تاریخ درج خبر : 1393/04/27
کد خبر : ۳۰۱۲۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

هنر در استان ما مثل زنگ هنر در مدارس تعطیل است/ بودجه های فرهنگی در جاهای دیگری هزینه می شود/ جای هنرمندان در شورای فرهنگ عمومی خالی است

سایت استان: رئیس انجمن عکاسان دنا و عکاس برتر کشوری گفت: هنر در استان ما مثل سرگذشت زنگ هنر در مدارس است که همیشه این کلاس را تعطیل می کردند.

حسن غفاری در نشست اهالی فرهنگ و هنر با مسئولان ارشد کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: وظیفه هنرمندان ماندگار کردن فرهنگ بومی و سنتی اهالی استان کهگیلویه و بویراحمد است.

IMG_2222

این عکاس برتر کشور در ادامه با بیان مشکلات حوزه فرهنگ و هنر در کهگیلویه و بویراحمد، اظهار کرد: فرهنگ بومی خود را از دست داده‌ایم به صورتی که در آخرین نقطه استان با زبان مادری با جوانان صحبت می‌کنی جوابت را به زبان فارسی سلیس می‌شنوی.

غفاری با بیان اینکه سیرت هنر را رها کرده‌ایم و صورت آن را مدنظر قرار داده‌ایم، گفت: چرا نباید هنرمندان استان در شورای فرهنگ عمومی حضور داشته باشند و اظهار نظر کنند.

وی اضافه کرد: چه کسانی در شورای فرهنگ عمومی استان تصمیم می‌گیرند و چرا جای اهالی فرهنگ و هنر برای مشاوره دادن خالی است. کدام انجمن هنری در این شورا تا کنون دعوت شده است.

عکاس برتر کشوری در ادامه با ذکر این سخن که کهگیلویه و بویراحمد از 100 سال پیش سکونت را آغاز کرده و تنها 50 سال است که شهرنشینی را تجربه کرده، افزود: چرا باید اشعار ما همانند اشعار خداکرم خان امروز رو به فراموشی رود در حالی که هنر شفاهی و یا شعر ما قوی‌ترین هنر از گذشته تاکنون بوده است.

غفاری با اشاره به بودجه 600 میلیونی فرهنگ استان، گفت: بسیاری از این بودجه اندک را در جاهای دیگر خرج می‌کنند و برعکس سایر جاهای دیگر کشور که از بودجه سایر بخش‌ها در راه تعالی فرهنگ و هنر استفاده می‌شود در استان کهگیلویه و بویراحمد از اعتبار فرهنگی برمی‌دارند و در بخش‌های دیگر استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به تعداد 150 نفر خبرنگاری که قرار است در استان کهگیلویه و بویراحمد تجلیل شوند، تصریح کرد: چرا باید با داشتن این تعداد خبرنگار، این همه مشکل داشته باشیم، البته این ریشه و پیشینه خودش را دارد.

رئیس انجمن عکاسان دنا ادامه داد: وقتی همین مدیران در گذشته زنگ هنر را تعطیل می‌کردند و از دانش‌آموزان می‌خواستند ورزش کنند یا به خانه بروند، اکنون هنر همان سرنوشت را دارد.

غفاری با بیان اینکه آسیب‌پذیرترین قشر، هنرمندان است، افزود: هنرمندان استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل اینکه نمی‌توان از حق‌ خود در این استان دفاع کنند، از کهگیلویه و بویراحمد مهاجرت کردند، رمز موفقیت حسین پناهی مهاجرت است.

وی با اشاره به اینکه ضعیف‌ترین جشنواره‌ها در استان کهگیلویه و بویراحمد برگزار می‌شود، اظهار کرد: هنرمندان این استان توانایی دارند و به همین دلیل کهگیلویه و بویراحمد را می‌توانیم قطب خرید آثار هنری کشورهای خلیج فارس کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بلادشاپور گفت:

  آخ پول که چشم حقیقت بین راکورکرده ای …..قویترین مدیرکل قطعا کمالوندهست عملکردش مشخصه ……….همین منتقدین رانفری 100هزارتومان بهشون بدید ودوباره نظرشون رابپرسید

 • حسن گفت:

  به نام خدا

  حال همه ی ما خوب است اما تو باور مکن

  جناب آقای دکتر خادمی

  سلام علیکم

  استاندار محترم استان کهگیلویه و بویراحمد
  در ابتدی حضورتان به عنوان بالاترین مقام اجرایی استان با رقه ای از امید را در دل همه ی اقشار متفاوت استان به خصوص اهالی فرهنگ هنر به وجود آوردید ،چراکه حضرتعالی به عنوان یک نیروی توانمند،تحصیل کرده و بومی که در دوران دولت اصلاحات به عنوان معاون استاندار در استان مشغول به خدمت بودید اطلاعات نسبی از میزان توانایی،وضعیت فرهنگی و هنری فکری استان با خود به همراه داشتید ،بنابراین با حضور حضرتعالی انتظار می رفت که تغییرات اساسی وحدی در همه ی حوزه ها به خصوص فرهنگ و هنر صورت گیرد و فرصت چندانی برای لابی گری اشخاص فرصت طلبی که فقط در فکر برگزاری برنامه های بی کیفیت هستند میسر نشود ، اما متاسفانه نه تنها اینکار صورت نگرفت بلکه امید هواداران و حامیان دولت تدبیر و امید به یأس مبدل گردید.
  جناب آقای استاندار مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فقط و فقط به فکر تثبیت جایگاه مدیریتی خود می باشند و لاغیر.همچنان در برگزاری جشنواره ها و برنامه هایی که هیچ گونه کمکی به روند پیشرفت و ارتقاء سطح فرهنگ و هنراستان نمی کنند ،گوی سبقت را از همه ربودند و با رندی هرچه تمام تر در هر برنامه ای یکی از مدیران حوزه ی وزارت را دعوت می کنند تا به نوعی برای خود یارگیری کرده باشند.
  ایشان در بدو ورودشان به استان یکی از نزدیکان خود را که هیچ سابقه ی مدیریتی در کارنامه ی خود نداشتند به عنوان معاون هنری ،سینمایی و سمع و بصری استان منصوب کردند،والله که از اداره کردن یک فروشگاه عرضه ی محصولات فرهنگی هم عاجز بودند، این کار ایشان دهن کجی محض به نیروی توانمند و هنرمند استان بود. جالبتر اینکه همین آقای … بعضا به مدیران شهرستان هم توهین هایی نثار می کردند.
  بنابراین جناب آقای دکتر نه در استان کهگیلویه و بویراحمد قحط الرجال است و نه کمالوندی مدیری قوی هستند و نه ایشان همگام با سیاست های دولت تدبیر و امید هستند.
  آقای کمالوندی آنقدر به فرهنگ از مقوله سیاست نگاه می کردند که بعضا با حامیان دولت قبل از انتخابات کری می خواندند و با اطمینان خاطر می گفتند :
  “اگر خواب خوش دیدید برای ما هم تعریف کنید” ،سلایق و افکار همه ی احاد ملت قابل احترام هستند ولی حوزه ی فرهنگ هنر حوزه ی معامله گری نیست.
  آقای دکتر خادمی عزیز تمدید حکم مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نه تنها قابل هضم نیست بلکه می شود به عنوان فاجعه ی سال برای فرهنگ و هنر استان ارزش یاد کرد.
  اکنون شنیده می شود که شما از حضور ایشان در جلسات شورای اداری ممانعت به عمل آورید که این نشان از قاطعیت صریح و درایت حضرتعالی و مجموعه استانداری می باشد.
  بنابراین انتظار ما اهالی فرهنگ و هنر و انجمن های فرهنگی و هنری استان این است که برخورد جدی و قاطع همانند برخورد با مدیریت کتابخانه ای عمومی استان صورت گیرد تا نگرانی هنرمندان استان برطرف شود.
  در پایان شما را به شعری از دکتر قیصر امین پور دعوت می کنیم.
  تا نگاه می کنی وقت رفتن است باز هم همان حکایت همیشگی
  پیش از آنکه باخبر شوی ، لحظه ای عزیمت تو ناگزیر می شود
  آه ،ای دریغ و حسرت همیشگی چقدر زود دیر می شود.

  سید محمدجواد سعیدی
  عضو انجمن فیلم و عکس شهرستان کهگیلویه.

  • بلادشاپور گفت:

   محمدجوادی عضو کدوم انجمن فیلم وعکس هست جل الخالق دروغ به این بزرگی

 • اردوان زینی سوق گفت:

  تیتر خوبی را انتخاب کردید …….نکته:با توجه به این تعداد خبرنگار دراستان سوالی پیش می آید که اگر در استان به ازای هر خبرنگار یک خبر پیگیری شود چه مشکلاتی که در استان ما حل نمیشود….کاش به حسن غفاریها بیشتر از این توجه شود و از مشاوره هاشان بهره ببریم……….

 • اسمم مستعار گفت:

  با زاهد تسبیح گردان!
  لطفا اصلاح کنید

پربازديد