تاریخ درج خبر : 1393/05/12
کد خبر : ۳۲۲۶۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

رئیس خانه مطبوعات: در استان خبرنگار به معنای واقعی سراغ ندارم

جمشید ضرابی متولد 1353/6/3 روستای مندان از توابع شهرستان کهگیلویه، کارشناس روابط عمومی صدا و سیمای مرکز استان است. وی همزمان با ورود به رشته روزنامه نگاری دانشگاه علامه پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

ضرابی-2

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

چون به کار روزنامه‌نگاری علاقه‌مند بودم بعد از پایان دوران تحصیلی دبیرستان در رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی قبول شدم و در حین تحصیل به فعالیت در روزنامه توسعه، ایران، کیهان، رسالت پرداختم و بعد از پایان مقطع کارشناسی در شبکه خبر به فعالیت مشغول شدم. به عنوان دبیرسیاسی این شبکه خبری تا خبرنگار پارلمانی مجلس فعالیت داشتم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

علاقه شخصی

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکرکنید.

در خبرگزاری فارس به مدت 4 سال در تهران و 9 سال در استان فعالیت داشتم و هم‌اکنون در صدا وسیمای مرکز استان به عنوان کارشناس به فعالیت مشغول هستم.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

چون فارغ‌التحصیل این رشته هستم بنابراین تمام دوره‌های آموزشی و عملی را گذرانده‌ام.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایت‌هایی دنبال می‌کنید؟

چون کار رسانه ای انجام می‌دهم معمولا تمام سایت‌ها و نشریات استان و سایت‌های معتبر کشوری را روزانه مطالعه می‌کنم. نشریات مشتری، ابتکار، امیدمردم، نسیم دنا، عصرانتظار، سایت استان، کبنانیوز، بویرنیوز، عصردنا.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

بله،.کیهان، شرق، ایران، همشهری و جام جم.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار جهانی را از شبکه‌های مختلف صدا و سیما پیگیری می‌کنم.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

به صورت چاپی مطالعه می‌کنم و با کار خوبی که سایت استان انجام داده، به صورت آنلاین روزنامه و هفته نامه‌های استان را از طریق این سایت وزین مطالعه می‌کنم.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

کارشناس صدا و سیمای مرکز استان و مدیرمسئول هفته نامه مشتری هستم.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

کار خبرنگاری چون یک کار فرهنگی است، هزینه زیادی ندارد.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

برای چاپ نشریه اغلب از مایه هزینه می‌کنم.

اگر درخانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می شناسید، نام ببرید؟

نه

فعال‌ترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

با تمام احترامی که برای فعالان دراین حوزه قایلم ولی خبرنگار معنای واقعی که تمام چارچوب خبر را بشناسد، در استان سراغ ندارم.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

خبرنگاران استان از فراست، آگاهی، تیزهوشی خوبی برخوردار هستند اما در نحوه اجرا می بایست تلاش بیشتری به خرج دهند.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

چون خبرنگاران از سوی اداره یا نهاد مستقلی حمایت نمی‌شوند، در زمینه معیشت، خدماتی و اقتصادی مشکلات فراوانی دارند.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

عملکرد خانه مطبوعات در نوع خود همانند همه دستگاه‌ها نقاط ضعف و مثبتی برای خود در پی داشت. در این دوره چند ماهی که مسئولیت به ما واگذار شد، سعی کردیم ابتدا ارتباط سازنده و شفافی با مدیران مسئول و خبرنگاران داشته باشیم و در اولین گام جلسات خانه مطبوعات را در دفتر روزنامه‌ها و نشریات برگزار کردیم تا از نظرات مشورتی و راهبردی خبرنگاران و اصحاب رسانه به نحو مطلوب استفاه کنیم، سپس با رایزنی و پیگیری‌های لازم نشست کارگروه بررسی مشکلات خبرنگاران در استانداری شکل گرفت که این اقدام بدون شک نتیجه خوب برای خبرنگاران و اصحاب رسانه در پی خواهد داشت.

چه انتظاری از مسئولان وخانه مطبوعات دارید؟

خبرنگاران افراد آگاه و تیزبینی هستند،‌ تا آن‌جا که امکان داشته رویکرد ما تعامل و ارتباط متقابل بوده، هرجا که نیاز بود از حق خبرنگاران دفاع شود، بدون تعارف در مراحل مختلف برای آن از مسئولان مطالبات خبرنگاران را پیگیری کردیم. جایگاه خانه مطبوعات و رسانه‌ها در استان چندان با استقبال دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی قرار نگرفته و حرفه خبرنگای در استان نسبت به استان های دیگر بسیار سخت و طاقت‌فرساست چون برخی از مدیران با کار خبر و خبرنگاری بیگانه هستند و آشنایی کامل ندارند.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

وجود کارخانجات صنعتی و کشاورزی، جهانگردی و برخورداری استان از منابع تولیدی در رونق نشریات استان نقش بسیار مهمی دارد، متاسفانه در استان نهادهای حمایتی و کارخانه‌های صنعتی بزرگ وجود ندارد که نشریات استان را حمایت کنند همین امر موجب تعطیلی و راکد ماندن نشریات شده است.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

حرفه خبرنگاری همراه با تهدید و شکایت است. اگر خبرنگاری در کار خودش قاطعیت و برندگی لازم نداشته باشد نمی‌تواند در کار خود موفق باشد.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

بدون پاسخ

عنوان زیباترین خبری که با نظر شما تنظیم شد:

آن مرد با نسیم مهر آمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • قادری علی اکبر گفت:

  جمع کنید این مسخره بازیهارو
  خبرنگار کشکه

 • کرمي گچساران گفت:

  سلام برادر خبرنگاران صداوسیمای خودتون که درتبریزمقام اوردند محمودی وخواهش نیک وبهرامی راکه دررقابت باخبرنگاران کشور برترشدندراقبول ندارید !!!!!!!!

 • دانشجو گفت:

  احسنت بر جناب ضرابی واقعا درست گفته که ما در استان خبرنگار به مفهوم واقعی نداریم و کمتر گزارش خبری و تحلیلی در سایت ها و نشریات استان مشاهده می کنیم جای عصبانیت نیست فقط کافیست که سایت ها و مجلات را با دیگر مناطق کشور مقایسه کنید البته از حق نگذریم برخی سایت ها مثل همین سایت محمودخان آرام و تا حدی عصر دنا و تاک توکی از خبرنگاران شبکه دنا برخی کاراشون قابل قبوله.

 • سید حمید موسوی اصل گفت:

  ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

 • ناشناس گفت:

  حتما خت تنا خبرنگاری

 • ص.ع گفت:

  بابا خبرنگار کجا بود برید دنبال بدبختی بگردید یکی از یکی بدتر

 • هجیر در جواب داوری گفت:

  جناب ضرابی:
  گر بدی گفت حسودی و رفیقی رنجید
  گو تو خوش باش که ما گوش به ناحق نکنیم

 • نیک اقبال گفت:

  من که دلیل این همه عصبانیت دوستان را متوجه نشدم!!!! سوالی پرسیده شده و البته جوابی هم داده شده که قطعا دوستان خبرنگار هم از مهندس ضرابی در این مورد سوالاتی را در حوزه کاری خواهند پرسید تا سوتفام برطرف بشه

 • دشتی پور گفت:

  به نظر میرسه که سو تفاهم پیش اومده… از مهندس ضرابی پرسیده شده “خبرنگار به معنی واقعی ” اما منظور اصلی سوال کننده از به کار بردن واژه “خبر خبر نگار واقعی “مشخص نشده. و دلیل این سوتفاهم از همینجا ناشی شده۰

 • محمد ذکاوت / مدیرمسوول گفت:

  دوستان براشفته نشوید برا سنجش یک خبرنگار خوب پارامترهای فراوانی باید مدنظر قرارگیرد در این مقال بحث روی فرد یا افراد خاصی نیست 11ماه و 29 روز انتقاد از مسئولان و مدیران یک انتقاد کوچک هم از خود داشته باشیم تا میزان سنجش خبرنگاران مشخص شود.

 • ن.ک.ح گفت:

  خبرنگار معنای واقعی که تمام چارچوب خبر را بشناسد، در استان سراغ ندارم. آقای ضرابی خود شما در صداوسیما خبرنگاران نامی با تولیدات فاخر و موثر که دارید. لااقل آبروی اونا رو حفظ میکردید. اونم تو این روزا که نزدیک روز خبرنگار هستیم . خانم زهره بهرامی و سعید عباسی از همکاران باتجربه و تاثیرگذاری هستن که در زمینه های مختلف همیشه گزارشای خوب و تاثیرگذاری تهیه کردن . اینا حداقل هایی هستن که من میشناسم و میدونم که چارچوب خبر رو خوب میشناسن و خیلیای دیگه هم هستن که کاملا چارچوب رو میشناسن . به نظر من گفتن این حرف در شان شما نبود

 • حمید گفت:

  گاهی سخن حق آشوب ایجاد میکنه…بهتره اول معیار خبرنگار خوب را از دیدگاه ایشون بشنوید بعد آشفته بشین شاید معیارش یکی مثل امانپور یا علی ناده …نمیشه که همش هی مجیز گفت کمی انتقاد بشنوین به قولی یه سوزن به خودت یه جوال دوز به بقیه …

 • سیدعبدالوهاب دست افکن فرزندشهیددست افکن گفت:

  جمشیدجان دوست داریم وباتمام توان خبرهای حضرتعالی راپیگیر میباشیم واز وجودچهره های تخصصی وفنی و خبری دارای مدارک عالی از دانشگاههای صاحب نام کشور(درخانه مطبوعات) همچون حضرتعالی افتخارمیکنیم .موفق باشید

 • سیدعبدالوهاب دست افکن فرزندشهیددست افکن گفت:

  جمشید جان باتمام وجودخودت رادوس داریم وباتمام توان خبرهایت راپیگیر مباشیم وازوجودخبرنگارهای خبره ودارای مدارک عالی ازدانشگاهای صاحب نام همچون جناب آقای ضرابی دراستان افتخار میکنیم

 • داوری- مسوول توزیع نشریات گفت:

  جناب آقای ضرابی پز شما اینکه که در فلان دانشگاه درس خوندین – خداوکیلی چند بار تنظیم خبراتون رو دیدم بچه هایی که تازه میرن مدرسه بهتر از شما می نویسن و تنظیم می کنن – خبرنگار واقعی کیه ؟ تا حالا چند تا خبر زدی که منجر به بازتاب و نتیجه شده باشه ؟ بگید مردم بدونن – رفتی خانه مطلبوعات رو تو دست گرفتی تا نشریه مشتری اگهی بیشتری گیرش بیاد یا رفتی برای خبرنگاران بیچاره بانک قوامین وام با سود 45 درصد جور کنی – به چه چیزیت قسم؟

  • جمشيد ضرابي گفت:

   داوری عزیز یا هر کس دیگری که هستید زیاده خرده به دل نگیرید واقعیت موجود ظرفیت خبرنگاران استان است. در همین متن چند خطی که شما فرستادید اگر بخواهیم نمره دهیم، از 20 نمره 8 می‌گیرید که اینقدر غلط املایی دارید. چطور انتظار داری یک خبرنگار خوب شوی!

 • حقگو گفت:

  چون خودت کار خبری نمی کنی و همش دنبال آگهی عملکردی خبرنگار نمی بینهی حقگوالبته خبرنگاران استان هم تو را خبرنگار نمی دونند بلکه در نقش و هیبت بازاریاب جست و جو می کنند خدایی تا حالا تو عمرت چند تا خبر زدی باور کن داوری توزیع روزنامه بیش از شما در عرصه رسانه فعالیت دارد و حداقل یک کار مفید انجام میده؛ راست می گی اگر به خودتون نگاه کنی خبرنگار نمی بینید

 • […] منبع خبر: سایت استان کهگیلویه و بویراحمد […]

 • خبرنگار گفت:

  خبرنگار به معنای واقعی سراغ ندارم!! توهین به شخصیت خبرنگاران فعال است و این گفته شما به نوعی قصور خانه مطبوعات و کمکاری نسبت به ساماندهی خبرنگاران را واضح تر میکند.. هر وقت توانستید خبرنگاران را از خبرنماها و بازاریابها تفکیک و جایگاه آنان را مشخص کنید از وجود خبرنگاران فعال مطلع خواهید شد

  • حسين عبادي گفت:

   عزیزان هرکه چارتا خط نوشت و یکروزه خبرنگارشد نباید اسمش را گذاشت خبرنگار باید در عرصه فرهنگ، اقتصاد، سیاست، ادبیات، ورزش، هنر،آگاهی و تیزهوشی تبحر خاصی داشته باشد و از همه مهم‌تر به رشته تحریر درآوردن مطالب که خود یه مثنوی مطلب می‌طلبد از علم بالایی برخوردارباشد،خبرنگار باید از یک ذهن تاریخی قوی در هر حوزه‌ای که وارد می‌شود برخوردار باشدبه مثال اگر از وی سئوال شود که عملکرد دولت های گذشته را در استان تحلیل کند شاید نتواند به راحتی اسامی روسای جمهور گذشته را بداند تا چه رسد به تحلیل، از آن گذشته خبرنگار در استان وجود دارد که اسامی مدیران کل ادارات فعلی استان را نمی داند.

 • خبرنگار شهرستان گفت:

  تا حالا هر خبرنگاری در این سایت مصاحبه انجام داده از عملکرد خانه مطبوعات ابراز نارضایتی داشته و حتی برخی از این خبرنگاران از وجود خانه مطبوعات اظهار بی اطلاعی می کنند رئیس خانه مطبوعات هم داره وجود خبرنگاران را کتمان می کنه یکی بیاد این مشکل و حلش کنه

پربازديد