تاریخ درج خبر : 1393/05/04
کد خبر : ۳۰۲۶۴۷
+ تغییر اندازه نوشته -

از نشریه بدون‌مجوز و دست‌نویس تا زد و بندها و معاملات غیرانسانی

کریم بنام متولد 1362/2/1 کهگیلویه و کارشناس اقتصاد کشاورزی است. وی از سال 1376 با فعالیت در هفته‌نامه زاگرس پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه وی با سایت استان به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

IMG_2137

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

در سال 1376 در روستای جاورده کار مطبوعاتی را با انتشار نشریه بدون‌مجوز و دست‌نویس صدای خاموش در 3 نسخه که با گذاشتن کاربن تهیه می‌کردیم و به اخبار و اطلاعات روستای خودمان و در ادامه بخش چاروسا می‌پرداخت، شروع کردم. بعد از آن در دانشگاه یاسوج نشریه دانشجویی بیدار را مدیریت کردم و زیرمجموعه بسیج دانشکده کشاورزی فعالیت موفقی را در کنار همکاران آغاز نمودم. بعد از آن در سال 1385 رسما کار خود را به عنوان خبرنگار در دوهفته‌نامه آوای گچساران شروع کردم و 3 سال بعد از آن سردبیر شدم و خوشبختانه مجوز این نشریه نیز هفته‌نامه شد. درهمین سال ها در سایت دلتا نیوز نیز فعالیت داشتم ولی نتوانستیم آن گونه که هدف‌گذاری شد، ادامه دهیم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما بری ورود به این عرصه بود؟

همواره نوشتن ودیده شدن نوشته‌هایم برایم مهم بود بعد از آن که نشریه دست‌نویس را می‌نوشتم آنقدر لذت می‌بردم که نمی‌توانستم استقبال و حرص اهالی روستا را به چیز دیگری عوض کنم، همین عاملی شد تا به رسانه‌هایی فکر کنم که آن روزها برای خرید وخواندن آنها به دردسر می افتادم.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکرکنید.

هفته‌نامه آوای گچساران، سایت دلتانیوز و اکنون فانوس شب، خبرگزاری فارس، سایت کبنانیوز و ابتکار جنوب – از سال 1385 به این طرف همچنان در همین رسانه‌ها مشغولم.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

اولین دوره را در سال 1389 و به همت خبرگزاری فارس دیدم و بعد از آن در دوره اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شرکت کردم.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایت‌هایی دنبال می‌کنید؟

بدون استثناء تمام رسانه‌های شناسنامه‌دار را می‌بینم و می‌خوانم هم در استان وهم کشوری ولی برخی رسانه‌های شناسنامه‌دار مثل خبرگزاری فارس، ایرنا، مهر، ایسنا و سایتهای کبنانیوز، سایت استان و عصر دنا را دنبال می‌کنم هرچند به علت فعالیت صرف خبرنگاری عملا در جریان عمده خبرهای استان از نزدیک هستم.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

بدون اغراق عمده نشریات کشوری را در دفتر روزنامه یا باجه مطبوعاتی رصد و مطالعه می‌کنم. به ویژه روزنامه‌های شرق، کیهان، ابتکار، آرمان و اعتماد را- جوان، اطلاعات، رسالت و کارون را هم در حد تیتر خوانی.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار جهانی را از سایت bbc، خبرگزاری فارس، ایرنا و شبکه سراسری ایران دنبال می کنم.

نشریات استانی را در قالب نسخه های چاپی مطالعه می کنید یا آنلاین؟

آنلاین

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

خبرنگاری و فعالیت خبری تنها شغل من است. خیر

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

کمتر از 800 هزار تومان

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

کمتر از 150 هزار تومان

اگر درخانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

سجاد بنام برادر اینجانب اخیرا وارد فعالیت حرفه‌ی خبرنگاری شده است.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

محمد‌شریف اسلامی، داریوش بهنیا، محمود آرام را بیش از سایرین می‌پسندم ولی عمده خبرنگاران استان در کار خود مجرب هستند. حمید جهان، عیسی فتحی، ضرغام علیبازی، نوروز کمایی و خیلی های دیگر که در این مصاحبه فی البداهه حضور ذهن ندارم، فعالیتهای چشمگیری درعرصه خبر دارند.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

خبرنگاران جایگاه والایی دارند ولی این کلیت و سیمای کلی است اگر به فرع وارد شویم، می‌بینیم برخی افراد یک روزه وارد عرصه خبری می شوند و این جایگاه را پایین می‌آورند. خیلی ها خود وارد زد و بندها و معاملات غیرانسانی می شوند.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

معتقدم خبرنگاری نباید شغل اول تعریف شود چراکه همه آن مشکل است تنها چیزی که می‌تواند فعالیت چند ساله را در عرصه خبر رقم بزند، علاقه و عشق شخصی است نه حقوقی مشخص هست و نه بیمه و نه مسکن، نه امنیت شغلی و نهادی پاسخگو به دغدغه‌های مادی و معنوی این قشر است.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

بد

چه انتظاری ازمسئولان وخانه مطبوعات دارید؟

واقعا انتظار خاصی ندارم، معتقدم خبرنگار نباید خواسته و انتظار مطرح کند ولی مسئولان خود باید کاری کنند که تنها دغدغه خبرنگار و نویسنده، نوشتن باشد و گفتن نه چیزهای دست و پاگیر.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

عدم رعایت قانون در پرداخت تعرفه‌های واقعی، ضعف عمده مدیران مسئول در مدیریت رسانه‌ها، این کاره نبودن بخشی از اهالی رساله و مهمتر از همه اینها عدم اعتقاد عملی مسئولان به کار فرهنگی.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

به کرات، شرکت نفت گچساران، بنیاد مسکن استان، شهرداری مادوان و …

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

طبق قانون مطبوعات هیچ نهاد و شخصی نمی‌تواند جلوی آزادی نشریات را بگیرد یا از چاپ مطلبی ممانعت کند و در مقام اعمال فشار برآید. رسانه‌ها در بیان مطالب جز موارد مخل امنیت و مخالف اسلام آزادند و مواردی از این دست.

IMG IMG2

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد