تاریخ درج خبر : 1393/04/30
کد خبر : ۳۰۲۱۲۶
+ تغییر اندازه نوشته -

” وقتی تملق راه را بر اصلاح می بندد “

سایت استان: فضل الله یاری

خطیب جمعه شب یکی از رسمی ترین مراسم های لیالی قدر در حرم بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در کنار انتقاداتی که به بخش هایی از نابسامانی ها و معضلات کشور داشت به یک موضوع مهم نیز اشاره کرد وآن «تملق» است.رفتاری که برخی از افراد وگروه ها برگزیده اند تا با نزدیک شدن به مسئولان و به دست آوردن دل آنها،چندگامی بر پله هایی که خود عنوان «ترقی» را برآن نهاده اند، بالاتر بروند،که البته اگر نیک نگریسته شود،نه ترقی که گام هایی به سوی سقوط است. هم سقوط فردی که شخصیت خود را در زیر گام هایش برای رسیدن به مقام و منصبی لگدکوب می کند و هم سقوط جامعه ای که راهی غیر مشروع و خانمان برانداز برای پیشرفت افرادش تجویز می کند.

در سخنی از بزرگان دینی آمده است که بردهان متملقان خاک بپاشید و این یک سخن از سر دوراندیشی کسی است که هم مردمان را خوب می شناسد وهم روند سقوط و انحطاط جوامع را می شناسد.
در تاریخ تصاویر بسیاری وجود دارد که یک طرف حاکمان و زمامداران، منتقدان و دلسوزان حضور دارند و در طرف دیگر متملقانی که آن قدر حضورشان قدرتمند بوده که در فرهنگ ایرانی اصطلاحی به خود اختصاص داده اند«بادمجان دور قاب چین».
امیرعباس هویدا نخست وزیر قدرتمند محمدرضا پهلوی جمله ای دارد که به خوبی روش متملقان دربار شاهنشاهی را نشان می دهد. او می گوید که «اخبار بد را به من می دهند و اخبار خوب را به شاه می رسانند» به همین خاطر به نظر می رسد همان اخبار بود که اجازه نمی داد، محمدرضای مغرور و پر شده از اخبار «خوب» انقلاب اسلامی مردم ایران را با همه نشانه های آشکار و پیش بینی کننده اش، تا آخرین روزها نتواند درک کند.
تردیدی نیست که در نظام جمهوری اسلامی نیز برخی همین روش را برگزیده اند و از این منظر نظام و کیان کشور رابا خطرهای جدی روبه رو کرده اند. کیست که انبوه اصطلاحات و تعاریف مبالغه آمیز از محمود احمدی نژاد را فراموش کند. از «معجزه هزاره سوم »تا رئیس جمهوری که «امام زمان برای پیروزی اش دعا کرده است».
از «ناجی انقلاب و نظام» تا شانی «هم تراز با پیامبران».تا اینجای کار اتفاق عجیبی نیست، چرا که در طول تاریخ چاپلوسان و متملقان نسبت به قدرتمندان همین رویه را به کار بسته اند،عجیب اینجاست که این رویه از سوی برخی از مسئولان نیز پذیرفته شده و متملقان، پاداش خوبی نیز دریافت کرده اند. بنگرید به مناصبی که برخی از این متملقان در چندسال گذشته اشغال کرده اند.
در زیر پوست این تحولات اما اتفاق مهم تر در حال رخ دادن است. در حالی که هم بسیاری از مسئولان نظام تاکید کرده اند و هم عقل سلیم حکم می کند که سخنان دلسوزانی که معایب کار مملکت را بیان کنند، با گوش جان شنیده شده و به کار گرفته شود،تا در کمبودها و معایب، اصلاحاتی صورت گیرد،چاپلوسان همه نقدها را خنثی می کنند و عملا امکان اصلاح یک نظام، جامعه و حتی یک سیستم اداری را از بین می برند.
نگاهی به مواضع امام علی (ع) درباره چاپلوسان عمق دوراندیشی این چهره بزرگ تاریخ را که ( روزگاری خود هم در مقام حاکم بود و هم در مقام منتقد) به خوبی نشان می دهد. در نامه ای به مالک اشتر تذکر میدهد که از تملق گویان و مبالغه گویان دوری کن و از تعریف بیش از اندازه کسی از خودت شاد مشو.
در بخش دیگری میگوید: تملق گویی یک شخصیت واهی و موهومی از والیان در نظر مردم میسازد و مردم به شخصیت حقیقی آنها پی نخواهند برد. یعنی آنها را در نظر مردم شخصیت بزرگی میباورانند و والیان نیز مردم را به دیده تحقیر مینگرند.
امام علی (ع) در این مواضع به خوبی نشان می دهد که چگونه متملقان امکان اصلاح در جامعه و مسئولان آن را از میان می برند. چاپلوسان در حقیقت به کسانی می مانند که خود را به جای تعمیر کاری خبره و ماهر جا زده و به زیر ماشینی می رود و علیرغم پی بردن به معایب وحشتناکی که هر آن امکان دارد ماشین ومسافران را به دره وحشتناکی دراندازد، بیرون می آید و راننده را با اطمینان خاطر راهی سفری می کند که امکان بازگشت از آن بسیار دشوار به نظر می رسد.حال آن که منتقدان در این تصویر مجازی خبرگانی دلسوز هستند که یکایک اشکالات ماشین و عواقب حاصل از آن ها را برای راننده برمی شمارند و او را از سرنوشتی که در انتظار این ماشین، راننده و مسافرین آن خواهد بود، آگاه خواهند کرد. همین مثال ساده به خوبی فاصله میان متملق و منتقد را نشان می دهد و البته بلایی که متملقان می توانند برسر هر مقام یا موقعیتی بیاورند را نیز به ساده ترین شکل ممکن نشان می دهد.

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 29 تیر 93

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همشهری شما گفت:

  جناب یاری از قلم شیوا.رسا وسرشار از ایجاز شما سپاسگزاریم…

 • سعیدموسوی گفت:

  خدا را شکرما دیگر فقیر نداریم . . .

  حسین پناهی

  متن خوبی بود ولی بی انصافی میدونم این مسئله متذکر نشوم
  چون احساس میکنم از این موضوع مهم سو استفاده میشه!
  اگر منظور اون منتقدین افراطی باشن که الان دولت را هم تحت فشار میگذارند که شما هم در مقاله گفتید که روحانی باید خود را از عقبه اش جدا کند! که لازم است بگویم:
  ز یادها نمی رود که به کام نرسیدگان انتخابات ۸۸ چگونه اندوخته آبروی ملت را بر زمین ریختند و یادمان نمی رود که از رضا ربع پهلوی تا شیمون پرز و نتانیاهو و از بیت العدل بهاییان تا الریاض وهابیان چگونه از فتنه گران که به زعم خود اصلاحاتچی بودند حمایت نمودند.
  مصاحبه های عبدالمالک ریگی جانی در حمایت از جنبش سبز هم که از یادرفتنی نیست.
  ببخشید فرافکنی تا چه حد

  • محمد مهدی ایاسه گفت:

   آقا سعید موسوی فقر اون کامنتی هست که در پای سه مقاله به یک شکل نوشته می شه.خدمت منتظران باید بگویم او که برای نجات می آید کتابش تنها یک خط دارد ؛
   خودت را نجات بده جهان نجات خواهد یافت .
   در اخلاص تان به خدا کسی را شریک نکنید .

   • سعیدموسوی گفت:

    کاش زود تر میدیدت جناب.الان این حرفی که زدی صورت مسئله رو پاک یکنه یا نه؟
    شما که حرف برا گفتن داری چرا کلیشه ای صحبت میکنی؟
    یه طوری حرف بزن که بدونم چیزی حالیته در ضمن من هم ادعایی ندارم
    از نظر من اون دو مقاله با هم فرقی تدارن چون هردو یکی و با یک نیت نوشته شدند

 • ناشناس گفت:

  تملق چنان درد فراگیری شده که هرکسی درجامعه ما ازاین بلیه بدورباشد زندگی سخت وطاقت فرسایی خواهدداشت بدون تملق زندگی کردن هزینه گزافی داردو درصدناچیزی این توان وطاقت رادارند

پربازديد