تاریخ درج خبر : 1393/05/13
کد خبر : ۳۲۱۰۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

برای بازتاب مشکلات مردم به مطبوعات روی آوردم/ «قبای استانداری بر قامت قوام نوذری» بهترین تیترم بود

زریر حجتی در تاریخ 1347/6/1 در شهرستان بویراحمد به دنیا آمده است. وی دارای مدرک کارشناسی فقه و مبانی حقوق و مدیرمسئول نشریه عصرانتظار است. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

حجتیزیباترین تیتر خبری که با نظر شما تنظیم شد چه بود؟

تیتر یک اولین شماره نشریه عصر انتظار با عنوان “قبای استانداری بر قامت قوام نوذری” بود هر چند که همه تیترهای تاریخ زندگی‌ام همه زیبا هستند.

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

اولین فعالیت حرفه‌ای بنده در 23 دی‌ماه سال 83 در هفته‌نامه تابش به مدیرمسئولی اردشیر کیانی شروع شد که در آن موقع همسر وی سردبیری این نشریه بود. تیتر اولین مطلب بنده نیز با عنوان “خدمت‌رسانی از شعار تا عمل” بود که در ستون سرمقاله در صفحه اول نشریه تابش با ابتکار سردبیر محترم آن درج شد. این سرمقاله رویکردی انتقادی نسبت به مدیر عالی استان و سایر مدیران دستگاههای اجرایی داشت که به مسائل و مشکلات مردم توجه نمی‌کردند و یا محلی نمی‌گذاشتند.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

نیاز مردم و مشکلات متعدد در حوزه‌های مختلف و احساس مسئولیت ایمانی و وجدانی در قبال آنان به ویژه اینکه درخواستها و شکایت‌های موردی یا جمعی به نتیجه نمی‌رسید و برای بازتاب بیشتر آنها به رسانه‌ها روی آوردم.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکر کنید.

هفته‌نامه تابش، ندای دنا، آوای عشایر، عصر روشنگری، امید مردم، ابتکار سراسری، اعتدال و آذرنگ که عمدتاً در فاصله سالهای 83 تا 87 بود تا اینکه نشریه عصرانتظار به مدیرمئسولی بنده مجوز انتشار گرفت. با نشریه‌های مذکور به صورت متناوب همکاری داشتم و این همکاری بدون توجه به گرایشهای سیاسی و صرفاً به منظور بیان مشکلات، اعتقادات و دیدگاههایم بوده است.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

چهار دوره مختلف روزنامه‌نگاری را در تهران با موضوع‌های مختلف خبری و در محضر اساتید دانشگاهی گذراندم و این دوره‌ها مستقیماً زیر نظر معاونت مطبوعاتی و مرکز مطالعات و توسعه رسانه‌ها وزارت ارشاد برگزار شد. این دوره‌ها بیشتر با هدف تربیت مدرس جهت دایر کردن کلاسهای مشابه در استانهای کشور بود که اینجانب به اتفاق آقای همت دانش با انتخاب و معرفی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در چندین نوبت در این کلاسها شرکت کردیم. در مشهد مقدس و همچنین در قم کارگاه آموزشی روزنامه‌نگاری با محوریت مؤسسات فرهنگی مرتبط را نیز گذراندم. در استان نیز کلاسهای آموزشی مرتبط با این حرفه در قالب کارگاه آموزش حقوق مطبوعات، خبرنویسی و تیترنویسی، کارگاه عکاسی خبری را با محوریت سرای روزنامه‌نگاران در یاسوج راه‌اندازی و برگزار کردیم.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

بیشتر از سایتهای استان از جمله صبح زاگرس، سایت جامع، سایت مردم، بویرنیوز، چهار فصل، آبشار نیوز عصردنا، قبس، راک‌نیوز و خبرنما. همچنین در صورت دستررسی به نشریه‌های استان به صورت سطحی همه را مرور و سرمقاله‌ها و یادداشتهای کیهان و ابتکار را نیز مطاله می‌کنم..

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

بله. در صورت اقتضاء وقت مجله‌های حلقه وصل، پنجره و ماهنامه تخصصی دکتر گلزاری با عنوان سپده دانایی که در حوزه مباحث آسیب‌شناسی، آگاهی‌بخشی وسیع دارد را مطالعه می‌کنم و همچنین تعداد از روزنامه‌های کشور چون کیهان، ابتکار، جوان و … .

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار جهانی را تنها از طریق خبرگزاری‌های داخلی رصد می‌کنم و پایگاه هم‌اندیشی یاران انقلاب اسلامی که به صورت روزانه اخبار خود را از طریق پیامک برای ما می‌فرستد.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

در قالب نسخه‌های چاپی و بعضاً آنلاین که روی خروجی سایت جامع استان قرار می‌گیرد.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

خیر. قبلاً در کسوت معلمی بوده‌ام که به دلیل علاقمندی به وکالت به سمت این حوزه رفته و در آزمون آن طی سال 85 شرکت و موفق نشدم. بعد از آن بنا به دلایلی منصرف و به سمت فعالیتهای روزنامه‌نگاری کشیده که در سال 87 موفق به کسب مجوز انتشار نشریه شدم.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

در سالهای اخیر به خصوص از سال 91 تا 92 و به ویژه در سال جاری درآمد ناشی از آگهی‌ها و گزارش عملکردها کفاف حتی هزینه‌های چاپ و عوامل اجرایی و دفتری را نمی‌دهد و در واقع باید گفت که کار فرهنگی درآمدزا نیست.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

در نشریه عصر انتظار با 5 نیروی شاغل و هزینه‌های اجاره، دفتر نشریه، چاپ و … و بدون احتساب زحمات مدیرمسئولی خودم نزدیک به 900 هزارتومان در ماه هزینه می‌کنم.

اگر در خانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

سید شکرالله امامی، امیررضا حجتی و ایرج حجتی که هر سه دارای تحصیلات فوق‌لیسانس علوم سیاسی هستند و یکی از آنها نیز اخیراً دانشجوی دکتری شده است.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

روزنامه‌نگاری و فعالیتهای خبری جزء مشاغل سخت محسوب می‌شود و به رغم اینکه اکثر خبرنگاران استان در این زمینه فعال هستند ولی میزان کار آنها شدت و ضعف دارد. آنهایی که در صحنه مانده‌‌اند شامل سعید مهریان سردبیر نشریه زاگرس، سروش درست که از لحاظ قلم بسیار توانا بوده و به شغل دیگری روی آورده است، همت‌الله دانش، ضرغام علیبازی، فخرالدین رضایی، محمدصالح حیدری، آقای گلستانی، مسعود پرهیزگاری و محمد ذکاوت که تحصیلاتش مرتبط با حرفه روزنامه‌نگاری است. محمود مؤمن‌نسب، آقای رشیدی، سید‌ولی موسوی، شریف اسلامی که از برجسته‌گان این حوزه است، جهانبخش، جهانبین، عیسی فتحی و البته آقای پیشوا که خود وکیل برجسته استان هستند و در سال گذشته به صورت رسمی وارد حوزه خبر شدند. همچنین برادرانم که در مجموعه ابتکار و خبرگزاری ایرنا فعال هستند و اکثرا حرفه‌ای‌اند. البته تعداد خبرنگارانی استان نزدیک به 127 نفر است و برای بیان مجرب‌تین آنها اکنون حضور ذهن ندارم.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

جایگاهی خاص که شایسته و بایسته این قشر باشد، وجود ندارد.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

عدم پشتوانه مالی، بی‌توجهی به مطالبات، عدم توجه به قوانین و آیین‌نامه‌ها مربوط به این حرفه و نازل بودن میزان یارانه. معتقدم استانهای محروم نباید با استانهای برخوردار و صنعتی در حوزه یارانه‌ها مطبوعات سنجیده شوند. استان کهگیلویه و بویراحمد مشکلات خاص خود را دارد و برخی از مدیران محترم استان نیز رسانه‌ای نیستند و در نتیجه مقررات مربوط به حوزه مطبوعات، قانون مطبوعات، آیین‌نامه‌های مرتبط و نحوه تعامل با مطبوعات را یا نمی‌دانند و یا برخی می‌دانند و واقعاً به آن عمل نمی‌کنند.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

متوسط.

چه انتظاری ازمسئولین و خانه مطبوعات دارید؟

حمایت از مطبوعات و جلوگیری از تعطیلی آنها.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

مشکلات مالی.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

بله. اما در نهایت به شکل مسالمت‌آمیز خاتمه یافته است و به ندرت موضوع فیصله نیافته و مسکوت داریم.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

رسالت مطبوعات، حدود، حقوق و … همه در قانون مطبوعات آمده است و فکر می‌کنم آشنایی با آن از الزامات خبرنگاری است.

در پایان لازم می‌دانم از ابتکار و خلاقیت دست‌اندرکاران محترم سایت جامع استان که برادران اولین‌ بار در تاریخ رسانه‌ای استان منشاء چنین خدمتی شده‌اند، سپاسگذاری ویژه داشته باشم و برای همه آنها در عرصه رسانه و حفاظت از مرزها فکری و فرهنگی آرزوی توفیق دارم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سید حمید موسوی اصل گفت:

    ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

  • زرو گفت:

    تبریک به شما که مکتب حجتیسم رو در استان پایه گذاری کردید

پربازديد