبار را اول صبح حتی قبل از ورود به دفتر کار در خانه رصد می‌کنم، با این روش در زمان کمتر و حجم بیشتری از اخبار را از کانالهای مختلف پیگیری می‌کنم.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار جهانی را بیشتر از کانال صدا و سیما و شبکه‌های داخلی و خارجی پیگیری می‌کنم.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

از آنجا که اکثر نشریات استانی در بخش نشریات چاپی سایت استان درج می‌شوند نیازی به خرید مجدد نیست و بعد از هر نوبت چاپ و حتی گاهی قبل از ورود به بازار، فایل pdf در سایت استان قابل مشاهده است. البته تعدادی از نشریات را هم خودم طراحی می‌کنم و از کم و کیف محتوای آنها اطلاع کامل دارم.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شما است؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

شغل اولم که به همین واسطه هم وارد حوزه خبری شدم، نویسندگی است. کار خبری را از سال اول دانشگاه شروع کردم، با توجه به رشته تحصیلی‌ام نیز در آینده ارتباط تنگاتنگی خواهم داشت اگرچه در رشته حقوق مشغول به تحصیلم ولی با کار خبرنگاری که به نوعی دفاع از حقوق شهروندی بوده مرتبط است.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

در سال 1387 از حقوق ماهی 150 هزار تومان شروع شد و تا حدودی هزینه‌های شخصی‌ام را پوشش می‌داد ولی الان با این وجود، شاید چند برابری این مبلغ حتی گوشه‌ای از امورات هم تأمین نمی‌شود. هرچند هیچوقت به عنوان یک منبع درآمد به این شغل نگاه نکردم. بخاطر علاقه شخصی به این سمت آمدم چون در واقع با نویسندگی وارد کار خبری شدم و با چاپ دو کتاب زمینه فعالیتم در مطبوعات ایجاد شد. همچنین برای فاصله نگرفتن از نویسندگی و به روز بودن این حوزه را انتخاب کردم.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

حقوقی که دریافت می‌کنم با هزینه‌هایی که در این راه متحمل می‌شوم تقریبا برابر است. کار خبری سخت، زمان‌بر و هزینه‌بردار است. هر چند سالهاست در این حوزه هستم ولی هنوز با سختی‌های آن کنار نیامدم و هزینه‌های کار بالاست.

اگر درخانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

خبرنگار نداریم ولی تقریبا همه درگیر کارهای خبری بوده وآشنایی دارند، چه از طریق پیگیری دائم اخبار و چه نوشتن مطلب برای سایتها و نشریات داخلی.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

فعالیت خبری خبرنگاران سایتها و خبرگزاری ها بیشتر از نشریات نوشتاری است، آقایان محمود آرام و محمد ذکاوت از سایت استان، حمید جهان از ایرنا و عیسی فتحی از ایسنا پرکارترین این روزهای مطبوعات استان هستند.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

متأسفانه نه تنها در استان بلکه در سراسر کشور خبرنگاران جایگاه درخور و واقعی خود را ندارند.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

در استان ما خبرنگاران از حداقل‌ها هم محروم‌اند. نه درآمدی ثابت از این راه عاید کسی می‌شود و نه قرارداد دارند و نه حتی بیمه و حمایتی از این قشر می شود. اکثر بچه‌ها حتی برای صدور کارت خبرنگاری و اثبات اینکه سالهاست در این حوزه عرق می‌ریزند، مشکل دارند. ولی عده‌ای نیز مورد ظلم بعضی مدیران مسئول که خانواده‌های خود را به عنوان خبرنگار معرفی می‌کنند، واقع می‌شوند.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و یا خیلی بد)

واژه خیلی بد اوج ضعف خانه مطبوعات استان را نمی‌تواند برساند ولی برای خبرنگاران این ضعف ملموس بوده، عده زیادی از اعضای کنونی برای منافع خود خانه مطبوعات را اشغال کرده‌اند. وقتی خودشان به خودشان ظلم می کنند و چه انتظاری از سایر مسئولین دارند که هرچه مسئولیت‌شان کمتر باشد، آسوه‌ترند.

چه انتظاری ازمسئولان وخانه مطبوعات دارید؟

با عملکرد ضعیفی که دارند جای هیچگونه انتظاری باقی نگذاشته‌اند. اصولا از کسی که قادر به عملی نبوده و یا نمی‌خواهد کاری انجام دهد، نباید انتظاری داشت! خواب رفته را می‌توان بیدار کرد ولی کسی که خودش را به خواب می زند را هرگز!

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را در چه می‌دانید؟

ضعف بنیه مالی مدیران مسئول و عدم حمایت ادارات از نشریات، علت اصلی راکد و حتی بسته شدن نشریات در یک یا چند سال اخیر است. نه موقعیت گرفتن وام را دارند و نه خود قادر به اداره کردن نشریات در شرایط بحرانی هستند.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده اید؟

یکبار در گردهمایی اعتراضی به سخنان نماینده کهگیلویه در مجلس شرکت کردم و بخاطر درج خبر این تحسن احضار شدم. بار دوم هم بخاطر درج اخبار تند کشوری در صفحه شخصی‌ام (فیس‌بوک) و فعالیت در شبکه های اجتماعی، البته هر دو مورد به خیر گذشت و حکم قضایی در پی نداشت. چنین اتفاقاتی در دنیای خبری عجیب و دور از انتظار نیست.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

تقریبا در حوزه‌ای نیست که قانونی نوشته نشده باشد ولی مشکل ما یکی با قانون‌های نانوشته است و دیگری با عدم اجرای همین قانون‌های نوشته شده! اگرچه در این حوزه طبق قانون در انتشار هرگونه خبری جز آنچه با امنیت اجتماعی و نظام جمهوری اسلامی در تضاد باشد، آزادیم ولی عملا برای درج حتی اخبار استانی هم از سوی بعضی مدیران گاها در تنگا قرار می‌گیریم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • احمد گفت:

  سلام خانم کاظمی
  من یکی از همکاران شما در استان شمالی کشور هستم. واقعا طرز رفتار با یک خبرنگار در استان شما با استان ما زمین تا اسمان است. زیاد ناراحت نباشید

 • پریسا کاظمی گفت:

  جناب بی خیال محترم
  شک نکنید که اگه قرار بود اینهمه وقتم رو صرف جواب دادن به حاشیه سازی حضرتعالی کنم الان جای دیگری بودم! شاید مثل شما بی خیال و فارغ از دنیا که ظاهر مسائل بسنده می کردم!
  نویسندگی به غلط املایی مربوط نیست، کتابهای بنده رو می تونید با کمی پرس و جو از بازار تهیه کنید. البته درست حدس زدید بنده دو سال به عنوان نخبه دانش آموزی استان معرفی شدم و این حرفتون خیلی هم بی ربط نیست!
  عمر مطبوعات در استان ما اینهمه که شما فکر می کنید هم نیست، شاید 20 سال تمام عمر قدیمی ترین نشریه استان ما حتی نباشه!
  تاجاییکه اطلاع دارم ویژه نامه ابتکار استانی که اولین حضور من دراین نشریه بود، سال 1387 اولین سالگرد این نشریه رو جشن گرفتیم که عکس درج شده در همین مطلب هم مربوط به همین مراسم بود.
  مطالب دم دستی و متنوع دیگه ای هم هستن که بتونید اموراتتون رو با خوندن و حاشیه سازی برای اونها بگذرونید.
  سال 88 دوره ای 15 روزه و به قول شما فشرده توسط خبرگزاری فارس در دانشگاه علامه برگزار شد و بنده در این دوره شرکت کرده و مدرک گرفتم، امیدوارم دغدغه ذهنیتون تا حدودی رفع شده باشه.

  • پریسا کاظمی گفت:

   هفته نامه خار، آوای گرمسیر، مشتری، عصرروشنگری، افکار مردم، زیبا قلم، آذرنگ و ابتکار نشریاتی هستن که بنده به صورت پاره وقت طراحی می کنم و تعداد زیادی رو هم علاوه بر طراحی مطالبشون رو انتخاب و تنظیم می کنم، با کمی کنجکاوی می تونید با مدیران مسئول و مدیران اجرایی این نشریات از صحت گفته های بنده مطمئن بشید.
   به ترتیب مدیران گرداننده این نشریات آقایان علی اکبرپاک، تقی زاده، ضرابی، خانم محمدی، آقای دانشی، خانم حیدری، علی اصغر ایلخانی، و آقایان وکیلی مربوط به نشریه ابتکار در دوره ای که در این نشریه هم زمان با دبیری سرویس خبر کارهای طراحی و ویراستاری رو انجام می دادم.
   شک نداشته باشید در گفت وگو با یک خبرنگار که خودش اینقد تیزبین هست که مو از ماست میکشه، مطلب ضد و نقیض پیدا نخواهید کرد چون ایمان دارم که بسیاری از همکاران خودم که چه بسا از خودم تیزبین تر باشند، این مطلب رو خواهند خوند.

  • بی خیال گفت:

   حالا شد . این درسته که دوره توسط خبرگزاری فارس برگزار شد بی خیال

 • بی خیال گفت:

  « همونطور که عرض کردم در دانشگاه علامه مدرک خبرنگاری پیرشرفته گرفتم. پس بی دلیل دبیر نشدم» ببخشید یاد رفت هر چه که جستجو کردم دانشگاه علامه خبرنگاری پیشرفته نداره ، لیسانس ارتباطات و ارشد ژورنالیسم و ارتباطات و روابط عمومی داره . می شه بگی چطوری به شما مدرک خبرنگاری « پیرشرفته » داده. شاید فوق برنامه بوده این مدرک شاید هم خارج از برنامه شاید هم میان برنامه .

  • بهزاد کاظمی گفت:

   جناب بی خیال با مزه
   همونطوری که شما یادم رفت رو یاد رفت تایپ می کنید این خبرنگار تجربی هم استانی هم که وقت با ارزشش رو به جای پرداختن به علم تخصصی اش (حقوق) با سروکله زدن با جماعت بیکار و بی نام و نشانی (شما بخوان بی هویتی) مثل جنابعالی تلف می کند در اثر بی دقتی در تایپ نویسنده و پیشرفته را اشتباه تایپ نموده است.
   البته فرمایش شما صحیح است که یک نویسنده ای که کتاب چاپ کرده و همچنین خبرنگاری با چنین سوابقی نباید کامنتش را قبل از بازخوانی ارسال نماید آنهم در رسانه خودش و باید فرق باشد بین او و مخاطب بیکار مریضی که حتا هویت مشخصی ندارد و نام مستعارش هم مضحک و بی معنی است و البته شاید تضاد روانشناسانه درون درگیرش باشد.
   بهتر بود به جای این کامنتهای بدون هویت مقاله ای با نام خود می نوشتید و وضع امروز رسانه های کشورمان بویژه استان خودمان را نقد می کردید و صدالبته به این موضوع هم می پرداختید که چرا فعالان عرصه رسانه چنین غیر متخصص هستند و هیچ کس در جای درست خود قرار ندارد و البته ایشان(خانم کاظمی) هم از این قانون مستثنی نیست. گرچه در میان جماعت تجربی کار فعلی اگر از بسیاری سرتر نباشد کمتر هم نیست.

 • بی خیال گفت:

  نگفتم نابغه ای! باور کن نابغه ای . اگه نابغه نبودی در کمتر از سه ماه با سیستم اشنا نمی شدی ما فکر می کردیم باید به نفر حداقل 20 سال کار خبری کند بعد بگه می تونم کنار دبیر خبر راه برم اما شما در کمتر از سه ماه راه افتادی خوب دیگه نابغه ای .
  می گم شما که نویسنده ای چرا در چند سطر که نوشتی اینقدر غط املایی داری.( نویسندده نه نویسنده) و (پیرشرفته نه پیشرفته )
  نشریات استانی سالی 5 شماره منتشر نمی شن شما هفته ای 5 نشریه را طراحی می کنی ( این دروغه تابستونی خبرنگار)

  نظراتتون هم که کافی بود البته یه خورده زیادی کافی بود. مرسی

 • کاظمی گفت:

  دوست عزیز مصاحبه رو اگه یه بار دیگه با دقت بخونین متوجه خواهید شد که عرض کردم بنده نویسنده هستم و با دنیای خبر و نوشتن بیگانه نیستم:
  1. بعد از مقام سردبیر به دلیل تجربه کاری کمتر دبیر سرویس خبر به عنوان دست راست سردبیر محسوب میشه که طراحی و انتخاب خبر و تنظیم مطالب رو به عهده داره و در نهایت سردبیر محترم که اون موقع جناب ذکاوت مدیر مسئول کنونی سایت استان بودن، کار نظارت رو به عهده داشتن.
  2.بنده چون نویسنده بودم و سابقه نوشتن داشتم، با کار خبری هم بیگانه نبودم همونطور که عرض کردم در دانشگاه علامه مدرک خبرنگاری پیشرفته گرفتم. پس بی دلیل دبیر نشدم!
  3. بعد از رفتن آقای ذکاوت بخاطر ادامه تحصیل به تهران کار ایشون رو هم به عهده گرفتم و در زمانی کمتر از سه ماه با سیستم راه افتادم.
  4. بنده نگفتم روزنامه نمی خونم، عرض کردم وقت گرفتن روزنامه و کاغذ خونی ندارم، بیش از 5 نشریه استانی رو هفتگی طراحی و اخبارشون رو انتخاب می کنم یعنی در واقع قبل از چاپ همه رو خوندم!!! وقتی اخبار رو از سایت بخونی دیگه نیازی به حالت چاپی ندارم هرچند فایل pdf همه رو از سایت می خونم.
  5. اخبار و نشریات کشوری رو هم از پیج الکترونیکی این نشریات به صورت آنلاین می خونم.
  ممنون از دقت نظرتون، امیدوارم توضیحاتم کافی بوده باشه.

 • تفرقه گفت:

  ما که از خانه مطبوعات به هیچ وجه خوشمان نمیاد ولی مصاحبه هاتون جهت داره….ملت …. نیستند

 • بی خیال گفت:

  واقعا نابغه ای . روز اول ورود به کار خبرنگاری بدون تجربه می شی دبیر سرویس خبر .
  خبرنگاری اما وقت برای خواندن روزنامه نداری

  چند سوال : 1- خداییش وظیفه دبیر سرویس خبر چیست ؟
  2- از خودت نپرسیدی تو که هیچ تجربه نداری چرا دبیر سرویس خبر شدی
  3- همونی که تو را دبیر سرویس خبر کرد ازش نپرسیدی دبیر سرویس خبر یعنی چه
  4- تو چه خبرنگاری هستی که وقت برای خواندن روزنامه نداری فکر می کردم می گی خواندن روزنامه از نون شب برام واجب تره .
  یه ذره فکر کن شاید یادت اومد . خانم خبرنه نگار!!!!!!

 • تهران گفت:

  با حجابش کردین؟!!

پربازديد