تاریخ درج خبر : 1392/03/30
کد خبر : ۳۱۷۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

برای ماه رمضان کمبود مرغ نداریم

سایت استان: رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در جمع خبرنگاران گفت: برای امسال نه تنها کمبود نداریم بلکه به اندازه کافی ذخیره مرغ در استان وجود دارد و حتی مازاد بر نیاز در استان تولید داشته ایم.

دکتر یعقوب موسوی ادامه داد: برای ماه رمضان امسال هیچ گونه کمبودی نخواهیم داشت و افزایش قیمت مرغ مربوط به نهاده های غذایی مرغ نظیر سویا  که از خارج از کشور وارد می شود مربوط می شود و به عرضه و تقاضای مرغ ربطی ندارد.

88

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد در بخش دیگری از سخنان خود گیاهان دارویی را از ظرفیت‌های ممتاز استان عنوان کرد و گفت: توجه به بحث گیاهان دارویی مهم و ضروری است.

سید یعقوب موسوی به توسعه باغ‌ها و اقدامات صورت گرفته در این خصوص اشاره کرد و گفت: اقلیم این استان دارای دو اقلیم مرتفع سردسیری است که در دنا و بویراحمد بوده و دیگری گرمسیری که در شهرستان‌های گرمسیری است.

وی توسعه باغ‌ها را مبتنی بر ظرفیت اقلیدی عنوان کرد و ادامه داد: سردسیرترین گیاه تا گرمسیرترین گیاه در استان وجود دارد که باید اقدامات لازم برای حفاظت و نگهداری صحیح گیاهان دارویی فراهم شود.

این مقام مسئول به وجود مزارع پرورش ماهی در استان هم گریزی زد و افزود: هر چند تا کنون صادرات ماهی از این استان به خارج از کشور صورت نگرفته اما سازمان جهاد کشاورزی آمادگی حمایت از بخش خصوصی جهت صادرات ماهی را دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان این‌که کهگیلویه و بویراحمد نیاز به طرح آمایش سرزمینی دارد، عنوان کرد: از سیاست‌های جهاد کشاورزی طرح آمایش است که باید اقدامات لازم در این خصوص نیز صورت گیرد.

موسوی گفت: مدیریت صحیح در بخش کشاورزی بسیار مهم است و اقلیم‌ها باید شناسایی شوند و اقلیمی که وجود دارد باید مدیریت آن صحیح و بر مبنای اصولی باشد تا هر محصول در وضعیت آب و هوایی مناسب رشد و تکثیر یابد.

99

این مسئول عنوان کرد: رعایت تاریخ کاشت باید مد نظر قرار گرفته شود و ایرادی که به اقلید کهگیلویه و بویراحمد می‌توان گرفت تک محصولی بودن آن است که توجه خاصی به این امر نشده و تنها به تولید تک محصول در هر منطقه پرداخته شده چراکه شرایط آب و هوایی و اقلیدی استان در وضعت مناسبی بوده و می‌توان محصولات متناسبی را کاشت کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: توسعه‌ گیاه و محصول تنها رشد آن نیست بلکه باید دیگر مسائل آن از جمله مسائل اقتصادی آن در نظر گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقتصاد گیاهان دارویی پرداخت و گفت: اقتصاد گیاهان دارویی باید مدنظر قرار گرفته شود و تکنولوژی به کمک کار آید تا راحتی کار و کیفیت کار افزایش یابد چراکه باید گفت دوران کشاورزی سنتی به نسبت کاهش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گیاهان دارویی را از ظرفیت‌های ممتاز کشاورزی این استان عنوان کرد و گفت: با توجه به پتانسیل و شرایط آب و هوایی استان توجه به تولید و فروش گیاهان دارویی در استان بسیار ضروری است و باید این امر جدی گرفته شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود مهمترین بخش کشاورزی این استان را در ارتباط با آبخیزداری دانست.
سید یعقوب موسوی 21 تا 27 خرداد را هفته جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: هفته جهاد کشاورزی به فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی نامگذاری شده که برنامه‌هایی از جمله تجلیل از کشاورزان در بخش‌های مختلف کشاورزی و بازدید و افتتاح طرح‌ها نیز صورت گرفته است.
77

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اولیت‌ها در بخش کشاورزی اذعان کرد: اجرای سیاست‌های کلان سازمان جهاد کشاورزی، آمایش سرزمین و برنامه‌هایی که بر اساس محیط‌های که در آن زندگی می‌کنیم و در چارچوب کلان سازمان قرار گرفته و مهار آب‌های و استفاده بهینه و افزایش کارآیی آب در توسعه بخش کشاورزی از اولویت‌های مهم این بخش است.

وی، ادامه داد: منابع آب‌های دنیا بیش از 97 درصد آن‌ها شور است که در اقیانوس‌ها هستند و کمتر از سه درصد آب شیرین داریم که کهگیلویه و بویراحمد 8 تا 10 درصد منابع آبی کشور را از نزولات به خود اختصاص داده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت کشور را دارا بوده که به طور متوسط هشت درصد آب کشور از نزولات آبی در این استان است.

موسوی با تاکید بر اینکه مهار آب‌ها نیازمند کارهای زیربنایی است، اذعان کرد: کارهای زیربنایی نیاز به اهداف کلان دارد تا زیرساخت‌های آن فراهم شود و بتوان استفاده بهینه از نزولات آسمانی کرد.

این مسئول در بخش دیگر از سخنان خود اجرا و توسعه عملیات آبخیزداری و منابع طبیعی را از اهداف و رسالت‌های سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرد و گفت: به منظور ذخیره نزولات آسمانی باید شرایط لازم فراهم شود و در حفظ و نگهداری پوشش گیاهی نهایت دقت را داشته باشیم.

موسوی با بیان اینکه در کهگیلویه و بویراحمد بیش از هشت تا 10 درصد منابع آب کشور را از طریق نزولات آسمانی داریم، تصریح کرد: مسئولان امر و آحاد جامعه باید در حفظ و نگهداری پوشش گیاهی به منظور استفاده بهینه از منابع آبی در استان همکاری لازم را داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد حفظ تولید و توزیع محصولات سالم و ارگانیک در استان را از دیگر اهداف جهاد کشاورزی دانست و گفت: بعد از انقلاب صنعتی، میزان دی‌اکسید کربن زیاد شده که این امر باعث گرم شدن هوا و تقاضای CO2 گیاهان شده است.

موسوی جوانگرایی در مدیریت جهاد کشاورزی را از افتخارات خود عنوان کرد و بیان داشت: من همیشه به ریسک کردن اعتقاد دارم و در این عرصه با انتخاب مدیران جوان و پویا توانستیم مدیریت جهادکشاورزی را متحول کنیم و هر چند دراین راه فشارهای زیادی را متحمل شدم اما در برابر این فشارها کوتاه نیامده ام.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد