تاریخ درج خبر : 1391/06/29
کد خبر : ۳۱۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

تمدن های باشکوهی در بخش جنوبی استان وجود داشته است

سایت استان: کارشناس باستان شناسی میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تمدن های باشکوهی در بخش جنوبی این استان وجود داشته است، افزود: وجود تپه های باستانی بزرگ در دهدشت و گچساران این فرضیه را اثبات می کند.
‘علی اصغر آتش فراز’ افزود: وجود تپه های باستانی واستقرارگاه های هزاره اول تا سوم (ق.م) و باقی مانده های آثار باستانی در بخش گرمسیری استان نشان می دهد که همواره تمدن های ایران زمین در این بخش از استان گسترش یافته است.

کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که شهرنشینی در بخش جنوبی استان به دلیل داشتن آب وهوای معتدل و همجواری با تمدن بزرگ عیلامی از گذشته دور رایج بوده است.

آتش فراز بیان کرد: بر خلاف بخش جنوبی، قسمت شمالی استان به دلیل آب و هوای سرد کوهستانی و چراگاه های زیاد، همواره کوچ نشین بوده که این نوع زندگی تا چند دهه پیش نیز ادامه داشته است.

وی عنوان کرد: در بخش شمالی استان گورستان ها و استقرارگاه های فصلی را می توان دید که نشان دهنده استفاده از این منطقه به عنوان ییلاق دولت بزرگ عیلامی و اقوام جدید آریایی بوده است.

آتش فراز گفت: سنت زندگی عشایری از سه هزار سال پیش تا دوران معاصر در این بخش از استان ادامه داشته است اما در بخش گرمسیری استان در این چند هزار سال همواره یکجانشینی رواج داشت.

منبع:ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد