تاریخ درج خبر : 1391/06/23
کد خبر : ۳۲۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

تئاتر استانی صحنه هنرنمایی هنرمندان

صحبت درباره تئاتر برخلاف نوشته های ادبی-تنها اثر دراماتیک و تئوری آن نبوده‌ بلکه پدیده گسترده تئاتر، نمایشنامه، شعر، موسیقی، اجرا، هنر بازیگری، آواز و تصویر صحنه-نیز هست که سعی نموده ایم تا آن جا که مقدور باشد وارد مباحثی که هم از حوصله خواننده خارج باشد و هم از علم نویسنده، پرهیز کنیم.

بهانه درج این مطلب بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان کهگیلویه و بویراحمد است که تا چند روز دیگر شاهد برگزاری آن در استان خواهیم بود.

تئاتر و هنرهای نمایشی در استان کهگیلویه و بویراحمد همواره مورد توجه اهالی هنر در سطوح مختلف بوده که در سال های اخیر نیز باتوجه به پیشرفت این هنر اصیل در میان هنرمندان این استان شاهد رشد و تعالی آن بوده ایم.

ثبت و ایجاد گروه های مختلف تئاتر و اجراهای عمومی در سراسر استان و به صورت دوره ای در طول سال خود گواه رشد کمی و کیفی این هنر ارزشمند در کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

حمایت های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در سال های اخیر بخصوص در یک ساله گذشته و هویت بخشی بیش از پیش به هنرمندان و هنر تئاتر در استان بر کسی پوشیده نیست و ثبت گروه های مختلف نمایشی، ایجاد پلاتوهای نمایش در سراسر استان و اجراهای عمومی تئاتر از جمله این اقدامات است که نقش بسیار ارزشمندی در جهت ارتقا سطح هنرهای نمایشی در استان داشته است.

در کنار عوامل بیرونی در تئاتر استان، نبوغ و همت هنرمندان هنرهای نمایشی در استان کهگیلویه و بویراحمد همواره زبان زد عام و خاص بوده و با معرفی چهره های بزرگی همچون مرحوم حسین پناهی ، استاد آبسالان، استاد مختاری و دیگر هنرمندان ارزشمند نشان داده که حرف های زیادی در جامعه هنرهای نمایشی برای گفتن دارد که اکنون جوانان هنرمند این استان نیز با تآصی گرفتن از هنرمندان پیشکسوت و همت بالای خود سعی در پا نهادن بر جای پای بزرگان و حتی درجات بالاتر دارند.

شاید به جرات بتوان گفت که هنرمندان هنرهای نمایشی استان کهگیلویه و بویراحمد ازمظلوم ترین و پرتلاش ترین هنرمندان این استان هستند که با کمترین امکانات و بضاعت مالی به فعالیت خود ادامه دادند و تمرین های برخی از این گروه ها در مکان های غیر استاندارد و بعضا در خانه های شخصی گواه این مطلب است که البته نکته قابل توجه مقام آوری همین نمایش ها در عرصه های مختلف هنرهای نمایشی در جشنواره های گوناگون است.

راه یابی گروه های مختلف تئاتر استان کهگیلویه و بویراحمد به مراحل عالی تئاتر از جمله فجر برگ زرینی است در تاریخ هنرهای نمایشی این استان که اجرای نمایش های دیگری از این استان در جشنواره های بین المللی از دیگر افتخارات تئاتر کهگیلویه و بویراحمد است.

بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی تا چند روز دیگر آغاز به کار خواهد کرد که گروه های مختلف تئاتر از سراسر استان عزم خود را جزم کرده اند تا در این ماراتن هنری از دیگر حریفان قدر خود که امسال با اندوخته ای بیشتر و انگیزه ای مضاعف در حال آماده سازی خود هستند، پیشی بگیرند.

باتوجه به حضور قادر آشنا در راس مدیرت هنرهای نمایشی و ایجاد فرصتی ارزشمند برای تئاتر استان کهگیلویه و بویراحمد ، بیست و چهارمین جشنواره تئاتر در این استان دچار حساسیت هایی همچون راه یابی گروه برتر به درجات بالاتر شده که علاوه بر بالا بردن انگیزه در میان هنرمندان باعث بالا رفتن کیفیت بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استانی نیز شده است.

بنا به گفته معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد هشت گروه در مرحله پایانی این جشنواره حضور خواهد داشت .

مهدی ابدالی با اشاره به بالا بودن کیفیت جشنواره های تئاتر در استان کهگیلویه و بویراحمد از حضور داوران برجسته کشوری در مرحله پایانی این جشنواره خبر داد.

ابدالی محوریت این جشنواره را برپایه کیفت عنوان کرد و گفت: گروه های شرکت کننده در این جشنواره شامل گروه های ثبت شده حضور خواهند داشت که به مدت پنج روز به رقابت خواهند پرداخت.

حال باید با توجه به صحبت های آقای ابدالی منتظر باشیم که در بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استانی ، گروه های نمایشی حاضر در مرحله پایانی باتوجه به محوریت کیفیت در این جشنواره با چه معیارهایی مورد ارزیابی قرار خواهند گرفت و باتوجه به اهمیت این جشنواره و حساسیت بالای گروه های هنری راه یافته به مرحله پایانی برای کسب مقامات برتر داوری های در چه سطحی خواهد بود .

در بیست و سومین جشنواره تئاتر استانی که در مهرماه سال گذشته برگزار شد شاهد حضور نمایش هایی بودیم که از سطح بالایی برخوردار بودند و حتی داوارن و کارشناسان نیز بر این موضوع اذعان داشتند که تئاتر استان کهگیلویه و بویراحمد در حال رشد است که بلا اشاره به اختلاف سلیقه ها و نحوه داوری باید بپذیریم که بسیت و سومین جشنواره تئاتر با داشتن نقایصی سطحی و تخصصی در سطح بسیار بالایی برگزار شد که امیدواریم جشنواره امسال نیز باتوجه به اهمیت بیشتر همچون سال گذشته در سطح بالایی برگزار شود و شاهد هنرنمایی بیش از پیش هنرمندان تئاتر کهگیلویه و بویراحمد باشیم.

وجود هشت گروه در مرحله پایانی این جشنواره که پس از بازبینی در مرحله نخست و قضاوت داوران هم استانی به این مرحله راه یافته اند متشکل از هنرمندانی است که به صورت شبانه روزی تمرین کرده اند و اکنون در این جشنواره چشم به هنرنمایی خود بسته اند که وظیفه هیئت برگزاری و بخصوص داوران در داوری هرچه بهتر آثار بیش از پیش احساس می شود .

رسانه و مطبوعات نیز امسال عزم خود را جزم کرده تا علاوه بر پوشش برنامه های مختلف ، در زمینه برنامه های هنری هم حضوری پررنگ تر داشته باشد که بیست و چهارمین جشنواره تئاتر کهگیلویه و بویراحمد از جمله این برنامه ها است که در مدت زمان باقی مانده تا آغاز این جشنواره و حین و بعد از آن ، اخبار این جشنواره را در کنار حواشی آن و در قالب خبر ، گزارش و مقالات به اطلاع عموم خواهند رساند.

و مسئولان محترم فرهنگی استان هم بدانند که خبرنگاران همواره در همه برنامه های فرهنگی حضوری پررنگ خواهند داشت و آن جا که برخی از مسئولان فرهنگی خبرنگاران را به غیرحرفه ای بودن متهم می کنند اکنون خود علاوه بر عامل انگیزه در خبرنگاران، سوژه ای دنباله دار نیز شده اند که امیدواریم باتوجه به وظیفه خطیر خود و بدون در نظر گرفتن هرگونه حب و بعض شخصی در جهت حرفه ای شدن گام برداریم .

اکنون که در برخی جلسات صحبت از تاریکی چراغ فرهنگ و هنر در استان است، خبرنگاران هرگز رسالت کاری و اخلاقی خود را به رغم بی مهری ها و انواع طعنه و کنایه های بوجود آمده درگیر احساسات نخواهند کرد و در جهت رشد و تعالی فرهنگ و هنر این استان بیش از پیش گام برخواهند داشت.

بیست و چهارمین جشنواره تئاتر استان کهگیلویه و بویراحد صحنه رقابت هنرمندانی است که در جهت استحقاق حق خود با تمام توان تلاش خواهند کرد و باید دید که در آخر چه کسی پیروز است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد