تاریخ درج خبر : 1393/05/15
کد خبر : ۳۲۱۲۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

ایرنا نبض تپنده نظام است/ خبرنگاران استان تنها قشری هستند که صنف ندارند

سایت استان: ابراهیم عزیزی متولد 20/6/1363 چرام و دارای مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی است. وی از سال 1389 با فعالیت در خبرگزاری ایرنا پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

عزیزیعنوان زیباترین خبری که با نظر شما تنظیم شد؟

عطر میوه؛ طعم سرطان (گزارشی درباره قلیان) و معدن فسفات چرام بی‌سرانجام تا کی؟

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

اولین سابقه خبری و حضور در عرسه رسانه با فعالیت در خبرگزاری ایرنا مرکز یاسوج آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد.

چه شخص یا عاملی مشوق شما بری ورود به این عرصه بود؟

فرد خاصی مشوق اصلی من برای ورود به این عرصه نبوده است و به دلیل مشکلاتی که در استان وجود داشت و علاقه ویژه به این کار وارد شدم. از اینکه با اطلاع‌رسانی مشکلات جامعه و استان را به مسئولان مربوطه انعکاس می‌دهم تا نسبت به برطرف شدن آنها اقدام شود احساس خوشایندی دارم که قابل وصف نیست. تاکنون نیز چندین گزارش اجتماعی از معضلات موجود در استان کار کرده‌ام که بازتاب‌های خوبی داشته و منجر به نتیجه شده است.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکرکنید.

از سال 1389 فعالیت خود در خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) را آغاز کردم و مدتی نیز با صدا و سیمای مرکز کهگیلویه و بویراحمد به عنوان خبرنگار آزاد در شهرستان چرام همکاری داشتم. به دلیل حمایت نشدن از سوی مسئولان و مدیران این شهرستان (چرام)، رسانه ای نبودن آنها و مشکلات متعدد امکاناتی، همکاریم پایان یافت.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری را گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

دوره‌های زیادی در حیطه کار خبر و گزارش گذرانده‌ام که مهمترین آنها دوره‌های گزارشگری، خبرنویسی، تدوین و تصویربرداری در باشگاه خبرنگاران جوان یاسوج و دوره‌های خبرنویسی، حقوق مطبوعات، عکاسی خبری و چندین و چند دوره دیگر که همگی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد و خانه مطبوعات استان برگزار شد.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

بیشتر اخبار استان را در سایتهای خبرگزاری ایرنا، فارس، سایت استان، کبنانیوز، عصردنا، بویرنیوز، صبح زاگرس، مهر، ایل بانو و سایر رسانه‌ها را دنبال می‌کنم.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

تا قبل از ورود به این عرصه ارتباط تنگاتنگی با مجلات و روزنامه‌های کشوری داشتم که مجلات خانواده، اطلاعات هفتگی، دنیای ورزش، گل آقای کیومرث صابری فومنی، دنیای هنر و بسیاری از روزنامه‌های کشوری مانند همشهری، جام جم، اطلاعات و کیهان بوده‌اند.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار جهانی را بیشتر از طریق خبرگزاریهای کشور و شبکه‌های تلویزیونی دنبال می‌کنم.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

نشریات استانی را بیشتر در نسخه‌های چاپی که در اختیار خبرگزاری قرار می‌گیرند مطالعه و در برخی مواقع نیز به صورت الکترونیکی آنها را دنبال می‌کنم.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

هر چند قبل از ورود به عرصه خبرنگاری امکان فعالیت در چند شغل آزاد با درآمد مکفی برایم فراهم بود اما به دلیل عشق و علاقه وافر به این کار و انعکاس مشکلات و بیان قابلیت ها و توانمندی های استان این فعالیت را بر همه چیز ترجیح دادم.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

میانگین درآمد حدود 500 تا 600 هزارتومان است که به هیچ وجه جوابگوی نیازهای یک خبرنگار نیست.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

میانگین هزینه برای کارهای خبری متفاوت است و در ماه چیزی چیزی حدود هفتاد تا هشتاد هزارتومان است.

اگر درخانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

حاج عادل علیبازی، ضرغام علیبازی و مهدی مریدی.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

حمید جهان از خبرگزاری ایرنا، داریوش بهنیازاده از فارس، ضرغام علیبازی از عصردنا، کریم بنام ابتکار جنوب، محمود آرام سایت استان، شریف اسلامی خبرگزاری مهر، عیسی فتحی ایسنا و نوروز کمایی کبنانیوز از فعالترین خبرنگاران استان هستند.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

خبرنگاران استان کهگیلویه و بویراحمد با دست خالی و با کمترین امکانات و بدون هیچ حمایت مالی و معنوی نسبت به اطلاع‌رسانی در استان اقدام می‌کنند و تنها قشری هستند که صنف ندارند. در نشستی با حضور مسئولان استان حاج خسروباقری کارآفرین برتر استان با اشاره به اینکه پارچه فروشان، آرایشگران و سایر مشاغل صنف دارند و خبرنگاران از چنین صنفی که بتواند از آنها حمایت کند، بی بهره هستند، به خوبی مظلومیت این قشر را بیان کردند.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

مسکن، بیمه و حقوق پایین در مقابل کار سنگین و طاقت فرسا از دغدغه‌های خبرنگاران استان است که در دولتهای مختلف در راستای برطرف کردن مشکلات این قشر وعده های زیادی داده شده و هیچکدام از آنها عملی نشده است.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

خانه مطبوعات استان در بدو شکل‌گیری از انگیزه بالایی برخوردار بود که به مرور با ایجاد اختلاف در بین اعضا از رسالت اصلی خود بازماند. در این مدت عملکرد قابل قبولی نداشته است به نحوی که بودن و نبودن آن برای خبرنگاران تفاوتی ندارد.

چه انتظاری ازمسئولین و خانه مطبوعات دارید؟

انتظار می‌رود اعضای خانه مطبوعات استان با همکاری و وحدت بیشتر نسبت به پیگیری خواسته‌ها و مطالبات به حق خبرنگاران استان اقدام کنند و از اختلاف بپرهیزند.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

در سالهای گذشته به دلیل کاهش اعتبارات دستگاههای اجرایی و برخی مشکلات در حوزه کاغذ و چاپ، هزینه‌ها به شدت افزایش یافت که این امر فعالیت نشریات استان را با مشکل مواجه کرد. البته کپی اخبار از سایتهای استانی و چاپ در نشریات به عنوان خبر تولیدی نیز در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

خوشبختانه تا کنون نه مورد تهدید قرار گرفته‌ام و نه از سوی کسی شکایت شده‌ام.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

بنا به فرموده مقام معظم رهبری، خبرگزاری ایرنا در داخل به عنوان نبض تپنده نظام و در عرصه خارجی به عنوان دست بزن نظام با قدرت فعالیت می‌کند. در زمینه صیانت از حقوق خبرنگاران نیز قوانین مدونی تدوین شده که به دلیل ضعف در عملیاتی کردن آنها تا کنون توفیق چندانی حاصل نشده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سید حمید موسوی اصل گفت:

    ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

پربازديد