تاریخ درج خبر : 1393/05/10
کد خبر : ۳۱۸۷۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

خبرنگاران استان در حال رشد هستند/ خبرنگاران نگاه صنفی و حرفه‌ای داشته باشند

فاطمه محمدیان متولد سال 1362، لیسانس علوم ارتباطات اجتماعی از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و از سال 81 فعالیت مطبوعاتی‌ را آغاز کرده است. مشروح مصاحبه وی با سایت استان به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:IMG_3358

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

در روزنامه همبستگی تهران از سال 81 به عنوان کارآموز، حرفه خبرنگاری را شروع کردم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما بری ورود به این عرصه بود؟

رشته تحصیلی‌ام و همچنین به دعوت یکی از دوستانم که در روزنامه همبستگی قلم میزد به روزنامه رفتم و درخواست کارآموزی دادم.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکر کنید.

از سال 82-81 در روزنامه «همبستگی» ابتدا به صورت کارآموز و بعد حق التحریر شروع به کار کردم. اولین درآمدم از محل روزنامه‌نگاری 45 هزار تومان بود، از 82-84 با روزنامه «اعتماد» در سرویس اقتصادی و گاهی اجتماعی کار کردم که باز هم به صورت حق التحریر، همزمان با روزنامه اعتماد برای ضمیمه های عسلویه و خلیج فارس روزنامه دنیای اقتصاد نیز مطلب عمدتا گزارش و مصاحبه کار می‌کردم. با نشریه «به روز» نشریه دانشجویان رشته ارتباطات دانشگاه تهران، نشریه «گام اول» هفته نامه متعلق به دانشجویان کهگیلویه و بویراحمدی دانشگاه تهران نیز همکاری داشتم. در استان سال 85 با هفته نامه «توشه» کار کردم و هم اکنون با سایتهای بشار نیوز و گاهی خبر نما.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

بنا به اقتضای رشته تحصیلی‌ام درسهای نظری و عملی در حوزه روزنامه‌نگاری را گذراندم و عمدتا به صورت تجربی و عملی کار خبرنگاری را یاد گرفتم.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

بنا به اقتضای شغلم (کارشناس روابط عمومی) بیشتر سایتهای استان را روزانه مرور می‌کنم و خبرهای آنها را دسته‌بندی و گاهی تحلیل می‌کنم. ولی اختصاصا سایتهای استان، کبنا نیوز، بشارنیوز، ایرنا، مهر و خبرنما را دنبال می‌کنم.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

بله، مسلما هر خبرنگاری روزنامه‌های کشوری را نیز دنبال می‌کند، به روزنامه‌های شرق و اعتماد علاقه دارم ومعمولا مطالعه می‌کنم ،ابتکار، همشهری جوان، چلچراغ، دنیای اقتصاد، ایران و … را نیز می‌خوانم.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

از روزنامه‌های کشوری و سایت ها خبری، سایت bbc، روز و تلویزیون(گاهی).

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

هر دو ولی معمولا به صورت چاپی.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

کارمند هستم ولی خبرنگاری علاقه اصلی کاری من است و در کنار کار در روابط عمومی، خبرنگاری را نیز ادامه می‌دهم.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

در حال حاضر از خبرنگاری درآمدی ندارم.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

در حد متوسط، اسمش را نمی‌شود هزینه گذاشت چون برای علاقه‌ام صرف می‌شود.

اگر در خانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

سراغ ندارم.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

فعالترین‌ها و مجرب‌ترین‌ها دو مقوله هستند، تقریبا همه خبرنگارانی که می‌شناسم فعال هستند ولی ترجیح می دهم از مجرب‌ترین ها نام نبرم.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

جایگاه خبرنگاران استان در حال رشد است، در استان علاقه زیادی به حرفه خبرنگاری وجود دارد اما کسانی که پای این علاقه می‌مانند و عاشق خبرنگاری هستند خیلی کم است. در هر صورت هم جایگاه خبرنگاری، هم دید مدیران و مردم به این حرفه و عرصه خبر، همگام با توسعه استان در حال رشد است. برای توسعه جایگاه خبرنگاران خودشان هم باید فعال شوند و حقشان را بگیرند و این کار میسر نمی‌شود، مگر در سایه همدلی با دوری از تعصبات و جناح‌بندی‌های سیاسی. تشکیل تشکلهای و صنف‌های حرفه‌ای و صد البته تلاش خبرنگاران در راستای به روز شدن و بهتر شدن از طریق یاد گرفتن، مطالعه، دید و بازدید و تلاش درجهت دریافت آموزش‌های نوین خبرنگاری.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

مشکلات خبرنگاران زیاد است و در همه جای دنیا وضعیت به همین منوال است و به همین دلیل خبرنگاری یکی از چند شغل پردردسر دنیا است. در استان ما نیز به تبع جوان بودن حرفه خبرنگاری این مشکلات بیشتر است و دلیل این مشکلات طیفی را از امنیت روانی و جانی تا امنیت مالی را شامل می‌شود. درآمد کم خبرنگاری، کمبود آزادی بیان و … نیز عامل بخشی از مشکلات هستند.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

شخصا آشنایی زیادی با عملکرد این حوزه ندارم، تلاش‌هایی درحال صورت گرفتن است و با همکاری مسئولین استانی درصدد انجام کارهایی برای خبرنگاران هستند، ولی ارزیابی خاصی از عملکرد این حوزه سراغ ندارم. پیشنهاد می‌کنم اول از آنها بخواهید عملکردشان را ارایه دهند و بعد انتظار ارزیابی داشته باشید، املای نانوشته که غلط ندارد و مسلما ارزیابی هم ندارد.

چه انتظاری ازمسئولین و خانه مطبوعات دارید؟

مسئولین همین که به جایگاه خبرنگاران احترام بگذراند، پاسخگوی آنان باشند و جایگاه خبرنگار درجامعه را بپذیرند، خیلی هنر می کنند. خانه مطبوعات نیز حتما رسالتهای مشخص و از پیش تعیین شده‌ای دارد که بهتر است بر اساس آنها عمل کند و ضمنا نگاهی فراجناحی و به دور از سیاسی‌کاری و صرفا حرفه‌ای و صنفی داشته باشند.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

دلایل زیادی دارد از جمله غیر حرفه‌ای بودن کار خبری در استان، طراحی نامناسب نشریات، نبودن روزنامه‌خوان‌های حرفه‌ای و علاقه به مطالعه و همچنین مشکلات مالی نشریات، تا جایی که من اطلاع دارم دلایلی نظیر عدم حمایت بخش دولتی و نبود بنگاه‌های اقتصادی و تجاری بزرگ در استان دارد. روزنامه‌ها از بدو پیدایش تاکنون یا از حمایت حکومتها برخوردار بوده‌اند یا بخش تجاری یا حمایت مردم درقالب روزنامه‌خوان‌های حرفه‌ای.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

وقتی در تهران خبرنگار بودم چند مرتبه تذکرگرفتم، مخصوصا برای همراهی در انتشار بیانیه ای در روزنامه «یاس نو» که منجر به توقیف آن شد.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

قانون‌های مربوط به آزادی بیان و حقوق شهروندی در قانون اساسی، قانون مطبوعات مصوب سال 64 ، قانون منع سانسور که البته قوانین نوشته شده هستند و اجرا…

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سید حمید موسوی اصل گفت:

    ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

پربازديد