تاریخ درج خبر : 1393/05/14
کد خبر : ۳۲۲۷۱۷
+ تغییر اندازه نوشته -

خانه مطبوعات به سمت فعالیتهای درآمدزا برود/ نشریه‌ام به جرم داشتن تفکری غیر از جریان حاکم، محروم شد

شمس‌الله رشیدی متولد شهرستان باشت در تاریخ 1355/3/9 بوده که دارای مدرک کارشناسی‌ارشد کشاورزی و مدیرمسئول هفته‌نامه آوای گچساران است. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

رشیدیاولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

اولین تجربه‌ام نشریه چاپی را در زمان دانشجویی و در دانشگاه یاسوج بود و بعد از دوران دانشجویی یک یا دو سال در خبرگزاری ایسنا کار کردم و بعد از سال 83 تاکنون نیز به عنوان صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته‌نامه آوای گچساران فعالیت رسانه‌ای می‌کنم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

هیچکس. تنها انگیزه و عامل درونی خودم موجب شد به طرف این کار بیایم.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکر کنید.

خبرگزاری ایسنا و هفته‌نامه آوای گچساران.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

خبرنگاری را به صورت تجربی فرا گرفتم اما یک دوره از طرف مرکز افکار سنجی دانشجویان برگزار شد که در رابطه با شیوه خبرنویسی و مدیریت سایت بود و در آن شرکت کردم.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایتهایی دنبال می‌کنید؟

کبنانیوز، عصردنا، سایت استان، بویرنیوز و ایسنا.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

بله. بیشتر نسخه‌های الکترونیکی آنها را از طریق اینترنت مطالعه می‌کنم. سعی می‌کنم با توجه به نیاز، روزنامه‌های مطرح را بخوانم. شرق، ابتکار، کیهان و .. البته فرقی نمی‌کند که چه طیف فکری باشند و گاهی اوقات هم امید جوان را می‌خوانم.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

جزء صدا و سیما و اینترنت منبع دیگری ندارم.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

اغلب چاپی.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

خیر. بله. اصلاً به خبرنگاری نمی‌توانم به عنوان یک شغل نگاه کنم. به عنوان یک علاقه و فعالیت جنبی می‌تواند برایم مطرح باشد. علاقمندی من بیشتر به کارآفرینی و امور پژوهشی است.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

صفر و گاهی هم ضرر.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

راستش چند مدتی است با توجه به مشکلاتی که از نظر کاری برایم پیش آمده است، فعالیت خبری خاصی، شخصا ندارم. اما هفته‌نامه آوای گچساران به صورت خودگران و طوری که هزینه‌هایش را خودش تأمین کند، هر از چند گاهی یک شماره را با همکاری دوستان چاپ می‌کنیم.

اگر در خانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می‌شناسید، نام ببرید؟

نه در خانواده فرد دیگری نداریم.

فعالترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

شما عزیزان در سایت استان. دوستان در سایت کبنانیوز و عصر دنا. خبرگزاری فارس هم اغلب در همه جا حضور دارد.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

این دیدگاه شخص من است و شاید درمورد دیگری مصداق نداشته باشد. در استان از خبرنگار به چشم یک نردبان ترقی و یک وسیله و زیردست نگاه می‌شود و نه یک تسهیل کننده و تأثیرگذاردر فرآیندها. اغلب مردم و مسئولان فکر می‌کنند فقط خبرنگاران صدا و سیما که میکروفون به دست دارند، خبرنگار هستند و ما بقی هیچ. خاطره‌ای که در این زمینه دارم این است که در حدود یکسال گذشته در گچساران در اطراف زیرگذر این شهر می‌خواستم گزارشی تهیه کنم و بعد نیروهایی آمدند و جلوی ما را گرفتند و گفتند: چکاره هستید؟ کارت خبرنگاری خودم را نشان دادم و گفتم خبرنگار هستم. با بی‌احترامی و آن هم در جلوی مردم به من گفتند: اگر خبرنگار هستی پس میکروفون تو کجاست؟ این را که شنیدم دیگر حرفی برای گفتن نداشتم…

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

کار خبری و فرهنگی در استان ما هزینه‌بر و با زحمت و مشقت است. همه انتظار دارند که خبرنگار از آنها تعریف کند درصورتی که این با رسالت خبرنگاری در تضاد است. بیشترین مشکلات صنفی در زمینه؛ نبود درآمد پایدار، عدم ثبات شغلی، نداشتن بیمه و امنیت و … است.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی‌بد)

اگر خوب نگاه کنید، خانه مطبوعات هم چند خبرنگار هستند مثل ما با دست خالی. اگر خانه مطبوعات دولتی است و در چنبره اداره ارشاد باید این اداره تا جایی که توان دارد به این خانه و اهالی آن کمک کند. اگر دولتی نیست که البته نیست، می‌بایست این خانه به سراغ فعالیتهای درآمدزا برود و با تشکیل یک مؤسسه به صورت سهامی زیرمجموعه خود و با حضور همه اعضا متناسب با توان مالی آنها، سهام در اختیار اعضای خانه مطبوعات قرار بگیرد. این مؤسسه می‌تواند فعالیتهای درآمدزایی متناسب با شأن خانه مطبوعات از جمله راه‌اندازی مرکز علمی و کاربردی با دوره‌های روابط‌عمومی، خبرنگاری، گرافیک و سایر رشته‌های مرتبط در آن باشد.

چه انتظاری ازمسئولین و خانه مطبوعات دارید؟

از مسئولان انتظار اجرای عدالت را داریم چرا که در هشت سال گذشته هفته‌نامه آوای گچساران یکی از نشریه‌های استان بوده که مورد اجعاف قرار گرفته است. بر اساس شنیده‌ها در سالی که استاندار و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان به یکی از نشریه‌ها بالغ بر 100 میلیون تومان کمک بلاعوض کردند، هفته‌نامه من از دریافت یارانه خود به جرم داشتن تفکری غیر از تفکر حاکم در آن دوره، محروم شد. از مسئولان اداره ارشاد و خانه مطبوعات انتظار می‌رود که قانون را رعایت کرده و در دادن آگهی‌ها و پرداخت حق‌الزحمه نشریات عدات داشته باشند. اگر می‌توانند فکری به حال خبرنگارانی کنند که از طریق این حرفه روزگار می‌گذرانند، بکنند تا خدای ناکرده به واسطه نیاز قلمهای خبرنگاران بوی حب و بعض ندهد. اگر مسئولان انتظار دارند که خبرنگاران در راستای توسعه استان گام بردارند، آنها هم باید متقابلا اقدام‌های حمایتی را از این قشر داشته باشند.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

چون نشریه‌ها درآمدی ندارند. با توجه به تورم سه برابری که میراث دولت گذشته بود و عدم ارایه آگهی‌ها و گزارش عملکرهای از طریق دستگاههای اجرایی، این نشریه‌ها توان پرداخت هزینه‌های چاپ، نیروی انسانی و دفتر را ندارند. دلیل دیگر این است که داشتن نشریه‌های چاپی مقرون به صرفه نیست. البته نشریه‌هایی که مورد لطف دولت گذشته بودند و حمایت شده و کمکهای بلاعوض گرفته و آن کمکها را در جای دیگر سرمایه‌گذاری و اکنون دارند با سود آن فعالیتها نشریه خود را می‌گردانند. هم‌اکنون نشریه‌ها و رسانه‌هایی که به نوعی به جریانهای قدرت یا ثروت وصل باشند یا رسانه‌های دولتی و شبه‌دولتی که بودند و آنها از طرف دولت تأمین می‌شوند، می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند؟ چون استان ما دارای بخش خصوصی فعال جهت توسعه نیست و فرهنگ مطالعه نیز در استان ضعیف است، نمی‌توانیم روی فروش و اشتراک مردمی حساب باز کنیم.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

بله. هرگاه لایه‌های پنهان جریانها و مسائل درون استان از جمله در زمینه بی‌عدالتی در استخدامی‌های ادارات را مورد نقد و بررسی قرار می‌دهیم، از ما شکایت می‌شود. با وجود قانون مطبوعات مبنی بر سیر روال قانونی در زمینه شکایت از مطبوعات، باز در گچساران نویسنده نشریه من با بی‌احترامی تا مرز بازداشت، رفت که با رضایت شاکی قضیه تمام شد. من به این امیدی ندارم که اگر طرف یک خبرنگار، یک سازمان و یا نهاد دولتی باشد کسی بخواهد از حق خبرنگار و رسالتش دفاع کند.

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

یکی همان هئیت منصفه مطبوعات است که با حضور افراد مطلع در این زمینه تشکیل شده و اگر خبرنگاران با مشکلی مواجه شدند، می‌توانند با توجه به زمینه‌های تخصصی اعضای این هئیت دلگرم باشند ولی متأسفانه گاه قانون در این زمینه دور زده می‌شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • سید حمید موسوی اصل گفت:

    ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

پربازديد