تاریخ درج خبر : 1392/03/30
کد خبر : ۳۱۷۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -

پایان عصر “تندروی”

سایت استان: جلال محقق

انتخابات 92 بالاخره به پایان رسید این انتخابات به معنی واقعی کلمه یک حماسه ارزشمند بود. حضور گسترده مردم در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری و همچنین حضور مردم استان در انتخابات مجلس خبرگان اولین نقطه قوت طلائی این دوره بود که با انتخاب حداکثری به دکتر روحانی برای ریاست جمهوری وهمچنین رای قاطع آیت الله ملک حسینی همراه بود. نقطه حائز اهمیت در این دوره از انتخابات، شادی اکثر قریب به اتفاق احزاب و مردم نسبت به نتیجه انتخابات بود. همه به شکلی خود را پیروز این انتخابات می بینند، چیزی که در دوره های قبل کمتر شاهد آن بودیم. دوره های قبل معمولا برنده انتخابات از یک جناح بود و بازنده از جناح دیگر و طبیعتا جناح پیروز خوشحال و جناح بازنده مغموم میشد.

20
در این دوره ما شاهد پیروزی یک “نگاه” بودیم پیروزی یک “خواست”، یک خواست عمومی نسبت به پایان “تند روی”. این خواست و نگاه در بین اکثر رای دهندگان موج میزد. اگر چه روحانی را نمی توان در چارچوب احزاب اصلاح طلب تعریف کرد ولی در عین حال کاندیدای آنها بود.او کاندیدای اصولگرایان هم نبود همه رقبای او اصول گرا بودند با این وجود با خیلی از اصلاح طلبان و اصول گرایان وقتی صحبت میکنیم، یک شادی نهان در دل همه آنها دیده می شود شادی از حضور حداکثری مردم در پای صندوق رای شادی عیان همه آنهاست، شادی نهان آنها شادی از پایان عصر تند روی است. می توان امید به آینده را در چهره تک تک افراد جامعه دید. این انتخابابت همه دلبستگان حقیقی به نظام و همه دموکراسی خواهان واقعی را شاد کرد.
در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد هم میتوان همین موج را دید در بین سیاست پیشگان استان معمول آنها بسیار دلشاد هستند، اصلاح طلبان خوشحال از اینکه بار دیگر میتوانند در تصمیم گیری های کلان کشوری دخیل باشند و غالب اصول گرایان معتدل ابراز رضایت شدید خود را از نتیجه انتخابات اعلام میکنند، اشتباه نباید کرد این موضع گیری ها را نبایدخدای نکرده ناشی از موقعیت طلبی آنها دانست بلکه فی الواقع نسبت به آینده کشور امیدوار شده اند فراموش نباید کرد که در چند سال گذشته برخی از نیروهای اصول گرای منتقد نیز از وضعیت کشور ابراز ناامیدی میکردند و مورد شماتت شدید دولت حاکم واقع میشدند.
البته این انتخابات بازندگانی نیز داشت. تند روها” بهترین نامی است که می توان از بر شکست خوردگان این انتخابات گذاشت. این تندروی ها را میتوان به دو دسته تقسیم کرد، تندرو هایی که مرتبا بر طبل بی اعتمادی به نظام میزدند و تندروهایی که با برچسب زدن بر نخبگان و گوشه گیر کردن بسیاری از آنها هماکنون شادی مردم برایشان قابل هضم نیست. کسانی که در سالهای گذشته همه مناصب مهم استان را در قرق خود کرده بودند و با نخبه کشی فرصتهای فراوانی را در عین بی کفایتی از دست دادند، در انتخابات اخیر هممرتبا بر پیشتازی کاندید مورد حمایت خودشان تاکید میکردند خود را برنده قطعی این رقابت میپنداشتند و به فکر فتح سنگر به سنگر مابقی مناصب استانی و کشوری بودند، هماکنون در انتخاباتی حماسی با “نه” بسیار محکمی از طرف مردم روبرو شدند. متاسفانه اینان حتی از رای قاطع مرم استان به آیت الله ملک حسینی شوکه شده و سرخورده شده اند. این عده در این سالها با برچسب های مختلف بسیاری از فرهیختگان هم استانی را از دانشگاهها مراکز علمی مناصب حساس دولتی محروم کرده و جفای بزرگی را در حق مردم این استان انجام دادند و هماکنون شاهد رویگردانی مردم از آنها برای بار دوم بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی هستند. اگر مقداری منصف باشند باید عمیقا به فکر فرو بروند و در رفتارهای گذشته خود شدیدا تجدید نظر کنند.تا شاید بتوان فرصتهای فراوان از دست رفته را برای مردم جبران کرد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد