تاریخ درج خبر : 1393/05/16
کد خبر : ۳۲۴۶۷۸
+ تغییر اندازه نوشته -

هیچ فرقی بین خبرنگار و بازاریاب نیست/ دلیل راکد بودن نشریات نداشتن پول، پول و پول است

سایت استان: صدیقه محمدی متولد 1359/7/1 شهرستان گچساران است. وی با فعالیت در ویژه‌نامه جام جم در سال 1382 پا به عرصه رسانه گذاشت. مشروح مصاحبه سایت استان با وی به مناسبت 17 مرداد روز خبرنگار به شرح زیر است:

صدیقه-محمدی

اولین فعالیت حرفه‌ای‌تان با کدام نشریه چاپی یا سایت بود؟

ویژه نامه جام جم.

چه شخص یا عاملی مشوق شما برای ورود به این عرصه بود؟

آقای علیزاده سرپرست ویژه‌نامه جام جم.

سابقه کار خبری در چه رسانه‌هایی را دارید؟ لطفا تا جایی که در خاطرتان هست به سال ذکرکنید.

جام جم (1382)، ابتکار (1384 تا 91)، هفته نامه عصرروشنگری از 91 تاکنون.

چه دوره‌های خبری و روزنامه‌نگاری گذرانده‌اید؛ بانی این دوره‌ها چه نهادهایی بوده‌اند؟

سه دوره حقوق در مطبوعات، تیتر و خبرنویسی وعکاسی خبری که بانی این دوره ها سرای روزنامه‌نگاران بود.

اخبار استانی را از چه روزنامه یا سایت‌هایی دنبال می‌کنید؟

سایت استان کهگیلویه و بویراحمد، کبنانیوز، راک نیوز، فارس و آوای زاگرس.

آیا روزنامه‌ها یا مجلات کشوری را پیگیری می‌کنید؛ نام ببرید.

هدف اقتصاد و خبرجنوب.

اخبار جهانی را از چه رسانه‌هایی دنبال می‌کنید؟

اخبار 20:30 رسانه ملی.

نشریات استانی را در قالب نسخه‌های چاپی مطالعه می‌کنید یا آنلاین؟

به صورت آنلاین.

آیا خبرنگاری شغل اصلی شماست؟ آیا قصد فعالیت در شغل دیگری دارید؟

بله، خبرنگاری شغل اول من است. در واقع این شغل جزوی از زندگی من شده، همیشه بوده و خواهد بود.

میانگین درآمد ماهیانه شما از طریق خبرنگاری چقدر است؟

متغیر است، بین 200 تا 500 هزار تومان.

میانگین هزینه شما برای کار خبری در ماه چقدر است؟

تقریبا 600 تا 700.

اگر درخانواده یا اقوام خبرنگارهای دیگری می شناسید، نام ببرید؟

زینب محمدی، عشرت محمدی و سمانه محمدی، همگی خواهران من هستند که در این حرفه مشغول به فعالیتند.

فعال‌ترین و مجرب‌ترین خبرنگاران استان را نام ببرید؟

حسن وکیلی، داریوش بهنیا و نوروز کمایی، البته خبرنگاران دیگری هم بوده که در این حرفه واقعا فعال هستند.

دیدگاه شما درباره جایگاه خبرنگاران در استان چیست؟

خبرنگاران استان کهگیلویه و بویراحمد توانسته اند با کار، تلاش و عملکرد خود جایگاه ویژه‌ای در میان ادارات و سازمانها داشته باشند زیرا گزارشات و خبرهای آنان در همان ساعت اولیه وقوع آنلاین می‌شود.

مشکلات صنفی خبرنگاران را ذکر کنید؟

مشکلات بیمه و تامین نبودن شغل آنها، یعنی اینکه بعد از مرگمان نمی‌دانیم آیا به خانواده‌هایمان کمک مالی و اقتصادی می‌شود یا نه.

عملکرد خانه مطبوعات را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ (عالی، خوب، متوسط، بد و خیلی بد)

خوب.

چه انتظاری از مسئولان وخانه مطبوعات دارید؟

انتظار داریم که به مشکلات خبرنگاران رسیدگی و شغل ما را تامین کنند تا دیگر دغدغه ای برای آینده نداشته باشیم. احساس می کنم در استان ما همه کارکنان نشریات هم بازاریاب هستند، هم خبرنگار، هم عکاس، هم طراح و هم امور مالی، زیرا خوشبختانه همکاران ما توانستند با فعالیت خود چرخاننده  نشریات باشند و خود به تنهایی می توانند ده ها نشریه را کار کنند.

فعالیت اغلب نشریات استان راکد است، علت را چه می‌دانید؟

نداشتن پول،  پول و پول.

در حرفه خبرنگاری از سوی افراد یا نهاد خاصی مورد تهدید یا شکایت واقع شده‌اید؟

خیر

جهت صیانت از حقوق حرفه‌ای‌تان چه اصولی در قانون مقرر شده است؟

قانون نشریات و وزارت ارشاد، اداره کل فرهنگ و ارشاد کهگیلویه وبویراحمد

عنوان زیباترین خبری که با نظر شما تنظیم شد:

بدون پاسخ

1 2

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دوست تو گفت:

  سلام. صدیقه مهربان و باعرضه.اگرنبودی خانه مطبوعاتی نبود. اگر ماهانه به تو ماهی 5 میلیون تومان حقوق در خانه مطبوعات هم بدهند لیاقتش را داری……چون ما خبرنگاران خوشحال هستیم که تو در این خانه مشغول فعالیت هستی وگرنه هرکس دیگری جای تو بود ما را نارحت و دلسرد می کرد….. آفرین به تو که بدون تعارف حرف دل همه خبرنگاران که مشکل مالی است را بر زبان آوردی….

 • دوستی گفت:

  سلام.خوش به حالت صدیقه جان که همه تورا به نیکی و مهربانی به یکدیگر معرفی می کنند. احسنت به اخلاق و محبتت. کاش برای عضویت در خانه مطبوعات ثبت نام می کردی. به خدا نفر اول انتخابات خودت بودی.گرچه همیشه و همه جا خانه مطبوعات با وجود خودت همیشه می چرخد. ولی ای کاش شرکت می کردی. دختر قشنگت را هم می بوسم.دعا می کنم مثل خودت مهربان و با عرضه باشد.

 • روابط عمومی یک اداره گفت:

  حانم محمدی یکی از خوش برخوردترین و فعالترین خبرنگاران استان ما می باشد که جای بسی خوشخالی و خرسندی دارد که جامعه خبرنگاران همچون نیرو و همکاری دارد. ضمن عرض تشکر و خدا قوت به ایشان .روز و ماه و سال خوشی را برای وی از خداوند متعال خواهان هستم.

 • دوست خبرنگارات گفت:

  با سلام. ای کاش صدیقه رو می ذاشتن تا یه مدیرکل بشه یا مدیر خانه مطبوعات. چون در آن صورت یکی از مدیران نمونه کشوری معرفی می شد. ای کاش اخلاق و پشتکارت را یکی از کارمندان یا مدیران داشت تا استانمان جزء پیشرفته ترین استانهای کشور شناخته می شد. خیلی از مدیران و کارمندان چنان اخلاق بد و زننده ای دارند که ما حتی یک بار هم برای تهییه خبر یا گزارش به سراغشان نی رویم. من عقیده دارم اخلق و رفتار خوب و با محبت کارمندان ادارات می تواند باعث پیشرفت و ترقی آن اداره شود. درود بر خانم محمدی که برای ما خبرنگاران حکم یک خواهر خوب و … یک همکار با انرزی را دارد….

 • ل ف گفت:

  سلام صدیقه جون ..بخدا ایقد خوشحالم که مصاحبه هارو خوندم اگه میدونستم اینجامیبینمت خیلی زودترازینا میومدم…همیشه میومدم سایت دنا اما زیاد دقت نمیکردم…دقیقا شدی شبیه اجی اکرمت…قیافتومیگم کاش عکس نی نی روهم میزاشتی ببینم….راسی شمارتو ندارم یعنی گوشیموازم زدن هههههههههههههه قربونت گلم خیلی دلم میخادبیای چرام ببینمت……سیده لیلا ف ملقب به دلخسته …شاید ایجوری بهتر بدونی کی ام

 • خبرنگار گفت:

  سلام.بدون شک همکار خوب و فعالمان سرکار خانم محمدی حرف دل همه ما خبرنگاران را برزبان آورد. زیرا هر وقت کار کنیم و سالها زحمت بکشیم اما منبع درآمدو مالی نداشته باشیم.چطور امورات خودمان را بگذرانیم.چطور چاپخانه برایمان نشریه چاپ کند؟چطوط برای زن و فرزندانمان مسکن و پوشاک تهییه کنیم؟هرکس می گوید بدون پول می شود نشریه چاپ کرد و زندگی کرد بدون شک هوا می خورد و توی پارک می خوابد. ای کاش خانم محمدی یک مدیر کل بود یا یک کارمند زیرا همه ما خبرنگاران را درک می کرد یا حداقل با مهربانی و خنده رویی پاسخمان را می داد. در واقع صدیقه محمدی یکی از فعالترین خانم های عرصه مطبوعات می باشد که خانه مطبوعات و همه ما باید قدر ایشان را بدانیم. اگه کارمندان ادارات که بابت کارشان حقوق می گیرند و گاهی بی حوصله و بئ اخلاق هستند شبیه این خام بودند هیچ مراجعه کننده اداره ای خسته و ناراضی نبود.

 • همکار گفت:

  ضمن عرض سلام و ادب و تبریک به مناسبت فرا رسین 17 مرداد روز خبرنگار.در حقیقت خانم محمدی حرف دل همه ما خبرنگاران را برزبان آورد که تنها منبع در آمد ما همین خبرنگاری است که شاید کم درآمدترین هزینه اما سخت ترین شغل را ما خبرنگاران برعهده داریم. شاید خبرنگارانی و کارکنانی که شغل دو یا سوم آنان حرفه خبرنگاری می باشد غم بی پولی و اقتصادی نداشته باشند اما کسی که شغل و حرفه اش فقط فقط این منبع نباشد. همیشه با مشکلات مالی روبرو می شود.به نظر من اگر خبرنگار خوب و باتجربه وجود دارد قبلش باید بازاریاب خوب و با اراده ای باشیم.زیرا خبرنگار باید فن روابط عمومی را خوب بلد باشد.پس بازیاربی عیب و ایراد نیست آن نوع فکر بعضی از تنگ نظران است.

 • سید حمید موسوی اصل گفت:

  ضمن عرض سلام و تبریک و تهنیت به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار که یادآور مجاهدتهای زنان و مردانی حقیقت طلب است که با هدف روایت حقیقت، بیرق بزرگ ” آگاهی بخشی” را بر دوش کشیده و خاضعانه و بی ادعا وجود خویش را چراغ راه جامعه کرده اند . امید آن دارد که با استعانت از درگاه خداوند متعال و تلاش و همت همه خبرنگاران، فضای رسانه ای ایران اسلامی، فضایی در خور و شایسته ملت رشید و بزرگوار باشد.

 • ناشناس گفت:

  آخه این بازاریابا کجاشون خبرنگاران ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آبروی خبرنگارا رو بردین با این مصاحبه هاتون

پربازديد