تاریخ درج خبر : 1393/05/14
کد خبر : ۳۲۶۰۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

یخ موجود است؟ / قالب یخی که زحمات را بر باد داد

سایت استان: در تعطیلات چند روزه عید فطر، استان کهگیلویه و بویراحمد با ورود انبوهی از مسافران و گردشگرانی مواجه شد که مناطق سردسیری این استان را برای گذراندن تعطیلات 4 روزه خود انتخاب کرده بودند.
حجم مسافران وارد شده به شهر یاسوج در این مدت به حدی بود که کمتر کسی پیش‌ بینی آن را می‌کرد؛ اما ضعف‌ های استان کهگیلویه و بویراحمد در زیرساخت‌های گردشگری و خدماتی مربوط به امروز و دیروز نیست و این درد در حال تبدیل شدن به یک درد تاریخی است.
از سوی دیگر انتظارات مردم و گردشگران روز به روز در حال بیشتر شدن است و استان ما راهی ندارد میان زیبایی خدادادی ‌اش و محرومیت ‌های زیرساختی خود تعادلی ایجاد کند که کمترین نارضایتی ‌ها باشد.

l (5)
نمی‌شود انتظار داشت همه این ضعف‌های تاریخی یک شبه مرتفع شوند و گردشگران در یک شرایط ایده‌آل و مطلوب وارد اماکن گردشگری و تفریحگاهی این استان شوند.
نباید از حق گذشت و نگفت که حداقل در یک سال گذشته بخش‌های مختلف مرتبط با خدمات موردنیاز گردشگران به ویژه در حوزه اصناف دارای نظم و برنامه بهتری شده و امیدها برای نزدیک شدن به شرایط مطلوب بیشتر و بیشتر شده است.
نباید از یاد ببریم که در نوروز گذشته و تعطیلات بعد از آن در حوزه بازار و خدماتی تعمیرگاهی و تامین نان گردشگران به گونه ‌ای موفق عمل شد که استاندار کهگیلویه و بویراحمد آن را نشانه ‌ای برای توان مدیریتی این استان در انجام بهتر امورات مردم دانست.
شیف‌بندی تعمیرگاه‌ ها، نانوایی ‌ها و فروشگاه‌ها و اکیپ‌های نظارتی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شد که شاهد رضایت نسبی مسافران و گردشگران بودیم.
در تعطیلات 4 روزه عید فطر نیز در حوزه بازار و خدمات مربوط به صنعت و معدن شاهد عملکرد نسبتا” خوبی از سوی مسئولان این بخش بودیم؛ نباید انتظار داشت که ضعف‌ های تاریخی و زیرساختی این استان یک شبه برطرف شوند و هیچ ایرادی نباشد؛ هر چند که انتظار کاهش و رفع این ضعف‌ها مطالبه عموم مردم است.
علی‌ رغم انتشار برخی گزارشات و سیاه‌نمایی چند رسانه از وجود نارسایی در خدمات بازاری و نظارت بر قیمت‌ها باید گفت عملکرد صنعت و معدن در این ایام اگر از گذشته بهتر نبوده، بدتر نبوده به طوری که رضایت نسبی گردشگران نیز موید این مطلب است.
به وجود آمدن چنین فرصت‌های ناگهانی برای گشت و گذار و مسافرت و ورود سیل عظیمی از جمعیت، بدون شک ارائه برخی خدمات را با مشکلاتی مواجه می‌کند ولی آنچه بعد از 4 روز تعطیلات در این استان می‌توان گفت؛ عدم کمبود مایحتاج گردشگران، ارائه به موقع خدمات مورد نیاز، وفور انواع کالاها در بازار و وجود نظارت و بازرسی‌ های نسبتا خوب بر قیمت ‌ها است.
برای اثبات این ادعا، کافی است از افرادی که سایر استان ‌ها را مقصد تعطیلات چند روزه خود انتخاب کردند در مورد وضعیت خدمات آن استان ‌ها سوالاتی بپرسیم تا متوجه شویم که در آن استان ‌ها نیز یخ ‌فروش‌های سیار وجود داشته و اتفاقا این اقدام در جهت رفاه حال مسافران بوده و چند نهاد از جمله شهرداری در ساماندهی آن نقش دارند و گرنه انتخاب چند مکان ویژه فروش یخ به مراتب راحت ‌تر از وضعیت فعلی بوده و احتمال بروز برخی تخلفات و فروش بیشتر از قیمت مصوب نیز کمتر می‌بود کما اینکه در کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر وجود یخ فروشی‌ های سیار، چند مکان مخصوص عرضه یخ نیز در نظر گرفته شد.
متاسفانه حضور و نظارت شبانه‌روزی ماموران، بازرسان و ناظران بازار در این ایام دیده نشد، تخلف یک یخ فروش تا این حد پررنگ شد و این همه زحمات نادیده گرفته شد.
در همین خصوص سخنگوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با انتقاد از مطالب اخیر منعکس شده در فضای رسانه ای استان گفت: کارکنان صنعت، معدن و تجارت تعطیلات خود را در راستای خدمت رسانی مطلوب به سیل عظیم مسافران ورودی به استان گذراندند.
یوسف تازش با اشاره به اینکه تمامی تلاش های شبانه روزی با برخی بی تدبیری ‌های صورت گرفته در روند توزیع یخ زیر سوال برده شد، افزود: در این زمینه هیچ کوتاهی از جانب سازمان صنعت، معدن و تجارت استان صورت نگرفته است.

IMG_0310 تازش گفت: با پیش بینی¬های صورت گرفته در خصوص ورود گردشگران به استان مخصوصا شهرستانهای بویراحمد و دنا از یکماه قبل تمامی تمهیدات لازم اندیشده شده بود و فراوانی کالا و شیوه مطلوب خدمت رسانی صنوف خدمت رسان گواه این امر است.
وی تاکید داشت: در جلسات کمیسیون نظارت بر سازمانهای صنفی و شورای کنترل و نظارت بر بازار که با حضور تمامی دستگاههای مرتبط از جمله شهرداری، دانشگاه علوم پزشکی، اتاق اصناف و … برگزار شد قیمت 6 هزار تومان برای هر قالب یخ جهت عرضه به مصرف کننده تعیین گردید و با توجه به عرضه به صورت سیار شهرداری وظیفه تعیین مکان و ساماندهی توزیع کنندگان را برعهده گرفت.
رئیس اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه شهرداری ساماندهی عرضه کنندگان یخ به عهده داشت، افزود: نداشتن پروانه کسب این افراد راه را بر سازمان صنعت و معدن جهت برخورد با این افراد بست.
تازش اظهار داشت: با توجه به فقدان اهرم قانونی این سازمان در خصوص این عرضه کنندگان سیار یخ، سازمان صنعت و معدن در شهر یاسوج و سی سخت اقدام به مشخص نمودن 20 واحد صنفی منتخب جهت عرضه یخ با قیمت مصوب به مسافران نمود و تاحدودی روند عرضه قیمت یخ را تعادل بخشید.
وی گفت: 8 اکیپ بازرسی سیار در سطح شهرهای یاسوج و سی سخت بخصوص در اماکن شلوغ و گردشگرپذیر بر روند فعالیت واحدهای صنفی نظارت داشته اند و تمامی تلاش خود را در جهت رصد تخلفات و برخورد قاطع با متخلفین صنفی به انجام رسانده اند؛ اگرچه با توجه به ورود سیل عظیم گردشگران سوء استفاده هایی نیز صورت پذیرفته است.
با شروع تعطیلات افزون بر یک هزار بازرسی و 165 مورد تماس تلفنی با سامانه 124 صورت گرفته است که این آمار خود گویای نظارت حداکثری بر شرایط بازار بوده است.
رئیس اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد، با بیان اینکه ورود بی سابقه گردشگران نتوانست خللی در تنظیم بازار و تامین کالاهای اساسی ایجاد کند، افزود: تمامی کالاها بخصوص کالاهای اساسی همچون گوشت مرغ و گوشت قرمز، میوه و تره بار و لبنیات به وفور در سطح بازار شهرهای یاسوج و سی سخت موجود بود.
تازش خاطر نشان کرد: در حوزه آرد و نان نیز با تعیین و تحویل سهمیه های تشویق آرد، 250 واحد خبازی در شهرستانهای بویراحمد و دنا به صورت تمام وقت اقدام به خدمت رسانی به گردشگران نمودند و هیچ گونه کمبود نان و یا صف های طولانی علی رغم جمعیت بسیار زیاد ورودی به استان وجود نداشت.
طی سالیان اخیر و با ورود گردشگران به استان همواره مشکلات عدیده ای در تامین کالاهای اساسی وجود داشته اما طی چند روز اخیر و با ورود میلیونی گردشگران به استان با تلاش های فراوان در حوزه تنظیم بازار و تامین کالا و نظارت بر بازار با توجه به شرایط نامطلوب امکاناتی و نیروی انسانی سازمان صنعت، معدن و تجارت می توان بجای نقدهای غیره منصفانه، به پاس زحمات انجام شده و به گواه حرف های همین گردشگران مبنی بر وضعیت مطلوب بازار به لحاظ کمیت و کیفیت تقدیر و تشکری درخور بعمل آورد.
مسئول روابط عمومی صنعت، معدن و تجارت استان اضافه کرد: چناچه تمامی دستگاههای متولی در چنین شرایطی وظایف خود را با وجدان کاری مناسب و مسولانه به انجام رسانند هیچ گاه شاهد اینگونه بی نظمی ها نخواهیم بود هرچند هیچ کاری خالی از اشکال نخواهد بود.
به هر حال ضمن اذعان به وجود برخی تخلفات و سوء استفاده‌ ها با توجه به حجم عظیم ورود گردشگر باید گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در 4 روز تعطیلات عید فطر توانست بازاری آرام و خدمات صنفی به موقع و قابل قبولی را به میهمانان این استان ارائه دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد