تاریخ درج خبر : 1392/03/28
کد خبر : ۳۱۱۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

زارعی و بزرگواری شکست خوردگان بزرگ انتخابات ریاست جمهوری

سایت استان: ابراهیم علیزاده

هدف از این نوشتار تنها بررسی عملکرد دونماینده اصولگرا و یک نماینده اصلاح طلب کهگیلویه و بویراحمد در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری است.

اگرچه این نوشتار ممکن است دارای اشکالاتی از سوی هواداران دونماینده اصولگرا باشد اما بطور حتم معتقدم واقعیت هایی نیز در آن نگارش شده که پیشنهاد می شود هواداران این دو بزرگوار بدور از حضور در فضای احساسی و براساس عقلانیت، مطلب اینجانب را مطالعه و اگر دوست داشتند نقد گفتمانی کنند.

1235646

قبل از مشخص شدن نامزدهای انتخاباتی یعنی رایزنی ها و گمانه زنی ها ، دو نماینده اصولگرای کهگیلویه و بویراحمد یعنی آقایان ” زارعی و بزرگواری ” در اقدامی عجیب در دونامه جداگانه مخالفت صریح خود را با ” حضرت آیت اله هاشمی رفسنجانی ” جهت نامزدی در این انتخابات اعلام که واکنش های شدیدی را از سوی برخی هواداران بویژه اصلاح طلبان بویراحمد و دنا بهمراه داشت.

مهمترین امضایی که ممکن است ترکش های آن دو سال و نیم آینده گریبانگیر این آقایان شود امضای تقدیرشان از شورای محترم نگهبان بخاطر احراز صلاحیت نشدن آقای هاسمی بود که هنوز هم جواب قانع کننده ای به افکار عمومی اعلام نداشته اند.

قبل از زمان تبلیغات رسمی یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اگرچه ” محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی اصلاحات ” شبانه برای صرف شام میهمان بزرگواری شد اما در اردوگاه گروه حامی زارعی تشتت در زمینه حمایت از کاندیدای واحد مشهود بود.

در سوی دیگر میدان ، ” بزرگواری ” تاحدودی به هواداران خود گفت که ” علی اکبر ولایتی ” گزینه موردنظرش است اما باید کمی صبر نمود تا بازی اصولگرایان و ناز و غیض کردن های شان به اتمام برسد.

ائتلاف ها یکی پشت دیگری برای بدست گرفتن مسوولیت اول اجرایی کشور در بدنه اصولگراها شکل گرفت و ” زارعی و بزرگواری ” همچنان در مصاحبه های شان از پیروزی طیف خود سخن می گفتند و خبری از حامیان اصلاح طلب شان در مصاحبه ها یافت نمی شد.

با تائید صلاحیت هشت نفر از نامزدهای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری تلاش های سیاسی یک نماینده اصولگرا یعنی ” حاج زارعی ” نماینده بویراحمد و دنا برای تمامی نامزدهای اصولگرا شروع شد و نگفت کدام کاندیدا گزینه نهایی وی در این انتخابات است.

زارعی یکروز برای ” قالیباف ” سخن راند و وی را فرمانده شجاعی خواند که دارای مدیریت استراتژیک بود و یک روز از رضایی بعنوان فرزندی شایسته از دیار زاگرس سخن راند لیاقت ریاست جمهوری را دارد.

روزی دیگر گفت که منتظر اعلام نظرنهایی جامعتین خواهد ماند و فردای همان روز از حمایت 150 نماینده مجلس نهم از ” ولایتی ” خبر داد.

برخی معتقدند اگر حضور ” ستار هدایتخواه ” در اردوگاه ” سعید جلیلی ” نبود و یا اگر ” سید محمد غرضی ” درکهگیلویه و بویراحمد ستاد انتخاباتی داشت ممکن بود ایشان برای آنان نیز سخنرانی نموده و یا آنان را مدیران اجرایی توانمند برای تصدی ریاست جمهوری بخواند.

از سویی، بزرگواری هم به هواداران خود گفته بود که ولایتی رئیس جمهور یازدهم می شود و می بایست از وی حمایت نمود.

بهرحال وعده های مختلفی از سوی دونماینده اصولگرا به هواداران جهت جذب آنان و سایر واجدین شرایط اخذ رای داده شد اما در نتیجه سودی نداشت.

نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در حوزه انتخابیه بویراحمد با کسب آرای سه هزار 474 نفری در این حوزه نشان از کاهش شدید جایگاه زارعی و اشتباه وی در انتخاب گزینه کاندیدای ریاست جمهوری است.

در این حوزه انتخابیه از مجموع ۱۲۰ هزار و ۸۳۲ رأی مأخوذه آقایان محسن رضایی ۶۱ هزار و ۴۰۴ رأی، روحانی ۴۰ هزار و ۸۷ رأی، جلیلی هشت هزار و ۹۵۸ رأی، قالیباف شش هزار و ۷۸۶ رأی، ولایتی سه هزار و ۴۷۴ رأی و غرضی ۳۳۹ رأی کسب کردند.

کل آرای دنا ۲۴ هزار و ۵۷۳ رأی بود که محسن رضایی ۱۱ هزار و ۳۵۹ رأی، روحانی هفت هزار و ۴۶ رأی، جلیلی دو هزار و ۸۹۲ رأی، قالیباف یک‌هزار و ۸۳۹ رأی، ولایتی ۹۹۶ رأی و غرضی ۱۱۰ رأی کسب کردند.

بزرگواری نیز از دیگر همتای بویراحمد و دنایی خود در مجلس نهم شورای اسلامی در این انتخابات عقب نماند و شکستی را پذیرفت تا برای همیشه تجربه ای کرده باشد که میزان رای ملت است.

در کهگیلویه از مجموع آرای ۶۴ هزار و ۲۶۲ رأی، محسن رضایی ۳۳ هزار و ۶۷۶ رأی، روحانی ۲۲ هزار و ۵۴۳ رأی، جلیلی سه هزار و ۲۵۶ رأی، قالیباف یک‌هزار و ۶۲۸ رأی، ولایتی یک‌هزار و ۶۵۸ رأی و غرضی ۲۲۹ رأی کسب کردند.

در چرام ۱۸ هزار و ۶۲ برگ رأی به صندوق‌ها ریخته شد که از این میان هفت هزار و ۲۶۲ رأی را محسن رضایی، هفت هزار و ۱۰۲ رأی حسن روحانی، یک‌هزار و ۸۵۱ رأی جلیلی، ۸۳۳ رأی قالیباف، ۵۵۳ رأی ولایتی و ۷۱ رأی را نیز غرضی کسب کرد.

در بهمئی از مجموع ۱۹ هزار و ۷۵۷ آرای مأخوذه در شهرستان بهمئی، محسن رضایی با هشت هزار و ۹۴۴ رأی، حسن روحانی با شش هزار و ۳۱۳ رأی، جلیلی با یک‌هزار و ۶۸۹ رأی، قالیباف با ۹۸۶ رأی، ولایتی با یک‌هزار و ۴۷۵ رأی و غرضی ۸۹ رأی کسب کردند.

در لنده از کل ۱۱ هزار و ۴۲۳ رأی، آقایان رضایی شش هزار و ۸۶۱ رأی، روحانی سه هزار و ۷۳ رأی، جلیلی ۵۱۵ رأی، قالیباف ۲۹۴ رأی، ولایتی ۴۰۲ رأی و غرضی نیز ۴۲ رأی کسب کردند.

با نگاهی به آمارهای ذکر شده بخوبی می توان از آقایان زارعی و بزرگواری خواست در انتخابات دهم مجلس شورای اسلامی خواست اول بر آرای اصلاح طلبان حوزه های انتخابیه شان تکیه نکنند و دوم اگه صلاح دانستند اصلا نامزد این انتخابات نشوند.

امیدست دولت تدبیر و امید در سایه ظل عنایات ولی عصر(عج) و پیروی از ولایت معظم فقیه مستدام باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • رضایی گفت:

  نمایندگان ما دیگه کاری از پیش نمی برند چون رییس جمهور محبوبمان اصلاح طلب می باشد و در این کار زار پیروز میدان دکتر بهرامی می باشد

 • گچ بلند گفت:

  بنده خودم به شخصه به ولایتی رای ندادم
  ولی معتقدم هیج گونه ایرادی بر بزرگواری وارد نیست
  نکنه انتظار داشتید بزرگواری از روحانی یا رضایی حمایت کنه ؟؟؟
  تفاوت چندانی هم بین جلیلی و ولایتی و قالیباف وجود نداشت در هر صورت شکست سنگین بود

 • محمود جعفری گفت:

  جناب آقای زارعی نه سیاست مدار میباشد و نه از مسائل حقوقی سر در می آورد . تا زمانیکه مردم غیور ! بویراحمد معیار انتخابشان قوم گرائی و قبیله محوری باشد ،‌ آش شان یا شور میشود یا بی نمک …
  دوست عزیز نماینده مردم باید ،‌ وکیل الرعایا باشد نه وکیل الدوله .
  درواقع از ماست که برماست .
  حداقل آقای زارع که راننده خوبی هست ، به راحتی میتواند سر پیچ ها دور بزند .
  میتواند صبح طرفدار ولایتی باشد ، شب طرفدار روحانی . بالاخره ……….. هم همین خاصیت را داراست .

 • خبرنگار گفت:

  در واقع نه بزرگ مردم شریف شهرستانهای کهگیلویه و بویراحمد به این دو نماینده………

پربازديد