تاریخ درج خبر : 1393/04/31
کد خبر : ۳۰۲۵۶۹
+ تغییر اندازه نوشته -

مشکلات اقتصادی، مانع جدی رسالت معلمان

سایت استان: عظیم بنام*

«فرزندم در اختیار شما تا آخرسال»، «معلمان زیربنای شخصیت‌ انسان‌ها هستند»، «معلمی شغل انبیا است»، «کار فرهنگ سازی دست معلم است»

این‌ها گزاره‌هایی هستند که هر انسانی حداقل یکبار در زندگی خود درباره‌ی معلمان بکار می‌برد، اما هیچگاه هیچکس در عمل به معنا و مفهوم عمیق این جملات و دغدغه‌های فرهنگیان توجه چندانی نمی‌کند. در آیاتی از قرآن کریم می‌بینیم که می‌فرماید: «خداوند اکرم است چون معلم است» و یا در سوره جمعه که می‌فرماید: «هدف از بعثت پیامبراکرم (ص) وآمدن قران تعلیم وتربیت است». آنچه که به نظر نمی‌رسد جای هیچ شکی در آن باقی باشد اهمیت بالای نهاد آموزش و پرورش در تکمیل شخصیت نهایی انسان و شکل‌گیری جامعه است. اما به راستی –اگر در عمل هم به این موضوع واقف هستیم- پس چرا به نیروی انسانی این نهاد توجه کافی و لازم نمی‌شود؟ معلمی که تا آنجا قابل اعتماد واحترام است که بسیاری از اولیا فرزندان خود را دست آنها می‌سپارند چرا باید در کمرکشِ تعلیم و تربیت این فرزندان، ذهن‌اش به نان و سفره‌ی فرزندان خودش درگیر شود؟ ارزش و قداست معلم را همه‌ی ما خوب می‌دانیم اما در عمل هم جا دارد اولیا و مسئولین -که اینقدر انتظار و توقع از معلمان دارند- در درک مشکلات و دغدغه‌‌های آنها تلاش به مراتب بیشتری به خرج دهند. گرچه فرهنگیان باید آنقدر وجدان اخلاقی‌شان بیدار باشد که در هرشرایطی به امر خطیر خود بپردازند ولی گاهی مشکلات اقتصادی تا جایی فشار می‌آورد که حقیقتاً به این رسالت سنگین خدشه وارد می‌شود. مشکلاتی که می‌شود در هرشغل دیگری با انتخاب شغل دوم برطرف کرد اما در آموزش و پرورش به دلیل اینکه با اجتماع بیشتری سر و کار دارد و شغل معلمی هم اجازه نمی‌دهد که به دیگرکارها بپردازد فقط از طریق خود وزارت آموزش پرورش و افزایش حقوق آنها قابل حل است. هرچند متأسفانه می‌بینیم برخی از این قشر نیز به اجبار به شغل دوم پناه برده‌اند. بهرحال به نظر می‌رسد با توجه به وضعیت اقتصادی این روزها، این میزان درآمد معلمان نمی‌تواند مشکلات و دغدغه‌های آنان را برطرف کند تا با فراغ بال بر سر کلاس درس حاضر شوند. دغدغه آنجا بیشتر می‌شود که فرهنگیان می‌بینند افزایش حقوق دیگر نهادها بیشتر ازآموزش وپرورش است. هرچند این افزایش، حق همه‌ی کارمندان نهادهای مختلف است اما شاید معلمان با توجه به اذعان همه مبنی بر حساس بودن کارشان توقع داشتند که حقوقشان از دیگر نهادها بیشتر باشد ولی در سالهای گذشته شرایط به گونه‌ای پیش رفت که به حقوقی نزدیک به دیگران هم قناعت می‌کنند. منتقدان افزایش حقوق معلمان می‌گویند که معلمان دو یا سه روز بیشتر کار نمی‌کنند و سه ماه نیز بیکارند اما باید یادآوری کرد که با نظام «شش- سه- سه» دیگر تمام معلم‌ها‌‌ حداقل چهار روز مشغول به انجام وظیفه‌شان هستند و با نگاهی به نظر اکثر آنها می‌بینیم که حاضرند 12ماه سال را کار بکنند اما حقوقی مناسب داشته باشند. هرچند گام‌های مفید وزیر آموزش و پرورش دولت تدبیر و امید نسبت به افزایش بجای حقوق معلمان مقطع حساس ابتدایی جای تحسین دارد اما قطعا سایر معلمان نیز انتظار دارند که این افزایش شامل همه‌ بشود. به‌هرحال، آنچه که ناگفته هم پیدا بود این است که در کشور ما به نظام آموزش و پرورش و نقش آن در جامعه، در عمل آنگونه که شایسته و بایسته است توجه کافی نکرده‌ایم ولی گمان می‌رود که دولت تدبیر و امید که حقیقتاً در بسیاری از زمینه‌ها بذر امید را در دل همه کاشته‌است به انتظارات به حق و البته فراوان مردم–تا حد امکان و اختیارات- پاسخ شایسته‌ای بدهد.

*سرمقاله ابتکارجنوب – دبیر آموزش و پرورش بخش چاروسا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • فضیلت گفت:

  بسیار شیوا و رسا فرمودین اما کو گوش شنوا

 • محمد گفت:

  سلام بر جناب بنام عزیز
  همیشه گل میگی و تفکراتت سرشار از انسان دوستیست
  همه به دولتی که شما هم نماینده ان هستی به نوعی امید بستند
  انشاله شما هم به حقتان برسید

 • بدخش گفت:

  دوست عزیزم سلام .
  ازاینکه درمورد ارزش وقداست و مشکلات معیشتی معلمان صحبتهای قشنگی را مطرح نمودید متشکرم
  باشد که خداوندتوفیقی حاصل فرمایدکه همکاران عزیزم با همه این مشکلات نسبت به امر خطیر آموزش وپرورش نهایت تلاش وکوشش را داشته باشند .امیدوارم که دولت تدبیر وامید به فرموده جنابعالی بذر امید را دردل همه هموطنان به خصوص فرهنگیان بکارد
  حرف حرف شیرعلی هست

 • ریاحی م گفت:

  سلام،ماندگاری مشکلات معیشتی و اجتماعی فرهنگیان دیگر به روند فرسایشی تبدیل شده. عمده مشکلات و دغدغه های فرهنگیان علاوه بر گرفتاریهای معیشتی؛نگرانی از بی توجهی به شایسته سالاری در مدیریت است.

 • م.شا د گفت:

  از اینکه همیشه به مسائل و مشکلات معلمان اشاره میکنی تشکر میکنیم واقعا حرفهای دلمو زدی

 • الهی گفت:

  همیشه رسیدگی به معیشت معلمان در حد شعار باقی مانده و بس. به شخصیت ما توهین نکنند،مشکلات معیشتی پیشکش.

 • محمد حسین بهرو شمس گفت:

  سلام دوست و همکار عزیز.
  چه زیبا بیان می کنید مشکلات جامعه فرهنگی را .
  قطعاً مشکلات اقتصادی برای یک فرهنگی تأثیری نا مطلوبی بر انگیزه یاددهی و یادگیری در امر آموزش را دارد که این امر روز به روز در آموزش و پرورش نمایان می شود و افسوس و صد افسوس … قضاته کو گوش شنوا اصلاً گوشی نیسی گو

 • دبیر آموزش و پرورش گفت:

  جانا سخن از زبان ما می گویی

پربازديد