تاریخ درج خبر : 1393/05/05
کد خبر : ۳۰۷۶۱۲
+ تغییر اندازه نوشته -

بیشترین پروژه و جذب اعتبار عمرانی در کشور را داشتیم/مسایل قومی و قبیله ای در انتخاب من دخیل نبود/ تغییر مدیران دانشگاه بر اساس اعتدال است

سایت استان: رئیس دانشگاه پیام نور استان می گوید که بیشترین پروژه عمرانی و بیشترین جذب اعتبار عمرانی در کشور متعلق به دانشگاه پیام نور استان بوده است. وی همچنین به نحوه انتخاب خود به عنوان رئیس در این دانشگاه اشاره می کند و می گوید مسایل قومی و قبیله ای در انتخابش دخیل نبوده است. نجیب زاده تعامل خود با نمایندگان را مثبت ارزیابی می کند و عمده ارتباط خود را با نماینده بویراحمد و نماینده گچساران عنوان می کند. نجیب زاده تغییر مدیریت ها  وانتصاب نیروهای جدید در این دانشگاه را بر اساس رویکرد اعتدالی می خواند.

DSCN7283

گفت وگوی پویا وکیلی مدیرمسئول خبرنما با دکتر نجیب زاده  در پی می آید:

لطفا مختصری از دوره های تحصیلی و سوابق کاری تان را شرح دهید ؟

ضمن تقدیر و تشکر از شما که این فرصت را فراهم کردید، تحصیلات لیسانس و فوق لیسانس را داخل کشور و در رشته اقتصاد و تحصیلات دوره دکتری را نیز در رشته اقتصاد در خارج کشور گذراندم. در خارج کشور بواسطه علاقه به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در سال اول دبیر انجمن اسلامی دانشجویان میسور و در سال دوم و سوم تحصیلی دبیر کل اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان شبه قاره هند بودم.

با توجه به اینکه در سال های اخیر انجمن های اسلامی داخل کشوربا گرایشات متفاوت (طیف شیراز) و انجمن اسلامی مستقل (وابسته به بسیج ) فعالیت دارند، شما در قالب انجمن اسلامی با چه طیف فکری فعالیت داشت ؟

در خارج از کشور ساختار انجمن های اسلامی تحت عنوان انجمنهای اسلامی دانشجویان مسلمان هستند و بیشتر فعالیت ها ، علمی و فرهنگی است و رویکرد سیاسی در آن کم رنگ است .

آیا نقش شما در انجمن اسلامی شبه قاره هند تاثیری در تصدی سمت های اجرایی داخل کشور برای شما داشته است؟

انجمن های اسلامی شبه قاره هند نزدیک به ۳۰ سال قدمت دارد و دبیران واعضای فعال این انجمن در داخل کشور سمت های مهم را بدست گرفته اند، در این خصوص دانشگاه پیام نور از بنده برنا مه هایی را خواستند که در این بین حمایت مقامات محلی، همکاران ودوستان اعضای هئیت های علمی دانشگاه پیام نور و شناختی که حوزه وزارت علوم از بنده داشتند بی تاثیر نبود.

تعامل شما با مدیران دانشگاه های یاسوج وعلوم پزشکی چطور است؟

ما اعتقاد داریم تنها راه توسعه دانشگاه های استان تعامل سازنده است، فعالیتهای فرهنگی مشترک،برگزاری همایش های مختلف، توسعه تحصیلات تکمیلی، توسعه علوم وفنون جدید نیاز به این تعاملات را بیش از پیش میکند.

زمزمه هایی هست که سرپرست دانشگاه یاسوج از شورای انقلاب فرهنگی رای نمی گیرد، آیا نظر شما در مورد ادامه فعالیت ایشان به عنوان رئیس دانشگاه یاسوج مثبت است ؟

اینکه ایشان می ماند یا می رود به عهده مجموعه وزارت علوم و شورای انقلاب فرهنگی است، اما ثبات مدیریت بهتر می تواند به توسعه و برنامه ریزی دانشگاهها کمک نماید. ودر ۱۵ یا ۱۶ سال اخیر یکی از دلایلی که دانشگاه یاسوج از یک دانشکده به دانشگاه تبدیل شد ثبات مدیریت این مجموعه بود و امیدواریم با تدابیری که وزارت علوم خواهد اندیشید مدیریت دانشگاه یاسوج کما فی سابق پایدار باشد، آقای دکتر رمضانی از مجموعه ای بیرون آمده اند که دلش به حال توسعه دانشگاه و امید و نشاط در دانشگاه می تپد و مجموعه هیئت علمی و کارکنان دانشگاه هم از ایشان حمایت کردند و ما هم به عنوان مجموعه آموزش عالی استان معتقدیم ایشان نیتی جز ارتقاء دانشگاه و حفظ کرامت دانشجو و نیروی انسانی دانشگاه ندارد.

عملکرد شما در دانشگاه پیام نور در شاخص های مختلف آموزش، پژوهش، تحصیلات تکمیلی رفاهی ، سرانه فضای آموزشی چگونه بوده است و در هر کدام چه آماری ارائه می دهید ؟

ما در شرایطی دانشگاه پیام نور را تحویل گرفتیم که از لحاظ امکانات زیر ساختی و شرایط فیزیکی مشکلات زیادی داشت و لذا توسعه آموزش و پژوهش ، حوزه فرهنگی و توسعه فضای فیزیکی مد نظر بود و از این حیث بیشترین پروژه عمرانی و جذب اعتبار عمرانی را در سطح کشور داشتیم. برای تکمیل سایت پیام نور گچساران پیشنهاد دو پروژه عمرانی رادادیم همچنین پیام نور باشت هم نیاز به یک ساختمان اداری دارد که پیشنهاد آن داده شده .اما در حوزه مرکزی یاسوج که واقعا مشکل داشتیم و سایت ما ۲۰ درصدی بیشتر فعال نشده بود توانستیم چند پروژه عمرانی را تعریف کنیم، برای واحد های دیگر از جمله مارگون،لنده و سی سخت نیز پروژه هایی را مصوب کردیم که عملیات اجرایی آغاز شده است.
ما در سطح کشور اولین و یا دومین استانی هستیم که در بین دانشگاه های پیام نور بیشترین پروژه های عمرانی را در حال اجرا داریم و امیدواریم تا اول مهر بعضی را به بهره برداری برسانیم از آغاز مدیریت من تمام پروژه هایی که ۲۰% بیشتر فعال نبودند و بعد از آن فعال شدند و بعضی از آن ها با پیگیری ویژه وتخصیص منابع ۶۰ تا ۷۰ درصد رشد داشتند.
در حوزه فرهنگی نیز بیشترین همایش ملی و فرهنگی را در سطح کشور دانشگاه پیام نور استان مجوز دارد که هم اکنون در حال برنامه ریزی برای اجرای آن در سال جاری هستیم.
خبر خوشی که برای مردم دارم ، اولین همایش ملی مفاخر ایران به یاد مرحوم آیت الله ملک حسینی را داریم که کمیته های متعدد علمی آن در سطح دانشگاه و استانداری تشکیل شده و در اسفند ماه برگزار خواهد شد.
-همایش ملی حجاب ، عفاف و پوشش اقوام ایرانی نیز در سال جاری برگزار خواهد شد.
-همایش ملی فرهنگ وتوسعه کار آفرینی سومین همایشی است که در مهر ماه سال جاری برگزار خواهد شد .
– همایش ملی در حوزه نانو در شهرستان گچساران ابتدای سال ۹۴ برگزار خواهد شد.

نجیب-زاده1

برای دانشجویان به عنوان محور اصلی دانشگاه و کارکنان و اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور چه خدماتی داشته اید؟

آموزش عالی و دانشگاه یکی از عواملی که نتوانست در سالهای اخیر در معرفی استان از پتانسیل موجود کمک کند لذا برگزاری این همایشها اگر در این راستا باشد موثر واقع خواهد شد. خدماتی به صورت روتین و با برنامه ریزی قبلی جهت رفاه دانشجویان در بحث حمل ونقل و ایاب وذهاب، خوابگاه ها، سلف سرویس و… پیش بینی شده است.
برای بحث خوابگاه ها، اگر چه جز تعهدات حقوقی پیام نور نیست اما جلسات متعددی در استانداری در حال برگزارشدن است .اقدامات رفاهی خوبی برای کارکنان و هیات علمی برداشته شده از جمله آنکه بحث تعاونی مسکن و ساخت مسکن برای این عزیزان مد نظر می باشد.

با توجه به اینکه دانشگاه یاسوج همزمان با ریاست آقای دکتر رمضانی کانون ها وتشکل های صنفی، شورای صنفی و انجمن های علمی آغاز به کار کردند آیا تشکل های صنفی دانشگاه پیام نور فعال هستند؟

در دانشگاه پیام نور تشکل صنفی به صورت شناسنامه دار نداریم، اما بیشترین کانون علمی و فرهنگی را داریم و برای ایجاد نشاط و امید به دانشگاه در صدد هستیم که در این زمینه به در خواستهای قانونی دانشجویان پاسخ دهیم.
دانشگاه های پیام نور دهدشت و گچساران با توجه به سابقه ۲۰ ساله در این زمینه مشکل ندارند و امکانات رفاهی وتشکل های صنفی بهتر هستند اما پیام نوریاسوج ۸ سال بیشتر قدمت ندارد، لذا تلاش می کنیم که به شرایط مطلوب مورد نظر برسیم.

آیا قول تشکل های صنفی را به دانشجویان می دهید؟

بله، اگر دانشجویانی درخواست داشته باشند که فعالیت های صنفی و اسلامی مد نظر شان باشد در قالب آیین نامه های موجود وزارت علوم، آماده ایم که چنین فضایی را فراهم بکنیم و البته مکان و شرایط فیزیکی را باید هر چه سریعتر فراهم تا به این اهداف دست پیدا کنیم.

اخبار استانی را از چه رسانه هایی دنبال می کنید ؟

از سایت خبرنما، سایت استان ، بویرنیوز، کبنانیوز، عصر دنا، نشریه گل زاگرس، ابتکار، بلا استثنا هر روز اخبار ملی و استانی رامطالعه می کنم.

اخبار کشوری را از کدام رسانه دنبال می کنید ؟(رسانه ملی یا روزنامه ها)

هم تلویزیون و هم سایت های کشوری مثل سایت انتخاب ، پویش ، تابناک ، سلام نو و روزنامه های ابتکار ، اعتماد، مردم سالاری ، جمهوری اسلامی

آیا در انتخاب شما به عنوان رییس دانشگاه پیام نور رگه هایی از تقسیم بندی های مرسوم منطقه ای، قومی وقبیله ای دیده می شود؟

به هیچ وجه رگه های قومی و محلی در انتخاب من تاثیری نداشته است و اعتقادی هم به مباحث قومی وقبیله ای ندارم چون آن را ضد توسعه می بینم.

تعامل شما با نماینده بویر احمد چطور است ؟

تعامل من به عنوان یک مدیر دانشگاه پیام نور استان با همه نمایندگان خوب است (چون مدیر استانی هستم) بخصوص با نمایندگان بویراحمد و گچساران ارتباط کاری بیشتری دارم ، ضمن احترامی که برای آقای بزرگواری قایلم وایشان را نیز به عنوان یک نماینده پیگیر میشناسم.

در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ به چه کسی رای دادید ؟

به آقای روحانی رای دادم

اهداف شما از برگزاری همایش های ملی که تدارک دیده اید چیست ؟آیا هزینه این همایش ها می تواند سود مشخصی را هم عاید این استان کند؟

تامین اعتبار این همایش ها از تهران بوده و هیچ هزینه ای به ما تحمیل نخواهد شد. استان ما پتانسیل های متعددی دارد د با تدارک چنین همایش هایی اگر بتوانیم استان را معرفی کنیم جهت توسعه استان گام موثری برداشته ایم. بنده در هیئت رییسه پیام نور کشور طرح مجتمع رفاهی تفریحی دانشگاه های جنوب کشور را برای استان پیشنهاد دادم که تصویب شده و در صورتی سازمان منابع طبیعی زمین مورد نیاز را واگزار کند کلنگ این مجتمع را خواهیم زد. البته از سازمان منابع طبیعی بخاطر اهدا ۱۰۰ هکتار زمین به مرکز تحقیقات کشاورزی پیام نور و همچنین به خاطر اهدا ۵۰ هکتار زمین در منطقه دیگر بخاطر ایجاد پژوهشکده گیاهان دارویی تقدیر وتشکر مضاعف داریم.

آیا برای واحد های پیام نور استان تغییراتی در سطح مدیریتی خواهیم داشت ؟

قطعا تغییراتی متناسب با برنامه های آموزش عالی در سطح استان خواهیم داشت و رویکرد ما در این تغییرات اعتدالی خواهد بود.

آیا در انتخاب مدیران از هیئت علمی استفاده خواهد شد؟

تلاش مابراین است که از اعضای هیئت علمی در مسئولیت های کلان دانشگاه استفاده کنیم
در حوزه آموزش دانشگاه پیام نور ما هیچ گونه تحصیلات تکمیلی نداشتیبم و از مهرماه در رشته های ادبیات و شیمی در قالب فراگیر و مجازی پذیرش دانشجو خواهیم داشت و ۸ رشته دیگر هم در مرحله اخذ مجوز برای بهمن ماه هستیم .
( اقتصاد- ادبیات – شیمی – مهندسی آب – کشاورزی اکولوژی- هواشناسی – روانشناسی )
در حوزه پژوهشی نسبت به دوره های پیشین رشد خوبی داشتیم بخصوص اینکه دفتر انجمن نانو را برای پیام نور مرکز گچساران مصوب کردیم و تا پایان سال این انجمن فعال خواهد شد – یک پژوهشکده نفت و گاز را نیز برای پیام نور گچساران در نظر شده که نیاز به فراهم آوردن تعدادی هیئت علمی در این رشته هست.
در سالهای پیشین شوراهای مختلف دانشگاه پیام نور از جمله شورای فرهنگی،ارزیابی و نظارت و پژوهشی منفعل بودند و تلاش کردیم این شوراها را فعال و از اعضای هیئت علمی به عنوان عضو استفاده کردیم.

عملکرد مدیران پیشین پیام نور، آقای دکتر یوسف وند و دکتر خرامین را چگونه ارزیابی می کنید؟

در دوره آقای دکتر خرامین که بسیار زحمتکش بودند فضاهای فیزیکی خوبی متناسب با امکانات فراهم شد وآقای یوسف وند هم تلاشهایی را برای توسعه اداری داشتند،که در این خصوص خدمات خاصی را به دانشگاه ارائه دادند، اما انتظار می رفت در زمینه تحصیلات تکمیلی ایشان گام موثری بردارند که اینطور نشد.

آیا قول وعده ای برای ارائه گزارش عملکرد به مردم از طریق برگزاری نشست خبری با رسانه ها خواهید داد؟

قطعا ظرف دو ماه آینده این جلسه برگزار خواهد شد . در شش ماه اخیر بیشتر تلاش شد که کاستی های قبل جبران شود.

سخن آخر ؟

دغدغه توسعه استان را دارم و معتقدم نیروهای شایسته و خوش فکر صرف نظر از جناح بندی های سیاسی را به کار گیریم و معتقدم که نیروهای تحصیل کرده استان باید دور یک میز جمع شوند با هرسلیقه و تفکری جهت توسعه استان گام بردارند .
ودر همین راستا جهت اخذ مجوز همایش های علمی و فرهنگی ، کمیته های علمی و فرهنگی از نیروهای خوش فکر و متخصص موجود در استان استفاده کردیم تا دغدغه توسعه استان را پوشش دهیم. قطعا حضور نیروهای خوش فکر مانع خود زنی و حرکت های تخریبی و ترور شخصیت در استان خواهد شد.

* گفتگو: پویا وکیلی – خبرنما

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دانشجوی یاسوج گفت:

  دکتر انصاب هات خیلی مشکل داره دقت کن افراد لایق را فدای افراد نا کار امد نکن

 • دانشجوی لیکک بی صحاب گفت:

  سلام دکتر واقعا خبرنداری یامشکل چیست که دانشگاه لیکک به مدت سه ماه است که کولراش خرابند مسئولی نیست که پیگیری کند وای بر شما مسئولین

 • دانشجوی لیکک بی صحاب گفت:

  سلام جناب دکتر بجای این همه عکس زده ای توسایتکمی هم به فکراین دانشجویان بدبخت باش که به مدت3ماه کرندارند وتواین گرمابسرمیبریمبیش ازچند باراست پیگیری کردیم ماهم انسانیم ولی کاری نکردن تاکی این همه بی عدالبتی یاایمان مسئولین مشکل دارند………….

 • حرف ناب گفت:

  رتبه بندی سایتهای استان کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد
  همکار گرامی می توانید جهت اطلاع از این اطلاعات به آدرس زیر مراجعه نمایید
  http://harfenab.ir/index.php/varzesh/4351-2014-07-29-12-08-34.html

 • پاتاوه گفت:

  درود بر اعتدال و توسعه
  نهادهای علمی از ارکان توسعه پایدارند..امیدواریم استان ما هم مثل استانهای یزد کرمان مازندران اصفهان اذربایجان خوزستان فارس رشد وپیشرفت کندو این حق مردم بااصالت و استان ماست.

 • دهدشت گفت:

  درود بر دکتر نجیب زاده مرد تعامل وتسامح

پربازديد