تاریخ درج خبر : 1393/04/29
کد خبر : ۳۰۲۰۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

چگونه بصیرت پیدا کنیم

چگونه بصیرت پیدا کنیم یا به تعبیر دیگر، عوامل بصیرت چیست و چه عواملى کمک مى کنندکه ما نسبت به امور، روشن بین و بینا بشویم؟ یک سرى الزامات است که اگر آن ها در یک فرد جمع شود مى تواند جهت حرکت او را تنظیم کند؛ یعنى بصیرت به وجود مى آید و وقتى بصیرت ایجاد شد، انسان، خود مسیررا پیدا مى کند. یکى از آن الزامات، (زمان شناسى) است؛ یعنى انسان زمان خود را بشناسدکه چه اقتضایى دارد؟ متغیرها چیست؟ دشمن کیست؟ زمان شناسى خیلى مهم است. یکى ازویژگى هاى مهم حضرت امام همین زمان شناسى بود. یکى از ویژگى هاى رهبر معظم انقلاب هم زمان شناسى است که دقیقاً طبق همان، موضع مى گیرند و جامعه را هدایت مى کنند و انقلاب را در مسیر خودش تثبیت مى کنند.

دومین مؤلفه براى افزایش بصیرت، دشمن شناسى است. اگر ما بتوانیم دشمن رابشناسیم مى توانیم در برابر آن ایستادگى کنیم. یک دشمن آشکار است که علنى به جنگ ما مى آید. دو، دشمنى که نیمه آشکار است و سه، دشمنى که پنهان است وپیچیده عمل مى کند که شناخت آن مشکل است. حضرت امیر(ع) مى فرماید: بزرگ ترین دشمنان آنهایى هستند که مخفى اند، کید و نقشه آنها پیچیده تر از آن است که بتوان آنها را شناخت. تفاوت دوران امام راحل(ره) با دوران مقام معظم رهبرى در همین است که درعصر امام، امام با دشمنان آشکار رو به رو بود و امروز رهبر معظم انقلاب با دشمنان پنهان رو به رو هستند؛ یعنى چهره هایى هستند که بومى اند؛ ولى در پشت صحنه، عقبه آنها به دشمنان وصل است و داراى نفاق هستند. درک این مسئله براى مردم خیلى مهم است. اگر ما بخواهیم دشمن پنهان را بشناسیم یکى از راه هایش گوش کردن به شاخص هاى رهبرى است. اتکا به سخنان رهبرى مى تواند زمینه دشمن شناسى پنهان را مشخص بکند؛ چون افرادى که بصیرت بالایى دارند دیده بان هستند. آنها بهترمى توانند دشمن را ببینند و معرفى بکنند؛ لذا یکى از راهکارهاى دشمن شناسى این است که شما ببینید چه بلایى بر سر جبهه حق آمد.

یکى از مؤلفه هاى بصیرت، خطشناسى است. صراط مستقیم یک صراط بیشترنیست، در هر زمانى هم این صراط وجود دارد. مى فرماید: (الصراط صراطان صراط فى الدنیا و صراط فى الآخره)؛ یعنى صراط مستقیم راهى است که یک طرفش در دنیا وطرف دیگرش در آخرت است و اما بخشى از آن که به عنوان صراط مستقیم در دنیاوجود دارد امامى است که اطاعت او واجب است. رهبرشناسى و امام شناسى در دنیا یکى از مولفه هاى مهم بصیرت و قرار گرفتن در صراط مستقیم است. ما باید خطمان را پیداکنیم، باید ببینیم که رهبر و پیشواى مسلمانان در کجا قرار دارد و از او فاصله نگیریم.

جریان شناسى هم یکى از معیارها است. در تاریخ صدها و هزاران جریان قلابى وبدلى بوده است با رنگ و لعاب حق، تا حق را تحت الشعاع قرار دهند. گوساله سامرى یک جریان بدلى بود براى انحراف یک امت. باید مردم فهم سیاسى داشته باشند،بفهمند که پشت این جریان و عقبه اش چیست تا دچار انحراف نشوند. امروز ما از امام معصومی که حاکم باشد محرومیم و لذا به نیابت منتقل میشویم ولی فقیه بر اساس اشرافش بر قران و سنت و اجماع به ما فتوی میدهد و امر میکند ما باید تبعیت کنیم بنابراین هیچ فرقی بین تبعیت از امام صادق علیه السلام یا حضرت بقیه الله الاعظم با تبعیت از حضرت روح الله رحمه الله و حضرت آیت الله امام خامنه ای وجود ندارد حضرت امام رحمه الله می فرماید در اختیارات حکومتی فرقی بین معصوم و غیر معصوم نیست.


خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • ناشناس گفت:

    بصیرت باتملق وقدرت پرستی بدست نمی اید!!!!

  • میر فرغون گفت:

    خیلی به راه راست هدایت شدیم. دستت درد نکنه واقعا. کاملا علمی و مستدل و روشن و واضح. خطوط را مشخص کردند. دشمن معلوم٬ زمان مشخص٬ راه پیدا. فقط مانده است که ما در جاده بصیرت حرکت کنیم و روی صراط مستقیم برویم تا به مقصد برسیم. به همین راحتی!

پربازديد