تاریخ درج خبر : 1393/05/08
کد خبر : ۳۱۵۲۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تقدیر مسئولان و نمایندگان مجلس از اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت در استان/ اختصاص 3میلیارد تومان برای هتلینگ بیمارستان ها/ ثبت بیش از 1500 زایمان طبیعی در استان

سایت استان: تامین سلامت و ارائه خدمات درمانی مطلوب به مردم از مهم ترین چالش های همه دولت های گذشته بوده است و به لحاظ اهمیت این مقوله حیاتی نگاه دولت یازدهم به حوزه سلامت ویژه و قابل تقدیر بوده است؛ به گونه ای که عده ای به دکتر روحانی لقب”رئیس جمهور سلامت” داده اند.

images

به گزارش سایت استان، اجرای این طرح در استان نیز بسیار زود مورد استقبال مردم و مسئولان استان قرار گرفت ، به گونه ای که صریح ترین اظهار نظر را در این زمینه نماینده مردم کهگیلویه، بهمئی، چرام و دنا در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد و تاکید نمود: رضایت‌مندی مردم از طرح سلامت نشانه کارآمدی مدیریت‌ها است و هر وقت نمایندگان مردم استان در مجلس از آقای چمن چیزی خواستند، ایشان گفتند؛ فقط کار، کار و کار.

حجت‌الاسلام سید علی‌محمد بزرگواری به این گفته نیز بسنده نکرد تصریح نمود: نمایندگان مجلس در شورای اسلامی با اینگونه مدیرانی را که فقط دغدغه کار و مطالبات مردم را دارند کمک و همکاری می‌کنند.

نماینده مردم شهرستان های بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز از روند مطلوب اجرای طرح تحول نظام سلامت در بیمارستان های این استان خبر داد و گفت: طرح تحول سلامت از خدمات ارزنده دولت یازدهم است.

در این راستا طرح تحول نظام سلامت در استان کهگیلویه و بویراحمد همزمان با سراسر کشور در 15 اردیبهشت ماه در هفت بسته خدمتی با عناوین زیر در بیمارستان های استان کهگیلویه و بویراحمد(شهید بهشتی، شهید رجایی و امام سجاد(ع) یاسوج؛ شهید بهشتی گچساران و امام خمینی(ره) دهدشت) آغاز شد؛ اما سوال اینجاست که این طرح چه مواردی را شامل می شود و تاکنون چه اقداماتی در دانشگاه علوم پزشکی با هدف اجرای موفق آن صورت گرفته است؟سوالاتی که در این گزارش به آنها پاسخ می دهیم.

بسته های خدمتی طرح تحول نظام:

بسته های خدمتی مورد پیش بینی در طرح نحول سلامت شامل موارد زیر است:
– کاهش میزان پرداختی بیماران بستری شده در بیمارستان های وابسته به دانشگاه( برای روستائیان پرداخت تنها 5 درصد و بقیه افراد 10 درصد)

– ترویج زایمان طبیعی

– حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان های مشمول طرح

– ارتقای کیفیت هتلینگ بیمارستان ها

– حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند

– حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم

– نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت

در این طرح کاهش هزینه پرداختی بیماران بستری به نحوی است که بیماران بستری شده با دفترچه روستایی فقط 5درصد و سایر بیماران 10 درصد کل هزینه را پرداخت می کنند.

روند اجرای اجرای طرح تحول نظام سلامت

از همان آغاز به کار دانشگاه علوم پزشکی استان با تشکیل ستاد اجرایی طرح و مشخص نمودن کارگروه های مرتبط، بازدیدهای مرتبط و هفتگی را از روند اجرای طرح در بیمارستان های استان آغاز نمود به گونه ای که رئیس دانشگاه از تمامی بیمارستان های مجری طرح تحول نظام سلامت بازدید نموده و چالش ها، کمبود ها و ایرادات احتمالی را با حضور رئیس و مسئولان هر بیمارستان بررسی و دستورات لازم را صادر کرد.( در راستای اجرای بسته نظارت بر اجرای طرح تحول سلامت)

نحوه پذیرش بیمار در طرح تحول نظام سلامت

احداث کلینیک تخصصی دولتی و ارائه خدمات با تعرفه دولتی یکی دیگر از مزایای این طرح است. با توجه به کمبود فضای فیزیکی و با پیگیری های لازم هم اکنون کلینیک امام سجاد(ع) در دهدشت افتتاح و راه اندازی شده و پزشکان متخصص طرف قرارداد با دانشگاه به ارائه خدمات درمانی با تعرفه دولتی اقدام می کنند.کلینیک تخصصی دولتی در گچساران نیز در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.
در این طرح؛هر بیمار در هنگام بستری بسته ویژه ای شامل لباس مخصوص همان بیمار مسواک، لیوان، قاشق، دمپایی، حوله و شامپو به صورت رایگان دریافت می کند.
همچنین برای بیمار در زمان بستری کلیه وسایل مورد نیاز اعمال جراحی، دارو و ملزومات پزشکی توسط بیمارستان تهیه می شود و تحت هیچ شرایطی بیمار جهت تهیه موارد مورد نیاز اعلام شده در بسته طرح تحول نظام سلامت به خارج از بیمارستان ارجاع داده نمی شود.
در هنگام بستری نیز هیچ گونه اخذی از بیمار دریافت نمی شود و در زمان ترخیص مراجعه نموده و از مجموع کل هزینه های درمانی وی بر اساس فرمت اعلامی ( 5درصد روستایی و 10 درصد سایر دفترچه های درمانی) اقدام می شود.

تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان های استان

از زمان اجرای طرح در تاریخ 15 اردیبهشت ماه تاکنون بالغ بر 14500بیمار در بیمارستان های استان بستری شده و از مزایای این طرح بهره مند شدند که تنها 7 درصد مجموع هزینه های بیمارستانی را پرداخت کرده اند حال آنکه تا قبل از اجرای طرح بیش از 40 درصد مجموع هزینه ها از جیب مردم پرداخت می شد.
وضعیت زایمان طبیعی در استان
ارائه خدمات زایمان طبیعی به صورت رایگان در سه بیمارستان دولتی استان از جمله اولین بسته های ابلاغی و مورد تاکید در این طرح است که در بیمارستان های استان حدود 1500 مورد زایمان طبیعی به صورت رایگان صورت گرفته است.

هتلینگ بیمارستان ها

یکی دیگر از بسته های مورد تاکید در طرح تحول نظام سلامت” ارتقای هتلینگ بیمارستان ها” ی استان است.
در این طرح برای آسایش بیمار از لحاظ آسایش، حمام، نظافت و غذا باید وضعیت مطلوبی تدارک دیده شود و همچنین نسبت به تعمیر و تجهیز اتاق بیمار و همراهان اقدام شود. در این راستا تاکنون بالغ بر 30 میلیارد ریال به بیمارستان های استان اختصاص داده شده و هم اکنون بازسازی، مرمت و تدارک موارد مورد نیاز در زمینه هتلینگ بیمارستان ها در دست اقدام است که به زودی در گزارشی دیگر به آن می پردازیم.

حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان های مشمول طرح

تا قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت در استان تنها تعداد معدودی پزشک متخصص مقیم پیش بینی شده بود؛ اما با اجرای طرح تحوب نظام سلامت برنامه ریزی لازم در این راستا صورت گرفته و هم اکنون در بیمارستان های امام سجاد(ع) در سه رشته تخصص، شهید بهشتی 5 رشته تخصص، شهید رجایی گچساران سه رشته تخصص و امام خمینی(ره) دهدشت نیز در سه رشته تخصص پزشک مقیم مستقر شده به نحوی که از ساعت 14 لغایت 8 صبح روز بعد( در روزهای تعطیل 24 ساعته) در بیمارستان مستقر بوده و در صورت تشخیص پزشک اورژانس بلافاصله نسبت به ارزیابی و معاینه بیمار اقدام می شود.

حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند و کاهش چمشگیر دریافت های خارج از ضوابط پزشکی

ازدیگر مزایا و نکات قابل تامل در اجرای این طرح کاهش دریافت وجه خارج از ضوابط و چارچوب مصوب در استان بالاخص در شهرستان های کهگیلویه و گچساران است. همچنین در راستای حفاظت مالی از بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند، تحت عنوان مشترک بیماریهای ویژه تحت پوشش معاونت درمان وزارت بهداشت قرار گرفته و هزینه های بالای تشخیصی و درمانی بیماری آنها که مشمول بیمه نمی باشند طبق بسته خدمتی تعیین شده تحت حمایت قرار خواهند گرفت.
در این راستا بیماران نیازمندی که توان پرداخت 5تا10درصد فرانشیز خود را ندارند نیز توسط این ردیف بر حسب تشخیص سیستم مددکاری حمایت می شوند.این مهم نیز توانسته است بخش عمده ای از درخواست مردم جهت تخفیف بیمارستانی را کاهش دهد.
در این میان آنچه که به نظر ضروری و مهم است در کنار تقدیر از تلاش های شبانه روزی حوزه سلامت استان؛ حمایت هرچه بیشتر مسئولان محلی استان و رسانه های ارتباط جمعی از اجرای این طرح است؛ طرحی که با توجه به شرایط خاص استان می تواند در کاهش هزینه های درمانی کمک شایانی به مردم کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • شکیبائی گفت:

  درود بادکترچمن مدیرمقتدروتوانمند

 • حرف ناب گفت:

  گلدون وبلاگی شماره9 منتشر شد
  بمنظور ارج نهادن به زحمت وبلاگ نویسان استان خواهشمند است نسبت به انتشار این مطلب در سایت خود همکاری لازم را داشته باشید
  لینک مطلب
  http://www.harfenab.ir/index.php/pishnahad2/4361-9.html

 • م مدیر استانی گفت:

  آفرین بر سایت استان و تشکر از برادر خوشفکر جناب محمود آرام و سپاس از کسی که همه ما قبول داریم که بهترین مدیر استانی در دولت تدبیر و امید هست و اونهم کسی نیست جز جناب استاد چمن. که بسیار قوی و علمی کار می کند و در برنامه های استان نشون داده که خیلی فراتر از همه فکر می کنه و عملکردش خارق العاده هست.

 • ﭘﺰﺷﻚ ﺑﻮﻣﻲ گفت:

  ﺑﺎﻳﺪ اﺯ ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ اﻧﺪﻳﺸﻤﻨﺪاﻧﻪ و ﻣﻘﺘﺪﺭاﻧﻪ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﻛﺮﺩ ﺗﺎ اﻳﻦ ﺷﺮاﻳﻄ ﻫﻢ ﺑﺮاﻱ ﻣﺮﺩﻡ و ﻫﻢ ﭘﺰﺷﻜﺎﻥ و ﭘﺮﺳﻨﻞ ﻫﻤﻴﻦ ﺭﻭﻧﺪ ﺭﻭ ﺑﻪ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺭا ﺣﻔﻆ ﻛﻨﺪ. اﺣﺴﻨﺖ ﺑﺮ اﻭﻧﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺑﺎ اﻧﺼﺎﻑ ﺩﻧﺒﺎﻝ اﻧﺘﺸﺎﺭ ﻭاﻗﻌﻴﺖ ﻫﺎ ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﭼﻨﻴﻦ ﺧﺒﺮﻫﺎﻱ ﺧﻮﺷﺤﺎﻝ ﻛﻨﻨﺪﻩ اﻱ ﺭا ﻣﻨﺘﺸﺮ ﻣﻲ ﻛﻨﻨﺪ.

 • متخصص گفت:

  انصافا مدیریت علمی و منطقی آقای دکتر چمن مورد تایید همه همکارانی هست که به دور از هر گونه غرضی اظهار نظر می کنند و خصوصا قاطعیت و سخت کوشی ایشان در بین جامعه پزشکان مدیر کم نظیر است انشاالله که این تلاشها برای یک دوره چند ساله اوضاع بهداشت و درمان را کاملا دگرگون کند.

 • خواننده گفت:

  از زحمات آقای دکتر چمن و همکارانش تشکر می کنم. نتیجه مدیر بومی و دلسوز در راس حوزه بهداشت واقعا به خوبی پاسخ داده؛ امید که عده ای به جلی جو سازی کمک کننده به دانشگاه علوم پزشکی شوند نه مانعی برای ادامه این روند موفق

پربازديد