تاریخ درج خبر : 1393/05/03
کد خبر : ۳۰۵۱۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

نگاهی گذرا به تشکیل جبهه پرحاشیه پایداری

سایت استان: صادق دوپیکر

(به بهانه سالگرد تشکیل جبهه پایداری)

با برگزاری همایشی سراسری در تابستان 90با حضور و سخنرانی آیت الله مصباح یزدی و شرکت جمع کثیری از اصولگرایان عمدتاً تندرو، جبهه پایداری انقلاب اسلامی اعلام موجودیت کرد.
حضور برخی از اعضا فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس شورای اسلامی ,اعضا قرارگاه عمار ، در کنار برخی اعضای پیشین دولتهای نهم و دهم، خبر از تشکیل جبهه ای پر سروصدا در میان جریان اصولگرایی را می داد.
جریان اصولگرایی تحت لوای جبهه متحد اصولگرایان متشکل از جبهه پیروان خط امام و رهبری،جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی که اصولگرایان تحول خواه قلمداد میشدند و رایحه خوش خدمت که با پیروزی احمدی نژاد مطرح شدند،سعی در حرکتهای سیاسی آرام و معتدل با مشورت و ریش سفیدی بزرگان اصولگرایی در فضای سیاسی کشور داشتند.
حجت الاسلام آقا تهرانی ،روح الله حسینیان،حجت الاسلام پناهیان،غلامحسین الهام،حمید رسایی،مهدی کوچک زاده ، سقای بی ریا ، لنکرانی ، فاطمه آلیا و قاسم روانبخش از مهمترین شرکت کنندگان در همایش مذکور بودند که بعدها شورای مرکزی جبهه پایداری انقلاب اسلامی را تشکیل دادند.جبهه ای که در رسانه های ایران به “جبهه پایداری” معروف و شناخته شد.
جامعه اسلامی دانشجویان اولین تشکل بزرگ و منسجمی بود که حمایت خود را از جبهه پایداری اعلام کرد و رسماً به این جبهه پیوست.اعلام مواضع احساسی، تند و بی پروا نسبت به مسائل جامعه و عدم توجه به مشورت بزرگان یا به اصطلاح ریش سفیدان جریان اصولگرایی مهمترین ویژگی مشترک جامعه اسلامی با جبهه نوظهور بود.
آیت الله مصباح یزدی ملقب به استاد مصباح به همراه آیت الله خوشوقت از شاخص ترین چهره های حوزوی حاضر در همایش تابستان 90 بودند، که با تشکیل شورای مرکزی جبهه پایداری، شورای فقاهتی این جبهه را تشکیل دادند.در حال حاضر شورای فقاهتی از ارکان اصلی جبهه قلمداد می شود.
هر چند سیاست کلی اعضا جبهه در مصاحبه های رسانه ای در ابتدا، مخفی نمودن نقش استاد مصباح در تصمیمات جبهه بود، اما گذشت زمان نقش این روحانی را در تصمیمات و سیاستهای جبهه بیشتر و پررنگ تر نشان داد.
موسسین جبهه شاخصه های مهمی را مشتمل بر روابط و مرزبندی هایی برای ادامه فعالیت سیاسی خود در نظر گرفته بودند و اصطلاحاً مرامنامه سیاسی شان را بر این اساس تهیه و تنظیم کردند.
1-رابطه با خدا بر اساس اخلاص
2-رابطه با ولی خدا بر اساس تبعیت
3-رابطه با مردم بر اساس خدمتگذاری و صداقت
4-مرزبندی با جریان به اصطلاح فتنه88
5-مرزبندی با جریان موسوم به انحرافی
6-مرزبندی با خواص مردود و به اصطلاح بی بصیرت.
اعضا این جبهه با در اختیار داشتن تریبون های پر سروصدایی چون سایت رجا نیوز و نشریه توقیف شده 9 دی سعی در مطرح کردن مرزبندی های مطروحه خودشان در فضای سیاسی کشور داشتند.این جبهه تمام تلاشش را کرد تا با مطرح کردن جریان به اصطلاح فتنه ،جریان اصلاح طلبی و نیروهای خط امامی را از صحنه سیاست کشور برای همیشه حذف کند.
از سویی دیگر اعضا این جبهه در مصاحبه ها و سخنرانی های خود با بی بصیرت خواندن چهره های شاخص و متنفذی همچون ناطق نوری که در مخالفت با روند موجود سکوت کرده بودند،سعی در به انزوا کشیدن این چهره ها داشتند تا بتواند خود نقش پررنگ تری را در معادلات سیاسی بازی کنند.
حتی رئیس جمهور فعلی نیز از گزند برچسب زنی این طیف در امان نبود که “ساکتین فتنه” عنوانی بود که در مقطعی به دکتر حسن روحانی خطاب میکردند.اما بی شک تیغ تیز تهمتها و بداخلاقی های سیاسی این گروه بیش از همه به سمت آیت الله هاشی رفسنجانی و خانواده ایشان بود.از تعرض به خانواده ایشان گرفته تا “پدر فتنه” و “راس الفتنه” خواندن خود ایشان.
مهمترین علت اختلاف جبهه متحد اصولگرایان با جبهه پایداری نیز ،اصرار جبهه پایداری بر مشخص شدن مرزبندی اصولگرایان با جریانات به اصطلاح فتنه و انحرافی و همینطور خواص بی بصیرت بود.این در حالی بود که نیروهای قدیمی جریان اصولگرایی مثل اعضا موئتلفه اسلامی سعی بر مدیریت آرام مساله را داشتند.این اختلاف تا جایی پیش رفت که عملاً در حال حاضر جبهه پایداری خارج از جبهه متحد اصولگرایان به حیات سیاسی خود ادامه میدهد.
جبهه پایداری بر روی سه شعار مهم عقلانیت،معنویت و عدالت محوری حول محور ولایت ، پافشاری می کند.هر چند این سه شعار شاخص مکتب امام راحل بوده است اما جبهه پایداری هیچ گاه نتوانست در حوزه عمل به این شعارها تحقق ببخشد.نوع برخورد تند و همراه با عصبانیت این جبهه در مخالفت با کلیات کابینه در جریان رای اعتماد به وزرا در تابستان92 نگاه مردم را به شعارها و وعده های این جبهه تغییر داد.
هر چند مردم در انتخابات ریاست جمهوری سال92 با نوع رای دادنشان به دکتر روحانی و عدم استقبالشان از دکتر جلیلی که کاندیدای جبهه پایداری و نماد نوع تفکر این جبهه در مواجهه با مذاکرات هسته ای بود، نشان دادند که خواستار حل و فصل چالش هسته ای ایران هستند ، اما پایداریهای مجلس نشین در ماههای اخیر تندترین انتقادات را نسبت به روند مذاکرات هسته ای ایران و گروه 5+1 داشتند و با به راه انداختن جریانی به نام دلواپسی سعی در تحت فشار قرار دادن تیم مذاکره کننده هسته ای جهت عدم توافق در پرونده هسته ای داشتند.که این خود بیانگر فاصله عمیق بین افکار و اندیشه های این جبهه با خواسته ها و دغدغه های واقعی مردم می تواند باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رحیمی بویراحمدی گفت:

  با تشکر
  لطفا قرابت فکری و عقیدتی این گروه را با افراطیون …………………….. ،
  بیان نمایید…سپاس

 • غلامی گفت:

  مطلب ارزشمندی بود. سپاس

 • ناشناس گفت:

  متن توصیفی خوبی بود ولی میتواندتحلیلی تر شود

پربازديد