تاریخ درج خبر : 1393/05/12
کد خبر : ۳۲۱۱۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

سجاد بنام: «از دادن هزینه ابایی ندارم»

سجاد بنام در تاریخ 1367/3/15 در کهگیلویه به دنیا آمده و دارای مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه شیراز است و هم اکنون نیز در روزنامه ابتکار جنوب فعالیت می‌کند. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

بنام

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

در روزنامه تحلیل روز شهر شیراز بود.

چه شخص یا عاملی مشوق شما بری ورود به این عرصه بود؟

وقتی در شیراز فعالیت می‌کردم، علاقه شخصی خودم به فعالیتهای اجتماعی عامل اصلی آن بود و در استان هم برادرم کریم بنام و البته نوروز کمایی.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکر کنید.

روزنامه تحلیل روز، نشریه بیداری، روزنامه‌های ابتکار و ابتکار جنوب و در چند وب‌سایت استانی در بخش فنی آنها فعالیت دارم.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

چند دوره روزنامه‌نگاری، گزارش نویسی، مصاحبه و … که توسط اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس برگزار شد.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

روزنامه‌ ابتکار جنوب و سایتهای خبری استان، کبنانیوز، ایرنا و ایسنا.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

روزنامه‌های ابتکار، شرق، اعتماد، آرمان و کیهان و همچنین مجموعه مجلات محبوب از شهروند تا مهرنامه، نسیم بیداری و ….

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار جهانی را از طریق رسانه‌های داخلی و همچنین B.B.C جهانی.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

روزنامه ابتکار جنوب که همیشه در دسترس است و سایر نشریه‌های استانی را هم به صورت آنلاین از طریق سایت استان.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

خیر. در امور مربوط به مهندسی کامپیوتر از جمله برنامه‌نویسی، طراحی سایت، پشتیبانی نرم‌افزار، صفحه‌آرایی نشریات و … نیز فعالیت می‌کنم. برای ادامه کار هم بستگی به شرایط دارد.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

به صورت مستقیم از طریق فعالیت خبرنگاری شاید منفی باشد اما به واسطه کارهای فنی مربوط به این حرفه حدود 800 هزار تومان که بهرحال به خبرنگاری مربوط می‌شود در مجموع راضی هستم.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

حدود 150 هزار تومان.

اگر در خانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

کریم بنام و عیسی فتحی و چند نفر دیگر که اول راه هستند و هنوز فعالیت‌شان چشم‌گیر نیست.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

فعالترین با تعریفی که من دارم-، یقیناً برادرم کریم بنام است. چون نوشتن و ساعتها پشتِ میز‌ِ کامپیوتر نشستن‌اش -بدون کوچکترین استراحتی- گاهی برایم حیرت‌انگیز می‌شود. آنقدر که احساس می‌کنم به زندگی شخصی‌اش لطمه وارد کرده است و البته باز هم دست از این هنر کوتاه نمی‌کند. گزارش‌های آقای شریف‌اسلامی را هم دوست دارم. انتخاب مجرب‌ترین خبرنگار، با اطلاعات کمی که دارم انتخاب سختی است و اجازه بفرمایید بدون فکر قضاوت نکنم…

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

درمورد جایگاه خبرنگاران در استان که همه چیز ناگفته پیدا است. معتقدم بهتر بود درمورد «چرایی» این جایگاهِ ضعیف صحبت کنیم. من گمان می‌کنم این موضوع به سه دلیل اتفاق می‌افتد. اول نگاه غیرحرفه‌ای و غیرمسئولانه‌ی متولیان این عرصه که – از دیرباز تاکنون بوده‌است و- جای بحث فراوان دارد. دوم رفتار غیرحرفه‌ای خود ما است. واقعیت را باید بپذیریم. خود ما هم آنگونه که باید و شاید نسبت به جایگاه، نقش، حق و و ظیفه خودمان آگاه نیستیم. اگر هم آگاه باشیم، فعالیت کافی در راستای حقوق و وظایف خود نداریم. من فکر می‌کنم در قضاوت‌مان باید «یک سوزن به خود بزنیم و یک جوالدوز به دیگران»! سومین دلیل که به همین دلیل دوم هم مربوط می‌شود، عدم اتحاد و همبستگی بین خود رسانه‌ها است. ما گاهی فراموش می‌کنیم که تضعیف هر رسانه و خبرنگاری منتج به تضعیف جایگاه کلی خبرنگاران در استان می‌شود. جای رقابت‌های سالم و حرفه‌ای و محتوایی در رسانه‌های ما خالی است و البته متأسفانه فضا پر شده است از رقابت‌های کاذب و سطحی. باور دارم که باید در این زمینه به فکر یک تحول انقلاب‌گونه در این عرصه باشیم.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

بنده نمی‌بینم توجه خاصی در این زمینه صورت بگیرد. در واقع هر چه هست «مشکل» است. از مشکلات مالی از جمله درآمدها و اختصاص وام و مسکن و امتیازات ویژه که بگذریم، به نظر بنده غیبت یک چیز پیش از همه و بیشتر احساس می‌شود و آن هم «آزادی» است. معتقدم یک خبرنگار آزاد مشکلات صنفی‌اش را کمتر احساس می‌کند. ضمن‌آنکه در محیط آزاد و با حضور فاکتور مظلومِ آزادی، خبرنگار قطعاً به راحتی به حقوق صنفی‌اش می‌رسد و متولیان ناچار به انجام وظایف خود در قبال او می‌شوند.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

به دلیل اینکه اخیرا وارد فضای رسانه‌ای استان شده‌ام، شناخت کافی برای قضاوت ندارم اما نکته‌ای مهمی در اینجا هست، اینکه از وقتی آمده‌ام، خبر خاصی از «خانه مطبوعات» نشنیده‌ام. نه آنها سراغی از من گرفته‌اند و نه من احساس کردم می‌توانند پناه و خانه‌ای باشند برای خبرنگاران. فکر می‌کنم همین می‌تواند در قضاوت عملکرد آنها دخیل باشد.

چه انتظاری ازمسئولین و خانه مطبوعات دارید؟

انتظار دارم عمیقاً فکر کنند و جایگاه واقعی و حقوقی رسانه‌ها را بشناسند و به وظایف خود عمل کنند. ضمن‌آنکه یک ایراد بزرگ وجود دارد و آن هم نگاه پر از افراط و تفریط غالبِ مسئولان به خبرنگاران است. برخی همه‌ی وقت خود را صرف استفاده ابزاری از رسانه‌ها برای شهرت، خودستایی و مطرح‌شدن می‌کنند و بعضی هم از نقش رسانه‌ها اصلاً آگاه نیستند. یک بحث جدی دیگر هم وجود دارد و آن هم نگاهِ «از بالا به پایین» برخی از مسئولان به خبرنگاران است. گویی به رسانه‌ها لطف می‌کنند که بدهی خود را به رسانه‌ها می‌پردازند. من از سهم ناچیز خود استفاده می‌کنم و به بالاترین مسئولان هم این هشدار را می‌دهم که بهتر است کمی‌ واقع‌بینانه‌تر به جایگاه رسانه‌ها و نقش آنان در جایگاه خود و آن مسئولان در بین مردم نگاه کنند.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

دو طرف در این رکود، دخیل‌اند. اول مشکلات فراوان اقتصادی مطبوعاتی است که حاجت به بیان نیست. دوم ضعف استراتژیک خود مطبوعاتی‌ها است. نقشه راه مطبوعات استان ما غالباً مشخص نبوده و روش کار بیشتر به سمت «کپی – پیستی» پیش می‌رفت و طبیعی است که این روشها به تضعیف جایگاه و پایداری آنها منجر می‌شود. مجموعه ابتکارجنوب سعی کرده که از این فضای موجود به سمت کار حرفه‌ای رسانه‌ای فاصله بگیرد.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

زیاد. هزینه‌های زیادی هم داده‌ام که شاید جای گفتن آنها نیست. واقعیت این است که از دادن این هزینه‌‌ها هیچ ابایی نداشته و ندارم. شاید بیش از این تهدیدها که غالباً به واسطه ضعف آگاهی تهدیدکنندگان از حقوق انسانی و قانونی ما است، تهدید‌های نامزدم خیلی برایم جدی‌تر است! وقتی تهدید می‌کند اگر یکبار دیگر فعالیتهای‌ام در این حوزه دردسرساز شود …! «با خنده»

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

قانون مطبوعات. البته من معتقدم همه قوانین حقوق بشری و از جمله خود قانون اساسی همیشه پشتوانه واقعی خبرنگاران است که امیداورم خود ما بیش از پیش نسبت به آگاهی و صیانت از حقوق خودمان به صورت مسالمت‌آمیز مبارزه کنیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هم دانشگاهیت! گفت:

  این که حکیم خودمونه!! مهندس کی رفتی یاسوج؟!
  بپا تو خبرنگاری دوباره نگیرنت!! آخه تو حرف حق میزنی و بعضیا از شنیدن حرف حق بیزارن و زور هم دستشونه!

 • حمید گفت:

  البته من یادمه از دبیرستان نمونه کار خبری را شروع کردی

 • سید حمید موسوی اصل گفت:

  ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

 • م. گفت:

  په مهندس تو که قبلنا خیلی خوشتیپ تر بودی! یا عکستو بد انداختن نامردا؟!!

 • رضا برخوردار گفت:

  روحیه صداقت و شجاعتت رو دوست دارم سجاد جان. به روشت ایمان داشته باش و همیشه همینطور باش که هستی. راستی سجاد جان امیدوارم من رو بیاد بیاری، همونکه با دعوا جلوی دانشگاه شیراز آشنا شدیم با هم!

 • سیدعبدالوهاب دست افکن فرزندشهیددست افکن گفت:

  آرزوی موفقیت برای همه کسانی که حتی یک قدم درعرصه اخبار واطلاعات وشفاف سازی وقایع برمیدارندراداریم وازمسوولین محترم استانی میخواهیم تا اسپانسرهای خوبی برای این عزیزان باشند

 • خانوادگي گفت:

  هیشکه نمیگه دوغ من ترشه آقا سجاد راستی خبرنگاری شما به سه ما نرسیده چشم وقتی فعالیت خبرنگاران چشمگیر شد شما رو خبر میکنیم

  • سجاد بنام گفت:

   1. اگه منظورتون از “دوغ”، نظر بنده در مورد انتخاب خبرنگاران فعال استان بوده باید بگم این نظر واقعی بنده بدون تعصب بوده دوست عزیز و اگه رأی شما خبرنگار دیگه ای (مثلا خود شما) هس برا نظرتون احترام قائلم.

  • سجاد بنام گفت:

   2. شاید از دید حرفه ای نه فقط از 3ماه پیش-که شما میفرمایین- بلکه من هنوز هم خبرنگار نیستم اما به تعریف کاغذها اینطور نیس که شما میفرمایین. جهت اطلاعتون عرض میکنم بنده قبلا در استان دیگه ای فعالیت میکردم و البته میتونین سابقه کار منو تو همین استان هم از سال 91 تو هفته نامه هایی مثل آوای گچساران و روزنامه ابتکارجنوب از سال گذشته تا حالا ببینین. یه کم تو قضاوتهامون احتیاط کنیم!

 • یاسوجی گفت:

  واقعا هم کریم بنام هم سجاد بنام انصافا متحول کردن رسانه ها را خسته نباشند

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

پربازديد